ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Номер справи 663/1199/18 Головуючий в 1 інстанції Клімченко М.І.
Номер провадження 22-ц/819/1663/19 Доповідач Орловська Н.В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2019 року Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Орловської Н.В.,
суддів Бугрика В.В.,
Кутурланової О.В.,
секретар Павловська Ю.О.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Скадовського районного суду Херсонської області у складі судді Клімченка М.І. від 03 вересня 2019 року у справі за позовом Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , Благодатненська сільська рада Скадовського району Херсонської області, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
14 травня 2018р. Скадовською РДА Херсонської області подана до суду подана позовна заява до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , Благодатненська сільська рада Скадовського району Херсонської області, про внесення змін до п.1.1; п.2.1 договору оренди земельної ділянки від 10.06.2008р., зареєстрованого 5.11.2008р., в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки на 73,7581 га шляхом вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 6524784000:13:029:0010.
Також просить змінити п.12.4 договору та виключити слова перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також доповнити цей пункт словами: у разі виділення громадянину земельної ділянки на основі земельної частки(паю) в натурі (на місцевості) зобов`язання сторін припиняються в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки відповідно чинного законодавства шляхом укладання додаткової угоди .
Вимоги обґрунтовані тим, що 10.06.2008р. між позивачем і ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 326,28 га, умовами якого не передбачені вимоги ст. 13 Закону України Про порядок виділення в натурі ( на місцевості, земельних ділянок власникам земельних часток ( паїв) про те, що у разі виділення громадянину земельної ділянки на основі земельної частки ( паю) в натурі на місцевості, зобов`язання сторін припиняються у частині зменшення площі орендованої земельної ділянки відповідно до чинного законодавства шляхом укладання додаткової угоди.
До складу орендованих земель належать частина земель із яких мають бути виділені в натурі ( на місцевості) земельні частки ( пай), що належать їх власникам ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які розпочали процедуру їх виділення. Надання вказаним особам земельних ділянок неможливо без внесення змін у договір оренди із зазначенням додаткової підстави вилучення витребуваних земельних ділянок власниками паїв, яка існуючим договором оренди не передбачена.
Оскільки орендар відмовляється у добровільному порядку вносити зазначені зміни в умови договору оренди, що перешкоджає у наданні земельних ділянок особам, які мають права на їх отримання, просить задовольнити позовні вимоги.
Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 3 вересня 2019 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Судове рішення мотивоване тим, що судом не встановлено передбачених ст. 651 ЦК України правових підстав для зміни умов договору оренди.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, оскільки судом не враховане її право на отримання в натурі земельної ділянки із земель, які перебувають в оренді відповідача, що вважає достатньою правовою підставою для внесення рішенням суду змін у вказаний договір оренди за позовом Скадовської РДА.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 посилається на безпідставність її доводів та просить рішення суду залишити без змін, оскільки договір оренди земель резервного фонду для їх використання за цільовим призначенням укладений на підставі розпорядження Скадовської РДА від 23.03.2007р.№ 139р., яке є чинним, а тому відсутні правові підстави для зміни умов чинного договору оренди в частині зменшення розміру орендованих земель та встановлення нових підстав для припинення дії договору в тому числі і у випадку зміни власника частини переданих в оренду земель.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 367 ЦПК України, апеляційним судом встановлені такі обставини.
Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі в редакції, що діяла на час укладання договору оренди, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною першою та третьою ст. 15 цього Закону істотними умовами договору оренди землі є об`єкт оренди ( місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення орендованих земель, умови збереження стану предмета оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючі обмеження ( обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема, обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди. Частиною четвертою ст. 32 цього Закону, передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов договору або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
З матеріалів справи вбачається, що 10.06.2008р. між позивачем і ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 326,28 га із земель Радгоспненської сільської ради, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Умовами розділу четвертого цього договору визначена орендна плата у відсотковому відношенні до грошової оцінки орендованих земель, одержувачем якої є Радгоспненська сільська рада.
Сторони також встановили, що розмір орендної плати переглядається у випадках підвищення цін і тарифів, погіршення стану орендованих земель не з вини орендаря. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання додаткових угод.
У п.12.4 договору встановлено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. ( а.с.4-5).
Як убачається зі змісту позовних вимог та пояснень у ході розгляду справи підставою для зміни умов договору з питань встановлення додаткової підстави для зменшення орендованих земель та додаткової підстави для припинення права оренди на окрему частину предмета договору, пов`язано із тим, що впродовж дії договору згідно свідоцтва від 3.10.2015р ОСОБА_1 набула право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну частку ( пай) розміром 6,88 умовних кадастрових гектара без визначення меж цієї частки в натурі, що належав спадкодавцеві ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.9-10).
Рішенням Державного кадастрового реєстратора від 30.06.2016р. відмовлено ОСОБА_1 у внесенні змін до Державного земельного кадастру, оскільки земельна частка (пай), що на підставі розробленої землевпорядної документації підлягала виділенню останній в натурі (на місцевості) перетинається із площею земельної ділянки кадастровий номер 6524784000:13:029:0010, переданої в оренду ОСОБА_2 ( а.с.12).
Апеляційний суд звертає увагу, що згідно висновку відділу земельних ресурсів у Скадовському районі орендована земельна ділянка загальною площею 326,28 га виділена із земель резервного фонду Радгоспненської селищної ради ( а.с.6).
Згідно ч.10,11 ст. 25 ЗК України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель сільськогосподарського призначення за погодженням його місця розташування із особами, зазначеними у ч.1 цієї статті, до числа яких віднесені працівники державних і комунальних сільгосппідприємств. Розмір такого резервного фонду становить до 15% площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ, організацій.
Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу і використання за цільовим призначенням, із врахуванням поділу таких земель згідно ст.19 ЗК України на категорії, у тому числі і землі сільськогосподарського призначення.
Визначення земель вказаної категорії встановлено ст. 22 цього Кодексу, частиною першою якої зазначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються у тому числі землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції.
З матеріалів справи вбачається, що земельна частка (пай), право власності на яку успадкувала ОСОБА_1 , отримана спадкодавцем ОСОБА_4 у порядку приватизації із земель КСП Скадовський . За життя останньої земельний пай в натурі виділений не був і перебував у резервному фонді Радгоспненської селищної ради Скадовського району.
Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.
Протягом дії договору оренди питання щодо істотного порушення орендарем визначених договором умов встановлено не було і про наявність таких порушень у даній справи жодна із сторін не заявляла.
Відповідно до ст. 652 ЦК у разі істотної зміни обставин, якими сторони користувались при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує витрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Та обставина, що ОСОБА_1 , як новий власник земельної частки ( паю), набула право власності на це спадкове майно під час дії договору оренди, а тому зміна власника, не є такою обставиною, що могла вплинути на суть зобов`язань сторін при укладенні вказаного договору оренди 10 червня 2008р.
При укладанні договору оренди, істотним умовами для орендаря були розмір орендованих земель, тривалість їх використання протягом 20 років для чого сторони встановили запобіжник незмінюваності цих умов за загальними правилами ст. 32 Закону України Про оренду землі .
Дійсність вказаного договору оренди у вказаній частині жодна із його сторін не заперечувала.
При цьому вказані умови договору ніяким чином не перешкоджають реалізації майнових прав нового власника на отримання орендної плати у відповідності до встановлених законодавством стандартів та умов зазначеного договору.
За встановлених обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності підстав вважати, що обставини та умови за яких укладений договір оренди земель, які перебували у резервному фонді Радгоспненської селищної ради настільки змінилась, що у разі якщо сторони могли їх передбачити в момент укладання договору, то вони не уклали б договір на таких умовах.
Враховуючи викладені та встановлені фактичні обставини справи слід дійти висновку, що зміна власника частини земельної ділянки, яка передана в оренду відповідачеві у відповідності до приписів ст. 15 та ст. 32 Закону України Про оренду земель не є безумовною підставою для зміни умов укладеного між сторонами договору оренди з питань розміру орендованих земель та обставин, які можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав для внесення зазначених позивачем змін до договору оренди землі.
Оскільки справа розглянута з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для її задоволення і скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 374,375 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 3 вересня 2019 р. залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Дата складення повного судового рішення - 20.12.2019 р.
Головуючий
Судді :
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2019 |
Оприлюднено | 21.12.2019 |
Номер документу | 86488614 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Орловська Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні