ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 554/5525/18 Номер провадження 22-ц/814/2314/19Головуючий у 1-й інстанції Потетій А. Г. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого (судді-доповідача): Карпушина Г.Л., суддів: Панченка О.О., Пікуль В.П., при секретарі судового засідання: Ряднині І.В., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 червня 2019 року (ухвалене суддею Потетій А.Г., відомості щодо складення повного тексту судового рішення відсутні) у справі за позовом Щербанівської сільської ради Полтавського району до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих фактичним використанням земельної ділянки ,-
В С Т А Н О В И В :
У липні 2018 року представник Щербанівської сільської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих фактичним використанням земельної ділянки, який в подальшому уточнив та остаточно прохав суд стягнути з ОСОБА_1 збитки завдані фактичним використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів в період з 27.04.2016 по 31.05.2018 у сумі 36372,67 грн. на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів використовує земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та не сплачує орендну плату в установленому законом розмірі і порядку, у зв`язку з чим спричинив сільській раді збитки. Комісією по визначенню та відшкодуванню збитків у сфері земельних відносин 04.07.2018 р. виявлено, що нежитлова будівля загальною площею 1159 кв.м., що перебуває в приватній власності ОСОБА_1 знаходиться на земельній ділянці загальною площею 0,27 га за адресою: АДРЕСА_1 . Вхід на територію не є вільним. Документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою відсутні (Акт комісії№9 від 04.07.2018 року). Суму збитків, завданих відповідачем за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів в період з 2016 року по 2018 рік пораховано в розмірі 4% нормативної грошової оцінки на підставі умов аналогічних договоріворенди землі в населеному пункті с. Щербані та складає 143 258,52 грн. Оскільки відповідачем не розроблено технічну документацію із землеустрою, яка визначатиме цільове призначення земельної ділянки, позивачем зроблено перерахунок розміру збитків на основі середньої (базової) вартості земель населеного пункту с. Щербані, згідно яких загальна сума збитків в період з 27.07.2016 по 31.05.2018 р. становить 36372, 67 грн.
Позивач вказує, що відповідач користувався та користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, що позбавило Щербанівську сільську раду Полтавського району, Полтавської області права одержати дохід у виді орендної плати за користування земельною ділянкою. який вона могла б отримати, якби це право не було порушено. Вказані обставини свідчать про бездіяльність ОСОБА_1 у вчиненні передбачених законом заходів зі своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою, що призвело до недоодержання територіальною громадою реальних доходів. Ці збитки сталися з вини відповідача, а тому на останнього має бути покладений обов`язок з їх відшкодування. Вказує, що оскільки земля перебуває у володінні та користуванні відповідача - громада втрачає значні надходження до місцевого бюджету, що в свою чергу негативно впливає на соціально-економічний розвиток населення.
Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 19 червня 2019 року відмовлено за безпідставністю в задоволенні позовних вимогЩербанівської сільської ради Полтавського району до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих фактичним використанням земельної ділянки. Судовий збір в розмірі 3910,88 грн. сплачений позивачем при зверненні до суду - віднесено за рахунок позивача.
З даним рішенням суду не погодився голова Щербанівської сільської ради та подав на нього апеляційну скаргу , в якій прохає скасувати рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 червня 2019 року та постановити нове рішення, яким позовні вимоги Щербанівської сільської ради задовольнити. Апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції є незаконним, необгрунтованим, та таким, що винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, внаслідок неповного з`ясування обставин, які мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи. Зокрема вказує, що збитки за користування земельною ділянкою та безпідставно набуте майно мають різну правову природу і підпадають під різне нормативно-правове ріегулювання. Втім, на відміну від збитків, для стягнення яких підлягає доведенню наявність складу правопорушення, а саме, таких складових як: шкода, протиправна поведінка її заподіювача, причинний зв`язок між шкодою і протиправною поведінкою заподіювача, а також вина, для висновків про наявність підстав для повернення безпідставно набутих коштів є встановлення обставин набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (потерпілого) та те, що набуття або збере6ження цього майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалася згодом відпала. вказує, що судом не враховано, що розмір збитків, завданих відповідачем розраховано в період з 27.04.2016 по 31.05.2018 р., та не враховано, що рішенням Полтавського окружного суду визнано протиправним та скасовано рішення 10-ї сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради від 13.09.2018 року відносно ОСОБА_1 , яким відмовлено у внесенні змін в рішення 7-ї сесії скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району від 21.06.2018 року про наданння дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, які прийнято згідно заяв від 29.05.2018 року та від 16.07.2018 року
Від ОСОБА_1 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній спростовуючи доводи апеляційної скарги та підтримуючи рішення суду першої інстанції прохав апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 червня 2019 року залишити без змін.
Судове засідання проводилось в порядку письмового провадження за відсутності сторін по справі, з дотриманням принципу гласності судового процесу та забезпеченням сторонам права на своєчасне та повне отримання інформації про хід та результати розгляду справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, приходить до висновку , що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав .
У відповідності з ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною 1 ст. 367 ЦПК України передбачено , що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Згідно п.п.3, 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.05.2018 р. (номер інформаційної довідки №123829360) за адресою: АДРЕСА_1 , розміщена нежитлова будівля загальною площею 1159 м.кв., право власності на яку зареєстровано 27.04.2016 р. Власником якої є відповідач. ОСОБА_1 використовує земельну ділянку загальною площею 0,27 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 31.05.2018 р. №41 на виконання норм Порядку від 22.05.2018 р. створено комісію по визначенню та відшкодуванню збитків у сфері земельних відносин (надалі комісія).
04 липня 2018 р. комісією розглянуто матеріали по відшкодуванню збитків, підготовлених відділом бухгалтерського обліку та звітності спільно з відділом земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища виконкому сільської ради.
Комісією виявлено, що територіальній громаді внаслідок використання ОСОБА_1 без правовстановлюючих документів земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 27.04.2016 р. по 31.05.2018 р. задано збитки в розмірі 143 258, 52 грн. (сто сорок три тисячі двісті п`ятдесят вісім гривень 52 коп.).
За результатами розгляду матеріалів комісією складено акт про визначення збитків, який в подальшому затверджений рішенням виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 05.07.2018 р. №50.
В подальшому позивач провів перерахунок суми завданих збитків та надав розрахунок, відповідно до якого вбачається, що середня (базова) вартість земель населеного пункту с.Щербані Полтавського району Полтавської області згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку №1940 від 25.02.2019 р. станом на 2019 р. становить 218,46 грн./м.кв.
Згідно відомостей офіційного веб-сайту Держгеокадастру, що є загальнодоступною інформацією, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 2016 р. - 1,06;2017 р. - 1,0;2018 р. - 1,0. З урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки, розміщених на офіційному веб-сайті Держгеокадастру, середня (базова) вартість земель населеного пункту с.Щербані Полтавського району Полтавської області в 2018 році становила 218,46 грн./м.кв. (218,46 / 1,0 = 218,46); в 2017 р. 218,46 грн./м.кв. (218,46 / 1,0 = 218,46), в 2016 році 206,09 грн./м.кв. (218,46 / 1,06 = 206,09).
Згідно Положень про плату за землю, затверджених рішеннями Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на 2016 р., 2017 р., 2018 р., розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки.
Загальна сума збитків, завданих відповідачем за користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,27 га в період з 27.04.2016 р. по 31.05.2018 р. становить 36372,67 (тридцять шість тисяч триста сімдесят дві гривні 67 коп.).
За результатами перерахунку розміру збитків, здійсненого позивачем на основі середньої (базової) вартості земель населеного пункту с.Щербані Полтавського району Полтавської області, комісією складено акт про визначення збитків від 05.03.2019 р. №10, який в подальшому затверджений рішенням виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області №20 від 29.03.2019 р.
Крім того з матеріалів справи вбачається, що в 2014 році ОСОБА_1 звертався до Головного управління Держземагентства у Полтавській області з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,37 га під придбаними нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 .
Однак, оскільки вище зазначена земельна ділянка не відноситься до земель державної власності, заявнику було запропоновано звернутися з відповідним клопотанням до органу місцевого самоврядування.
Згідно відомостей Генерального плану с. Щербані Полтавського району Полтавської області нерухоме майно, що в приватній власності відповідача ОСОБА_1 є будівля громадського призначення (офісна будівля) та розташована на території громадської забудови.
Починаючи з 2016 по 2018 на адресу Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області надходили клопотання ОСОБА_1 з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, у клопотаннях відповідач не зазначав цільове призначення взагалі, або вказував цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, що було підставою для їх відхилення.
21.06.2018 року рішенням сьомої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області надано відповідачу дозвіл на розробк проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для будівництва та обслуговування будівель торгівлі орієнтовною площею 0.27 га.
Станом на момент подачі позовної заяви до суду 13.07.2018 року, договір оренди між Щербанівською сільською радою та ОСОБА_1 не укладено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того,що позовні вимоги Щербанівської сільської ради до ОСОБА_2 про стягнення збитків, завданих фактичним використанням земельної ділянки, не підлягають до задоволення оскільки є безпідставні. При цьому суд зазначив, що в діях відповідача відсутня протиправна поведінка, а тому підстав для покладення на останнього відповідальності у вигляді відшкодування збитків, відсутні. Також вказав на зміний та не послідовний характер дій і вимог позивача.
Проте, з таким висновком суду колегія суддів не може погодитися, виходячи з наступних підстав.
Згідно ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За змістом ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав та нерухоме майно та їх обтяжень .
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволені позовних вимог фактично керувався положеннями закону, якими врегульовано порядок відшкодування шкоди у деліктних зобов`язаннях, та безпідставно і не вмотивовано залишив без розгляду доводи позивача про необхідність застосування, для стягнення з відповідача коштів, положення ст. 1212 ЦК України.
Відповідно до правового висновку, зробленого Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 23.05.2018 по справі №629/4628/16-ц (провадження 14-77 цс18), до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладення договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є кодикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України .
В частині першій та другій статті 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
За змістом приписів глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов`язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна у набувача без достатніх правових підстав.
Вина заподіювача шкоди є обов`язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов`язаннях. Натомість, для кондикційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
З наданих матеріалів справи вбачається, що відповідач не оформив у передбаченому законом порядку право користування земельною ділянкою, на якій розташовано належний йому об`єкт нерухомості, та користувався земельною ділянкою, не сплачуючи позивачу належні йому кошти.
До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , будучи фактичним користувачем земельної ділянки, без достатньої правової підстави за рахунок Щербанівської сільської ради, як власника цієї ділянки, зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними та зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельних ділянок на підставі частини першої статті 1212 ЦК України, а тому вимоги позивача є обґрунтованими.
Доводи викладені відповідачем у відзиві на апеляційну скаргу про безпідставність заявлених вимог не ґрунтуються ні на нормах права, ні на доказах, які б підтверджували факт сплати ним орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою за вищевказаний період. Наявність спору між сторонами, щодо розміру земельної ділянки, яку відповідач має намір отримати в користуваня, її цільового призначення, ніяким чином не впливає на загальний прицнип щодо платного користуваня землею, та не звільняє відповідача від вказаного обовязку.
Згідно проведеного позивачем розрахунку сума безпідставно збереженої відповідачем орендної плати за період з 27.04.2016 р. по 31.05.2018 р. становить 36 372,67 грн.
Колегія суддів, зважаючи на обставини справи, вважає, що вказаний розрахунок є найбільш справедливим по відношенню до відповідача, оскільки за наявності спору щодо цільового призначення земельної ділянки, застосування середньої вартості земель населенного пункту с. Щербані, забезпечую баланс інтересів сторін. При цьому, колегією суддів, взято до уваги, що відповідачем даний розрахунок не спростований та не наданий альтернативний розрахунок.
Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 червня 2019 рокуз ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог Щербанівської сільської ради.
Крім того, з врахуванням вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір з урахуванням уточнених позовних вимог пропорційно до задоволених позовних вимог в загальній сумі 4405 грн. (1762 грн. - сплаченого при зверненні до суду з позовом та 2643 грн. - сплаченого при подачі апеляційної скарги).
Керуючись ст. 367, 374, 376, 382-384 ЦПК України, Полтавський апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області- задовольнити .
Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 19 червня 2019 року- скасувати.
Постановити нове рішення, яким позовну заяву Щербанівської сільської ради Полтавського району до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих фактичним використанням земельної ділянки- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області 36372,67 грн. (тридцять шість тисяч триста сімдесят дві гривні 67 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області витрати пов`язані з оплатою судового збору у розмірі 4405 грн. (чотири тисячі чотириста п`ять гривень).
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Повний текст постанови суду виготовлено 01 жовтня 2019 року.
Головуючий суддя :
Судді:
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 06.10.2019 |
Номер документу | 84755677 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Карпушин Г. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні