Номер справи 623/2044/19
Номер провадження 2/623/607/2019
РІШЕННЯ
іменем України
04 вересня 2019 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді: Герцова О.М.
за участю
секретаря судового засідання: Рзаєвої І.С.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Мальцева Г.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізюмі справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю СТАРТ Комплекс будівель та споруд № 2 с. Вірнопілля про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
У травні 2019 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю СТАРТ Комплекс будівель та споруд № 2 с. Вірнопілля про розірвання договору оренди земельної ділянки, обґрунтувавши свої вимоги тим, що між його батьком ОСОБА_4 та СТОВ Старт 01.07.2007 року був укладений договір оренди землі, відповідно до якого йому в оренду строком на 49 років була передана земельна ділянка, площею 8,2924 га. Після смерті батька позивач у справі ОСОБА_3 успадкував зазначену земельну ділянку. Відповідно до пункту 39 договору оренди земельної ділянки, сторони домовилися про можливість розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку, за умови письмового попередження заінтересованої особи, за два місяці до початку польових робіт, але не пізніше 10 січня поточного року.
ОСОБА_3 просив визнати розірваним договір оренди земельної ділянки.
У відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях представник відповідача Мальцева Г.Ю. зазначила, що СТОВ Старт не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_3 у повному обсязі, адже згідно наданих доказів СТОВ Старт , польові роботи на земельній ділянці ОСОБА_3 проводилися з вересня 2018 року по квітень 2019 року коли здійснювався посів озимої пшениці та внесення мінеральних добрив, способів захисту рослин. Всупереч умовам п.39 Договору оренди землі ОСОБА_3 вважає, що договір оренди землі ним розірвано 11 січня 2019 року, тобто на час коли земельна ділянка засіяна СТОВ Старт озимою пшеницею, тобто без дотримання визначеного договором порядку про розірвання договору за два місяці до початку польових робіт. Таким чином, ОСОБА_3 порушено строк письмового попередження заінтересованої сторони про розірвання договору, оскільки СТОВ Старт було отримано письмове попередження пізніше, ніж за два місяці до початку польових робіт та пізніше 10 січня поточного року, а саме 11 січня 2019 року.
У судовому засіданні представник позивача Волченко Г . В. підтримав позовні вимоги ОСОБА_3 , просив їх задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача Мальцева Г.Ю. заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3 , просила відмовити у повному обсязі.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 31.07.2019 року проведено підготовче судове засідання, встановлено порядок з`ясування обставин та призначено справу до судового розгляду.
І ІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
Як встановлено у судовому засіданні і вбачається з доданих до справи документів, між ОСОБА_4 та ТОВ Старт 01 липня 2007 року був укладений договір оренди землі, відповідно до якого ТОВ Старт в оренду строком на 49 років була передана земельна ділянка, площею 8,2924 га.(а.с.10)
10 листопада 2014 року укладено додатковий договір про внесенні змін до договору оренди землі від 01.07.2007 року.(а.с.21)
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом спадкоємцем майна гр. ОСОБА_4 є його син ОСОБА_3 Спадщина, на яке видано свідоцтво складається з земельної ділянки, розташованої на території Вірнопільської сільської ради, площею 8,2924, кадастровий номер 6322882200:01:000:0134. Свідоцтво про право на спадщину за законом зареєстровано в реєстрі за №1-936.(а.с.8).
02 січня 2019 року ОСОБА_3 було надіслана на адресу директора СТОВ Старт заяву-повідомлення про розірвання договору оренди в односторонньому порядку на належну ОСОБА_3 земельну ділянку кадастровий номер 6322882200:01:000:0134, відповідно до п.39 Договору оренди. Заявник просив повідомити його про спосіб повернення належної йому земельної ділянки, яку з 2019 року він має намір використовувати самостійно.(а.с.14)
28 січня 2019 року директором СТОВ Старт Умаєвим Т.С. вих..№09 від 28.01.2019 року на адресу ОСОБА_3 надіслано повідомлення, яким застережено адресата, про будь-які, неправомірні дії щодо позбавлення СТОВ Старт права володіння та користування земельною ділянкою, що будуть мати негативні наслідки , у тому числі звернення до правоохоронних органів з питання порушення кримінальної справи за ознаками самоуправства з покладанням обов`язку відшкодування завданих збитків підприємству. (а.с.15)
Пунктом 39 договору оренди землі від 01 липня 2007 року передбачено, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається за умови письмового попередження заінтересованої у цьому сторони, за два місяці до початку польових робіт, але не пізніше 10 січня поточного року. (а.с.11)
Поштове відправлення ОСОБА_3 з заявою-повідомленням про розірвання договору оренди, було вручено особисто представнику СТОВ Старт 11.01.2019 року.(а.с.24).
ІV. Оцінка суду.
Вирішуючи питання про розірвання договорів оренди земельних ділянок, суд приходить до наступного висновку.
Частиною першою статті 2 Закону України Про оренду землі визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
Разом з тим, частиною третьою статті 31 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Аналогічні положення містить ч. 2 ст. 412 ЦК України.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 31 Закону України Про оренду землі передбачені підстави припинення договору оренди землі та його розірвання, зокрема за частиною 4 статті розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається,якщо інше не передбачено законом або цим договором. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За приписами ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Укладаючи спірний договір оренди землі, сторони узгодили усі умови (пункти) договору, в тому числі можливість одностороннього розірвання.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Як зазначено пунктом 39 спірного договору оренди землі передбачено розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку. Даний пункт договору містить можливість одностороннього розірвання договору незалежно від настання певних обставин, а отже лише за бажанням однієї з сторін. Тобто сторони погодили можливість одностороннього розірвання договору, не обумовлюючи таке розірвання настанням будь-яких подій та умов.
Відповідно до ч. 3 ст. 651 ЦК України у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Як вбачається з матеріалів справи позивач надіславши поштове відправлення з заявою - повідомленням про розірвання договору оренди від 02 січня 2019 року представнику відповідача, виявив бажання розірвати укладений з ним договір оренди, оскільки є власником земельної ділянки та бажає її використовувати на власний розсуд.
Перевіривши поштове відправлення 6430903671706, яке було відстежено 29.04.2019 року, встановлено, що 04.01.2019 року поштове відправлення ОСОБА_3 прийнято в місті Ізюм Україна, 09.01.2019 року відправлення відправлено до точки доставки в селі Вірнопілля, Україна, а 11.01.2019 року відправлення вручено особисто адресату в селі Вірнопілля, Україна.(а.с.24)
Таким чином, вимога позивача про розірвання спірного договору оренди землі в односторонньому порядку відповідає чинному законодавству та умовам укладеного сторонами договору оренди землі. Крім того, представник відповідача в клопотанні не заперечила, що сторонами у справі при укладенні спірного договору було досягнуто згоди з усіх істотних умов договору, до якого включено, окрім типових умов, і особливі, в тому числі і умови пункту 39. Не оспорено представником відповідачем і того факту, що позивач звертався до відповідача з відповідною заявою про розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
За таких обставин, визнані представником відповідача обставини не підлягають доказуванню.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню у частині розірвання договору оренди земельної ділянки від 01 липня 2007 року. У той час позовна вимога ОСОБА_3 про розірвання вище вказаного договору саме з 11.01.2019 року, задоволенню не підлягає, оскільки такий спосіб захисту не передбачений цивільно - процесуальним кодексом України.
У відповідності до ст.141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати, які підтверджені належними доказами, а саме судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12,13,133,137,141,259,263-265,268 ЦПК України,ст.141 ЗК України, Законом України Про оренду землі, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_3 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю СТАРТ Комплекс будівель та споруд № 2 с. Вірнопілля про розірвання договору оренди земельної ділянки задовольнити частково.
Визнати розірваним договір оренди земельної ділянки від 01 липня 2007 року, належної ОСОБА_3 на праві приватної власності, загальною площею -8,2924 га, яка розташована на території Вірнопільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, контур 67 ділянка № НОМЕР_1 , що зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП ЦДЗК при ДК по земельним ресурсам 14 квітня 2008 року за №040867200170.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю СТАРТ Комплекс будівель та споруд № 2 с. Вірнопілля, місце знаходження якого: 64370 Харківська область Ізюмського району село Вірнопілля, ідентифікаційний код 31003808 на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 судовий збір у розмірі 768 грн.40 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Ізюмський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня виготовлення його повного тексту.
Суддя: О.М.Герцов
Повний текст рішення виготовлено 10 вересня 2019 року.
Суд | Ізюмський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2019 |
Оприлюднено | 11.09.2019 |
Номер документу | 84141454 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні