Рішення
від 10.09.2019 по справі 155/272/19
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Пр.№ 2/155/393/19

Справа № 155/272/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2019 року Горохівський районний суд

Волинської області

в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.

при секретарі судового засідання Ревуцькій М.В.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Овчарова А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом ОСОБА_2 до Сільськогосподарського приватного підприємства Дружба про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом до відповідача Сільськогосподарського приватного підприємства Дружба . Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 26 червня 2000 року Горохівською районною державною адміністрацією йому було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № НОМЕР_1 щодо землі, яка перебуває у колективній власності селянської спілки Скірче , розміром 3,43 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). 16 грудня 2010 року між позивачем та відповідачем було укладено договір №409 оренди вказаної вище земельної частки (паю), який був зареєстрований у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток Скірченської сільської ради, строком на 10 років. 19 жовтня 2016 року Горохівською районною державною адміністрацією Волинської області було видано розпорядження № 365 Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення ) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та виділено позивачу в натурі земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2,5331 га. (кадастровий номер :0720887200:00:001:0012). На підставі розпорядження позивач зареєстрував право власності на вищезазначену земельну ділянку сільськогосподарського призначення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Так як сертифікат на право на земельну частку (пай) втратив свою юридичну силу, то на думку позивача, втратив свою чинність і зазначений вище договір, а тому у відповідача відпали правові підстави використовувати земельну ділянку. Крім того, позивач стверджує, що відповідач здійснює перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, оскільки договір оренди земельної ділянки, що був укладений ОСОБА_2 із іншою фізичною особою було визнано судом недійсним. Про припинення орендних відносин свідчить також факт несплати відповідачем орендної плати за 2018 рік. Тому, враховуючи наведені обставини, позивач просить ухвалити рішення, яким зобов`язати відповідача усунути позивачу перешкоди у користуванні належною йому на праві приватної власності земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства площею 2,5331 га. (кадастровий номер: 07200887200:00:001:0012), розташованої за адресою: Волинська область, Горохівський район, Скірченська сільська рада, шляхом її звільнення.

Ухвалою судді від 22 березня 2019 року відкрито провадження у справі.

У строк, визначений зазначеною вище ухвалою, до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на наступне. Наведені в позовній заяві обставини, на думку представника відповідача, не є підставою для звільнення спірної ділянки добросовісним орендарем. У відзиві представник відповідача зазначає, що договір укладений строком на 10 років, з 16 грудня 2010 р. по 16 грудня 2020 р., та після виділення земельної ділянки в натурі, договір оренди землі переукладається на тих самих умовах, що і раніше укладений і може бути змінений лише за згодою сторін. Однак позивач не повідомив відповідача про виділення в натурі земельної ділянки та про намір переукласти договір чи припинити договірні відносини. В договорі оренди земельної частки відсутні умови, згідно якої зобов`язання припиняються у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі. У відзиві представник відповідача посилається також на рішення Луцького міськрайонного суду у справі за позовом СГПП Дружба до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним, яким позовні вимоги було задоволено, та яке при перегляді в апеляційному порядку залишилось без змін. Тому, представник відповідача вважає, що правомірно користується земельною ділянкою, нараховує і оплачує орендну плату, а твердження позивача, що договір №409 оренди земельної частки (паю), укладений 16.12.2010 року між позивачем та відповідачем припинив свою дію, є помилковим.

Ухвалою суду від 21.05.2019 року підготовче провадження по справі закрито та справу призначено до розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві та просив позов задовольнити. Крім того суду пояснив, що орендної плати за 2018 рік позивач не отримував, наміру переукладати договір із відповідачем немає. Тому представник позивача вважає, що договір припинений із моменту державної реєстрації за позивачем права власності на земельну ділянку.

Представник відповідача Сільськогосподарського приватного підприємства Дружба - Овчарова А.В. в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на викладені у відзиві мотиви. Крім того, суду пояснив, що у 2016 р. та 2017 р. позивач отримував орендну плату та наміру переукладати чи достроково розірвати договір не мав. У 2018 році орендна плата позивачу нарахована, однак він не звертався та не отримав плату.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши докази у справі, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, 26.06.2000 року ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності селянської спілки Скірче розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Згідно ч.1 ст.626, ч.1 ст.627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

16.12.2010 року між ОСОБА_2 та СГПП Дружба укладено Договір № 409 оренди земельної частки (паю), який був зареєстрований у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Скірченської сільської ради. Умовами Договору оренди земельної частки передбачено, що орендодавець - ОСОБА_2 передає, а орендар - СГПП Дружба приймає в строкове платне користування земельну частку (пай) розміром 3,34 га., для сільськогосподарських потреб строком на 10 років (початок дії договору з 16.12.2010 року по 16.12.2020 року). Сторони не мають права відмовитись від виконання умов цього договору в односторонньому порядку. За орендодавцем зберігаються всі права розпорядження земельною часткою (пай). В разі переходу права власності до інших осіб, договір оренди зберігає чинність для нового власника. Крім того, в договорі зазначено, що орендодавець повинен письмово попередити орендаря про свої наміри щодо продовження чи припинення договору оренди за один рік до закінчення терміну його дії. В разі відсутності такого попередження договір автоматично пролонговується на наступний період.

Відповідно до Перехідних положень розділу IX Закону України Про оренду землі , громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону. Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.

З наданої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) вбачається, що ОСОБА_2 виділив в натурі та зареєстрував право власності на земельну ділянку, яка йому належала відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай).

Із інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що на підставі розпорядження Горохівської районної державної адміністрації №365, виданого 19.10.2016 року,

27.10.2016 року зареєстровано за ОСОБА_2 право приватної власності на земельну ділянку, площею 2,5331 га., яка призначена для ведення особистого селянського господарства та розташована за адресою: Волинська область, Горохівський район, Скірченська сільська рада, (кадастровий номер:0720887200:00:001:0012).

04 вересня 2017 року ОСОБА_2 уклав договір оренди землі №1 із ОСОБА_3 згідно якого останній приймає вищевказану земельну ділянку в строкове платне користування. Право оренди зареєстровано за ОСОБА_3 18.09.2017 року державним реєстратором Заборольської сільської ради.

Згідно зі ст. 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства.

Згідно рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18.06.2018 року, яке залишено без змін Постановою Апеляційного суду Волинської області від 18.09.2018 року, вищевказаний договір оренди №1 укладений 04 вересня 2017 року визнано недійсним.

У вказаних рішеннях суду, що набрали законної сили, встановлені обставини, які згідно ч.4 ст.82 ЦПК України не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. А саме, суди прийшли до висновку, що припинення договору оренди, укладеного на підставі сертифікату чи його переукладення у разі отримання власником сертифікату державного акту на земельну ділянку може мати місце лише у випадку наявності волевиявлення сторін, тому не прийняли до уваги доводи ОСОБА_2 , що договір оренди земельної частки припинив свою дію. Крім того, Договір оренди земельної частки (паю) не містить умови, згідно якої, зобов`язання сторін припиняються у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі. Порушень умов договору СГПП Дружба не встановлена.

Із відомостей видачі орендної плати за 2017 рік №15, №15/1 від 29.08.2017 року вбачається, що ОСОБА_2 отримував орендну плату.

Крім того, згідно відомості нарахування орендної плати за земельні паї №52 від 15.08.2018 року вбачається, що ОСОБА_2 нараховано орендну плату.

Згідно ч.1 ст.626, ч.1 ст.627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, зважаючи на вищенаведене, суд прийшов до висновку, що оскільки договір №409 оренди земельної частки (паю) не містить умови, згідно якої, зобов`язання сторін припиняються у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі, договір укладений строком на 10 років та чинний до 16.12.2020 року, позивач отримував орендну плату до 2017 року та йому нарахована орендна плата за 2018 р., тому відсутні підстави для звільнення земельної ділянки орендарем СГПП Дружба , а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 18, 19, 42, 81, 82, 141, 263-265, ст.ст. 626, 627, 638, ЦК України, ст. 39, 124, 125 ЗК України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Сільськогосподарського приватного підприємства Дружба про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до п.п.15.5) п. 1 Розділу ХШ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Повний текст рішення виготовлено 20 вересня 2019 року.

Головуючий: /підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Г.М.Адамчук

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення10.09.2019
Оприлюднено22.09.2019
Номер документу84398014
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —155/272/19

Постанова від 17.12.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Ухвала від 17.12.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулейков Ігор Юрійович

Постанова від 26.11.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Постанова від 26.11.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Ухвала від 28.10.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Рішення від 10.09.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Рішення від 10.09.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні