Постанова
від 18.09.2019 по справі 635/2831/17
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Постанова

Іменем України

18 вересня 2019 року

м. Харків

справа № 635/2831/17

провадження № 22-ц/818/4340/19

Харківський апеляційний суд у складі:

головуючого - Пилипчук Н.П.,

суддів - Бровченка І.О., Маміної О.В.,

за участю секретаря - Плахотнікової І.О.

учасники справи:

позивач : ОСОБА_1

відповідачі: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,

треті особи: Юридично-комерційна приватна фірма Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону , Тернівська сільська рада Харківського району Харківської області

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи - Юридично-комерційна приватна фірма Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону , Тернівська сільська рада Харківського району Харківської області про визнання права на земельну ділянку частку (пай) та виділення земельної ділянки частки (паю) в натурі,

з апеляційною скаргою Харківської районної державної адміністрації Харківської області

на рішення Харківського районного суду Харківської області, постановлене 11 липня 2019 року, в складі судді Панас Н.Л., в залі суду в місті Харкові,

В С Т А Н О В И В :

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вищевказаним позовом.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилалась на те, що з 29.07.1981 року по 24.12.2002 року працювала в Державному підприємстві - радгоспі "Перемога", яке наказом Регіонального відділення фонду Держмайна України №1408-П від 11.10.1999 року було перетворено у ВАТ "Перемога". 26.11.1999 року Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку був зареєстрований випуск акцій цього підприємства. Будь-яких документів щодо включення її до реєстру власників цінних паперів ВАТ "Перемога" в неї немає. У відповідності з вимогами діючого законодавства, вона, як акціонер ВАТ "Перемога" має право на отримання земельного паю та виділення його в натурі.

Крім того, позивач зазначає, що всупереч діючому законодавству Харківська райдержадміністрація Харківської області 10.11.2004 року укладає з ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" договір оренди земельної ділянки площею 2198,8102 га, яка входила до складу ВАТ "Перемога" на 50 років. Зазначений договір був укладений в процесі процедури банкрутства зазначеного підприємства. Рішенням господарського суду Харківської області від 37/425-07 02.04.2008 року, яке було залишено без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.06.2008 року та постановою Верховного Суду України від 16.12.2008 року, вказаний договір оренди було визнано недійсним. У червні 2016 року вона звернулась до Харківської райдержадміністрації Харківської області, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області з заявою про обчислення розміру належного їй земельного паю та виділення його в натурі, однак ніяких рішень по її зверненням відповідачами та третьою особою не прийнято, а Харківська райдержадміністрація Харківської області 01.03.2010 року знов уклала договір оренди спірної земельної ділянки з ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" на 49 років. У 2016 році частина земельної ділянки, яка підлягала паюванню між колишніми працівниками ВАТ "Перемога" Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області була передана іншим орендарям.

Позивач вважає, що такі дії відповідачів є неправомірними, а тому просила визнати за нею право власності на земельну частку (пай) із земель, якими користувалось ВАТ "Перемога", за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області та вирішити питання щодо судового збору.

Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 11 липня 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені повністю. Визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) із земель, якими користувалося колишнє ВАТ Перемога , за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру в Харківській області виділити ОСОБА_1 в натурі (на місцевості) земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів ВАТ Перемога Харківського району Харківської області. Стягнуто з Харківської районної державної адміністрації Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 320 грн. Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 320 грн.

В апеляційній скарзі представник Харківської районної державної адміністрації Харківської області просить рішення суду першої інстанції в частині визнання права ОСОБА_1 на земельну частку (пай) із земель, якими користувалося колишнє ВАТ Перемога , за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області скасувати та ухвалити нове, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в цій частині.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу апелянт вказує на порушення судом норм матеріального права та неправильне застосування норм процесуального права. Зазначає, що встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що паювання земель ВАТ

Перемога взагалі не відбувалося (дана обставина встановлена рішеннями судів в рамках розгляду господарської справи № 37/425-07), сертифікати на право на земельну частку (пай) ВАТ Перемога не виготовлялися та не видавалися громадянам, ВАТ Перемога землю у колективну власність не набувало (державний акт на право користування землю ВАТ Перемога значиться без дати його видачі та є незареєстрованим у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю), списку осіб, що додається до державного акту на право колективної власності на землю ВАТ Перемога не існує. Вказує, що іншого судом не встановлено, позивачем належними доказами не доведено. Звертає увагу суду на те, що земельних часток (паїв) ВАТ Перемога взагалі не існує. Крім того, вказує на те, що позивачем не доведено, а судом не встановлено факту членства ОСОБА_1 у ВАТ Перемога . Дані трудової книжки свідчать лише про наявність трудових відносин з товариством, а не про членство у ньому. Також, судом залишено поза увагою той факт, що з 01.01.2019 року виділення в натурі (на місцевості) земельних частко (паїв) належить до компетенції органів місцевого самоврядування, а не Держгеокадастру, проте Тернівська сільська рада Харківського району Харківської області в якості відповідача до справи залучена не була. Звертає увагу на те, що позивачем не вказано обґрунтованих причин пропуску строку на звернення до суду із вказаним позовом.

Згідно статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, лише якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Харківської районної державної адміністрації Харківської області підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до наказу регіонального відділення Фонду державного майна України від 11 жовтня 1999 року № 1408-П державне підприємство радгосп "Перемога" перетворено у ВАТ "Перемога".

26 листопада 1999 року Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєстрований випуск акцій ВАТ "Перемога" (реєстраційний №233/20/1/99).

06 грудня 1999 року регіональним відділенням було видано наказ № 1613-П про продаж акцій ВАТ "Перемога" та створення комісії з продажу акцій.

Розпорядженням Харківської райдержадміністрації №163 від 10 травня 2004 року (у подальшому скасовано розпорядженням Харківської районної державної адміністрації від 28 вересня 2007 року №2271) припинено право постійного користування земельною ділянкою ВАТ "Перемога" загальною площею 2369, 9077 га, розташованої за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області, та зараховано земельну ділянку до земель запасу Тернівської сільської ради.

Розпорядженням Харківської райдержадміністрації №397 від 9 листопада 2004 року (у подальшому скасовано розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 травня 2008 року №272) затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок юридично-комерційної приватної фірми "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області. Надано юридично-комерційній приватній фірмі "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" в довгострокову оренду строком на 50 років земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2311, 5306 га, у тому числі: сільськогосподарських угідь 1604, 0485 га, розташовану за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Зобов`язано юридично-комерційну приватну фірму "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" до використання земельної ділянки приступити після укладання договорів оренди та їх державної реєстрації.

На теперішній час зазначене розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 року №397 Про надання земельної ділянки Юридично-комерційній приватній фірмі Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону в оренду втратило чинність на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 року по справі №820/5587/16.

10 листопада 2004 року між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області (орендодавець) та юридично-комерційною приватною фірмою "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір).

Відповідно до п.1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку на підставі розпорядження Харківської райдержадміністрації №397 від 9 листопада 2004 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Тернівської сільської ради. Згідно з п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2198, 8102 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 1604, 0485 га, несільськогосподарських угідь 594, 7617 га.

Акціонери ВАТ "Перемога" ОСОБА_8., ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звертались до Харківської районної державної адміністрації та до Тернівського сільського голови Бабак В.І. з проханням виділити земельні паї в натурі та надати їм землю для ведення особистого селянського господарства. До Харківсько районної державної адміністрації з відповідними заявами також звертався Тернівський сільський голова Бабак В.І .

Позивач, звертаючись до суду із позовом посилалась на те, що вона, як акціонер ВАТ "Перемога" має право на отримання земельного паю та виділення його в натурі, будь-яких документів щодо включення її до реєстру власників цінних паперів ВАТ "Перемога" в неї немає.

Згідно ч.1 ст. 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Частина друга статті 23 ЗК України 1990 року визначала, що державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.

Пунктом 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям (далі - Указ № 720/95) встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Відповідно до п. 2 Указу № 720/95 право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Тобто право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов: 1) перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства, кооперативу або акціонерного товариства; 2) отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю; 3) включення особи до списку, доданого до цього акта.

Таким чином, право на отримання земельної частки (паю) законодавець пов`язує зі членством особи у КСП на момент передачі землі у колективну власність, отриманням цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 20 травня 2019 року у справі № 140/1113/17-ц, від 05 червня 2019 року у справі № 392/1193/17, в яких були встановлені подібні правовідносини.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, а обов`язок надання доказів покладається на сторони та інших осіб, які беруть участь у справі.

Посилаючись на матеріали справи, суд першої інстанції вважав встановленим, що ВАТ Перемога отримало державний акт на право колективної власності на землю, між тим, державний акт, на який посилався суд при постановленні рішення не є державним актом на право колективної власності на землю, а є державним актом на право постійного користування землею.

Матеріли справи не містять доказів того, що ВАТ "Перемога" набуло у колективну власність земельну ділянку, на частину якої претендує ОСОБА_1 .

В матеріалах справи міститься копія державного акту на право постійного користування землею І-ХР № 001215, виданий Головою Тернівської сільської Ради народних депутатів Жовтобрюховим П.П. на підставі рішення Тернівської сільської ради від 17.01.2001 року(т. 1 а.с. 18-21). Проте акт на право постійного користування землею не є тотожнім державному акту на право колективної власності.

Крім того, державний акт на право постійного користування землею, виданий ВАТ Перемога , у встановленому законом порядку не зареєстрований, не має дати видачі.

Згідно висновку судової економічної експертизи № 15765 від 18.10.2018 року:

по першому питанню: в обсязі наданих на дослідження документів, в межах компетенції судового експерта-економіста, випуск акцій ВАТ Перемога в кількості 6650600 шт., на загальну суму 1662650,00 грн. підтверджується наданими на дослідження матеріалами справи;

по другому питанню: виходячи виключно з наданих на дослідження документів, станом на 05.05 2001 акції ВАТ Перемога розподілені наступним чином: частка держави - 25% або 1662651 шт., на суму 415663,00 грн., безоплатно передано працівникам підприємства - 58,125% або 3865680 шт. (докладно у додатку №1 до висновку експертизи), на загальну суму 966420,00 грн., пільгове розміщення - 0,053% або 3500 шт. на суму 875,00 грн. у тому числі продано за грошові кошти 500 шт. на суму 125,00 грн., реалізовано керівництву 3000 шт. на суму 750,00 грн., не розподілені (реалізовані) акції в кількості 1118769 шт. на суму 279692,00 грн. Документально підтвердити порядок розміщення (продажу) акцій ВАТ Перемога в кількості 1118769 шт., на суму 279692,00 грн. в період 05.05.2001р., не надається можливим з причин, наведених в дослідженні;

по третьому питанню: згідно наданої на дослідження копії Державного акту на право постійного користування землею серії І-ХР №001215 без дати, підписаного від імені Голови Тернівської сільської Ради народних депутатів Жовтобрюхова П.П. та скріпленого печаткою Тернівської сільської Ради Харківського району Харківської області, відповідно до рішення Тернівської сільської Ради народних депутатів від 17.01.2001р. (б/номеру) ВАТ Перемога (с. Перемога) надане право постійного користування землею, площею 2447,0 га. При цьому, надання правової оцінки зазначеному документу, відповідно до п. 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року, судовому експерту заборонено.

Оскільки відсутні належні та допустимі докази того, що ВАТ Перемога видавався акт на право колективної власності на землю, то висновки експертизи та доводи ОСОБА_1 про те, що вона є акціонером ВАТ Перемога не мають правового значення для вирішення справи.

Правові висновки судів у господарській справі № 37/425-07, на які послався суд першої інстанції, не мають вирішального значення для цієї справи, оскільки стосуються порушень, які були допущені при укладенні договору оренди земельної ділянки, та не свідчать про наявність у ОСОБА_1 безумовного права на земельний пай. Факт отримання ВАТ Перемога державного акту на право колективної власності на землю вказаними судовими рішеннями встановлений не був.

Отже, оскільки факт отримання ВАТ Перемога державного акту на право колективної власності на землю залишився недоведеним, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись ст. ст. 371, 374, п. 4 ч. 3 ст. 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Харківської районної державної адміністрації Харківської області задовольнити.

Рішення Харківського районного суду Харківської області від 11 липня 2019 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Харківської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи - Юридично-комерційна приватна фірма Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону , Тернівська сільська рада Харківського району Харківської області про визнання права на земельну ділянку частку (пай) та виділення земельної ділянки частки (паю) в натурі - відмовити.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий - Н.П. Пилипчук

Судді - І.О. Бровченко

О.В. Маміна

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.09.2019
Оприлюднено24.09.2019
Номер документу84447639
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/2831/17

Постанова від 03.02.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Ухвала від 25.01.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Ухвала від 14.11.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Кузнєцов Віктор Олексійович

Постанова від 18.09.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 18.09.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 13.08.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 05.08.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Рішення від 11.07.2019

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Панас Н. Л.

Рішення від 11.07.2019

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Панас Н. Л.

Ухвала від 05.12.2018

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Панас Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні