Справа № 160/291/19
Провадження № 2/160/126/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Кідиби Т.О.,
за участю: секретаря - Гупалик А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Cлужба у справах дітей виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про позбавлення батьківських прав,
в с т а н о в и в :
18 квітня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Cлужба у справах дітей виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про позбавлення батьківських прав.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем. Від спільного шлюбу у них народився син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
24 вересня 2014 року шлюб між ними розірвано.
Відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо виховання та утримання сина. Починаючи з 2016 року, останній не цікавиться станом здоров`я дитини, не дбає про її фізичний, духовний та моральний розвиток. Син проживає з позивачем та знаходиться на її утриманні, яка самостійно його доглядає та виховує, матеріально забезпечує, а також виконує інші обов`язки, пов`язанні з навчанням, розвитком дитини та її лікуванням. Відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання сина.
Просить позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав у відношенні його неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, просить вирішити питання щодо судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України.
У судовому засіданні 13 серпня 2019 року позивач подала письмову заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до яких просить суд при винесенні рішення про позбавлення батьківських прав одночасно вирішити питання про стягнення з відповідача аліментів на її користь на утримання сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошовій сумі в розмірі 1200 грн., щомісячно.
09 вересня 2019 року позивач та її представник через канцелярію суду подали письмові заяви про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги позивач підтримує повністю, просить позов задовольнити.
Представник третьої особи 25 червня 2019 року через канцелярію суду подав письмову заяву про розгляд без його участі. Позовні вимоги підтримує.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що сторони ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі. Від спільного шлюбу у них народився син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про його народження серії НОМЕР_1 від 05.03.2018 р., та з якого вбачається, що відповідач ОСОБА_2 є його батьком (а.с.12).
24 вересня 2014 року Володимир-Волинським міським судом Волинської області винесено рішення про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.11).
Відповідач ОСОБА_2 не виконує батьківських обов`язків, не цікавиться життям сина, ухиляється від його виховання та утримання, не підтримує родинних зв`язків, впродовж 4 років проживає окремо. Матір ОСОБА_1 самостійно займається вихованням сина, матеріально його забезпечує, створила належні умови для виховання та розвитку дитини. Вказане підтверджується висновком про доцільність позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_2 відносно його малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого рішенням виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 21 березня 2019 року № 81 (а.с.10).
Зазначене також стверджується поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , наданими у судовому засіданні.
Окрім того, із висновку про доцільність позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_2 також вбачається, що питання відносно виконання відповідачем батьківських обов`язків двічі заслуховувалось на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини в лютому та березні 2019 року, однак, на жодне засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився, що свідчить про його байдуже ставлення до подальшої долі дитини.
Статтею 150 Сімейного кодексу України (далі - СК України) передбачено, що батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Із психолого-педагогічної характеристики комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 7 "Волиняночка" від 28 січня 2019 року вбачається, що ОСОБА_3 систематично відвідує дошкільний заклад, хлопчик доглянутий, чистий, забезпечений необхідним одягом та речами для навчально-розвивальної діяльності. Проте, дитина батька не згадує, знає лише із розповідей рідних. Батько за час перебування сина в дитячому садку жодного разу не поцікавився ним, з працівниками дошкільного закладу він також не спілкується (а.с.13).
Пунктом 2 ч.1 ст. 164 СК України передбачено, що батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини, а також інтереси малолітньої дитини, виконавчий комітет Володимир-Волинської міської ради Волинської області, як орган опіки та піклування, дійшов висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
Суд вважає, що факт ухилення ОСОБА_2 від виконання батьківських обов`язків щодо виховання свого малолітнього сина доведено в ході судового розгляду. Відповідач не цікавиться навчанням та вихованням сина, не піклується про його фізичний, духовний та моральний розвиток, не створює умов, необхідних для його проживання, виховання, відпочинку та медичного обстеження.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позову в частині вимог про позбавлення відповідача ОСОБА_2 батьківських прав.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача аліментів на утримання малолітнього сина у твердій грошовій сумі судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Згідно зі ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частинами 1, 2 ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів судвраховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини ; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатнихчоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімумудля працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до ч.1,2 ст. 184 СК України судза заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років з 1 липня 2019 року становить 2118 грн.
Визначаючи розмір аліментів, суд враховує те, що малолітній син ОСОБА_2 проживає із позивачем та знаходиться на її утриманні.
Відповідач викладеного позивачем у позовній заяві не оспорив та не подав жодних належних і допустимих доказів, які б підтверджували наявність на його утриманні інших дітей, непрацездатних батьків, а також ту обставину, що він за станом здоров`я чи у зв`язку з тим, що, перебуваючи у важкому матеріальному становищі, не спроможний сплачувати аліменти у заявленому позивачем розмірі.
Визначаючи розмір стягуваних аліментів, суд враховує положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч. 7, 8 ст. 7 СК України, відповідно до яких під час вирішення будь-яких питань щодо дітей, суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення, максимально можливого урахування інтересів дитини, а також те, що обов`язок утримувати дитину покладається рівною мірою на матір та батька.
Отже, враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку, що з відповідача ОСОБА_2 необхідно стягувати в користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1200 грн., щомісячно, з індексацією суми відповідно до закону, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 18 квітня 2019 року - дня звернення з позовом до суду, до досягнення сином повноліття.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн.
Окрім того, виходячи з вимог ч.6 ст. 141 ЦПК України з відповідача в дохід держави слід стягнути судовий збір в розмірі 768,40 грн. за вимогу про стягнення аліментів.
Керуючись ст.ст. 10-13, 76, 77, 81, 82, 141, 259, 263-265, п. 1 ч.1 ст. 430 ЦПК України, ст.ст. 7, 164, 165, 166, 180, 182, 184, 191 СК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , батьківських прав відносно його малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 в користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , аліменти на утримання малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1200 (одна тисяча двісті) грн., щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з індексацією суми відповідно до закону, починаючи з 18 квітня 2019 року, до досягнення сином повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави 768,40 грн. судового збору на р/р 31211256026001, отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Cлужба у справах дітей виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради, адреса місцезнаходження: 44700, м. Володимир-Волинський, вул. І. Франка, 8 Волинської області, код ЄДРПОУ- 04051282.
Суддя Локачинського районного суду Т.О. Кідиба
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2019 |
Оприлюднено | 12.09.2019 |
Номер документу | 84181741 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Кідиба Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні