Справа № 155/272/19 Головуючий у 1 інстанції: Адамчук Г. М. Провадження № 22-ц/802/1104/19 Категорія: 48 Доповідач: Шевчук Л. Я.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2019 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Шевчук Л.Я.,
суддів - Киці С.І., Матвійчук Л.В.,
секретар с/з - Вергун Т.С.,
з участю:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Овчарова А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Сільськогосподарського приватного підприємства Дружба про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 на рішення Горохівського районного суду Волинської області від 10 вересня 2019 року,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2019 року позивач ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до Сільськогосподарського приватного підприємства Дружба про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, який обгрунтував тим, що 26.06.2000 року Горохівською районною державною адміністрацією ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВЛ №0261914 на земельну ділянку розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала у колективній власності селянської спілки Скірче .
Позивач також зазначав, що 16.12.2010 року між ним та відповідачем - СГПП Дружба укладено договір №409 оренди земельної частки (паю), який був зареєстрований у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Скірченської сільської ради. За умовами договору оренди орендодавець ОСОБА_2 передає, а орендар СГПП Дружба приймає в строкове платне користування земельну частку (пай) розміром 3,34 га для сільськогосподарських потреб строком на 10 років (із 16.12.2010 року по 16.12.2010 рік). На підставі розпорядження № 365 Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Горохівської районної державної адміністрації 19 жовтня 2016 року за ним було зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку площею 2,5331 га для ведення особистого селянського господарства за адресою : Волинська область, Горохівський район, Скірченська сільська рада, яке зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позивач вважає, що оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) втратив свою юридичну силу, то втратив чинність і зазначений вище договір оренди, а тому у відповідача відпали правові підстави використовувати зазначену земельну ділянку для своїх потреб. Крім того, позивач посилається на факт несплати орендарем орендної плати за 2018 рік.
Посилаючись на те, що відповідач чинить перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, яка належить йому на праві власності, оскільки договір оренди цієї ж земельної ділянки, укладений ним з іншою фізичною особою, було визнано судом недійсним у результаті звернення СГПП Дружба із відповідним позовом до суду, позивач просив суд ухвалити рішення, яким зобов`язати відповідача усунути перешкоди у користуванні належною йому на праві приватної власності земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства площею 2, 5331 га, яка розташована за адресою: Волинська область, Горохівський район, Скірченська сільська рада.
Рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 10 вересня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись із постановленим судовим рішенням, представником позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на необґрунтованість рішення суду, неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду скасувати та постановити нове про задоволення позову ОСОБА_2 .
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав і просив скаргу задовольнити, представник відповідача апеляційну скаргу заперечив і просив скаргу залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу представника позивача слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що договір оренди укладений сторонами строком на 10 років і не містить умови припинення зобов`язання сторін у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі.
Апеляційний суд погоджується із такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи і зроблені з дотриманням вимог закону.
Судом встановлено, що 26.06.2000 року Горохівською районною державною адміністрацією на ім`я ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВЛ №0261914 на земельну ділянку розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала у колективній власності селянської спілки Скірче (а. с. 18).
Як убачається із матеріалів справи, 16.12.2010 року між позивачем в даній справі ОСОБА_2 та відповідачем - СГПП Дружба укладено договір №409 оренди земельної частки (паю), який був зареєстрований у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Скірченської сільської ради. Умовами зазначеного договору передбачено, що орендодавець ОСОБА_2 передає, а орендар СГПП Дружба приймає в строкове платне користування земельну частку (пай) розміром 3,34 га для сільськогосподарських потреб строком на 10 років (із 16.12.2010 року по 16.12.2010 рік) (а. с. 9).
Згідно з інформацією із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно розпорядженням № 365 Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) , виданим Горохівською районною державною адміністрацією 19 жовтня 2016 року, 27 жовтня 2016 року за ОСОБА_2 зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку площею 2, 5331 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: Волинська область, Горохівський район, Скірченська сільська рада (а. с. 10).
Крім того, згідно із актуальною інформацією про державну реєстрацію іншого речового права 04.09.2017 року між ОСОБА_2 та іншою фізичною особою - ОСОБА_3 був укладений договір оренди цієї ж земельної ділянки площею 2, 5331 га, яким встановлено орендну плату за користування земельною ділянкою та строк дії договору, а саме: 7 років із правом пролонгації (а. с. 10 - зворот).
Зазначений договір оренди визнаний недійсним рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 червня 2018 року, яке залишено без змін постановою Апеляційного суду Волинської області від 18 вересня 2018 року (а. с. 42-49). Судовими рішеннями встановлено, що ОСОБА_2 , не розірвавши у встановленому законом порядку договір оренди земельної ділянки з іншим орендарем (СГПП Дружба ), уклав договір оренди цієї ж земельної ділянки із фізичною особою - ОСОБА_3 , таким чином уклавши договір оренди землі до завершення строку дії попереднього договору оренди.
Відповідно до частини 4 статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судами у зазначеній справі встановлено, що припинення договору оренди, укладеного на підставі сертифікату чи його переукладення у разі отримання власником сертифікату державного акту на земельну ділянку, можливе лише у випадку наявності волевиявлення сторін, а тому доводи ОСОБА_2 про те, що договір оренди припинив свою дію у зв`язку із оформленням ним права власності на спірну земельну ділянку не заслуговують на увагу суду.
Порядок укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначається Законом України від 6 жовтня 1998 року Про оренду землі .
Перехідними положеннями, викладеними у розділі ІХ Закону України Про оренду землі передбачено, що громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договором оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону. Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 статті 19 вказаного Закону передбачено, що строк дії договору оренди визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Згідно із частиною 1 статті 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Таким чином, за положеннями зазначених вимог закону договір оренди земельної ділянки укладається на певний строк, який є істотною умовою договору оренди землі ( ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі ) та визначається за згодою сторін у межах пятидесятирічного строку. Сплив цього строку, якщо інше не передбачено договором, тягне за собою припинення договору оренди земельної ділянки.
Договір оренди земельної ділянки від 16 грудня 2010 року укладений між ОСОБА_2 та СГПП Дружба терміном на 10 років, а саме: з 16.12.2010 року по 16.12.2020 року (пункт 2.3. договору оренди, а. с. 9).
Отже, сторони визначили умовами договору строк його дії, припинення якого не пов`язане з певною подією, зокрема із набуттям особою, яка має право на земельну частку (пай), права власності на земельну ділянку, що є об`єктом оренди.
Натомість пунктом 3 договору оренди передбачено, що орендодавець зобов`язується утримуватися протягом усього терміну дії цього договору від використання належного йому права на виділення земельної частки (паю) в натурі. Орендодавець повинен письмово попередити орендаря про свої наміри щодо продовження чи припинення договору оренди земельної ділянки за один рік до закінчення терміну його дії. В разі відсутності такого попередження договір автоматично пролонговується на наступний період.
Відповідно до частини 1 статті 626, частини 1 статті 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Порушень умов договору оренди землі відповідачем СГПП Дружба судом не встановлено.
Зокрема, із відомостей видачі орендної плати за 2017 рік № 15, №15/1 від 29.08.2017 року вбачається, що ОСОБА_2 отримував орендну плату. Крім того, згідно із відомістю про нарахування орендної плати за земельні паї № 52 від 15.08.2018 року вбачається, що ОСОБА_2 нараховано орендну плату.
Частина 1 статті 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому позивачем не доведено, яким саме чином відповідач як орендар земельної ділянки чинить позивачу перешкоди у користуванні належною йому на праві власності земельною ділянкою та яким чином ці перешкоди мають бути усунуті СГПП Дружба .
За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_2 .
Доводи апеляційної скарги не впливають на правильність рішення суду першої інстанції, яке ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 368, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Горохівського районного суду Волинської області від 10 вересня 2019 року в даній справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 грудня 2019 року.
Головуючий
Судді
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 04.12.2019 |
Номер документу | 86058180 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Шевчук Л. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні