Рішення
від 03.09.2019 по справі 663/1199/18
СКАДОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 663/1199/18

Провадження № 2/663/82/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2019 року Скадовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Клімченка М.І.

при секретарі Подляшко Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Скадовську цивільну справу за позовом Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Благодатненська сільська рада Скадовського району Херсонської області про внесення змін до договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що 10.06.2008 року між Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Скадовському районному окрузі Херсонської регіональної філії ДП Центр ДЗК 05.11.2008 року, про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис. Предметом зазначеного договору біла земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 326, 28 га, у тому числі рілля богар 244, 89 га, рілля зрошувана 81, 39 га, яка розташована на території Благодатненської сільської ради Скадовського району Херсонської області. Вказаний договір укладено на двадцять років. Земельні ділянки, які передані в користування ОСОБА_1 відносяться до невитребуваних (нерозподілених) паїв. В зазначеному договорі оренди землі, укладеному з відповідачем, відсутня мова договору про те, що у разі виділення громадянину земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) зобов`язання сторін припиняються в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки відповідно до чинного законодавства шляхом укладення додаткової угоди. До районної державної адміністрації надійшло звернення ОСОБА_3 , яка не має змоги отримати у власність земельну ділянку на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай), оскільки земельні ділянки, які надаються у власність на підставі сертифікатів на право на земельну частку (пай) на території Благодатненської сільської ради Скадовського району перебувають в оренді на підставі договору оренди землі від 10.06.2008 року у ОСОБА_1 Чоловік відповідачки, який займається господарсько. Діяльністю на вказаних землях в усні формі відмовився від внесення змін за згадою сторін до договору оренди землі в частині зменшення площі. 04.04.2017 року до Скадовської районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_2 , яка також не має можливості отримати у власність земельну ділянку на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) в зв`язку з тим, що земельна ділянка, яку оформлює у власність заявниця за інформацією державного кадастрового реєстратора перетинається із земельною ділянкою з кадастровим номером 6524784000:13:029:0010, яка знаходиться в оренді ОСОБА_1 Просить внести зміни в п.п. 1.1, 2.1 договору оренди землі, зареєстрованого 05.11.2008 року за № 4АА002211-040872800003, в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки на 73, 7581 га шляхом вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 6524784000:13:029:0010, внести зміни в п. 12.4 Договору, а саме: виключити з нього слова Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також і доповнити його словами У разі виділення громадянину земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) зобов`язання сторін припиняються в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки відповідно до чинного законодавства шляхом укладення додаткової угоди .

В судове засідання представник позивача з`явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідачки ОСОБА_4 проти задоволення позовної заяви заперечувала посилаючись на те, що на підставі договору оренди відповідачці було виділено земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель запасу Благодатненської сільської ради. Зі змісту укладеного між сторонами договору оренди землі не вбачається, що надана в оренду земельна ділянка відноситься до категорії не витребуваних (нерозподілених) паїв, такої категорії згідно Земельного кодексу не існує. Розпорядження Скадовської районної державної адміністрації № 139 від 22.03.2007 року, а ні договір оренди землі від 10.06.2008 року не містять застережень, що при виникненні в особи права власності на земельну ділянку право орендаря ОСОБА_5 припиняється в силу закону чи договору та що договір оренди при цьому не припиняється в цілому, а в припиняється в частині оренди земельної ділянки, на яку особою отримано правовстановлюючий документ на право власності на земельну ділянку. Вказане розпорядження є чинним, тому позивач не має права ставити питання про внесення змін до договору оренди землі. Також, будь-яких пропозицій щодо внесення змін до договору на її адресу не надходило.

Представник Благодатненської сільської ради Скадовського району Херсонської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Представник третьої особи ОСОБА_2 адвокат Камчатний А.В. в судовому засіданні підтримав позовну заяву та пояснив, що вказаний договір оренди порушує право власності на земельну ділянку ОСОБА_2

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про розгляд справи повідомлялась у встановленому законом порядку.

Вислухавши позивача, представників позивача та відповідача, дослідивши обставини справи, представлені докази та надавши їм оцінку за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до положень ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до вимог ч.3 ст.10 та ч.3 ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до частини другої статті 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.

За змістом ч.2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - Земельним кодексом України, Законом України Про оренду землі .

Відповідно до ч.1 ст. 93 ЗК України та ст. 1 Закону України Про оренду землі , право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч.4 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюються за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

За приписом ст. 13 Закону України Про оренду землі під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 16 Закону України Про оренду землі укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Відповідно ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямованих на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний за рішенням суду за наявності одночасно умов, передбачених частиною 2 статті 652 цього ж Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, 05 листопада 2008 року в Скадовському районному окрузі Херсонської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах зареєстровано за № 4АА002211-040872800003 договір оренди землі від 10.06.2008 року, укладені між орендарем ОСОБА_1 та орендодавцем Скадовська районна державна адміністрація в особі заступника голови районної адміністрації Кручиненка С.М. щодо оренди земельних ділянок загальною площею 326,28 га, у тому числі: рілля богар - 244,89 га, рілля зрошувана - 81,39 га, що розташовані на території Благодатненської (Радгоспненської) сільської ради Скадовського району Херсонської області, термін дії договору 20 років. (а.с.4-5).

Вказаний договір набрав чинності з моменту проведення державної реєстрації, тобто з 05 листопада 2008 року.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 03.10.2015 та сертифіката на право на земельну на земельну частку (пай), серія ХС №0053297 від 28.11.1996 року зі змінами від 02.11.2015 року ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай), за рахунок земель колишнього КСП Скадовський , розміром 6,88 га (а.с.9-10)

Згідно із п.26 Розпорядження Скадовської РДА Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою від 30.11.2015 року за №474 ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (а.с.11)

Рішенням Державного кадастрового реєстратора Дібрової О.І. від 30.06.2016 року відмовлено ОСОБА_2 у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру через перетин земельних ділянок (а.с. 12).

З довідки Благодатненської сільської ради Скадовського району Херсонської області вбачається, що земельні ділянки в контурі 18 на території Благодатненської сільської ради, які виділяються у власність ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та іншим громадянам входить до складу земельної ділянки площею 73,7581 га, яка знаходиться в оренда у ОСОБА_1 (а.с.31).

У відповідності до п.12.1 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

Згідно п.12.4 Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання даного договору (а.с.4-5).

Чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін договору у випадках, встановлених договором або законом за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Відповідно до статті 30 Закону України Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно за статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною другою цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано лише за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Оскільки укладені договори оренди землі не містили умов про його зміну, припинення або розірвання в разі переходу права власності на земельну ділянку до іншої особи, зазначені договори залишилися чинними для позивача.

Аналіз вказаних норм дає суду підстави для висновку, що для задоволення позовних вимог не вбачається правових підстав, так як у Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області відсутні підстави вимагати зміни умов договору за заявленою позовною заявою, так як ані умовами договору оренди землі, ані нормами закону, на які посилається позивач, а саме ст. 651 ЦК України, ст.30 Закону України Про оренду землі , ст.13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) не передбачено внесення змін до договору оренди землі у разі зміни власника землі, а тому суд дійшов висновку, про відмову позивачу у задоволенні позову.

Керуючись статтями 10,11,209,212, 214-215,218 ЦПК України суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Благодатненська сільська рада Скадовського району Херсонської області про внесення змін до договору оренди землі - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.І. Клімченко

Повний текст рішення

виготовлено: 11.09.2019 року

СудСкадовський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення03.09.2019
Оприлюднено12.09.2019
Номер документу84179834
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —663/1199/18

Ухвала від 14.09.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Черняк Юлія Валеріївна

Ухвала від 03.06.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Черняк Юлія Валеріївна

Постанова від 17.12.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Постанова від 17.12.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 04.11.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 28.10.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 15.10.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Рішення від 03.09.2019

Цивільне

Скадовський районний суд Херсонської області

Клімченко М. І.

Ухвала від 16.04.2019

Цивільне

Скадовський районний суд Херсонської області

Клімченко М. І.

Ухвала від 22.05.2018

Цивільне

Скадовський районний суд Херсонської області

Клімченко М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні