Справа№ 328/643/19
23.08.2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2019 року м. Токмак Токмацький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Гавілей М.М.
при секретарі: Корольковій К.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Токмак у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участі третьої особи Житлово-будівельного кооперативу Ямальський про встановлення факту належності заповіту та визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом з урахуванням всіх уточнень до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участі третьої особи Житлово-будівельного кооперативу Ямальський про встановлення факту належності заповіту та визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за заповітом.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилаються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна баба, ОСОБА_4 . Даний факт підтверджується копією свідоцтва про смерть, видане 24.04.2015 року Адміністрацією Дубівського сільського поселення муніципального району Белгородський район Белгородської області серії НОМЕР_1 .
У зв`язку з її смертю відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 .
За життя, 08.09.1994 року ОСОБА_4 склала заповіт, відповідно до якого, заповідала належну їй квартиру АДРЕСА_1 своїй донці - ОСОБА_3 . Даний факт підтверджується копією заповіту від 08.09.1994 року.
22.06.2006 року ОСОБА_4 склала заповіт, відповідно до якого, заповідала позивачу належну їй квартиру АДРЕСА_1 . Даний факт підтверджую копією заповіту від 22.06.2006 року серії ВСХ № 809037 .
Крім позивача, спадкоємцями за законом є доньки померлої, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Оформити право на спадщину в нотаріальній конторі, в порядку, що встановлений чинним законодавством України, позивач не може, оскільки у нього були відсутні правовстановлюючий документ на зазначене нерухоме майно та у наданому ним свідоцтві про смерть, ( у перекладі) померла зазначена, як ОСОБА_4 , а заповіт, наданий ним, складено та посвідчено від імені ОСОБА_4 .
Даний факт підтверджується копією довідки, виданої Комунальним підприємством АБРИС Токмацької міської ради від 03.03.2018 року №86, копією довідки, виданої ЖБК Ямальський від 12.04.2018 року № 21 та копіями перекладу свідоцтва про смерть від 29.09.2015 року, постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22.09.2017 року №37\02-3 приватного нотаріуса Токмацького міського нотаріального округу Лопатюк Наталії Іванівни.
Крім того, у зв`язку з тим, що заповіт від 08.09.1994 року був складений на російській мові, прізвище ім`я по-батькові заповідача було вказано як ОСОБА_4 , що в свою чергу унеможливлює застосувати вищевказану норму закону стосовно скасування заповіту від 08.09.1994 року.
На підставі вищевикладеного, позивач не може реалізувати свої спадкові права, оскільки необхідно встановити факт належності заповіту, складеного 22.06.2006 року від імені ОСОБА_4 .
Встановлення факту належності правовстановлюючих документів тягне юридичні наслідки, а саме дасть змогу прийняти спадщину.
Про те, що заповіт, складений 08.09.1994 року від імені ОСОБА_4 та 22.06.2006 року від імені ОСОБА_4 був складений ОСОБА_4 свідчить наявністю вказаного заповідального майна, а саме, квартири АДРЕСА_1 та повним збігом дати народження та ідентичністю імені та по-батькові, вказаному у заповітах та свідоцтві про смерть, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_7 року та ОСОБА_4 .
В судове засідання позивач не з`явився, від його представника надійшла письмова заява, в якій вона просить задовольнити позов та розглянути справу без її участі.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнали.
Представник третьої особи Житлово-будівельного кооперативу Ямальський в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
За ч. 1 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
За ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст. 206, 207 ЦПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за нявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, судом у відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні ним обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна баба позивача - ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 24.04.2015 року Адміністрацією Дубівського сільського поселення муніципального району Белгородський район Белгородської області серії НОМЕР_1 .
У зв`язку з її смертю відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 .
За життя, 08.09.1994 року ОСОБА_4 склала заповіт, відповідно до якого заповідала належну їй квартиру АДРЕСА_1 своїй донці - ОСОБА_3 , про що свідчить копія заповіту, посвідченого державним нотаріусом Токмацької державної нотаріальної контори Султан Т.Г. від 08.09.1994 року за №1-1260.
22.06.2006 року ОСОБА_4 склала заповіт, відповідно до якого заповідала позивачу належну їй квартиру АДРЕСА_1 , що підтверджується копією заповіту, посвідченого державним нотаріусом Токмацької державної нотаріальної контори Зиріною Є.О. від 22.06.2006 року за №1839.
Оформити право на спадщину в нотаріальній конторі, в порядку, що встановлений чинним законодавством України, позивач не може, оскільки у нього були відсутні правовстановлюючий документ на зазначену квартиру та у наданому ним свідоцтві про смерть, померла зазначена як ОСОБА_4 , а заповіт складено та посвідчено від імені ОСОБА_4 . Про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватним нотаріусом Токмацького міського нотаріального округу Лопатюк Н.І. винесена постанова від 22.09.2017 року.
На підставі вищевикладеного позивач не може реалізувати свої спадкові права в досудовому порядку.
Як вбачається з дослідженої в судовому засіданні спадкової справи №12/2015 року, заведеної після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 шляхом звернення до приватного нотаріуса Токмацького міського нотаріального округу Лопатюк Н.І. із заявою про прийняття спадщини за заповітом в межах шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_5 . Крім позивача, спадкоємцями за законом є доньки померлої, відповідачі по справі, - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які спадщину у встановленому законом порядку не приймали.
Як вбачається з матеріалів справи в заповіті складеному 22.06.2006 року помилково вказано прізвище заповідача ОСОБА_4 замість вірного ОСОБА_4 , адже від народження остання мала прізвище саме ОСОБА_4 , всі правовстановлюючі та інші документи складені на прізвище ОСОБА_4 . В свідоцтві про смерть, яке видається на підставі паспорту, спадкодавець вказана на прізвище ОСОБА_4 .
Виправлення цієї помилки у позасудовому порядку на даний час неможливо.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом проживання цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Встановлення цього факту має для позивача юридичне значення, так як надає право для оформлення прав на спадкове майно.
За таких обставин суд вважає можливим встановити факт того, що заповіт від 22.06.2006 року, який посвідчений державним нотаріусом Токмайцької державної нотаріальної контори Зиріною Є.О., зареєстрований в реєстрі за № 1839 від імені ОСОБА_4 був складений ОСОБА_4 .
Щодо права позивача на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 15 Закону України Про власність`від 07.02.1991 року член житлового, житлово - будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває право власності на це майно.
Згідно п. 5-1 Постанови Пленуму Верховного Суду УССР від 18.09.1987 року № 9 Про практику застосування судами законодавства про житлово - будівельні кооперативи , член житлово - будівельного кооперативу, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатися нею на свій розсуд - продавати, заповідати, обмінювати.
Відповідно до ст. 133 ЖК України громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру.
Особі, прийнятій до членів житлово-будівельного кооперативу, по рішенням загальних зборів членів кооперативу, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, надається окрема квартира, що складається з однієї чи кількох кімнат, відповідно до кількості членів сім`ї, суми пайового внеску і граничного розміру жилої площі.(ч. 1 ст. 141 ЖК України)
Відповідно до ст. 19-1 Закону України Про кооперацію у разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна.
Паєнагромадження (паєнакопичення) - це сума пайових внесків члена кооперативу, внесених ним для будівництва кооперативного будинку та така, що перебуває на особистому рахунку у кооперативі. Право на паєнагромадження (частину паєнагромадження) являє собою право на грошову вартість паю. Право на пай включає до себе крім права на паєнагромадження також право на членство у кооперативі та на користування кооперативною квартирою (коментар ст. 146 ЖК України)
Згідно довідок ЖБК Ямальський від 28.11.1999 року, від 12.04.2018 року ОСОБА_4 була членом ЖБК Ямальський та їй належить на праві власності квартира АДРЕСА_1 , яку вона отримала в користування згідно ордеру №154 Токмацького міськвиконкому від 24.12.1974 року, вартість квартири була сплачена повністю у 1986 році.
Згідно технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 власником вказана ОСОБА_4 .
Проте набуте право власності ОСОБА_4 за життя не зареєструвала в органах БТІ та у державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 8 постанови Пленуму ВС України №7 від 30.05.2007 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Аналогічного змісту правозастосовні роз`яснення наведені у п. 3.3 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , згідно з яким у разі смерті члена житлово-будівельного, садівницького товариства, якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, але свідоцтво про право власності не отримав, квартира в житлово-будівельному кооперативі та житловий будинок у садівницькому товаристві входять до складу спадщини.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав (п. 6) зазначено, що суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, в осіб, які мають право на частку в пайових внесках, виникає право спільної часткової власності на квартиру, дачу, гараж чи інші будівлі пропорційно розміру частки паю.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 ЦК України, квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного в ньому проживанні.
З аналізу вищевказаних норм права, суд приходить до висновку, що паєнагромадження (паєнакопичення, пай кооперативний) -це грошова сума, яка регулярно чи періодично вносилася членами кооперативу до ЖБК і після повного внесення пайових внесків, член кооперативу -набував право власності на квартиру.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що на час відкриття спадщини паєнакопичення не існували як об`єкт цивільних правовідносин. Після повної сплати пайових внесків ОСОБА_4 як членом ЖБК та остання набула право власності на квартиру як об`єкт нерухомого майна. Приймаючи до уваги, що до складу спадщини входять права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тому, до складу спадщини після смерті ОСОБА_4 увійшла квартира як об`єкт нерухомого майна.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ст. 1254 ЦК України, заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.
З урахуванням положень ст. 1254 ЦК України заповіт складений 22.06.2006 року на користь позивача скасовує попередній заповіт від 08.09.1994 року за №1-1260. Спадкоємців, які б мали обов`язкову частку у спадщині та прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 в строки та в порядку встановленому законом, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
З огляду на ст.392 ЦК України, якщо право власності оспорюється або не визнається іншою особою, до суду може бути подано позов про визнання цього права, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до положень п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають тільки у тому випадку, якщо наявні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, а при відмові нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до п.3.1 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05 2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК).
Судом встановлено, що спадкодавець за життя набула право власності на квартиру АДРЕСА_1 шляхом сплати пайового внеску як член ЖБК, а позивач в свою чергу прийняв спадщину за заповітом після її смерті. Оскільки до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, та враховуючи неможливість оформлення позивачем своїх спадкових прав у нотаріуса, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.16, 328, 392, 1216-1218, 1235, 1254, 1270, 1296 ЦК України, ст.ст.13, 95, 200, 206, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участі третьої особи Житлово-будівельного кооперативу Ямальський про встановлення факту належності заповіту та визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Встановити факт, що заповіт від 22.06.2006 року, який посвідчений державним нотаріусом Токмайцької державної нотаріальної контори Зиріною Є.О., зареєстрований в реєстрі за № 1839 від імені ОСОБА_4 був складений ОСОБА_4 .
Визнати заОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя:
Суд | Токмацький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2019 |
Оприлюднено | 04.09.2019 |
Номер документу | 83994422 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Токмацький районний суд Запорізької області
Гавілей М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні