ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 вересня 2019 року м. Ужгород№ 260/698/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Скраль Т.В.,
з участю секретаря судового засідання - Стенавської А.М.
учасники справи:
позивач : Заступник керівник Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області Бобинич Петро Петрович - представник прокурор Кобзар С.П.;
відповідач : Білківська сільська рада Іршавського району Закарпатської області - представник у судове засідання не з`явився;
третя особа на стороні позивача : Білківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Іршавської районної ради Закарпатської області - представник у судове засідання не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області Бобинича Петра Петровича (90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 16) до Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області (90132, Закарпатська область, Іршавський район, с. Білки, вул. Центральна, 13), третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Білківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Іршавської районної ради Закарпатської області (90132, Закарпатська область, Іршавський район, с. Білки, вул. Конституції, 59, код ЄДРПОУ 22099542) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 17 вересня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 23 вересня 2019 року.
21 травня 2019 року, Заступник керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області Бобинич Петро Петрович звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Білківської сільської ради, якою просить: 1) визнати бездіяльність Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області у незабезпеченні безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до загальноосвітнього навчального закладу - Білківська загальноосвітня школа 1-3 ступенів №2, яка розташована за адресою: с. Білки, вул. Конституції, 59 Іршавського району Закарпатської області, протиправною; 2) зобов`язати обладнати прилеглу до загальноосвітнього навчального закладу Білківська загальноосвітня школа 1-3 ступенів №2 на ділянці дороги по вул. Конституції у селі Білки Іршавського району Закарпатської області дорожніми знаками 1.33 Діти (перед загальноосвітнім навчальним закладом з обох боків).
13 червня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній адміністративній справі та залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Білківську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 2.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що бездіяльність відповідача з питань забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до території навчального закладу Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №2 ставить під загрозу закріплені ст. 3,27,49,53 Конституції України, права дітей на життя, охорону здоров`я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України Про автомобільні дороги , Про місцеве самоврядування в Україні , Про дорожній рух , Про охорону дитинства . Обґрунтовуючи підстави звернення, позивач зазначив, що при встановленні наявності або відсутності порушень або загрози порушень «інтересів держави» необхідно виходити з того, що ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» зазначає про порушення або загрозу порушення «інтересів держави» , якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. У зв`язку з тим, що відсутній уповноважений законодавством орган, до компетенції якого входить вжиття заходів для спонукання у судовому порядку відповідальних осіб щодо створення безпечних умов для дорожнього руху неповнолітніх, вбачаються підстави для здійснення прокурором представництва інтересів держави, пов`язаних із захистом життя та здоров`я неповнолітніх.
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 13 червня 2019 року , не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України , у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору або уповноваженим представником письмових пояснень щодо позову або відзиву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 13 червня 2019 року , не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідач або уповноважений представник у судове засідання не з`явився, 05 серпня 2019 року подав клопотання, в якому просить про розгляд справи що призначена на 17 вересня 2019 року та інші засідання розглядати без участі представника Білківської сільської ради.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору або уповноваженим представником у судове засідання не з`явилися, однак 17 липня 2019 року подала клопотання, в якій просить про розгляд даної справи без участі представника.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України , неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
25 травня 2006 року, рішенням сесії Білківської сільської ради № 66 Про інвентаризацію доріг сільського призначення взято на баланс Білківської сільської ради автомобільну дорогу за адресою: с. Білки, вул. Конституції (а.с. 15-16)
12 листопада 2018 року, згідно з актом обстеження ділянки вулично - шляхової мережі, проведеного комісією у складі інспектора сектору роботи патрульної поліції Іршавського відділення поліції Хустського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області Тесличко І.І., голови Білківської сільської ради Зейкан В.С,, встановлено, що перед ділянкою дороги, на які є вихід з території дитячого закладу, відсутні дорожні знаки 1.33 Діти (а.с. 13).
18 березня 2019 року , Білківська сільська рада надала відповідь № 02-10/152 на запит від 11.03.2019 року заступника керівника Хустської місцевої прокуратури Бобинич П., в якій вказала, що дороги по вулицях Конституції та Центральна перебувають на балансі Білківської сільської ради, а прилегла частина дороги по вул. Конституції не обладнана знаками 1.33 Діти , знаки та розмітки раніше не наносилися (а.с. 14).
18 березня 2019 року, Білківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 надала відповідь заступнику керівника Хустської місцевої прокуратури Бобинич П., в якій вказала, що вулиця Конституції, на якій розташована школа, дорожніми знаками не обладнана. У навчальному закладі нараховується 348 учнів (а.с. 17).
Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до статті 23 Закону України Про прокуратуру , представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Аналогічна норми містяться в ст.53 КАС України.
З урахуванням вищезазначених норм позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи питання застосування до спірних правовідносин норм матеріального права та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області у незабезпеченні безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до загальноосвітнього навчального закладу - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів № 2 Іршавської районної ради Закарпатської області, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
У Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959 закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до пунктів 1 частини «а» статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об`єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).
Хустською місцевою прокуратурою, у відповідності до статті 23 частини 4 Закону України «Про прокуратуру» , було подано запити до Білківської сільської ради та Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №2.
На підставі даних запитів, позивачем було встановлено, що на підставі рішення Білківської сільської ради № 66 від 26.05.2006 року було взято на баланс Білківської сільської ради автомобільну дорогу за адресою : с. Білки, вул. Конституції. На даній вулиці знаходиться Білківська загальноосвітня школа 1-3 ступенів №2, однак прилегла частина дороги не обладнана дорожніми знаками 1.33 «Діти» .
Відповідно до частини 1 статті 16, статті 17, пунктів 1, 2 частини 1 статті 19 Закону України «Про автомобільні дороги» , вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться. Основними обов`язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про дорожній рух» , до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об`єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Таким чином, забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрій доріг та пішохідних шляхів здійснюється органами місцевого самоврядування у віданні яких вони знаходяться.
Відповідно до частин 1, 3 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» , сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами .
Законодавець покладає на органи місцевого самоврядування контрольні функції щодо здійснення благоустрою міста та забезпечення дорожнього руху та його безпеки, облаштування доріг, встановлення дорожніх знаків, пішохідних переходів. Суд звертає увагу, що відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про дорожній рух» компетенцією сільської ради є сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об`єктами сервісу, здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Всупереч вищенаведеним нормам законодавства, Білківською сільською радою, органом місцевого самоврядування, не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до загальноосвітнього навчального закладу - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №2, по вул.. Конституції у с. Білки, Іршавського району, що свідчить про бездіяльність органу місцевого самоврядування у сфері дорожнього руху.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області обладнати територію, прилеглу до загальноосвітнього навчального закладу дорожніми знаками 1.33 Діти (перед загальноосвітнім навчальним закладом з обох боків), судом встановлено наступне.
Вказану вимогу суд розцінює як похідну вимогу від вимоги про визнання протиправною бездіяльність Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області у незабезпеченні безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до загальноосвітнього навчального закладу - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів № 2.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, судом встановлена бездіяльність Білківської сільської ради, що підтверджена вищезазначеними обставинами.
Відсутність дорожнього знаку Діти , яким помічається ділянка на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги, що знаходяться біля - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №2, є порушенням з огляду на обов`язковість наявності таких дорожніх знаків.
Відповідно до пункту 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №54 від 14.02.2012, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 березня 2012 р. за № 365/20678 , дорожні знаки - це вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.
Відповідно підпункту 1.33 пункту 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 та пункту 10.3.34 ДСТУ «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування» , знак 1.33 Діти потрібно установлювати перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 потрібно повторювати. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком потрібно застосовувати табличку 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу з урахуванням відстані від місця встановлення знака до початку такої ділянки.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати Білківську сільську раду Іршавського району Закарпатської області обладнати територію, прилеглу до загальноосвітнього навчального закладу - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №2 Іршавської районної ради Закарпатської області на ділянці дороги по вул. Конституції у селі Білки Іршавського району Закарпатської області дорожніми знаками 1.33 Діти (перед загальноосвітнім навчальним закладом з обох боків).
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України , при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256 КАС України , суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Заступника керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області Бобинича Петра Петровича до Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Білківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Іршавської районної ради Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю .
2. Визнати протиправною бездіяльність Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області у незабезпеченні безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території прилеглій до загальноосвітнього навчального закладу - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів № 2 Іршавської районної ради Закарпатської області, яка розташована за адресою: с. Білки, вул. Конституції, 59 Іршавського району Закарпатської області, п.і. 90132, код ЄДРПОУ 22099542.
3. Зобов`язати Білківську сільську раду Іршавського району Закарпатської області (п.і. 90132, Закарпатська область, Іршавський район, село Білки, вул. Центральна, буд.13, код ЄДРПОУ 04349449) обладнати територію, прилеглу до загальноосвітнього навчального закладу - Білківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №2 Іршавської районної ради Закарпатської області на ділянці дороги по вул. Конституції у селі Білки Іршавського району Закарпатської області дорожніми знаками 1.33 Діти (перед загальноосвітнім навчальним закладом з обох боків).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
СуддяТ.В. Скраль
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2019 |
Оприлюднено | 27.09.2019 |
Номер документу | 84488436 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Скраль Т.В.