Рішення
від 10.10.2019 по справі 233/3745/19
КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

233 № 233/3745/19

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2019 року м.Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Бєлостоцької О.В.,

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

представника позивача Калашник ОСОБА_1 С ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Костянтинівка цивільну справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест до ОСОБА_3 про визнання переукладеним договору оренди земельної частки (паю),-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ПрАТ АПК-Інвест звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 , третя особа - Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області, у якому зазначив, що 22 березня 2012 року року між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної частки (паю), зареєстрований 29 березня 2012 року у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Миколайпільської селищної ради за № 983. Відповідно до укладеного договору в оренду позивачу строком на 20 років передана земельна частка (пай) (рілля) розміром 4,86 умовних кадастрових га. З того часу та станом на день звернення з позовною заявою до суду позивачем виконуються умови договору - використовується земельна частка (пай) та сплачується на користь ОСОБА_3 орендна плата. Пунктом 3.1 договору оренди передбачено обов`язок орендодавця повідомити орендаря про виділення земельної частки в натурі (на місцевості) протягом 5 робочих днів з дати такого виділення. Позивачу стало відомо про віділення ОСОБА_3 в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 3,8475 га, якій було присвоєно кадастровий номер 1422483900:40:000:0025 та яка до теперішнього часу перебуває в користуванні позивача по справі на підставі договору оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року. Умовами укладеного між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_3 договору оренди земельної частки (паю) передбачено, що у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі, договір оренди землі переукладається відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений і може бути змінений лише за згодою сторін. Аналогічні положення стосовно переукладення договору, які носять імперативний характер, містяться і в абзаці 2 Перехідних положень Закону України Про оренду землі . Відповідач ОСОБА_3 протиправно вчинила односторонню відмову від взятого на себе зобов`язання з переукладання договору оренди, чим порушила законні інтереси позивача як орендаря земельної ділянки.

Позивач просить:

-визнати переукладеним договір оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року, укладений між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_3 на договір оренди землі (кадастровий номер земельної ділянки 1422483900:40:000:0025, площею 3,8475га) на тих самих умовах, що і раніше укладений договір оренди земельної частки (паю), починаючи з дати реєстрації права власності на земельну ділянку (кадастровий номер 1422483900:40:000:0025, площею 3,8475га) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (17 квітня 2018 року) в запропонованій редакції.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 . підтримала заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з*явилась, про час і місце його проведення була належним чином повідомлена, причини неявки не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, у зв`язку з чим зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст.280, 281 ЦПК України.

Представник третьої особи - Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.52).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що розпорядженням Голови Костянтинівської райдержадміністрації від 29 травня 1996 року № 291 було затверджено вартість і розмір в умовних кадастрових гектарах земельної частки (паю) для видачі сертифікатів в КСП Дружківський Костянтинівського району (а.с.47).

Розпорядженням Голови Костянтинівської райдержадміністрації від 04 вересня 2000 року № 404 затверджені матеріали грошової оцінки сільськогосподарських угідь земель колективної власності та земель резервного фонду в КСП Дружківський , розрахунок вартості земельної чстки (паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах для видачі сертифікатів (а.с.48-51).

22 березня 2012 року між ОСОБА_3 та ПрАТ АПК-Інвест було укладено договір оренди земельної частки (паю) відповідно до п.п.1.1, 2.2, 2.3 якого орендодавець ОСОБА_3 передає, а орендар приймає у володіння та користування (оренду) земельну частку (пай) (рілля) розміром 4,86 умовних кадастрових га, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом терміном на 20 років (а.с.9-10).

Строни узгодили розмір орендної плати - 4823 гривні 53 копійки та її виплату один раз на рік - у грудні поточного року (а.с.9-10).

Відповідно до п.2.3 договору оренди земельної частки (паю) сторони дійшли згоди про те, що у випадку виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Договір оренди землі переукладається сторонами за цим договором не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку. Припинення дії договору оренди допускається у випадках, визначених цим договором та чинним законодавством (а.с.9-10).

Згідно позначки у договорі, його зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Миколайпільської селищної ради за № 983 від 29 березня 2012 року за підписом посадової особи ОСОБА_5 , скріплено печаткою Миколайпільської селищної ради (а.с.10), що відповідає Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 року № 119.

22 березня 2012 року між ОСОБА_3 та ПрАТ АПК-Інвест було підписано акт приймання -передачі земельної частки (паю) відповідно до умов укладеного договору оренди від 22 березня 2012 року (а.с.11).

На підтвердження виконання своїх зобов*язань щодо сплати орендної плати на користь ОСОБА_3 позивачем надано копії видаткових касових ордерів та платіжних доручень про перерахування на користь останньої орендної плати в період часу з 2012 по 2018 років (а.с.13-30).

Отже, позивачем виконуються обов`язки передбачені умовами договору оренди від 22 березня 2012 року щодо використання земельної ділянки, нарахування та сплати орендної плати, яку відповідач ОСОБА_3 отримувала протягом 2012-2018 років.

Відповідно до розпорядження Голови Костянтинівської райдержадміністрації від 16 листопада 2017 року № 364 (а.с.59) ОСОБА_3 надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та згодом виготовлено технічну документацію, яка досліджена судом (а.с.56-69).

Як вбачається з інформації Державного земельного кадастру, за ОСОБА_3 17 квітня 2018 року було зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1422483900:40:000:0025 площею 3,8475га (а.с.12).

В порушення п.3.1 договору оренди земельної частки (паю) ОСОБА_3 не повідомила ПрАТ АПК-Інвест про виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі.

Згідно ч.1 ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до Перехідних положень Закону України Про оренду землі громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону.

Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.

Аналогічні за змістом положення містить і укладений між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_3 від 22 березня 2012 року договір оренди земельної частки (паю), відповідно до п.2.3 якого у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), договір оренди землі переукладається відповідно до державного акту про право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Договір оренди землі переукладається сторонами за цим договором не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку. Припинення дії договору оренди допускається у випадках, визначених цим договором та чинним законодавством України.

Відповідно до п.20 постанови Верховного Суду від 19 березня 2018 року у справі № 924/468/14 після виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі та отримання ними державних актів на право власності на землю відповідні сертифікати на земельну частку (пай) є недійсними. У той же час факт оформлення державного акта на право власності на землю дію раніше укладених їх власниками договорів оренди земельних паїв автоматично не припиняє , а такі договори підлягають переукладанню. Отже, припинення дії договорів оренди земельних паїв має місце тільки після їх переукладання відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку або з підстав, передбачених ст.31 Закону України Про оренду землі .

Згідно із частиною 2 ст. 95 ЗК України, ст. 27 Закону України "Про оренду землі" орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Враховуючи наведені положення законодавства та позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 19 березня 2018 року у справі № 924/468/14, приймаючи до уваги, що договір оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року між позивачем по справі та ОСОБА_3 укладено строком на 20 років, суд дійшов висновку про те, що вказаний договір оренди автоматично не припинив своєї дії у зв`язку з реєстрацією ОСОБА_3 17 квітня 2018 року права власності на земельну ділянку кадастровий номер 1422483900:40:000:0025.

В порушення п.3.1 договору оренди земельної частки (паю) ОСОБА_3 не повідомила протягом п`яти робочих днів орендаря - ПрАТ АПК-Інвест про виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) та про реєстрацію за нею 17 квітня 2018 року права власності на земельну ділянку кадастровий номер 1422483900:40:000:0025, натомість в односторонньому порядку, в порушення п.2.3 договору оренди земельної частки (паю), ухиляється від переукладання договору.

Зазначені обставини відповідачем не спростовані.

Статтею 5 ЦПК України передбачено, що дійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ПрАТ АПК-Інвест про визнання договору оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року переукладеним на договір оренди земельної ділянки є такими, що ґрунтуються на законі, отже підлягають задоволенню - договір оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_3 слід визнати переукладеним на договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 1422483900:40:000:0025 площею 3,8475га на тих самих умовах, що і раніше, передбачених договором оренди земельної частки (паю) з дати реєстрації права власності на земельну ділянку в державному реєстрі речових прав - з 17 квітня 2018 року.

При цьому, зважаючи на те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання переукладеним договору на тих самих умовах, що і раніше, передбачених договором оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року, то не вважає за доцільне наводити в судовому рішенні повний зміст договору, викладений в позовній заяві, обмежившись лише зазначенням в якості предмету договору - земельну ділянку кадастровий номер 1422483900:40:000:0025 площею 3,8475га; розміру орендної плати - (в розрахунку на одну земельну ділянку) в розмірі 4823,53грн, а починаючи з 01 січня 2019 року (в розрахунку на одну земельну ділянку) - відповідно до умов чинного законодавства з урахуванням індексації орендної плати в розмірі 8373,00 гривні та строку дії договору - терміном на 20 років, який обчислюється з моменту реєстрації договору оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року, укладеного між орендарем та орендодавцем, а саме з 29 березня 2012 року.

Відповідно до положень ст.141 ЦПК України судові витрати по справі (а.с.1) слід покласти на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 258- 259, 263-265,280-282 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ (адреса місцезнаходження: с. Рівне Покровського району, вул. Шопена, 1-а; ЄДРПОУ 34626750) до ОСОБА_3 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Костянтинівська районна державна адміністрація Донецької області ( Донецька область, м.Костянтинівка, пр.Ломоносова, 156; ЄДРПОУ 05420103) про визнання переукладеним договору оренди земельної частки (паю) - задовольнити.

Визнати переукладеним договір оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року між Приватним акціонерним товариством АПК-Інвест та ОСОБА_3 на договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 1422483900:40:000:0025 площею 3,8475га на тих самих умовах, що і раніше, передбачених договором оренди земельної частки (паю) з дати реєстрації права власності на земельну ділянку в державному реєстрі речових прав - з 17 квітня 2018 року, зазначивши

- в п.1.1 договору предметом договору земельну ділянку розміром 3,8475га кадастровий номер 1422483900:40:000:0025, яка розміщена на території Миколайпільської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, в тому числі за складом угід : рілля 3,8475га;

- виклавши перший абзац п.2.2 договору - за користування зазначеною в договорі земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю щороку орендну плату (в розрахунку на одну земельну ділянку) в розмірі 4823,53грн (чотири тисячі вісімсот двадцять три гривні 53 копійки). Починаючи з 01 січня 2019 року розмір орендної плати (в розрахунку на одну земельну ділянку) відповідно до умов чинного законодавства з урахуванням індексації орендної плати складає 8373,00 гривні (вісім тисяч триста сімдесят три гривні)

- виклавши перший абзац п.2.3 : договір укладено сторонами терміном на 20 років. Загальний строк оренди обчислюється з моменту реєстрації договору оренди земельної частки (паю) від 22 березня 2012 року, укладеного між орендарем та орендодавцем, а саме з 29 березня 2012 року.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Приватного акціонерного товариства АПК-ІНВЕСТ витрати, пов*язані із сплатою судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення по справі виготовлений 17 жовтня 2019 року.

Суддя

СудКостянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.10.2019
Оприлюднено18.10.2019
Номер документу84996830
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —233/3745/19

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Наумик О. О.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Наумик О. О.

Рішення від 10.10.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Бєлостоцька О. В.

Рішення від 10.10.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Бєлостоцька О. В.

Ухвала від 13.09.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Бєлостоцька О. В.

Ухвала від 02.07.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Бєлостоцька О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні