ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
05.09.2019 Справа № 905/3088/16
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
секретар судового засідання- Стрюкова А.О.,
розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Веста» (нове найменування ТОВ Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ) б/н від 02.07.2019 про заміну стягувача,
по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Український фінансовий світ» , м.Донецьк,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурсдонвугілля» , м.Донецьк,
про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 91 800,00 грн.
Представники сторін:
від заявника: Колосов А.В.;
від позивача (стягувача): не з`явився;
від відповідача (божника): не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 14.12.2016 по справі №905/3088/16 позовні вимоги ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» до ТОВ «Ресурсдонвугілля» про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 91800,00грн. задоволені, стягнуто з ТОВ «Ресурсдонвугілля» на користь ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» заборгованість за кредитним договором у сумі 91 800,00 грн.
На виконання зазначеного рішення суду 04.01.2017 господарським судом був виданий наказ суду.
13.08.2019 на адресу господарського суду Донецької області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Веста» б/н від 05.08.2019 про заміну стягувача, в якій заявник просить суд замінити стягувача у справі №905/3088/16 з Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Український фінансовий світ на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Веста (04080, м. Київ, вул. О.Терьохіна, буд. 8А, офіс 111, код ЄДРПОУ 41264766).
Ухвалою суду від 27.08.2019 заяву ТОВ «Фінансова компанія «Веста» б/н від 05.08.2019 призначено до розгляду в судовому засіданні на 05.09.2019.
Разом з цим, суду подана заява №б/н від 09.08.2019 про заміну найменування заявника (правонаступника стягувача) з Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Веста на Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста . Факт зміни найменування ТОВ Фінансова компанія Веста на ТОВ Фінансова компанія Інвестохіллс Веста підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В судове засідання 05.09.2019 з`явився представник заявника.
Дослідивши заяву ТОВ «Фінансова компанія «Веста» (нове найменування ТОВ Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ) б/н від 05.08.2019 про заміну стягувача у виконавчому листі і додані до неї документи, та матеріали справи в цілому, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви, з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012); відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін.
З огляду на викладене, заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України та Законом України "Про виконавче провадження", який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст.11 ЦК України).
Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Суд виходить з того, що процесуальне правонаступництво як перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи відбувається у зв`язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення. Відтак, для вирішення питань можливості правонаступництва необхідним є встановлення фактичних обставин заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником відповідно до норм матеріального права.
У кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Питання заміни сторони її правонаступником вирішується виключно судом у порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згідно зі ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 516 ЦК України встановлено, що заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Відповідно до ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.
Відступлення права вимоги є договірною передачею вимог первісного кредитора новому кредиторові та відбувається на підставі укладеного між ними правочину, при цьому заміна кредитора саме у зобов`язанні допускається протягом усього часу існування зобов`язання, якщо це не суперечить договору та не заборонено законом.
Наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконано боржником, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін договору.
Так, стягнута з ТОВ «Ресурсдонвугілля» рішенням суду від 14.12.2016 заборгованість в сумі 91800,00грн. виникла у зв`язку з неналежним виконанням ТОВ «Ресурсдонвугілля» умов кредитного договору №008/2228-Кл від 19.06.2013р., укладеним між ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» та ТОВ «Ресурсдонвугілля» .
В поданій Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Веста (нове найменування ТОВ Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ) заяві б/н від 05.08.2019 про заміну стягувача в наказі від 04.01.2017, заявник вказує, що 07.03.2019 відбулись відкриті торги (голландський аукціон) щодо реалізації (продажу права вимоги) за лотом №F54GL40408, до якого включені права вимоги боргу за кредитним договором №008/2228-Кл від 19.06.2013.
Відповідно до результатів проведення відкритих електронних торгів, що були оформлені протоколом № UA-ЕА-2019-02-28-000010-b від 07.03.2019 переможцем стало Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Веста .
За результатами торгів, між ПАТ «Комерційний банк «Український фінансовий світ» та ТОВ Фінансова компанія Веста укладено Договір купівлі-продажу №УФС07/03/2019 від 11.04.2019.
Згідно з підпунктом 7 пункту 1 Договору предметом купівлі продажу за Договором є права вимоги за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання у кількості 60 одиниць перелік яких наведений у додатку №7 до Договору, який є невід`ємним додатком для Договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців Боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників за Кредитними договорами, договорами іпотеки, поруки, застави та іншими договорами, що були укладені в забезпечення виконання Кредитних договорів, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, надалі за текстом - Основні договори , надалі за текстом Права вимоги.
В п. 1.5 Договору зазначено, що передача майна здійснюється за Актом приймання-передачі в день укладання сторонами та нотаріального посвідчення цього договору із одночасною передачею покупцю документів на майно.
В п.2 Договору вказано, що за цим договором покупець в день укладання цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до п.4 цього Договору набуває усі права на нерухоме майно та усі права кредитора за основними договорами, включаючи, проте не обмежуючись: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів, сплати штрафних санкцій, неустойок у розмірах, передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань, тощо. Сторони домовились, що права вимоги включають всі права вимоги за кредитними договорами, договорами забезпечення, а також всі похідні вимоги з цих договорів або такі, що випливають з них, в тому числі, але не виключно: вимоги по нарахуванню та стягненню процентів, неустойки, штрафів, індексу інфляції, 3% річних та/або збитків, вимоги про застосування наслідків недійсності правочинів, вимоги по отриманню коштів від реалізації заставного та іншого майна боржників, вимоги, які випливають з розірвання та/або визнання недійсними договорів, права що випливають із судових справ, в тому числі справ про банкрутство, виконавчих проваджень, в тому числі щодо майна, яке не було реалізоване на торгах та передане стягувану в погашення боргу, мирових угод, договорів з арбітражними керуючими, охоронними організаціями, права кредиторів, права участі в колегіальних органах, в т.ч. в комітеті кредиторів, тощо.
За змістом п.4 Договору, ціна цього договору відповідно до протоколу №UA-ЕА-2019-02-28-000010-b від 07.03.2019 складає 848189,76грн.
В п.4.1 Договору сторони підтверджують, що на момент укладання Договору Покупець (ТОВ ФК Веста ) в повному обсязі сплатив Банку ціну договору у відповідності до протоколу електронних торгів № UA-ЕА-2019-02-28-000010-b від 07.03.2019.
До матеріалі справи була додана копія платіжного доручення №137 від 15.03.2019. про сплату 848189,76грн., із відміткою про призначення платежу: сплата переможцем електронних торгів, згідно протоколу №UA-ЕА-2019-02-28-000010-b.
Таким чином, на момент подання даної заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, право вимоги за кредитним договором перейшло від ПАТ КБ УФС до ТОВ Фінансова компанія Веста (нове найменування ТОВ Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ).
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Частиною 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 512 Цивільного кодексу України передбачені підстави заміни кредитора у зобов`язанні, зокрема, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Частиною 1 статті 513 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Відповідно до ст. 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 516 Цивільного кодексу України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Відповідно до ст. 517 Цивільного кодексу України первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про визнання недійсним договору купівлі-продажу №УФС07/03/2019 від 11.04.2019, від відповідача не надійшло заперечень щодо факту правомірності укладення зазначеного договору, у даному випадку спір по суті не вирішується, а розглядається процесуальне питання заміни стягувача за вже ухваленим судовим рішенням.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, враховуючи умови договору купівлі-продажу №УФС07/03/2019 від 11.04.2019, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Веста (нове найменування - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ) щодо заміни вибулого стягувача - Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Фінансовий світ на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста у наказі №905/3088/16 щодо стягнення з ТОВ Ресурсдонвугілля на користь ПАТ Комерційний банк Український фінансовий світ заборгованості за кредитним договором у сумі 91800,00грн.
Щодо заміни вибулого стягувача у наказі №905/3088/16 в частині стягнення витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 1378,00 грн., заява ТОВ «Фінансова компанія «Веста» б/н від 05.08.2019 задоволенню не підлягає, оскільки умови Договору купівлі-продажу №УФС07/03/2019 від 11.04.2019 не передбачають переходу права вимоги витрат зі сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Веста» (нове найменування - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста ) б/н від 05.08.2019 про заміну стягувача - задовольнити частково.
Замінити сторону (стягувача) Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Фінансовий світ (83050, м. Донецьк, пр.Миру, 5-Б, ідентифікаційний код 26444836) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвестохіллс Веста (04080, м.Київ, вул. Олексія Терьохіна, буд. 8А, оф. 111, ідентифікаційний код 41264766) у наказі №905/3088/16, виданому 04.01.2017 Господарським судом Донецької області на виконання рішення господарського суду Донецької області від 14.12.2016 у справі №905/3088/16 щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Ресурсдонвугілля (код ЄДРПОУ 38082268, місцезнаходженням. Донецьк, просп. Миру, б.13) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Український фінансовий світ (код ЄДРПОУ 26444836, місцезнаходження 83050, м. Донецьк, пр. Миру, буд. 5-Б,) заборгованість за кредитним договором у сумі 91 800,00 грн.
Ухвала складена та підписана 05.09.2019.
Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку через Господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Інформацію щодо справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі «Судова влада України» (dn.arbitr.gov.ua).
Суддя К.С. Харакоз
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2019 |
Оприлюднено | 09.09.2019 |
Номер документу | 84076617 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Харакоз Костянтин Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні