< Справа № 375/1808/19 Провадження № 2/375/626/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.10.2019 Рокитнянський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Литвина О.В.,
при секретарі - Юрченко Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у приміщенні суду в смт.Рокитне справу за позовом ОСОБА_1 до Рокитнянської селищної ради Рокитнянського району Київської області
про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, звернувшись до суду із даним позовом, просить суд визнати за нею у порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 бабусі - ОСОБА_2 право власності на 1/5 частку земельної ділянки площею 0,670 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3223755100:04:010:0014, розташованої на території Рокитнянської селищної ради Київської області.
Зазначає, що за свого життя ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 у вигляді 1/5 частки вказаного нерухомого майна.
Зазначає, що спадщину після смерті ОСОБА_2 вона прийняла вчасно. Однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане нерухоме майно, зважаючи, що Державний акт на право власності на земельну ділянку на імя ОСОБА_3 було видано вже після смерті останньої.
За викладеного вона не може оформити своє парво на спадщину у встанволеному законом порядку, що власне і змусило її звернутися за захистом порушеного права до суду.
Сторони, будучи належним чином викликаними, у підготовче судове засідання не з`явилися. На разі, подали до суду заяви, якими позивач позов підтримав, а відповідач - визнав, та просять провести судовий розгляд у їх відсутності.
За викладеного суд ухвалює провести підготовче судове засідання без участі сторін, що узгоджується із положеннями ч. 1 ст.198, ст.223 ЦПК України та не здійснювати у відповідності до положень частини першої статті 247 цього Кодексу фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України у випадку визнання позову відповідачем за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення в порядку, встановленому ст.ст. 206, 207 ЦПК України.
Вирішуючи по суті даний спір, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Аналогічні положення містяться у 15 та 16 статтях ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За вимогами ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін; учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; Кожна сторона несе ризик настання наслідків, повязаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Відповідно до положень статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Обставини спору сторонами визнаються, а тому доказуванню у відповідності до положень ст. 82 ЦПК України не підлягають, оскільки суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що правовідносини, які склалися між сторонами спору, мають регулюватися положеннями ст.ст. 524-527, 529 ЦК України в редакції 1963, ст. ст. 15, 16, 328, 1216-1223, 1225, 1233 ЦК України.
Із доданих до позовної заяви доказів вбачається, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
З копій наявних у матеріалах справи свідоцтв про право на спадщину за заповітом на імя позивача, виданих 14.10.2011 та 19.10.2011 державним нотаріусом Рокитнянської районної державної нотаріальної контори Київської області Калітенко Л.Б., вбачається, що ОСОБА_1 успадкувала після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку, площею 2,7499 га, розташовану на території Синявської сільської ради Рокитнянського району та неотриману пенсію за квітень 2011 в сумі 2956.11 грн.
Також із матеріалів справи, а саме з огляду на зміст Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 154110, який був виданий на імя ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто вже після її смерті, вбачається, що остання на час смерті мала право на земельну ділянку площею 0,670 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3223755100:04:010:0014, розташовану на території Рокитнянської селищної ради Київської області.
З матеріалів спадкової справи щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 вбачається, що ОСОБА_2 є однією із спадкоємців за законом після смерті останньої та мала право на 1/5 частину спадкового майна і в тому числі щодо вказаної земельної ділянки.
Такий висновок узгоджується із положеннями ЦК України в редакції 1963, що був чинним на час виникнення спірних відносин щодо спадкування померлою 03.04.2011 ОСОБА_2 спірного нерухомого майна після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 ..
Так, відповідно до ч.1 ст. 524 ЦК України цього Кодексу спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця статті 525 ЦК України вказаного Кодексу, а місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу).
Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті (ст.527 ЦК України 1963).
При цьому законодавець визначив, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), і такою щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 була ОСОБА_2 (ст.529 ЦК України 1963). На разі, як вбачається, остання такого свого права за життя не оформила, а тому воно в порядку представлення перейшло до її дочки - позивача у справі ОСОБА_1 ..
Відповідно до ст.1216 ЦК України в редакції, що була чинною на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , спадкування є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином до позивача перейшло і право померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на спадкування 1/5 частини земельної ділянки площею 0,670 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3223755100:04:010:0014, розташованої на території Рокитнянської селищної ради Київської області.
З роз"яснень, що містяться у п. 3.5 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013, спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до положень ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
За вимогами частини першої статті 1225 вказаного Кодексу право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.04.2019 вбачається, що ОСОБА_2 спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на 1/5 частку прийняла фактично, однак свого спадкового права на на 1/5 частину вищевказаної земельної ділянки не оформила.
З огляду на таку обставину, суд вважає, що за таке її право в порядку спадкування за заповітом перейшло до позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Підсумовуючи викладене, з огляду на визнані сторонами обставини спору, обєктивність яких не викликає у суду жодного обгрунтованого сумніву, з огляду на названі положення матеріального та процесуального законів, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому судом приймається, а позов таким чином підлягає задоволенню шляхом визнання за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на 1/5 частину земельної ділянки площею 0,670 га, що становить 0.134 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3223755100:04:010:0014, розташованої на території Рокитнянської селищної ради Київської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 524-527, 529 ЦК України в редакції 1963, ст. ст. 15, 16, 328, 1216-1223, 1225, 1233 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 77-82, 141, 263, 264-265, 273 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на 1/5 частину земельної ділянки площею 0,670 га, що становить 0.134 га, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 3223755100:04:010:0014, розташованої на території Рокитнянської селищної ради Київської області.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом 30 днів з дня проголошення.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Литвин
Рішення набуло законної сили "_____"
Суд | Рокитнянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2019 |
Оприлюднено | 18.10.2019 |
Номер документу | 84989615 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рокитнянський районний суд Київської області
Литвин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні