Постанова
від 15.10.2019 по справі 916/473/16
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року м. ОдесаСправа № 916/473/16 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Лавриненко Л.В.

суддів Аленіна О.Ю., Філінюка І.Г.

при секретарі судового засідання Чеголі Є.О.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ

на рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р.

по справі № 916/473/16

за позовом Державної організації „Українське агентство з авторських та суміжних прав", що виступає на захист майнових прав суб`єкта авторського права American Society of Composers, Authors and Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Валентин" м. Одеса

про стягнення 75 790 грн.

суддя суду першої інстанції: Малярчук І.А.

час та місце ухвалення рішення: 24.07.2019 р., м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, Господарський суд Одеської області

повний текст складено та підписано: 25.07.2019 р.

за участю представників сторін:

від Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ : Гур`єв А.А.

від Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса: Паук О.І.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.09.2019 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ на рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р. по справі № 916/473/16 та призначено апеляційну скаргу до розгляду на 01.10.2019 р. на 12:30 год.

У судовому засіданні 01.10.2019 р. оголошено перерву до 15.10.2019 р. до 16:30 год.

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Апеляційна скарга Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ розглянута в межах процесуального строку, встановленого ч. 1 ст. 273 ГПК України.

В лютому 2016 р. Державна організація "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ, що виступає на захист майнових прав суб`єктів авторського права: American Society of Composers, Authors and Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI), звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса про стягнення компенсації за порушення виключних майнових авторських прав в сумі 68 900 грн. та стягнення до Державного бюджету України штрафу, передбаченого ч. 3 ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права", в сумі 6 890 грн.

В обґрунтування своїх вимог Державна організація "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ посилалось на порушення відповідачем виключних майнових авторських прав компаній American Society of Composers, Authors and Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI), яке полягало в публічному виконанні в приміщенні дельфінарію "Немо", що знаходиться за адресою: м. Київ, пр. Академіка Глушкова, 9, музичних творів, майнові авторські права на які належать позивачам та перебувають в колективному управлінні Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р. у справі № 916/473/16 Державній організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Судове рішення мотивоване наступним:

позивачем не надано доказів наявності у нього повноважень виступати від імені компанії American Society of Composers, Authors and Publishers ;

поданий позивачем акт фіксації публічного виконання творів від 29.04.2014 р. не підтверджує порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса виключних майнових авторських прав компаній American Society of Composers, Authors and Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI), оскільки в акті вказано, що в період з 14:52 до 15:48 публічне виконання творів: "Careless whisper", "Rock around the clock (We`re gonna)", "Pump it" та "Long tall Sally" здійснювалось ФОП Бізюкіним С. Ю.;

наявний в матеріалах справи висновок Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М. С. Бокаріуса від 29.03.2019 р., складений на виконання ухвали суду від 20.10.2016 р. не прийнято місцевим господарським судом як доказ у справі з посиланням на його неповноту та непевність його висновків.

Не погодившись з рішенням Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р. у справі № 916/473/16, Державна організація "Українське агентство авторських та суміжних прав" м. Київ оскаржила його до Південно - західного апеляційного господарського суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення учасників, суд апеляційної інстанції встановив наступні обставини.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи Статуту Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" (п. 1.1) Агентство створене відповідно до наказу Державної служби інтелектуальної власності України "Про припинення Державного підприємства "Українське агентство з авторських та суміжних прав" шляхом реорганізації (перетворення) в Державну організацію "Українське агентство авторських та суміжних прав"" від 25.07.2013 р. № 392-н.

Агентство є неприбутковою, некомерційною організацією та створене з метою управління на колективній основі майновими правами суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав, зокрема, такими категоріями майнових прав, як використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав шляхом: публічного виконання; запису, публічного сповіщення; публічної демонстрації; публічного показу; ретрансляції; відтворення (репродуктування); тиражування творів образотворчего мистецтва у промисловості, а також права слідування, сприяння зазначеним суб`єктам щодо передачі прав на використання творів науки, літератури і мистецтва на індивідуальній основі, представництва законних інтересів суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав у державних та громадських органах і організаціях, здійснення окремих функцій за дорученням Державної служби (п. 3.1 Статуту).

Відповідно до Свідоцтва про облік організації колективного управління від 22.08.2003 р. № 3/2003 сферою діяльності Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" є управління майновими правами суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав, зокрема, за такими категоріями майнових прав, як використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав шляхом публічного виконання, в тому числі на радіо і телебаченні, відтворення творів за допомогою механічного, магнітного та іншого запису репродукування, тиражування творів образотворчого мистецтва у промисловості, відтворення аудіовізуальних творів чи звукозаписів творів в особистих цілях та інше.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи листа від 02.04.2013 р., CISAC є неурядовою, неприбутковою організацією, заснованою у 1926 році, яка опосередковано представляє більш ніж 3 мільйони авторів та включає всі художні репертуари, нараховуючи 231 авторських товариств-членів у 121 країні. CISAC охоплює музику, драматургію, літературу, аудіовізуальні роботи та образотворче мистецтво).

Державне підприємство "Українське агентство з авторських та суміжних прав" є визнаним членом CISAC з 15.12.2000 р.

Відповідно до угоди користувачів ІРІ, укладеної між SUISA (Швейцарським товариством з прав авторів на музичні твори з основним місцем діяльності у Цюріху (Швейцарія) та Державним підприємство "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ, останнє набуло доступу до системи ІРІ.

Система ІРІ - це база даних та інформаційна система, що розроблена та управляється SUISA. Вона одночасно є підсистемою Загальної інформаційної системи (CIS), затвердженою Виконавчим Бюро CISAC (Confеdеration Internationale des Sociеtеs d'Auteurs et Compositeurs, основне місце діяльності Париж, Франція) 02.02.1995р.. SUISА здійснює управління системою згідно з правилами, розробленими для CIS і ВІЕМ (Bureau International des Sociеtеs gеrant les droits d'enregistrement et de reproduction mеcanique).

Система IPI містить дані про всіх зареєстрованих у SUISA правовласників на твори, що знаходяться під захистом, та про всі твори, що є суспільним надбанням.

Правовласниками можуть бути фізичні особи (наприклад, композитори) або юридичні особи (наприклад, видавництва). Метою Системи ІРІ є вичерпне ідентифікування правовласників відповідно до існуючих категорій, ролей і прав.

Система ІРІ створена з метою спрощення ведення документації, здійснення розподілів та розрахункових операцій користувачами. Крім того, ця система полегшує здійснення операцій передачі даних між товариствами-членами CISAC та обміну інформацією з іншими організаціями, такими, як організації теле-та радіомовлення, виробники звуконосіїв та інше (п.п.1.1., 2.1., 2.2. угоди).

На підставі укладеного з компанією Broadcast Music Inc. (BMI) контракту від 31.12.2004 р. Державне підприємство "Українське агентство авторських і суміжних прав" м. Київ набуло виключне право на представництво інтересів та вимог усіх членів/авторів, композиторів та окремих видавців агентства в судах, органах державної влади та перед третіми особами відносно творів агентства, які передані ВМІ згідно з цим параграфом (п. 1 параграфу 1).

Додатковою угодою від 11.03.2013 р. до контракту від 31.12.2004 р. компанія Broadcast Music Inc. (ВМІ) надала Державному підприємству "Українське агентство авторських і суміжних прав" м. Київ право використовувати інформацію з СІS-Net, а також із WID (база даних інформації про музичні твори) IPI (база даних, що містить інформацію про зацікавлених осіб, їх імена (включаючи сценічні), їх права).

Відповідно до укладеної з компанією American Society of Composers, Authors and Publishers угоди від 01.01.2006 р. Державне підприємство "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ набуло не виключне право ліцензувати в Україні ("Територія"), недраматичне публічне виконання музичних творів на вищевказаній території, права на використання яких тепер або протягом терміну дії Договору належать або контролюються American Society of Composers, Authors and Publishers в тій мірі, в якій право публічного виконання таких музичних творів належить, може належати або може бути передане American Society of Composers, Authors and Publishers протягом дії даного договору його членами згідно зі Статтями та Правилами Асоціації American Society of Composers, Authors and Publishers ; такі твори надалі будуть називатися "Репертуар АСКАП". Виключенням з наданого права є публічні виконання таких творів або (1) права яких на даний момент ліцензовані на вказаній Території третіми сторонами згідно з діючими договорами, список яких додається з даним Договором - Список "А", або (2) які можуть бути ліцензовані у майбутньому на обумовленій Території будь - якими третіми сторонами. У випадку, якщо таке ліцензування буде мати місце у майбутньому, АСКАП повинне миттєво повідомити про це Державне підприємство "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ у письмовій формі.

Відповідно до додаткової угоди від 24.02.2013 р. до договору про взаємне представництво інтересів від 01.01.2006 р. Державне підприємство "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ набуло право використовувати інформацію з СІS-Net, а також із WID (база даних інформації про музичні твори) з метою ідентифікації музичних творів з репертуару правовласника.

Відповідно до виписок з системи IPI, авторські майнові права на музичні твори "Careless Wishper", "Rock Around The Clock (We`re Gonna)" належать American Society of Composers, Authors and Publishers, авторські майнові права на музичний твір "Long Tall Sally" належить Broadcast Music Inc. (BMI).

Авторські права на музичний твір "Pump It" належать обом суб`єктам: компанії American Society of Composers, Authors and Publishers та компанії Broadcast Music Inc. (BMI).

Відповідно до наявного в матеріалах справи акту фіксації публічного виконання творів від 29.04.2014 р., в приміщенні дельфінарію "Немо", у м. Києві, пр. Академіка Глушкова, 9, 29.04.2014 р. з 14:52 до 15:48 фізичною особою - підприємцем Бізюкіним С. Ю. здійснювалось публічне виконання творів, зокрема: "Careless Wishper", "Rock Around The Clock (We`re Gonna)", "Pump It", "Long Tall Sally".

Проведення відеофіксації на матеріальні носії та складання акту здійснювалось головним спеціалістом відділу моніторингу та фіксації правопорушень авторського права Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" ОСОБА_2 . відповідно до наказу від 29.04.2014 р. № Ф/08/14.

За результатами розгляду матеріалів справи, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 418 ЦК України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом.

Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об`єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом.

Право інтелектуальної власності є непорушним. Ніхто не може бути позбавлений права інтелектуальної власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 433 ЦК України об`єктами авторського права є, серед інших, музичні твори (з текстом або без тексту).

Твори є об`єктами авторського права без виконання будь-яких формальностей щодо них та незалежно від їх завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу чи форми їх вираження.

За приписами ст. 435 ЦК України первинним суб`єктом авторського права є автор твору. За відсутності доказів іншого автором твору вважається фізична особа, зазначена звичайним способом як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства).

Суб`єктами авторського права є також інші фізичні та юридичні особи, які набули прав на твори відповідно до договору або закону.

Відповідно до ст. 440 ЦК України майновими правами інтелектуальної власності на твір є:

1) право на використання твору;

2) виключне право дозволяти використання твору;

3) право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання;

4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.

Майнові права на твір належать його авторові, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Перелік майнових прав автора наведено також в ст. 15 Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Статтею 441 ЦК України визначено, що використанням твору, серед іншого, є його публічне виконання.

За приписами ст. 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права" публічне виконання - це подання за згодою суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав творів, виконань, фонограм, передач організацій мовлення шляхом декламації, гри, співу, танцю та іншим способом як безпосередньо (у живому виконанні), так і за допомогою будь-яких пристроїв і процесів (за винятком передачі в ефір чи по кабелях) у місцях, де присутні чи можуть бути присутніми особи, які не належать до кола сім`ї або близьких знайомих цієї сім`ї, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час або в різних місцях і в різний час.

Статтею 443 Цивільного кодексу України визначено, що використання твору здійснюється лише за згодою автора, крім випадків правомірного використання твору без такої згоди, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

Відповідно до ст. ст. 45, 47 Закону України "Про авторське право і суміжні права" суб`єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами:

а) особисто;

б) через свого повіреного;

в) через організацію колективного управління.

Суб`єкти авторського права і (або) суміжних прав можуть доручати управління своїми майновими правами організаціям колективного управління.

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 50 Закону України "Про авторське право і суміжні права" порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є вчинення будь-якою особою дій, які порушують особисті немайнові права суб`єктів авторського права і (або) суміжних прав, визначені статтями 14 і 38 цього Закону, та їхні майнові права, визначені статтями 15, 17, 27, 39 - 41 цього Закону, з урахуванням умов використання об`єктів авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтями 21 - 25, 42, 43 цього Закону, а також зловживання посадовими особами організації колективного управління службовим становищем, що призвело до невиплати або неналежних розподілу і виплати винагороди правовласникам.

За приписами ч. 1 ст. 52 цього Закону за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. "г" ч. 2 наведеної норми (в редакції, яка була чинною на час звернення до суду з позовом) суд має право постановити рішення чи ухвалу про виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу.

Згідно з абз. 3 п. 51.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов`язаних із захистом прав інтелектуальної власності" від 17.10.2012 р. № 12 у визначенні суми компенсації господарський суд має виходити з того розміру мінімальної заробітної плати, який установлено на час прийняття відповідного рішення.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" розмір мінімальної заробітної плати станом на 14.06.2019 р. встановлено на рівні 4 173 грн.

З огляду на викладене, Державна організація "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса компенсацію в сумі 208 650 грн.:

- на користь American Society of Composers, Authors and Publishers - 125 190 грн. за публічне виконання музичних творів "Careless Wishper", "Rock Around The Clock (We`re Gonna)" та "Pump It";

- на користь Broadcast Music Inc. (BMI) - 83 460 грн. за публічне виконання музичних творів "Pump It" та "Long Tall Sally".

Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Як вбачається з матеріалів справи, Державна організація "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ на підтвердження наявності у неї повноважень на представництво інтересів American Society of Composers, Authors and Publishers посилається на угоду про взаємне представництво інтересів від 01.01.2006 р.

Проаналізувавши зміст наведеної угоди, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що в ній відсутні положення, які надавали б Державній організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ повноваження на представництво прав та інтересів компанії American Society of Composers, Authors and Publishers в суді.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду, щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса компенсації в сумі 125 190 грн. за порушення виключних майнових авторських прав компанії American Society of Composers, Authors and Publishers.

Як вбачається зі змісту судового рішення, яке є переглядається в апеляційному порядку, відмовляючи Державній організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ у задоволенні позову в частині стягнення на користь на користь компанії Broadcast Music Inc. (BMI) компенсації в сумі 83 460 грн. за публічне виконання музичних творів "Pump It" та "Long Tall Sally", місцевий господарський суд виходив з того, що поданий позивачем акт фіксації публічного виконання творів від 29.04.2014 р. не підтверджує факту порушення саме Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса виключних майнових авторських прав компаній American Society of Composers, Authors and Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI), оскільки в акті вказано, що в період з 14:52 до 15:48 публічне виконання творів: "Careless whisper", "Rock around the clock (We`re gonna)", "Pump it" та "Long tall Sally" здійснювалось ФОП Бізюкіним С. Ю. Наявний в матеріалах справи висновок Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М. С. Бокаріуса від 29.03.2019 р., складений на виконання ухвали суду від 20.10.2016 р., не прийнято місцевим господарським судом як доказ у справі з посиланням на його неповноту та непевність його висновків.

Суд апеляційної інстанції з такими висновками місцевого господарського суду погодитись не може, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса виключних майнових авторських прав компаній American Society of Composers, Authors and Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI), Державною організацією "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ надано:

- акт фіксації публічного виконання творів від 29.04.2014 р., яким зафіксовано факт публічного виконання 29.04.2014 р. в приміщенні дельфінарію "Немо", розташованого за адресою: м. Київ, пр. Ак. Глушкова, 9, музичних творів: "Careless whisper", "Rock around the clock (We`re gonna)", "Pump it" та "Long tall Sally";

- квиток на виставу до Київського дельфінарію "Немо", яка мала відбутися 24.09.2014 р. о 15:00;

- копію запису з касети Verbatim mini DV № 21N2DS4АR/06;

- копію договору про надання послуг з організації шоу - програми від 28.02.2014 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВАЛЕНТИН" м. Одеса та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса.

Як вбачається зі змісту наведеного договору, Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса гарантувало організацію та проведення шоу - програм у встановлений термін, який погоджений сторонами.

Шоу - програма проводиться за адресою: м. Київ пр. Ак. Глушкова, 9.

Розділом 2 цього договору погоджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса надає сценарний план проведення шоу - програми, проводить шоу - програму, забезпечує безпеку проведення шоу - програми, виконує інші обов`язки, які витікають з даного договору.

Пунктом 6.1 договору його учасники передбачили, що цей договір набирає чинності з 01.03.2014 р. та діє до 31.12.2014 р.

Отже, вистава у Київському дельфінарії "Немо", під час якої представником Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ зафіксований факт публічного виконання музичних творів: "Careless whisper", "Rock around the clock (We`re gonna)", "Pump it" та "Long tall Sally", відбувся в межах дії укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВАЛЕНТИН" м. Одеса та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса договору про надання послуг з організації шоу - програми від 28.02.2014 р.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ про те, що саме Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса здійснило порушення виключних майнових авторських прав компанії Publishers та Broadcast Music Inc. (BMI).

Суд апеляційної інстанції зауважує на тому, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса цих доводів в установленому процесуальним законодавством порядку не спростувало.

Відповідно до Висновку експертів Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса від 29.03.2019р., складеного на виконання ухвали суду від 20.10.2016 р. по даній справі:

Відеозапис, який міститься на відеокасеті "Verbatim" mini-DV №21N2DSA12/06, був здійснений у приміщенні дельфінарію "Немо", який знаходиться за адресою: м. Київ, пр-т Академіка Глушкова, 9.

Будь-які показники дати та часу на відеозображенні відсутні. Наприкінці запису чоловік, у якого знаходився пристрій відеофіксації, промовив "Двадцять дев`яте квітня дві тисячі чотирнадцятого року, п`ятнадцята година сорок вісім хвилин, дельфінарій "Немо", проспект Академіка Глушкова дев`ять. Проводилась фіксація публічного виконання творів. Фіксація публічного виконання творів в Київському дельфінарії, фіксацію проводив головний спеціаліст відділу моніторингу і фіксації правопорушення авторських прав ОСОБА_2 ".

Встановити дату та час створення запису (підтвердити/спростувати/визначити, чи здійснено наявний відеозапис саме 29.04.2014 р. в період з 14 год. 52 хв. до 15 год.48 хв.) експертним шляхом неможливо.

2. Відеозапис, який зафіксовано на відеокасеті "Verbatim" mini-DV №21N2DSA12/06, проводився мобільним пристроєм відеофіксації, імовірно відеокамерою, у динаміці руху особи, у якої знаходився пристрій запису.

3. Програмно-апаратними засобами, що є в розпорядженні експерта, при дослідженні відеофонограми, яка міститься в області даних відеокасети "Verbatim" mini-DV №21N2DSA12/06, ознак монтажу, переривання, змін запису - не встановлено . Однак, встановити у категоричній формі експертним шляхом чи були сторонні втручання у відеофайл, чи він змонтований, чи піддавався додатковій обробці тощо, не представилось можливим у зв`язку з тим, що не встановлена оригінальність наданого відеозапису.

Звукова частина відповідає подіям, зафіксованим на відеозображенні. Звук та відеозображення - синхронні.

4. На відеозапису, який зафіксований на відеокасеті "Verbatim" mini-DV № 21N2DSA12/06:

в районі часових позначок "05:43" - "10:45" від початку відтворення відеофайлу лунає звук запису "Track02.cda", який ймовірно є музичним твором "Careless Wishper" - George Michael;

в районі часових позначок "20:20" - "22:05" від початку відтворення відеофайлу лунає звук частини звукозапису "Track01.cda", який ймовірно є музичним твором "Rock Around The Clock (We're Gonna)" - Bill Haley;

в районі часових позначок "37:23" - "37:39" від початку відтворення відеофайлу лунає звук частини звукозапису "Track03.cda", який ймовірно є музичним твором "Long Tall Sally" - Little Richard;

в районі часових позначок "40:20"-"41:35" від початку відтворення відеофайлу лунає звук частини звукозапису "Track04.cda", який ймовірно є музичним твором "Pump It" - The Black Eyed Peas.

Проаналізувавши зміст наведено висновку, суд апеляційної інстанції вважає, що він є належним та допустимим доказом у справі, оскільки ним фактично підтверджено достовірність наданого Державною організацією "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ доказу - запису з касети Verbatim mini DV № 21N2DS4АR/06 ("ознак монтажу, переривання, змін запису - не встановлено", "Звукова частина відповідає подіям, зафіксованим на відеозображенні. Звук та відеозображення - синхронні") та підтверджено факт виконання на цьому записі музичних творів: "Careless whisper", "Rock around the clock (We`re gonna)", "Pump it" та "Long tall Sally".

Суд апеляційної інстанції зазначає, що попри наявність у цьому висновку зауваження експертів про те, що "встановити дату та час створення запису (підтвердити/спростувати/визначити, чи здійснено наявний відеозапис саме 29.04.2014 р. в період з 14 год. 52 хв. до 15 год.48 хв.) експертним шляхом неможливо", відповідна обставина може бути встановлена іншими наявними у справі доказами, зокрема актом фіксації публічного виконання творів від 29.04.2014 р. та квитком на виставу у Київський дельфінарій "Немо".

З огляду на викладене, суд вважає помилковим висновок місцевого господарського суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса компенсації в сумі 83 460 грн. за порушення майнових авторських прав компанії Broadcast Music Inc. (BMI), які полягали у публічному виконанні музичних творів "Pump It" та "Long Tall Sally".

Враховуючи наведені обставини, рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р. у справі № 916/473/16 в цій частині належить скасувати, здійснивши новий розподіл судових витрат.

Державна організація "Українське агентство з авторських та суміжних прав" м. Київ, посилаючись на ч. 3 ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права", просить постановити рішення про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса штрафу.

За приписами цієї норми суд може постановити рішення про накладення на порушника штрафу у розмірі 10 відсотків суми, присудженої судом на користь позивача. Сума штрафів передається у встановленому порядку до Державного бюджету України.

З огляду на те, що факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса майнових авторських прав компанії Broadcast Music Inc. (BMI) підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, суд апеляційної інстанції вважає можливим реалізувати надане йому ч. 3 ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права" право накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса штраф в сумі 8 346 грн. та стягнути його в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 267-282 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної організації "Українське агентство авторських та суміжних прав" м. Київ задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р. у справі № 916/473/16 в частині відмови Державній організації "Українське агентство авторських та суміжних прав" м. Київ, яка виступає на захист майнових прав суб`єкта авторського права - компанії Broadcast Music Inc. (BMI) (320, West 57th Street, New York 10019, USA), у стягненні компенсації за порушення авторських прав на музичні твори "Pump it" (виконавець "The black eyed peas") та "Long tall Sally" (виконавець "Little Richard") в сумі 83 460 грн. та стягненні до Державного бюджету України штрафу, передбаченого ч. 3 ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права" в сумі 8 346 грн., скасувати.

Ухвалити в цій частині нове рішення.

Позов Державної організації "Українське агентство авторських та суміжних прав" м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" м. Одеса в частині стягнення компенсації за порушення авторських прав компанії Broadcast Music Inc. (BMI) (320, West 57th Street, New York 10019, USA) на музичні твори "Pump it" (виконавець "The black eyed peas") та "Long tall Sally" (виконавець "Little Richard") в сумі 83 460 грн. та стягненні до Державного бюджету України штрафу, передбаченого ч. 3 ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права" в сумі 8 346 грн., задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 26, ЄДРПОУ 38352218, відомості про рахунки відсутні) на користь компанії Broadcast Music Inc. (BMI) (320, West 57th Street, New York 10019, USA) на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 у АТ "Укрексімбанк", МФО 322313, Державної організації "Українське агентство авторських та суміжних прав" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 44, поверх 3, ЄДРПОУ 31025266) компенсацію за порушення авторських прав компанії Broadcast Music Inc. (BMI) (320, West 57th Street, New York 10019, USA) на музичні твори "Pump it" (виконавець "The black eyed peas") та "Long tall Sally" (виконавець "Little Richard") в сумі 83 460 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 26, ЄДРПОУ 38352218, відомості про рахунки відсутні) в дохід Державного бюджету України штраф у розмірі 10 відсотків суми, присудженої судом на користь позивача, що складає 8 346 грн.

Рішення Господарського суду Одеської області від 24.07.2019 р. у справі № 916/473/16 в частині відмови Державній організації "Українське агентство авторських та суміжних прав" м. Київ, яка виступає на захист майнових прав суб`єкта авторського права - компанії American Society of Composers, Authors and Publishers (One Lincoln Plaza, New York, 10023, USA), у стягненні компенсації за порушення авторських прав на музичні твори "Careless whisper" (виконавець "George Michel"), "Rock around the clock (We`re gonna)" (виконавець "Bill Haley") та "Pump it" (виконавець "The black eyed peas") в сумі 125 190 грн. та стягненні до Державного бюджету України штрафу, передбаченого ч. 3 ст. 52 Закону України "Про авторське право і суміжні права" в сумі 12 519 грн., залишити без змін.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітасанітас" (65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 26, ЄДРПОУ 38352218, відомості про рахунки відсутні) на користь компанії Broadcast Music Inc. (BMI) (320, West 57th Street, New York 10019, USA) на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 у АТ "Укрексімбанк", МФО 322313, Державної організації "Українське агентство авторських та суміжних прав" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 44, поверх 3, ЄДРПОУ 31025266) судовий збір за розгляд справи судом першої інстанції у сумі 1377,00 грн., за розгляд справи судом апеляційної інстанції у сумі 2065,65 грн. та судові витрати у сумі 5200,00 грн.

Доручити Господарському суду Одеської області видати накази оформлені відповідно до положень Закону України Про виконавче провадження .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та випадках, передбачених ГПК України.

Повний текст постанови складено та підписано 18.10.2019 р.

Головуючий суддя : Л.В. Лавриненко

Судді: О.Ю. Аленін

І.Г. Філінюк

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.10.2019
Оприлюднено21.10.2019
Номер документу85046182
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/473/16

Постанова від 21.01.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Ухвала від 28.11.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Постанова від 15.10.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 01.10.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 23.09.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Ухвала від 02.09.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Лавриненко Л.В.

Рішення від 24.07.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Малярчук І.А.

Ухвала від 18.07.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Малярчук І.А.

Ухвала від 09.07.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Малярчук І.А.

Ухвала від 01.07.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Малярчук І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні