Рішення
від 10.09.2019 по справі 540/462/19
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 540/462/19

Номер провадження 2/540/379/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2019 Машівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого-судді Косик С.М.

за участю: секретаря Ткач Н.М.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в смт Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,

відповідно до ч. 1 ст. 268 ЦПК України в судовому засіданні 10.09.2019 року проголошено вступну та резолютивну частину Рішення, -

в с т а н о в и в :

у травні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 вона проживала з ним однією сім`єю як чоловік та дружина без укладення шлюбу. На даний час виникла необхідність в оформленні спадщини після померлого, однак нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину, так як не встановлено факт її проживання та ОСОБА_3 як чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу. У зв`язку з наведеним позивачка просить встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 з 1995 року до дня смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_6

У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та наполягали на його задоволенні, покликаючись на те, що позивач ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_3 з 1995 року до дня смерті останнього проживали однією сім`єю як чоловік та дружина без шлюбу, вели спільне господарство, придбали будинок, виховали доньку позивача. За заявою позивача після смерті ОСОБА_3 заведена спадкова справа, інших спадкоємців немає, однак нотаріус відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про спадщину на майно померлого.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, натомість направив заяву про розгляд справи без її участі, проти позитивного вирішення заяви не заперечує (а.с.53).

Суд, заслухавши пояснення позивача, свідків та дослідивши письмові докази у справі, прийшов до наступного висновку.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дмитрівка Машівського району Полтавської області помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11 березня 2019 року (а.с.5).

Відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №033319, померлий ОСОБА_3 був власником земельної ділянки площею 3,5889 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області (а.с.10). Дана земельна ділянка перебуває в оренді ТОВ Машівка-Агро-Альянс , що стверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №134253762 від 14.08.2018 р. (а.с.11).

Крім цього, згідно з копією свідоцтва про право власності на житловий будинок від 05.09.2003 р., Ѕ частина житлового будинку з господарськими спорудами, що по АДРЕСА_1 належить ОСОБА_3 (а.с.15).

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №56076431 від 08.05.2019 р., після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Машівського районного нотаріального округу Полтавської області Довгань А.М. заведена спадкова справа №20/2019 (а.с.12).

Водночас постановою приватного нотаріуса Машівської районної нотаріальної контори Довгань А.В. від 10.09.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у зв`язку з тим, що не надано документів, що підтверджують факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 більше п`яти років або родинних відносин спадкодавця з спадкоємцем та рекомендовано звернутися до суду для встановлення вказаних фактів (а.с. 62).

За довідками, виданими виконавчим комітетом Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області №02-38/188 від 12.05.2019 р. та №02-38/189 від 12.05.2019 р., ОСОБА_3 та ОСОБА_1 згідно погосподарської книги НОМЕР_6 особовий рахунок НОМЕР_5 по Дмитрівській сільській раді були зареєстровані та проживали разом в АДРЕСА_1 з 05.12.1995 р., також повідомлено те, що ОСОБА_3 з 17.10.2017 р. постійно проживав разом з ОСОБА_1 без реєстрації у житловому будинку по АДРЕСА_2 (а.с.13,14).

За результатами перевірки наявних книг по первинних та поновлених актових записах, актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_3 по Машівському району не виявлено (а.с.58,59).

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , кожна окремо, повідомили суду, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю як чоловік та жінка, але шлюб не зареєстрували. Вони мали спільний бюджет, разом вели господарство та придбали будинок. ОСОБА_3 ставився до доньки позивача - ОСОБА_4 як до рідної, виховував її з дитинства. Свідок ОСОБА_5 також показала, що вона проживає по сусідству з позивачем та ніколи не бачила, щоб до померлого ОСОБА_3 приїздили його родичі, дітей він не мав, мати померла раніше.

У відповідності до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Частиною 2 ст. 3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

За положеннями частини другої статті 21 СК України проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Статтею 60 СК України передбачено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Згідно зі статтею 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом права спільної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення Глави 8 цього Кодексу.

Згідно з частиною четвертою статті 368 ЦК України майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім`ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.

Особам, які проживають однією сім`єю без реєстрації шлюбу, на праві спільної сумісної власності належить майно, набуте ними за час спільного проживання або набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти.

Під час застосування положень статті 74 СК України, яка регулює поділ майна осіб, що проживають у фактичних шлюбних відносинах, судам необхідно врахувати, що правило зазначеної норми поширюється на випадки, коли чоловік та жінка не перебувають у будь-якому іншому шлюбі і між ними склалися усталені відносини, що притаманні подружжю, натомість з наданих позивачем свідоцтва про розірвання шлюбу (а.с. 61) убачається, що до 14.12.1998 року ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_6 .

Згідно з роз`ясненнями, що викладені у п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008р. № 7, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

За таких обставин, суд вважає, що досліджені в судовому засіданні докази свідчать про те, що в судовому засіданні встановлено факт проживання однією сім`єю без шлюбу не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, а саме з 15.12.1998 року по 07.03.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 81, 141, 142, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю без шлюбу не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, а саме з 15.12.1998 року по 07.03.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка с. Майдан Олевського району Житомирської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_3 виданий 04.01.2000 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач - Дмитрівська сільська рада Машівського району Полтавської області, місцезнаходження: 39440, с. Дмитрівка, вул. Лесі Українки,34 Машівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21047388.

Повний текст Рішення складено 13.09.2019 року.

Суддя С.М.Косик

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.09.2019
Оприлюднено17.09.2019
Номер документу84250920
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —540/462/19

Рішення від 10.09.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Рішення від 10.09.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Рішення від 09.08.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 18.06.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 15.05.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 03.05.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Варняк С.О.

Ухвала від 29.03.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Варняк С.О.

Ухвала від 15.03.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Варняк С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні