КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про застосування заходів процесуального примусу
03 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1484/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглядаючи у порядку спрощеного (письмового) провадження питання про застосування заходу процесуального примусу в адміністративній справі
за позовом:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_1 виданий Кременчуцьким РВ УМВС України в Полтавській області 09.12.2006 року; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до відповідача:
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання винити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт (рішення виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області №38 від 16 травня 2019 року) про відмову ОСОБА_1 , в перепохованні батька ОСОБА_2 та виділення місця для майбутнього поховання брата, недієздатного, інваліда війни 2-ї групи ОСОБА_3 ;
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт (рішення виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області №38 від 16 травня 2019 року) про зобов`язання ОСОБА_1 , демонтувати у місячний термін (до 16.06.2019 року) огорожу, встановлену без дозволу Успенської сільської ради;
- зобов`язати виконавчий комітет Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області провести повторний розгляд звернення ОСОБА_1 з урахуванням всіх об`єктивних обставин та надати лист-узгодження на рівноцінне місце для перепоховання батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , поруч з могилою матері ОСОБА_4 , бабусі ОСОБА_5 і наданні броні під майбутнє поховання брата, недієздатного, інваліда війни 2-ї групи ОСОБА_3 поруч з батьками з метою організації родинного поховання.
Предметом спору в даній справі є встановлення правомірності дій виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області при винесенні рішення №38 від 16 травня 2019 року.
Ухвалою суду від 18.07.2019 року продовжено строк спрощеного провадження, також вказаною витребувано від відповідача (Виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області) додаткові докази по справі з метою об`єктивного її розгляду (а.с.63-64).
Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін призначено на 02.09.2019 року. Учасники справи та свідок належним чином у відповідності до процесуальних положень Кодексу адміністративного судочинства України, повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що посвідчуються відповідними поштовими повідомленнями про вручення судової кореспонденції (а.с.65-73).
Відповідач в судове засідання не прибув, витребуваних судом доказів не надав, про причини своєї неявки суд не повідомив, жодних клопотань чи заяв до суду також не надсилав.
Ухвалою суду від 18.07.2019 року учасникам справи судом роз`яснено їх обов`язок добросовісного користування належними їм процесуальними правами та неухильним виконанням процесуальних обов`язків передбачених положеннями статтей 44-47 КАС України та роз`яснено також можливість застосування судом заходів процесуального примусу, а саме: накладення відповідного штрафу та винесення окремої ухвали.
02.09.2019 року позивачем подано клопотання про перехід до розгляду справи у порядку загального позовного провадження та здійснити розгляд та вирішення даного клопотання у порядку письмового провадження (а.с.74).
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).
Судом вирішено питання про перехід до розгляду справи у порядку загального позовного провадження вирішити у порядку письмового провадження, що відображено у відповідному протоколі судового засідання від 02.09.2019 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 КАС України, особи які беруть участь у справі зобов`язані добросовісно користуватися належними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Згідно положень ч.7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Положеннями статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 73 КАС України).
З огляду на викладене суд зазначає, що за приписами статті 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Згідно статті 9 КАС України принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі. Суть офіційного з`ясування всіх обставин у справі визначена в частині четвертій статті 9 цього Кодексу, якими встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Таким чином, також принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі зобов`язує суд вчинити всі необхідні дії для повного та всебічного з`ясування фактичних обставин справи з метою забезпечення прийняття правосудного рішення.
Частиною 2 статті 44 КАС України визначено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Згідно положень ч.7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Проте, станом на 02.09.2019 року представником виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 року про надання документів не виконано. Про неможливість подання або причини їх не подання у встановлені судом строки витребуваних документів, суд також не повідомлено.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (ч.8 ст. 80 КАС України).
Із положень статті 144 КАС України випливає, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення.
Одним із заходів процесуального примусу є штраф (п.5 ч.1 ст. 145 КАС України).
Пунктами 1,3 частини 1 статті 149 КАС України визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
Згідно вимог ч. 3 ст. 149 КАС України, у випадку невиконання процесуальних обов`язків, зловживання процесуальними правами представником учасника справи суд з урахуванням конкретних обставин справи може стягнути штраф як з учасника справи, так і з його представника.
Застосовані заходи процесуального примусу мають бути співмірними виявленому порушенню.
Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2019 рік встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1921 гривня.
Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України (ч. 5 ст. 149 КАС України).
Згідно ч. 1 ст. 12 вказаного Закону, виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Зважаючи на те, що відповідач вимог ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 року у встановлений судом строк не виконав, документів не подав, причин їх неподання не повідомив, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування до відповідача заходу процесуального примусу.
Визначаючи розмір штрафу суд враховує принцип співмірності вчиненого порушення, та наголошує, що не надання до суду витребуваних доказів перешкоджає належному виконанню судом завдання адміністративного судочинства та реалізації принципу офіційного з`ясування обставин справи передбаченого ч.4 ст.9 КАС України. Таким чином, до виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області слід застосувати штраф - один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 921,00 грн.), що на думку суду, буде достатнім для досягнення мети вжиття заходів процесуального примусу та сприятиме запобіганню зловживання відповідачем своїми процесуальними правами.
Відповідно до ч.3 ст. 144 КАС України, про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.
За змістом ч. 4 ст. 149 КАС України, ухвалу про стягнення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду вищої інстанції. Оскарження такої ухвали не перешкоджає розгляду справи.
Роз`яснити відповідачу, що в силу положень ч. 3 ст. 145 КАС України, застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов`язків, встановлених КАС України.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст. ст. 4, 144-145, 149, 173, 180-181, 256, 295 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
Застосувати до виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області захід процесуального примусу у вигляді штрафу в сумі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).
Стягнути з виконавчого комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366436; адреса: вул. Республіканська, 11, с. Успенка, Онуфріївського району, Кіровоградської області) в дохід Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (ЄДРПОУ 26255795, адреса: м. Київ, вул. Липська, 18/5) штраф в розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до вимог ч. 6 ст. 149 КАС України, суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов`язків.
Роз`яснити відповідачу - виконавчому комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, що застосування заходів процесуального примусу не звільняє від виконання обов`язків, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Зобов`язати виконавчий комітет Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області невідкладно, але не пізніше 25 вересня 2019 року подати до Кіровоградського окружного адміністративного суду докази витребувані ухвалою від 18 липня 2019 року.
Роз`яснити виконавчому комітету Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області, що у випадку повторного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету штрафу в сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних громадян.
Ухвала є виконавчим документом та є обов`язковою до виконання.
Копію ухвали надіслати відповідачу та скерувати до Державної судової адміністрації України (адреса: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5), в порядку визначеному ст. ст. 149, 373 КАС України, для звернення до виконання.
Строк пред`явлення даної ухвали суду до виконання становить три місяці з дня набрання нею законної сили.
Стягувачем за ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року в справі №340/1484/19 є Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795), боржником - виконавчий комітет Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366436; адреса: вул. Республіканська, 11, с. Успенка, Онуфріївського району, Кіровоградської області).
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2019 |
Оприлюднено | 04.09.2019 |
Номер документу | 84009339 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Л.І. Хилько
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні