Ухвала
від 11.10.2019 по справі 924/295/19
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 м.Рівне, вул.Яворницького, 59

УХВАЛА

"11" жовтня 2019 р. Справа № 924/295/19

Суддя Північно-західного апеляційного господарського суду Грязнов В.В. розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання "КМЗ" про відвід колегії суддів у складі: головуючого судді Крейбух О.Г., судді Савченко Г.І., судді Юрчук М.І. у справі №924/295/19

за позовом Шепетівської міської ради Хмельницької області м.Шепетівка Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання "КМЗ" м.Київ

про розірвання договору купівлі-продажу,

стягнення 1 120 726 грн. 79 коп. заборгованості та 674 280 грн. неустойки,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 18.06.2019р. у справі №924/295/19 частково задоволено позов Шепетівської міської ради Хмельницької області до Товариства з об-меженою відповідальністю "Виробниче об`єднання "КМЗ". Розірвано договір купівлі-продажу не-жи-лової будівлі та стягнуто з Відповідача на користь Позивача 168 570 грн. неустойки, 163 760 грн. 85 коп. пені, 17 288 грн. 50 коп. втрат від інфляції, 13 761 грн. -3% річних та 7 371 грн. 71 коп. витрат зі сплати судового збору. У стягненні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням, Товариство подало скаргу до апеляційного господарського суду, у якій просить рішення господарського суду Хмельницької області від 18.06.2019р. у даній справі.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.08.2019 року відкрито апеляційне провадження за скаргою Товариства та призначено справу до розгляду на 09.10.2019р.

08.10.2019 року на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання "КМЗ" надійшла заява (вх.№ 33876/19) про відвід колегії суддів у складі: головуюча суддя Крейбух О.Г., суддя Савченко Г.І., суддя Юрчук М.І.

Заявляючи відвід колегії суддів у справі Товариство вказував на той факт, що головуюча суддя (суддя-доповідач) Крейбух О.Г. була призначена при злочинній владі ОСОБА_1 , а вив-чивши розгляди аналогічних справ судді Савченко Г.І. та судді Юрчука М.І. на думку заявника вбачається упереджене відношення вказаних суддів до київських підприємств, які намагаються розвивати бізнес-проекти на заході України. На переконання заявника зазначені вище обставини викликають сумніви в неупередженості та об`єктивності складу суду.

Для розгляду заяви про відвід колегії суддів у складі: головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Савченко Г.І., суддя Юрчук М.І. у справі №924/295/19 автоматизованою системою документообігу суду визначено суддю Грязнова В.В.

Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання "КМЗ" про відвід колегії суддів у складі: головуюча суддя Крейбух О.Г., суддя Савченко Г.І., суддя Юр-чук М.І. у справі №924/295/19 - суддя Грязнов В.В. не вбачає підстав для її задоволення з огляду на таке.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.39 ГПК України, питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить до висновку про його обґрунтова-ність. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питан-ня про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійсню-ється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, ус-тановленому частиною першою статті 32 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.

Право подавати заяву про відвід судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об`єктивності та неупередженості розгляду справи. Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07. 1997р. №475/97-ВР), закріплені основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її цивільного позову в національному суді, серед яких - розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Бочан проти України" (Заява №7577/ 02) від 03.05.2007р. суд нагадує, що "безсторонність", в сенсі п.1 статті 6, має визначатися відпо-відно до суб`єктивного критерію, на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі - тобто, жоден з членів суду не має проявляти будь-якої особистої прихильнос-ті або упередження, та об`єктивного критерію - тобто, чи були у судді достатні гарантії для того, щоб виключити будь-які легітимні сумніви з цього приводу. Відповідно до об`єктивного критерію має бути визначено, чи наявні факти, що можуть бути перевірені, які породжують сумніви щодо відсутності безсторонності суддів. У цьому зв`язку навіть зовнішні ознаки мають певне значення. Ключовим питанням є питання довіри, яку суди в демократичному суспільстві мають вселяти сус-пільству і, перш за все, сторонам у процесі.

В рішенні у справі "Олександр Волков проти України" від 09.01.2013р. зазначено наступне. Як правило, безсторонність означає відсутність упередженості та необ`єктивності. Згідно з устале-ною практикою Суду існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно уста-новлюватися згідно з: (І) суб`єктивним критерієм, врахувавши особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об`єктивним у цій справі, та (ІІ) об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом встановлення того, чи забезпечу-вав сам суд та, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (див., серед інших, рішення у справах "Фей проти Австрії", від 24.02.1993, Series A N255, пп.28 та 30, та "Веттштайн проти Швейцарії", заява №33958/ 96, п.42, ECHR 2000-XII). Проте між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує безза-перечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоюван-ня щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а й може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій) (рішення у справі "Кіпріану проти Кіпру", заява №73797/01, п.119, ECHR 2005-XIII). Отже, у деяких випадках, коли докази для спростування презумпції суб`єктивної безсторонності судді отримати складно, додаткову гарантію надасть вимога об`єктивної безсторон-ності (див.рішення від 10 червня 1996р. у справі "Пуллар проти Сполученого Королівства", п.32, Reports 1996-III). У цьому відношенні на-віть вигляд має певну важливість - іншими словами, "має не лише здійснюватися правосуддя - ще має бути видно, що воно здійснюється". Адже йдеться про довіру, яку в демократичному суспільстві суди повинні вселяти у громадськість (рішення від 26.10.1984р. у справі "Де Куббер проти Бельгії", Series A, №86). Насамкінець, концепції незалежності та об`єктивної безсторонності тісно пов`язані між собою та залежно від обставин можуть вимагати спільного розгляду (рішення у справі "Сасі-лор-Лормін проти Франції", заява №65411/01, п.62, ECHR 2006-XIII).

Відвід - це процесуальний інститут, що містить умови, за яких особа не може брати участі у конкретній справі. Відвід судді в господарському процесі як правова категорія - це висловлена в письмовій формі недовіра колегії господарського суду чи судді-члену колегії на підставі особис-тих переконань і поведінки конкретного судді у конкретній справі внаслідок виявлення будь-якої особистої прихильності чи упередженості, заявлена учасником розгляду конкретної справи.

Стаття 35 Господарського процесуального кодексу України визначає підстави для відводу (самовідводу) судді, а саме:

- суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:

1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників су-дового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;

2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;

3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;

4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;

5) є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді;

- суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 36 цього Кодексу;

- до складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи роди-чами подружжя;

- незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в ін-ших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Статтею 36 ГПК України передбачено, що суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої інстанції, не може брати участі в розгляді цієї самої справи в судах апеляційної і касацій-ної інстанцій, а так само у новому розгляді справи судом першої інстанції після скасування рішен-ня суду або ухвали про закриття провадження в справі.

Суддя, який брав участь в урегулюванні спору у справі за участю судді, не може брати участі в розгляді цієї справи по суті або перегляді будь-якого ухваленого в ній судового рішення.

Суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді апеляційної інстанції, не може брати учас-ті у розгляді цієї самої справи в судах касаційної або першої інстанцій, а також у новому розгляді справи після скасування постанови суду апеляційної інстанції.

Суддя, який брав участь у перегляді справи в суді касаційної інстанції, не може брати участі в розгляді цієї справи в суді першої чи апеляційної інстанцій, а також у новому її розгляді після скасування постанови суду касаційної інстанції.

Суддя, який брав участь у вирішенні справи, рішення в якій було в подальшому скасоване судом вищої інстанції, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду у цій справі.

Суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої, апеляційної, касаційної інстан-цій, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з виключними обставинами у цій справі.

Натомість, вбачається, що в якості єдиної підстави для твердження про наявність сумніву у неупередженості або об`єктивності судді Крейбух О.Г. - Товариство наводить ту обставину, що суддя Крейбух О.Г. була призначена на посаду судді "при злочинній владі ОСОБА_1 ".

Разом з тим, постановою Верховної Ради України від 12.01.2012 року №4324-VI, ОСОБА_2 обрано на посаду судді господарського суду Рівненської області безстроково.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 21.06.2012 року №5014-VI, ОСОБА_2 ., раніше обрану безстроково - обрано на посаду судді Рівненського апеляційного господарсь-кого суду.

Згідно з Указом Президента України "Про переведення суддів" від 28.09.2018р. №295/2018, серед іншого, переведено суддю Рівненського апеляційного господарського суду Крейбух О.Г. на посаду судді Північно-західного апеляційного господарського суду.

Враховуючи, що постанова Верховної Ради України від 12.01.2012р. №4324-VI, постанова Верховної Ради України від 21.06.2012р. №5014-VI та Указ Президента України "Про переведення суддів" від 28.09.2018р. №295/2018 чинні та ніким не скасовані, тому будь-які підстави чи сумніви щодо незаконності призначення ОСОБА_2. на посаду судді відсутні. Жодних доказів на спросту-вання наведеного заявником не подано.

При цьому, посилання на упередженість судді Савченка Г.І. та судді Юрчука М.І. до київських підприємств, які намагаються розвивати бізнес-проекти на заході України є лише припущенням, яке ґрунтується на суб`єктивній думці заявника та не підтверджене жодними доказами.

Враховуючи викладене доводи заявника безпідставні та необґрунтовані, а тому не можуть бути підставою для відводу колегії суддів у складі: головуюча суддя Крейбух О.Г., суддя Савченко Г.І., суддя Юрчук М.І. від участі у справі №924/295/19

Враховуючи викладені вище приписи чинного законодавства, якими унормовані підстави для відводу судді, необхідно зазначити, що наведені Товариством з обмеженою відповідальністю "Ви-робниче об`єднання "КМЗ" в заяві про відвід суддів обставини та доводи у її обґрунтування, базу-ються на припущеннях, не підтверджені належними і допустимими доказами та не є підставою для відводу колегії суддів в розумінні ст.ст. 35, 36 ГПК України, а тому така заява не підлягає задо-воленню.

Керуючись ст.ст. 35, 36, 39, 42, 234, 235 ГПК України, Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробниче об`єднання "КМЗ" у задо-воленні заяви про відвід колегії суддів у складі: головуюча суддя Крейбух О.Г., суддя Савченко Г.І., суддя Юрчук М.І. у справі №924/295/19.

2. Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Грязнов В.В.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення11.10.2019
Оприлюднено11.10.2019
Номер документу84878149
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/295/19

Постанова від 28.11.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 28.11.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 06.11.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 23.10.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 16.10.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 11.10.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Грязнов В.В.

Ухвала від 09.10.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 15.08.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 24.07.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Павлюк І.Ю.

Рішення від 18.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні