Постанова
від 05.02.2020 по справі 607/7432/17
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

Іменем України

05 лютого 2020 року

м. Київ

справа № 607/7432/17

провадження № 61-16951св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Литвиненко І. В., Сердюка В. В., Фаловської І. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: товариство з обмеженою відповідальністю Сінваб-Тер , Тернопільська міська рада, обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив Каштан-Буд ,

третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року у складі судді Сливка Л. М. та постанову Тернопільського апеляційного суду від 07 серпня 2019 року у складі колегії суддів: Ткача З. Є., Ткач О. І., Ходоровського М. В.

у справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Сінваб-Тер , Тернопільської міської ради, обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельний кооператив Каштан-Буд , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради, зобов`язання відділу Держгеокадастру у місті Тернополі внести зміни до автоматизованої системи, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою та стягнення моральної шкоди .

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2018 року до місцевого суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради, зобов`язання відділу Держгеокадастру у місті Тернополі внести зміни до автоматизованої системи, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою та стягнення моральної шкоди.

Позов мотивовано тим, що вона є власником земельної ділянки площею 600 кв. м по АДРЕСА_1 . Тернопільською міською радою передано в оренду товариству з обмеженою відповідальністю Сінваб-Тер (далі - ТОВ Сінваб-Тер ) земельну ділянку площею 0,099 га кадастровий номер 6110100000:02:014:0086 для будівництва та обслуговування об`єктів торгівлі, до якої входить частина земельної ділянки, яка належить позивачу.

На вказаній земельній ділянці, в тому числі і на тій частині, яка належить ОСОБА_1 , фізичною особою ОСОБА_2 та обслуговуючим кооперативом Житлово-будівельний кооператив Каштан-Буд (далі - ОК ЖБК Каштан-Буд ) здійснюється будівництво багатоквартирного житлового будинку.

Посилаючись на те, що вказане будівництво є самочинним, ведеться із порушеннями будівельних норм і правил та завдає шкоди її правам як власника земельної ділянки, ОСОБА_1 просила позов задовольнити:

- визнати незаконним та скасувати рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року № 6/57/105 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 , ТОВ Сінваб-Тер ;

- зобов`язати відділ Держгеокадастру у місті Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області внести зміни до автоматизованої системи державного земельного кадастру шляхом скасування кадастрового номера 6110100000:02:014:0086, присвоєного земельній ділянці площею 0,0990 га за адресою: АДРЕСА_2 ;

- усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою по АДРЕСА_1 шляхом відновлення меж, знесення багатоквартирного житлового будинку та відновлення стану земельної ділянки який існував до початку будівництва багатоквартирного житлового будинку;

- стягнути із ТОВ Сінваб-Тер , ОК ЖБК Каштан-Буд 100 000 грн моральної шкоди.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року №6/57/105 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 , ТОВ Сінваб - Тер . В задоволенні решти позовних вимогвідмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване обґрунтованістю заявлених ОСОБА_1 позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року № 6/57/15 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 , ТОВ Сінваб-Тер . Оскільки цим рішенням міська рада розпорядилась частиною земельної ділянки позивача, яка належить їй на праві приватної власності та не є комунальною власністю, вона вийшла за межі своїх повноважень та порушила права позивача.

Відмовляючи у решті позовних вимог, місцевий суд виходив із недоведеності тієї обставини, що житловий багатоквартирний будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0085 та прибудова до житлового будинку приміщень торговельного призначення з надбудовою житлових квартир загальною площею 1062,7 кв. м по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 є самочинним будівництвом. Судом встановлено правомірність користування ТОВ Сінваб-Тер земельною ділянкою та відсутність підстав для висновку про неправомірне захоплення товариством земельної ділянки позивача.

Місцевий суд також зазначив, що оскільки відповідачі, до яких пред`явлено позов, не є держателями земельного кадастру та не мають повноважень скасовувати реєстрацію чи вносити зміни до кадастру, наявні підстави для відмови в позові в частині внесення зміни до автоматизованої системи державного земельного кадастру, шляхом скасування кадастрового номера 6110100000:02:014:0086.

Крім цього, суд першої інстанції вказав на ненадання позивачем доказів в обґрунтування факту заподіяння їй діями ТОВ Сінваб-Тер , ОК ЖБК Каштан-Буд моральної шкоди.

Постановою Тернопільського апеляційного суду від 07 серпня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення; апеляційну скаргу Тернопільської міської ради задоволено. Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року в частині скасування рішення сесії Тернопільської міської ради скасовано. В позові ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року № 6/57/105 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 , ТОВ Сінваб-Тер відмовлено. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Погоджуючись із рішенням місцевого суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції вказав на те, що прийняттю органом місцевого самоврядування оскаржуваного рішення передувало рішення про надання згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в процесі підготовки документів для якого позивачем було погоджено межі земельних ділянок, які на той період часу розділялись високою бетонною огорожею, а тому, станом на 2015 рік, в органу місцевого самоврядування були відсутні підстави для відмови в погодженні такого проекту.

Апеляційним судом також зауважено, що оскаржуване рішення Тернопільської міської ради є реалізованим, та, в подальшому земельна ділянка поділена на два самостійні об`єкти і не існує як самостійний об`єкт нерухомості. Отже, на час постановлення судового рішення відсутній об`єкт цивільного права, який створений в результаті затвердженого оскаржуваним рішенням проекту.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У вересні 2019 року до Верховного Суду із касаційною скаргою звернулась ОСОБА_1 , у якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі за вищевказаною касаційною скаргою.

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

У відповідності до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права (частина друга статті 389 ЦПК України).

05 листопада 2019 року справу розподілено колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в складі суддів Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Сердюка В. В., Фаловської І. М.

Ухвалою Верховного Суду від 21 січня 2020 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження колегією в складі п`яти суддів.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 січня 2020 року визначено такий склад колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду для розгляду справи: Грушицький А. І. (суддя-доповідач), Висоцька В. С., Литвиненко І. В., Сердюк В. В., Фаловська І. М.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована порушенням оскаржуваними судовими рішеннями прав позивача на справедливий та неупереджений суд.

Заявник зазначає про неправильність посилань судами попередніх інстанцій на презумпцію правомірності правочину за наявності діючого договору оренди та неоспорення зареєстрованого за цим договором права користування ТОВ Сінваб-Тер земельною ділянкою площею 0,0990 га. У зв`язку із наведеним позивач наголошує, що існування діючого договору оренди, із врахуванням статті 780 ЦК України, дає можливість особі, якій завдано шкоду, вимагати її відшкодування також і від наймача речі.

Позивач стверджує, що оскаржуваними судовими рішеннями фактично створена ситуація, за якої вона, як законний власник земельної ділянки, позбавлена права захистити своє право, порушене внаслідок незаконного заволодіння частиною належного їй майна.

Відзив на касаційну скаргу не подано

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_1 площею 600 кв. м на підставі державного акта на право власності на землю серії ТР №000525, виданого Тернопільською міською радою 16 червня 1998 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за №1418; межі земельної ділянки встановлені на підставі акта визначення та погодження меж земельної ділянки від 18 травня 1998 року. Кадастровий номер земельної ділянки не визначено.

У фактичному користуванні позивача перебуває земельна ділянка площею 0,0739 га, яка межує із земельною ділянкою, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 .

01 листопада 2013 року на прилюдних торгах з реалізації арештованого майна (предмета іпотеки), яке належало ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , як засновник ТОВ Сінваб-Тер , придбав будівлю адмінкорпусу з вбудованими стоянками під літ. А на АДРЕСА_2 .

Рішенням Тернопільської міської ради від 12 червня 2014 року № 6/48/190 надано дозвіл ТОВ Сінваб-Тер на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,10 га в оренду терміном на п`ять років для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку, 04 грудня 2014 року проведена державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер 6110100000:02:014:0086.

Рішенням Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року № 6/57/105 затверджено ТОВ Сінваб-Тер проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га (кадастровий номер 6110100000:02:014:0086) для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 та надано в оренду терміном на п`ять років вказану земельну ділянку товариству. Пунктом 3 даного рішення вказану земельну ділянку віднесено до земель житлової та громадської забудови.

01 квітня 2015 року між Тернопільською міською радою (Орендодавець) та ТОВ Сінваб-Тер (Орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,0990 га кадастровий номер 6110100000:02:014:0086, на якій розташована належна товариству нежитлова будівля. Строк дії договору - до 27 лютого 2020 року.

13 травня 2015 року право користування земельною ділянкою за ТОВ Сінваб-Тер на підставі договору оренди зареєстровано в державному реєстрі речових прав та їх обтяжень.

09 вересня 2016 року ТОВ Сінваб-Тер зареєструвало у відділі державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради декларацію про початок виконання будівельних робіт - прибудова до житлового будинку приміщень торговельного призначення з надбудовою житлових квартир по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086, якою товариство користується на підставі договору оренди землі від 01 квітня 2015 року.

03 квітня 2017 року відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради була зареєстрована декларація ТОВ Сінваб-Тер про готовність до експлуатації об`єкта - прибудова до житлового будинку приміщень торговельного призначення з надбудовою житлових квартир загальною площею 1062,7 кв. м по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086. Згідно декларації, на об`єкті виконано всі передбачені проектною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, у тому числі щодо доступності для маломобільних груп населення.

На час розгляду справи в суді земельна ділянка із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 площею 0,0990 га була поділена на дві земельні ділянки: кадастровий номер 6110100000:02:014:0093 площею 0,0748 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, та кадастровий номер 6110100000:02:014:0094 площею 0,0242 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Відповідно до договору оренди землі, який укладений між Тернопільською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) 14 жовтня 2014 року, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,3094 га кадастровий номер 6110100000:02:014:0085, на якій розташована нежитлова будівля, яка належить Орендарю. Строк дії договору - до 20 серпня 2019 року.

Право користування земельною ділянкою за ОСОБА_2 на підставі договору оренди зареєстровано в державному реєстрі речових прав та їх обтяжень 26 листопада 2014 року.

Згідно із земельнотехнічною документацією, поясненнями сторін в судовому засіданні, земельна ділянка з кадастровим номером 6110100000:02:014:0085 не має спільної межі із земельною ділянкою, яка належить позивачу.

ТОВ Сінваб-Тер побудовано приміщення торговельного призначення з надбудовою житлових квартир загальною площею 1062,7 кв. м по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частин першої, другої статті 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 321 ЦК України встановлено непорушність права власності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За змістом статті 391 ЦК України та статті 155 ЗК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Порушення, невизнання або оспорювання права власності особи на земельну ділянку є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Суд повинен установити: чи були порушені, не визнані, обмежені або оспорені права, свободи чи інтереси цієї особи; у чому полягає таке порушення прав; якими доказами воно підтверджується. Залежно від установленого суд повинен вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Згідно з пунктом г частини першої статті 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов`язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.

Частинами першою та другою статті 103 ЗК України передбачено, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

Відповідно до вимог частини першої статті 106 ЗК України власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.

За змістом частини першої статті 107 ЗК України основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.

Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Разом із цим, посилаючись на вищенаведену норму матеріального права, апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції, залишив поза увагою положення пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державний земельний кадастр , згідно якого земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

Так, з установлених судами обставин справи вбачається, що належність позивачу земельної ділянки площею 600 кв. м по АДРЕСА_1 підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії ТР № 000525, виданим Тернопільською міською радою 16 червня 1998 року. У зв`язку із викладеним, відсутність у такої земельної ділянки кадастрового номера не може бути підставою для відмови у захисті порушеного права власності позивача.

Крім цього, проведення відповідачами будівництва на підставі дійсних договорів та відповідно до розробленого і погодженого у встановленому законом проекту та з дотриманням будівельних норм і правил не спростовує встановленого у висновку судової земельно-технічної експертизи від 23 липня 2018 року, призначеної ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11 січня 2018 року, накладення земельної ділянки із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086, користувачем якої є Сінваб-Тер , на земельну ділянку ОСОБА_1 (площа накладення 17 кв. м, із яких 1,2 кв. м - забудова земельної ділянки ОСОБА_1 ).

Таким чином, зазначаючи про доведеність порушення права власності позивача на земельну ділянку та вказуючи при цьому на неправомірність дій Тернопільської міської ради щодо прийняття рішення від 27 лютого 2015 року № 6/57/105, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для скасування такого рішення, яким фактично міська рада розпорядилась частиною належної позивачу земельної ділянки, і, таким чином, вийшла за межі своїх повноважень.

При цьому, апеляційний суд, скасовуючи рішення місцевого суду у цій частині, як на підставу для відмови у задоволенні позову щодо оскарження законності вищенаведеного рішення міської ради, вказав на погодження самим позивачем меж земельної ділянки під час підготовки та збору документів на виготовлення документації із землеустрою у 2014 році. Разом із цим, сама по собі відсутність заперечень позивача, як власника суміжної земельної ділянки, до існуючих меж земельної ділянки не може свідчити про відмову від права власності на частину земельної ділянки.

Згідно з частиною другою статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини третьої статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Втручання у право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно із законом і з легітимною метою, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не буде встановлений справедливий баланс між інтересами суспільства, пов`язаними з цим втручанням, й інтересами особи, яка зазнає втручання в її право власності. Отже, має існувати розумне співвідношення (пропорційність) між метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини одним із елементів дотримання принципу пропорційності при втручанні в право особи на мирне володіння майном є надання їй справедливої та обґрунтованої компенсації.

У справі, яка переглядається, судом установлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 600 кв. м по АДРЕСА_1 . Разом із цим, накладення земельної ділянки із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086, користувачем якої є ТОВ Сінваб-Тер , на земельну ділянку ОСОБА_1 свідчить про порушення її права власності на майно та вказує на доведеність обставини втручання у її право на мирне володіння майном.

Колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що будівництво житлового багатоквартирного будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0085 та прибудови до житлового будинку приміщень торговельного призначення з надбудовою житлових квартир загальною площею 1062,7 кв. м по АДРЕСА_4 на земельній ділянці із кадастровим номером 6110100000:02:014:0086 здійснено за попередньо оформленою належним чином дозвільною документацією та за наявності чинних договорів оренди земельної ділянки, укладених з Тернопільською міською радою.

Оскільки відповідачі, до яких пред`явлено позов, не є держателями земельного кадастру та не мають повноважень скасовувати реєстрацію чи вносити зміни до кадастру суд першої інстанції, з яким також погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови в позові в частині внесення зміни до автоматизованої системи державного земельного кадастру, шляхом скасування кадастрового номера 6110100000:02:014:0086.

Також колегія суддів погоджується із висновком судів попередніх інстанцій щодо недоведеності позову в частині знесення багатоквартирного будинку та відшкодування моральної шкоди.

Враховуючи площу накладення земельних ділянок, знаходження у фактичному користуванні позивача земельної ділянки більшої площі, ніж передбачено правовстановлюючим документом, наявність інших ефективних способів захисту порушеного права, позивачем не доведено пропорційність заявленої нею вимоги про відновлення меж, знесення багатоквартирного житлового будинку та відновлення стану земельної ділянки який існував до початку будівництва багатоквартирного житлового будинку, щодо допущених порушень її прав.

Погоджуючись із висновком судів попередніх інстанцій щодо правомірності користування ТОВ Сінваб-Тер землею, а також законності здійсненого на ній будівництва із отриманням відповідної дозвільної документації, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про існування права у позивача на відповідну компенсацію - відшкодування завданих їй збитків, що визначено пунктом 8 частини другої статті 16 ЦК України як один із способів захисту цивільного права, а також наявність інших ефективних засобів поновлення порушеного права на землю.

Водночас, у зв`язку із тим, що питання відшкодування майнової шкоди позивачем не порушувалось, таке питання судами попередніх інстанцій не вирішувалось.

Разом із цим, колегія суддів погоджується із висновком судів попередніх інстанцій щодо недоведеності факту заподіяння позивачу діями ТОВ Сінваб-Тер та ОК ЖБК Каштан-Буд моральної шкоди у зв`язку з відсутністю доказів неправомірності їх дій по відношенню до позивача.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Відповідно до статті 413 ЦПК України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 400 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки чи оцінки доказів, обставини справи встановлені судом повно, але допущено неправильне застосування норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова апеляційного суду в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про скасування рішення Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року № 6/57/105 - скасуванню із залишенням в силі у цій частині рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 402, 409, 413, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Тернопільського апеляційного суду від 07 серпня 2019 року в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Тернопільської міської ради від 27 лютого 2015 року № 6/57/105 Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0990 га для обслуговування будівлі адмінкорпусу з вбудованими стоянками автомашин за адресою: АДРЕСА_2 , ТОВ Сінваб-Тер скасувати. Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року у цій частині залишити в силі.

В решті рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 09 квітня 2019 року та постанову Тернопільського апеляційного суду від 07 серпня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий Судді:В. С. Висоцька А. І. Грушицький І. В. Литвиненко В. В. Сердюк І. М. Фаловська

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення05.02.2020
Оприлюднено20.02.2020
Номер документу87703255
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/7432/17

Постанова від 05.02.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Ухвала від 21.01.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Ухвала від 20.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Окрема думка від 09.08.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Ткач З. Є.

Постанова від 07.08.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Ткач З. Є.

Постанова від 07.08.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Ткач З. Є.

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Ткач З. Є.

Ухвала від 04.06.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Ткач З. Є.

Ухвала від 04.06.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Ткач З. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні