Рішення
від 03.10.2019 по справі 145/732/19
ТИВРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

03.10.2019 р. 145/732/19

2/145/462/2019

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Ратушняка І. О.

при секретарі Крикливій М.С.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Олійника А. М,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Тиврів цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Еталон" про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою в якій вказує, що йому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку від 21 вересня 2011 року належить земельна ділянка кадастровий номер 0524580800:01:005:0154 площею 3,5963 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області.

Його право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, однак користуватися цим майном він не може, оскільки зазначена земельна ділянка знаходиться у фактичному користуванні ТОВ Агро Еталон .

19 жовтня 2018 року він уклав договір оренди землі з ТОВ Зарванецьке , однак ТОВ Агро Еталон ні йому, ні ТОВ Зарванецьке не дає можливості користуватися належною йому на праві власності земельною ділянкою.

Зокрема, листом до ТОВ Зарванецьке №245 від 07.03.2019 року ТОВ Агро-Еталон зазначає, що розпорядженням Тиврівської РДА №49 від 08.02.2007 р. надано в оренду ТОВ Агро-Еталон невитребувані земельні ділянки строком на 15 років. На підставі такого розпорядження ТОВ Агро-Еталон було заключено договір оренди землі з Тиврівською РДА, зокрема щодо земельної ділянки кадастровий номер 0524580800:01:005:0154.

Оскільки жодних договорів оренди землі між ним та ТОВ Агро- Еталон не укладено та не зареєстровано, вважає, що відповідач незаконно, без належної правової підстави використовує належну йому земельну ділянку.

Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, тому він вимушений звернутися до суду із даним позовом.

Просить усунути йому перешкоди в користуванні земельною ділянкою кадастровий номер 0524580800:01:005:0154 площею 3,5963 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської радиТиврівського району Вінницької області шляхом витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Еталон вказаної земельної ділянки та заборони йому чинити будь - які перешкоди в її використанні.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав і просить задоволити, а також надав суду пояснення, відповідно до яких вказує, що ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН" посилається на Договір оренди землі, укладений між Тиврівською райдержадміністрацією Вінницької області та ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН" від 17 березня 2007 року, щодо передачі йому 20 земельних ділянок, загальною площею 68,65 га, в тому числі належної позивачу земельної ділянки строком на 15 років. Вважає даний договір є нікчемним. Позивач жодних договорів із ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН" не укладав, однак не має можливості володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном.

Представник відповідача Олійник А.М. просить відмовити в задоволенні позову. Відповідно до наданого відзиву відповідач позов не визнає, мотивуючи тим, що ТОВ Агро-Еталон стало відомо, що згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, індексний номер витягу 144183387 від 06.11.2018 року, орендарем (користувачем) спірної земельної ділянки є ТОВ Зарванецьке , код ЄДРПОУ 42329127, згідно договору оренди б/н від 19.10.2018 р., а ОСОБА_3 - є орендодавцем (власником) земельної ділянки з кадастровим номером 0524580800:01:005:0154.

Але ТОВ Агро-ЕТАЛОН вважав і вважає, що належним користувачем спірної земельної ділянки продовжує бути ТОВ Агро-Еталон на підставі Договору оренди землі від 12 березня 2007 року №22/1, укладеного між Тиврівською РДА та ТОВ Агро-Еталон . На сьогоднішній день зазначений Договір є чинним та термін дії до 2022 року, тому порушені саме права ТОВ Агро-Еталон у користуванні земельною ділянкою, як користувача, але ніяк не право позивача, оскільки він не користується земельною ділянкою, а є власником цієї земельної ділянки та передав право користування, згідно нововиявлених обставин до ТОВ Зарванецьке .

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників судового розгляду, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до ч.1, 2 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.

Згідно до ч.1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до статті 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч.1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 ЦК сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно до ч.1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст.90 ЗК України власники земельних ділянок мають право: а) продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; б) самостійно господарювати на землі; в) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; г) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об`єкти, а також інші корисні властивості землі; ґ) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; д) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно ч.ч.1, 2 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

За правилами ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до ст.25 ЗУ "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_3 належить земельна ділянка кадастровий номер 0524580800:01:005:0154 площею 3,5963 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, що стверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку від 21 вересня 2011 року (а.с.5) та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку№ НВ-0509102772018 (а.с.6-8). Його право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

19 жовтня 2018 року ОСОБА_3 уклав договір оренди землі із ТОВ Зарванецьке (а.с.9), однак ТОВ Агро Еталон ні ОСОБА_3 , ані ТОВ Зарванецьке не дає можливості користуватися належною позивачу на праві власності земельною ділянкою, оскільки вона знаходиться у фактичному користуванні ТОВ Агро-Еталон .

Позивач як власник земельної ділянки не має можливості володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Відповідач обмежує його у здійсненні права власності.

12.03.2007 р. на підставі розпорядження Тиврівської РДА №49 від 08.02.2007 р. між Тиврівською РДА та ТОВ Агро-Еталон укладено договір оренди землі, відповідно до якого в оренду ТОВ Агро-Еталон надано невитребувані земельні ділянки в кількості 20 шт., загальною площею 68,65 га строком на 15 років, в тому числі земельної ділянки кадастровий номер 0524580800:01:005:0154.

Суд вважає, що земельна ділянка не належала до державної форми власності та не визнавалася невитребуваним паєм, а належала ОСОБА_5 , яку ОСОБА_3 , як спадкоємець, отримав у власність та отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку від 21 вересня 2011 року кадастровий №0524580800:01:005:0154, яку Тиврівська РДА Вінницької області безпідставно, всупереч ст.124 ЗК України передала в оренду ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН".

Також суд вважає, що твердження представника ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН" про відсутність рішення суду щодо нікчемності договору між Тиврівською райдержадміністрацією та ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН", є безпідставними, оскільки відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної в Постанові від 06.11.2009 р № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинами недійсними, пунктом 5 передбачено, що якщо позивач посилається на нікчемність правочину для обґрунтування іншої заявленої вимоги, суд не вправі посилатися на відсутність судового рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинен дати оцінку таким доводам позивача.

Суд вважає, що посилання представника відповідача на відсутність порушення прав позивача, як власника земельної ділянки, та на відсутність перешкод в користуванні його земельною ділянкою, як на підставу для відмови у позові, є безпідставними, оскільки дані обставини заперечуються позивачем, та спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами.

Жодних договорів позивач ОСОБА_3 з ТОВ "АГРО-ЕТАЛОН" не укладав, а тому суд вважає, що права позивача, як власника земельної ділянки, підлягають відновленню, а тому суд вважає за доцільне позов задоволити.

На підставі викладеного та керуючись ст.41 Конституції України, ст.ст.4, 7, 10, 12, 13, 18, 76, 81, 141, 200, 263-265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст.15, 16, 202, 317, 319, 321, 391, 626, 627, 638 ЦК України, ст.ст.90, 93, 124 ЗК України, Законом України "Про оренду землі",

ухвалив:

Позов задоволити.

Усунути ОСОБА_3 перешкоди в користуванні земельною ділянкою кадастровий номер 0524580800:01:005:0154 площею 3,5963 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області шляхом витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Еталон (код ЄДРПОУ - 34020957) вказаної земельної ділянки та заборони чинити ОСОБА_3 будь-які перешкоди в її використанні.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Еталон на користь ОСОБА_3 сплачений ним судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 11 жовтня 2019 року.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу буде подано протягом тридцяти днів з дня вручення йому повної копії судового рішення.

Суддя Ратушняк І. О.

СудТиврівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.10.2019
Оприлюднено17.10.2019
Номер документу84961641
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —145/732/19

Постанова від 04.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 22.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 02.04.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 27.02.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 03.02.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Постанова від 18.12.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Голота Л. О.

Постанова від 18.12.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Голота Л. О.

Ухвала від 25.11.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Голота Л. О.

Ухвала від 18.11.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Голота Л. О.

Ухвала від 18.11.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Голота Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні