ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 607/7432/17Головуючий у 1-й інстанції Сливка Л.М. Провадження № 22-ц/817/622/19 Доповідач - Ткач З.Є. Категорія - 302070000
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2019 року м. Тернопіль
Тернопільський апеляційний суд у складі колегії:
головуючого Ткач З.Є.
суддів: Ткач О. І., Ходоровський М. В.,
за участю секретаря Іванюта О.М.
з участю ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 , представника Тернопільської міської ради Михальчук О.Ю., представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" та обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд" Равліва М .І.,
,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 607/7432/17 за апеляційними скаргами Тернопільської міської ради та ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Тришак Олег Григорович, на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року, ухваленого суддею Сливкою Л.М., повний текст рішення складено 18 квітня 2019 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер", Тернопільської міської ради. Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд", третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради, зобов`язання відділу Держгеокадастру у місті Тернополі внести зміни до автоматизованої системи, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою та стягнення моральної шкоди.
ВСТАНОВИВ:
В червні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" (далі ТОВ "Сінваб-Тер"), Тернопільської міської ради, Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд", третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, просить:
- визнати незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року №6/57/105 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою АДРЕСА_1 ТОВ "Сінваб - Тер";
- зобов`язання відділу Держгеокадастру у місті Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області внести зміни до автоматизованої системи державного земельного кадастру шляхом скасування кадастрового номера 6110100000:02:014:0086 присвоєного земельній ділянці площею 0,0990 га за адресою АДРЕСА_1 ;
- усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою по АДРЕСА_3 шляхом відновлення меж, знесення багатоквартирного житлового будинку та відновлення стану земельної ділянки, який існував до початку будівництва багатоквартирного житлового будинку;
- стягнути із ТОВ "Сінваб-Тер", Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд" 100000 грн. моральної шкоди.
Позов обґрунтовувала тим, що вона є власником земельної ділянки площею 600 кв.м. по АДРЕСА_3 .
Тернопільською міською радою передано в оренду ТОВ "Сінваб-Тер" земельну ділянку площею 0,099 га кадастровий номер 6110100000:02:014:0086 для будівництва та обслуговування об`єктів торгівлі, при цьому в оренду передана частина земельної ділянки, яка належить ОСОБА_1 . На земельній ділянці, яка передана в оренду ТОВ "Сінваб-Тер" зводиться багатоквартирний житловий будинок, один з кутів якого побудований на її земельній ділянці.
Вважає, що вказане будівництво багатоквартирного житлового будинку ведеться з порушенням цільового призначення земельної ділянки, є самочинним, ведеться із порушеннями будівельних норм і правил, порушує її права власника земельної ділянки.
Зазначає, що внаслідок порушення її прав, а саме захоплення відповідачами частини її земельної ділянки, їй завдано моральної шкоди, на відшкодування якої просить стягнути з ТОВ "Сінваб-Тер" та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд" 100000 грн.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 09 квітня 2019 року вирішено: Позов ОСОБА_1 до ТОВ "Сінваб-Тер", Тернопільської міської ради, Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд", третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради, зобов`язання відділу Держгеокадастру у місті Тернополі внести зміни до автоматизованої системи, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року №6/57/105 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашини за адресою АДРЕСА_1 ТОВ "Сінваб -Тер ".
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер", Тернопільської міської ради, Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд", третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про зобов`язання відділу Держгеокадастру у місті Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області внести зміни до автоматизованої системи державного земельного кадастру шляхом скасування кадастрового номера 6110100000:02:014:0086 присвоєного земельній ділянці площею 0,0990 га за адресою АДРЕСА_1 ; усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою по АДРЕСА_3 шляхом відновлення меж, знесення багатоквартирного житлового будинку, відновлення стану земельної ділянки та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Стягнути із Тернопільської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" в користь ОСОБА_1 по 320 гривень сплаченого судового збору.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду в частині відмовлених позовних вимог, мотивуючи тим, що суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, в порушення вимог статей 80, 89 ЦПК України не надав належної оцінки доказам, та в порушення вимог ст 264 ЦПК України невірно встановив фактичні дані, які мали місце при настанні певних обставин.
Зазначила, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог, щодо усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, суд першої інстанції зробив висновки, які суперечать ст. 55, 64 Конституції України, ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якого кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, та ч. 1 ст. 321 ЦК України, якою передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправна позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування.
Вказала, що нею вірно обрано спосіб захисту своїх прав, що підлягають відновленню.
Також суд не взяв до уваги пояснення представника Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області про можливість відновлення меж земельної ділянки, шляхом зміни конфігурації та площі земельної ділянки суміжного землевласника. Відповідачі провели поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 , створивши дві нові, проте умисно відмовились відновити порушені її права.
Встановивши порушення прав, суд безпідставно відмовив у задоволенні позову про відшкодування моральної шкоди завданої неправомірними діями відповідачів.
В апеляційній скарзі Тернопільська міська рада просить рішення суду частині визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року №6/57/105 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою АДРЕСА_1 ТОВ "Сінваб-Тер" скасувати, мотивуючи тим, що оспорюване рішення не порушує права позивачки та прийнято в межах повноважень, та у відповідності до вимог законів та Конституції України.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції ОСОБА_1 та її представник адвокат Тришак О.Г. підтримали доводи апеляційної скарги, зіславшись на мотиви викладені в ній.
Представник Тернопільської міської ради Михальчук О.Ю. доводи апеляційної скарги підтримали, а доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не визнали.
Представник ТОВ "Сінваб-Тер" та обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд" адваката Равліва М.І. в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи апеляційної скарги Тернопільська міська рада підтримали, а доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не визнали та просили в відмовити в її задоволенні.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений установленому законом порядку.
Відповідно до частини першої статті 223 ЦПК України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлений про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розвитку справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 до задоволення не підлягає, а апеляційна скарга Тернопільської міської ради підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_3 площею 600 квадратних метрів на підставі державного акта на право власності на землю серії ТР в„–000525 виданого Тернопільською міською радою 16 червня 1998 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за №1418, межі земельної ділянки встановлені на підставі акту визначення та погодження меж земельної ділянки від 18 травня 1998 року. Кадастровий номер земельної ділянки не визначено. У фактичному користуванні позивачки перебуває земельна ділянка розміром 0,0739 га.(а.с. 15)
Земельна ділянка позивачки межує із земельною ділянкою, яка розташована за адресою: за адресою АДРЕСА_1 .
З матеріалів справи встановлено, що 01 листопада 2013 року на прилюдних торгах з з реалізації арештованого майна (предмета іпотеки), яке належало ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , як засновник ТзОВ "СІНВАБ-ТЕР", придбав будівлю адмінкорпусу з вбудованими стоянками під літ.А на АДРЕСА_4 (а.с. 66-67,69-70).
Рішенням Тернопільської міської ради від 12 червня 2014 року №6/48/190 надано дозвіл товариству з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,10 га в оренду терміном на п`ять років для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою АДРЕСА_4 .
Наданню згоди на розроблення проекту передувала згода позивачки, що підтверджується актом про передачу межових знаків. При цьому позивачка не зазначила, що має будь-які претензії до існуючих меж (а.с.92)
Згідно витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку, 04 грудня 2014 року проведена державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер 6110100000:020140086 (а.с.71)
Рішенням Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року №6/57/105 затверджено товариству з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га (кадастровий номер 6110100000:020140086) для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою АДРЕСА_4 (п.1) та надано в оренду терміном на п`ять років вказану земельну ділянку товариству (п.2) (а.с. 79)
Пунктом 3 даного рішення, вказану земельну ділянку віднесено до земель житлової та громадської забудови.
01 квітня 2015 року між Тернопільською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Сінваб-Тер" (Орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови за адресою АДРЕСА_4 , площею 0,0990 га кадастровий номер 6110100000:02:014:0086 , на якій розташована нежитлова будівля яка належить товариству (п.1). Строк дії договору - до 27 лютого 2020 року (п.8) (а.с. 76).
Право користування земельною ділянкою за ТОВ "Сінваб-Тер" на підставі договору оренди зареєстровано в державному реєстрі речових прав та їх обтяжень 13 травня 2015 року. (а.с. 75)
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що 09 вересня 2016 року ТОВ "Сінваб-Тер" зареєстровано в відділі державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради декларацію про початок виконання будівельних робіт - прибудова до житлового будинку приміщень торговельного призначення з надбудовою житлових квартир по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 , якою товариство користується на підставі договору оренди землі від 01 квітня 2015 року. ( а с 93)
03 квітня 2017 року відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради була зареєстровано декларація ТОВ "Сінваб-Тер" про готовність до експлуатації об`єкта - прибудова до житлового будинку приміщень торговельного призначення з надбудовою житлових квартир загальною площею 1062,7 кв.м. по АДРЕСА_1 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 . Згідно декларації, на об`єкті виконано всі передбачені проектною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, у тому числі щодо доступності для мало мобільних груп населення. Обладнання встановлені згідно актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку (а.с. 43-46).
Також, судом встановлено, що на час розгляду справи в суді земельна ділянка із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 площею 0,0990 га була поділена на дві земельних ділянки: кадастровий номер 6110100000:02:014:0093 площею 0,0748, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, та земельну ділянку кадастровий номер 6110100000:02:014:0094 площею 0,0242 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Відповідно до договору оренди землі, який укладений між Тернопільською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_7 (Орендар) 14 жовтня 2014 року, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови за адресою АДРЕСА_4 , площею 0,3094 га кадастровий номер 6110100000:02:014:0085 , на які розташована нежитлова будівля яка належить орендарю (п.1). Строк дії договору - до 20 серпня 2019 оку (п.8) (а.с. 107-108).
Як видно із державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19 травня 2015 року право користування земельною ділянкою за ОСОБА_7 на підставі договору оренди зареєстровано в державному реєстрі речових прав та їх обтяжень 26 листопада 2014 року.
Згідно із земельнотехнічною документацією, поясненнями сторін в судовому засіданні вказана, земельна ділянка кадастровий номер 6110100000:02:014:0085 не має спільної межі із земельною ділянкою, яка належить позивачу ОСОБА_1
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" побудовано приміщення торговельного призначення з надбудовою житлових квартир загальною площею 1062,7 кв.м. по АДРЕСА_1 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 .
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині вимог про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою суд вірно виходив з того, що будівництво житлових будинків побудовано на земельних ділянках, які перебували в користуванні забудовників, не є самочинним, виконано на підставі договорів, відповідно до розробленого та погодженого у встановленому законом порядку проекту, з дотриманням будівельних норм та правил.
Вказаний висновок суд зробив на підставі долучених до матеріалів справи доказів, які підтверджують ці обставини.
Зокрема обставини підтверджуються актами перевірки відділу архітектури і містобудування Тернопільської міської ради, деклараціями про початок будівельних робіт та деклараціями про готовність до експлуатації об`єктів, договорами оренди землі та витягами із реєстру речових прав на нерухоме майно. (а.с. 40-43; 95-102)
Тому суд правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог про відновлення права власності на земельну ділянку шляхом відновлення меж та знесення багатоквартирного житлового будинку.
Суд вірно виходив з того, що ТОВ "Сінваб-Тер" на даний час є правомірним Орендарем земельної ділянки АДРЕСА_4 , площею 0,0990 га, право користування Орендаря за цим договором зареєстровано в реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, договір та така державна реєстрація ніким не оспорюється, а отже діє презумпція правомірності правочину та презумпція достовірності та повноти відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, а тому відсутні підстави для задоволення цієї частини позову.
Сама та обставина, що частина вказаної ділянки, яка перебуває в оренді ТОВ "Сінваб-Тер" розміром 17 кв.м., з яких 1,2 кв.м забудована, належить на праві власності ОСОБА_1 не є підставою для реального відновлення межі та знесення будинку, оскільки на момент розгляду справи ТОВ "Сінваб-Тер" користується землею на підставі договору оренди та його речові права на чуже майно, захищаються у тому числі і від власника майна.
При цьому суд враховує те, що межі земельної ділянки під час виготовлення проекту землеустрою погоджувалися з позивачкою.
Так в акті прийму передачі на зберігання межових знаків ОСОБА_1 своїм підписом засвідчила, що претензій до існуючих меж немає (а.с.92).
Позивачка є власником земельної ділянки на АДРЕСА_3 розміром 0,60 га на підставі Державного акту на право власності на землю серії ТР в„–000525 , який видано 16 червня 1998 року на підставі рішення Тернопільської міської ради народних депутатів №153 від 11 лютого 1998 року. Кадастровий номер вказаної земельної ділянки не визначено і відповідно вона не внесена в Державний земельний кадастр та відсутня в Публічній кадастровій карті держави.
Відсутність у земельної ділянки кадастрового номера свідчить про істотний недолік її правового режиму. Він полягає у тому, що відомості про таку ділянку не внесені до Державних реєстрів, а це означає, що на картографічних документах Державного реєстру земель (черговому кадастровому плані тощо) відсутнє позначення наявності такої ділянки на відповідній території.
Також суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позову про відшкодування моральної шкоди, пред`явленого до відповідачів ТОВ "Сінваб-Тер" та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд", обґрунтовуючи свій висновок тим, що позивачем не доведено факту заподіяння їй діями відповідачів моральної шкоди.
Згідно ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Разом з тим, суду не надано належних, допустимих та достатніх доказів, неправомірних дій відповідачів ТОВ "Сінваб-Тер" та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Каштан-Буд" та що між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначених осіб в неправомірному та самовільному заволодінні частиною земельної ділянки позивачки.
Стосовно доводів апеляційної скарги Тернопільської міської ради.
Збудована ТОВ "СІНВАБ-ТЕР" будівля знаходилась на земельній ділянці, яка перебувала в користуванні ОСОБА_5 , як забудівника, згідно договору оренди від 28.04.2004 року, який розірвано відповідно до рішення п`ятдесят другої сесії Тернопільської міської ради шостого скликання №6/52/76 від 28.10.2014 року (а.с.86).
01.04.2014 року ТзОВ "СІНВАБ-ТЕР" звернулось до власника земельної ділянки- Тернопільської міської ради про надання згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,10 га для обслуговування адмінкорпусу з вбудованими стоянками під літ. А на АДРЕСА_4 . До вказаної заяви долучено перераховані у частині 2 статті 123 ЗК документи, в т.ч. і акт про передачу товариству межових знаків. Даний акт підписано позивачкою. Пунктом 3 зафіксовано що власниками та користувачами суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено (а.с.84, 92).
Висновком експерта №94/18-2- від 23.07.2018 року до додатками до нього № 1,3 встановлено " По периметру досліджуваних земельних ділянок на місцевості (в натурі) встановлена огорожа. Огорожа встановлена на бетонному фундаменті із металевих стовпчиків і профнастилу та залізобетонних плит"( а.с.158 зв, 160,162).
З вказаного висновку експерта вбачається, що у фактичному користуванні у позивачки перебуває 0.0739 га, хоча передано у власність 0,06 га для обслуговування жилого будинку (а.с158).
З пояснень позивачки в суді апеляційної інстанції встановлено що огорожа встановлена попереднім забудовником на початку 2000-х років.
04.12.2014 року сформовано земельну ділянку розміром 0.99 га як об`єкт цивільних прав за адресою придбаного відповідачем об`єкту нерухомості на АДРЕСА_4 та внесено в Державний земельний кадастр ( а.с71).
Рішенням п`ятдесят сьомої сесії Тернопільської міської ради шостого скликання №6/57/1905 від 27.02.2015 року затверджено проект землеустрою,(а.с.79).
19.05.2015 року зареєстровано речове право ТзОВ"СІНВАБ-ТЕР" на використання земельної ділянки розміром 0,99 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі як об`єкта цивільних прав за кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 на умовах оренди ( а.с.75-77).
Саме на вказані земельній ділянці ТзОВ "СІНВАБ-ТЕР" побудовало будівлю ( а.с43зв-46).
На час постановлення судового рішення судом першої інстанції та на час розгляду справи в суді апеляційної інстанції відсутній об`єкт нерухомості розміром 0,99 га, оскільки зі згоди власника користувачем поділено вищевказану земельну ділянку на два самостійних об`єкти права власності Дана обставина не заперечується сторонами і підтверджена належними доказами в суді апеляційної інстанції.
З пояснень сторін в суді апеляційної інстанції встановлено, що предметом спору на день розгляду справи в суді апеляційної інстанції є земельна ділянка розміром 0,242 га, з кадастровим номером 6110100000:02:014:0094 , яка зареєстрована 28.12.2018 року в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (надалі Реєстр) (а.с.236).
Станом на 01.01.2013 року набрала чинності стаття 79 -1 ЗК України. Згідно вказаної статті, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1ЗК. Орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування ( частини 4,6 статі 123 ЗК).
Згідно до частини 13 статті 123 ЗК- підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Судом встановлено, що рішення п`ятдесят сьомої сесії Тернопільської міської ради шостого скликання №6/57/1905 від 27.02.2015 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є реалізованим: земельна ділянка внесена в Реєстр, на вказаній земельній ділянці побудовано багатоквартирний житловий будинок, який прийнято в експлуатацію та заселено, а в наступному земельна ділянка поділена на два самостійні об`єкти і не існує в Реєстрі як самостійний об`єкт нерухомості.
Прийняттю органом місцевого самоврядування оскаржуваного рішення передувало рішення про надання згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки . В процесі підготовки та збору документів на виготовлення документації із землеустрою в 2014 році, позивачкою погоджено межі земельних ділянок, при цьому на вказаний період часу земельні ділянки розділялись високою бетонною огорожею, яка була встановлена попереднім власником нежитлової будівлі та орендарем суміжної земельної ділянки. Дана обставина підтвержується і висновком експерта.
Таким чином, станом на 2015 рік в органу місцевого самоврядування були відсутні підстави для відмови у погодженні вищевказаного проекту.
На час постановлення судового рішення відсутній об`єкт цивільного права який створений в результаті затвердженого оскаржуваним рішенням проекту.
При цьому, апеляційний суд вважає за можливе зазначити, що у випадку порушення прав позивачки як власника земельної ділянки розміром 0,6 га на підставі Державного акту виданого в 1998 році, при відсутності кадастрового номера та при фактичному використанні лишків землі, може бути поновленим в порядку який передбачено частиною 12 статті 79-1 ЗК-"Межі суміжних земельних ділянок приватної власності можуть бути змінені їх власниками без формування нових земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)."
Порушене право власності може бути захищено і в порядку положень ст. 15 а також ст. 16 ЦК України, якою передбачено способи захисту цивільних прав та інтересів, перелік яких не є вичерпний . Спосіб захисту, за змістом ст. 5 ЦПК України, не повинен суперечити закону, бути ефективним, в розумінні дотримання принципу розумності та справедливості відповідати(бути адекватним) порушеному праву.
Судове рішення повинно бути справедливим по відношенню до сторін спору.
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційних скарг має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення (пункт 2 частини 1 статті 374 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи те, що рішення суду першої інстанції в частині в частині скасування рішення сесії Тернопільської міської ради не відповідає вимогам закону, воно підлягає скасуванню, з постановленням в цій частині нового рішення, яким в задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
В іншій частині рішення суду відповідає вимогам цивільного та цивільно-процесуального Закону.
На підставі викладеного та керуючись статтями 374, 376, 382, 389 ЦПК України, суд апеляційної інстанції, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Тришак Олег Григорович залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Тернопільської міської ради задовольнити.
Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року в частині скасування рішення сесії Тернопільської міської ради скасувати.
В позові ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року №6/57/105 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашини за адресою АДРЕСА_1 Товариство з обмеженою відповідальністю "Сінваб-Тер" відмовити.
В решті рішення суду залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повна постанова складена 09 серпня 2019 року.
Головуючий: Ткач З.Є.
Судді: Ткач О.І.
Ходоровський М.В.
Суд | Тернопільський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2019 |
Оприлюднено | 22.08.2019 |
Номер документу | 83785173 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський апеляційний суд
Ткач З. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні