Постанова
від 17.10.2019 по справі 925/1155/18
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2019 р. Справа№ 925/1155/18

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Агрикової О.В.

суддів: Чорногуза М.Г.

Хрипуна О.О.

секретар судового засідання Мельничук О.С.,

за участю представників:

від позивача: Рябчун О.М.

від відповідача: не з`явився;

від третьої особи-1: Ремшта Д.С.,

від третіх осіб-2, 3: не з`явились;

Розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства Аграрний край центр

на рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року (повний текст рішення складено 26.04.2019 року)

у справі № 925/1155/18 (суддя Скиба Г.М.)

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Пономар

до Черкаської районної державної адміністрації

треті особи , які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:

1. Приватне підприємство Аграрний край центр

2. Софіївська сільська рада

3. Головне управління держгеокадастру у Черкаській області

про визнання незаконним та скасування розпоряджень Черкаської районної державної адміністрації, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2018 році Товариство з обмеженою відповідальністю Пономар (далі за текстом - ТОВ Пономар ) звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до Черкаської районної державної адміністрації (далі за текстом - Черкаська РДА) у якій (з урахуванням зміни предмету позову, т. 1 а.с. 109-111) просить визнати незаконним та скасувати Розпорядження № 307 від 06.09.2017 року Черкаської РДА, Розпорядження Черкаської РДА № 404 від 09.11.2017 року рро внесення змін до Розпорядження Черкаської РДА № 307 від 06.09.2017 року, Розпорядження Черкаської РДА № 461 від 21.12.2017 року про внесення змін до розпорядження Черкаської РДА № 307 від 06.09.2017 року, згідно з яким вирішено передати в оренду Приватному підприємству Аграрний край центр (далі за текстом - ПП Аграрний край центр ) нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 70,5971 га в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту.

В обґрунтування заявлених вимог ТОВ Пономар вказує про порушення його права на отримання в оренду спірних невитребуваних (нерозподілених) земельних часток внаслідок надання переваг третій особі - ПП Аграрний край центр та недотримання Черкаською РДА порядку надання в оренду земельних часток (паїв).

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18 позовні вимоги задоволено повністю. Визнано незаконним та скасовано Розпорядження № 307 від 06.09.2017 року Черкаської РДА та похідні Розпорядження Черкаської РДА № 404 від 09.11.2017 року про внесення змін до Розпорядження Черкаської РДА № 307 від 06.09.2017 року, Розпорядження Черкаської РДА № 461 від 21.12.2017 року про внесення змін до Розпорядження Черкаської РДА № 307 від 06.09.2017 року, згідно з яким вирішено передати в оренду ПП Аграрний край центр нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 70,5971 га в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту. Присуджено до стягнення з Черкаської РДА на користь ТОВ Пономар 1 762,00 грн. відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що спірними послідовними розпорядженнями РДА порушено приписи спеціального законодавства, оскільки передача нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) в оренду унеможливлює розроблення технічної документації на землю потенційним орендарем та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці за такою документацією, а отже ці розпорядження РДА не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства та судовій практиці.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд дійшов висновку про наявність порушення Черкаською РДА принципів рівності і справедливості в реалізації господарського інтересу, тому позовні вимоги ТОВ Пономар підлягають задоволенню шляхом скасування спірних розпоряджень за рішенням суду.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ПП Аграрний край центр звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18 та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги ПП Аграрний край центр посилається на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, не погоджується з висновками господарського суду першої інстанції та наводить власні міркування з приводу предмету спору.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.07.2019 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Агрикова О.В., судді Чорногуз М.Г., Хрипун О.О.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.09.2019 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною ПП Аграрний край центр на рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18, призначено справу до розгляду у судовому засіданні та зупинено дію рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у цій справі.

30.09.2019 року від ТОВ Пономар надійшов Відзив на апеляційну скаргу, у якому позивач проти доводів апеляційної скарги заперечує, просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - без змін, як законне та обґрунтоване.

Від ТОВ Пономар до початку судового засідання надійшло Клопотання про визнання подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18 зловживанням процесуальними правами, у якому ТОВ Пономар просило визнати дії ПП Аграрний край центр при поданні апеляційної скарги - зловживанням процесуальними правами та повернути скаржнику ПП Аграрний край центр .

В обґрунтування поданого Клопотання ТОВ Пономар посилається на ст. ст. 43, 135, 170, 234, 235 ГПК України.

Розглянувши у судовому засіданні подане ТОВ Пономар Клопотання, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню господарського судочинства, зокрема: 1) подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню, не є чинним або дія якого закінчилася (вичерпана), подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій, спрямованих на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення; 2) подання декількох позовів до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав, або вчинення інших дій, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями; 3) подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер; 4) необґрунтоване або штучне об`єднання позовних вимог з метою зміни підсудності справи, або завідомо безпідставне залучення особи як відповідача (співвідповідача) з тією самою метою; 5) укладення мирової угоди, спрямованої на шкоду правам третіх осіб, умисне неповідомлення про осіб, які мають бути залучені до участі у справі. Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання. Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.

Водночас, учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції (ст. 254 ГПК України).

За таких підстав, враховуючи, що подання апеляційної скарги не включено до визначеного ст. 43 ГПК України переліку дії, які за конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами, а є встановленим ст. 254 ГПК України правом учасника справи, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про відмову у задоволенні поданого ТОВ Пономар Клопотання та відзначає, що, згідно зі ст. 129 Конституції України, забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства; право на апеляційне оскарження судових рішень в контексті положень ч. ч. 1, 2 ст. 55, п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України є складовою права кожного на звернення до суду (рішення Конституційного Суду України від 27.01.2010 року № 3-рп/2010).

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник ПП Аграрний край центр подану апеляційну скаргу підтримав за наведених у ній підстав, просив її задовольнити, скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18 та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Представник ТОВ Пономар проти поданої апеляційної скарги заперечив за наведених у відзиві на неї підстав, просив залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - без змін, як законне та обґрунтоване.

Інші учасники судового провадження уповноваженого представника в судове засідання апеляційної інстанції не направили, хоча про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином. Враховуючи, що явку учасників справи не було визнано обов`язковою, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності в судовому засіданні уповноважених представників учасників справи, які не з`явилися.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, Північний апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно зі ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права, а також повторно викладає обставини, на підставі яких ним заявлено позов у цій справі.

Як свідчать матеріали справи та встановлено місцевим господарським судом, 31.10.2016 року Черкаською РДА було прийнято розпорядження № 310 та № 321.

Зокрема, Розпорядженням № 310 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою надано дозвіл на розробку технічної із землеустрою щодо передачі не успадкованих земельних ділянок (паїв) загальною площею 121,1197 га ТОВ Пономар в оренду терміном на 15 років (до настання реєстрації їх власниками права власності на земельні ділянки) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту; дозволено ТОВ Пономар замовити в організації, що має дозвіл (ліцензію), технічну документацію із землеустрою по встановленню меж в натурі земель сільськогосподарського призначення в оренду терміном на 15 років площею 121,1197 га в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту (т.1, а.с. 18);

Розпорядженням № 321 Про надання дозволу па розробку технічної документації із землеустрою надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо передачі не успадкованих земельних ділянок (паїв) загальною площею 8,08 га ТОВ Пономар в оренду терміном на 10 років (до настання реєстрації їх власниками права власності на земельні ділянки) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту; дозволено ТОВ Пономар замовити в організації, що має дозвіл (ліцензію), технічну документацію із землеустрою по встановленню меж в натурі земель сільськогосподарського призначення в оренду терміном на 15 років площею 8,08 га в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту (т. 1, а.с. 19).

На виконання Розпоряджень № 310 та № 321 від 31.10.2016 року, ТОВ Пономар було замовлено, розроблено відповідні технічні документації із землеустрою та в жовтні 2017 року було подано до Черкаської РДА Заяви про затвердження означених технічних документацій з подальшою передачею земельних ділянок ТОВ Пономар в оренду.

За твердженням ТОВ Пономар , вказані вище звернення були залишені Черкаською РДА без розгляду до лютого 2018 року.

06.09.2017 року Черкаська РДА Розпорядженням № 306 Про затвердження технічних документацій із землеустрою затвердила технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 5,3113 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Пономар в оренду на 15 років в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; передала ТОВ Пономар земельні ділянки загальною площею 5,3113 га в оренду терміном на 15 років ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту. Перелік земельних ділянок, які надаються в оренду (кадастрові номери): 7124986500:06:004:0269, 7124986500:06:004:0146, 7124986500:06:004:0135, 7124986500:06:004:0147 (т. 1, а.с. 121).

23.10.2017 року, Розпорядженням Черкаської РДА № 373 Про затвердження технічних документацій із землеустрою затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 27,8122 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Пономар в оренду на 15 років в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; передано ТОВ Пономар земельні ділянки загальною площею 27,8122 га в оренду терміном на 15 років ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; вказано у трьохмісячний термін укласти договори оренди земельних ділянок та подати їх на реєстрацію. Перелік земельних ділянок, які надаються в оренду (кадастрові номери): 7124986500:06:003:0289, 7124986500:06:005:0304, 7124986500:06:005:0307, 7124986500:06:005:0302, 7124986500:06:003:0292, 7124986500:06:005:0305, 7124986500:06:004:0311, 7124986500:06:003:0288, 7124986500:06:003:0291, 7124986500:06:005:0303, 7124986500:06:003:0287, 7124986500:06:003:0290, 7124986500:06:003:0286, 7124986500:06:003:0284, 7124986500:06:004:0310, 7124986500:06:004:0309, 7124986500:06:004:0308, 7124986500:06:003:0281, 7124986500:06:003:0283 (т. 1, а.с. 122).

27.10.2017 року, Розпорядженням Черкаської РДА № 382 Про затвердження технічних документацій із землеустрою затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 30,9840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Пономар в оренду на 15 років в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; передано ТОВ Пономар земельні ділянки загальною площею 30,9840 га в оренду терміном на 15 років ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту. Перелік земельних ділянок, які надаються в оренду (кадастрові номери): 7124986500:06:003:0075, 7124986500:06:003:0079, 7124986500:06:003:0015, 7124986500:06:003:0253, 7124986500:06:003:0284, 7124986500:06:004:0310, 7124986500:06:004:0309, 7124986500:06:004:0308, 7124986500:06:003:0281, 7124986500:06:003:0283, 7124986500:06:004:0215, 7124986500:06:004:0271, 7124986500:06:004:0219, 7124986500:06:004:0144, 7124986500:06:004:0263, 7124986500:06:003:0304, 7124986500:06:003:0251, 7124986500:06:004:0151, 7124986500:06:004:0132, 7124986500:06:004:0084, 7124986500:06:004:0150, 7124986500:06:003:0074 (т. 1, а.с. 123).

08.12.2017 року, Розпорядженням Черкаської РДА № 436 Про затвердження технічних документацій із землеустрою затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 6,0727 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Пономар в оренду на 15 років в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; передано ТОВ Пономар земельні ділянки загальною площею 6,0727 га в оренду терміном на 15 років ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; вказано у трьохмісячний термін укласти договори оренди земельних ділянок та подати їх на реєстрацію. Перелік земельних ділянок, які надаються в оренду (кадастрові номери): 7124986500:06:005:0306, 7124986500:06:005:0308, 7124986500:06:005:0270, 7124986500:06:005:0275, 7124986500:06:003:0275, 7124986500:06:004:0312 (т. 1 а.с. 124).

26.12.2017 року, Розпорядженням Черкаської РДА № 465 Про затвердження технічних документацій із землеустрою затверджено технічні документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 2,5014 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Пономар в оренду на 15 років в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; передано ТОВ Пономар земельну ділянку площею 1,1847 га (кадастровий номер 7124986500:06:004:0270) та земельну ділянку площею 1,3167 га (кадастровий номер 7124986500:06:003:0195) в оренду до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки але не більше як на 15 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; вказано у трьохмісячний термін укласти договори оренди земельних ділянок та подати їх на реєстрацію.

10.01.2018 року, Розпорядженням Черкаської РДА № 30 Про затвердження технічних документацій із землеустрою затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 1,3802 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок (паїв) ТОВ Пономар в оренду на 15 років в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; передано ТОВ Пономар земельну ділянку площею 1,3802 га (кадастровий номер 7124986500:06:003:0293) в оренду до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки але не більше як на 15 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; вказано у трьохмісячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та подати його на реєстрацію (т. 1 а.с. 126).

17.04.2017 року ПП Аграрний край центр звернулось до Черкаської РДА із Заявою (клопотанням) (вих. № 16/04) про передачу йому в оренду невитребуваних земельних часток (паїв) площею 70,5971 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту (т.1, а.с. 20).

До Заяви (вих. № 16/04) від 17.04.2017 року ПП Аграрний край центр додало перелік земельних ділянок, які підприємство прагне отримати в оренду. ПП Аграрний край центр не отримувало рішень (розпоряджень) Черкаської РДА про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, не розробляло технічної документації із землеустрою на спірні ділянки та, відповідно, технічних документів на спірні земельні ділянки затверджено не було.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.09.2017 року Черкаською РДА видано Розпорядження № 307 Про передачу нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , яким, за результатами розгляду звернення ПП Аграрний край центр від 17.07.2017 року (вх. № 2975/01-22) передано в оренду ПП Аграрний край центр нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 70,5971 га в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту; зобов`язано ПП Аграрний край центр в установленому законом порядку укласти відповідні договори оренди землі та провести їх реєстрацію згідно з чинним законодавством (т.1, а.с. 15-17).

До Розпорядження № 307 від 06.09.2017 року видано Додаток з переліком кадастрових номерів земельних ділянок, що передаються в оренду, в кількості 52 шт., а саме:

1. №7124986501:06:004:0270, площею 1,1847 га;

2. №7124986500:06:005:0035, площею 1,3829 га;

3. №7124986500:06:004:0271, площею 1,3819 га;

4. №7124986500:06:005:0007, площею 1,3828 га;

5. №7124986500:06:004:0026, площею 1,2219 га,

6. №7124986500:06:004:0084, площею 1,1786 га;

7. №7124986500:06:004:0141, площею 1,6696 га;

8. №7124986500:06:003:0251, площею 1,7375 га;

9. №7124986500:06:004:0018, площею 1,4313 га;

10. №7124986500:06:004:0017, площею 1,4733 га;

11. №7124986500:06:003:0253, площею 1,4262 га;

12. №7124986500:06:004:0027, площею 1,4225 га;

13. №7124986500:06:005:0138, площею 1,3814 га;

14. №7124986500:06:005:0023, площею 1,5164 га;

15. №7124986500:06:005:0274, площею 1,413 га;

16. №7124986500:06:005:0271, площею 1,3961 га;

17. №7124986500:06:004:0268, площею 1,382 га;

18. №7124986500:06:004:0264, площею 1,2135 га;

19. №7124986500:06:004:0266, площею 1,3674 га;

20. №7124986500:06:004:0263, площею 1,307 га;

21. №7124986500:06:004:0219, площею 1,3693 га;

22. №7124986500:06:004:0215, площею, 1,3818 га;

23. №7124986500:06:004:0151, площею 1,15 га;

24. №7124986500:06:004:0150, площею 1,1803 га;

25. №7124986500:06:005:0056, площею 0,7018 га;

26. №7124986501:06:003:0304, площею 1,3027 га;

27. №7124986501:06:004:0303, площею 1,2066 га;

28. №7124986500:06:004:0139, площею 1,3821 га;

29. №7124986501:06:005:0171, площею 1,4234 га;

30. №7124986500:06:005:0201, площею 1,3871 га;

31. №7124986501:06:004:0027, площею 1,2554 га;

32 . №7124986500:06:004:0146, площею 1,3821 га ;

33 . №7124986500:06:004:0147, площею 1,3626 га;

34. №7124986500:06:003:0250, площею 2,2601 га;

35. №7124986500:06:004:0098, площею 1,0326 га;

36. №7124986500:06:004:0132, площею 0,7788 га;

37. №7124986501:06:004:0134, площею 1,3392 га;

38 . №7124986500:06:004:0135, площею 1,1845 га;

39. №7124986500:06:004:0144, площею 1,3569 га;

40. №7124986500:06:004:0145, площею 1,3089 га;

41. №7124986500:06:005:0272, площею 1,3857 га;

42. №7124986500:06:005:0185, площею 1,3816 га;

43. №7124986500:06:003:0015, площею 1,6366 га;

44. №7124986501:06:005:0053, площею 1,3882 га;

45. №7124986501:06:004:0262, площею 1,76 га;

46. №7124986500:06:004:0086, площею 1,341 га;

47. №7124986500:06:003:0079, площею 1,3906 га;

48. №7124986500:06:003:0074, площею 1,2327 га;

49. №7124986500:06:003:0075, площею 1,3911 га;

50. №7124986500:06:003:0077, площею 1,3902 га;

51. №7124986500:06:003:0195, площею 1,3167 га;

52. №7124986500:06:003:0169, площею 1,3665 га.

27.11.2017 року, за твердженням ТОВ Пономар , ПП Аграрний край центр , на виконання п. 3 спірного Розпорядження, уклало відповідні договори оренди земельних часток (паїв) на невитребувані земельні частки (паї).

08.02.2018 року, Листом (вих. № 276/01-22) Черкаська РДА повідомила ТОВ Пономар , що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки у кількості 21 шт., загальною площею 27,7623 га, знаходяться в оренді ПП Аграрний край центр та не можуть бути передані у користування (т.1, а.с. 23).

08.02.2018 року, Листом (вих. № 277/01-22) Черкаська РДА повідомила ТОВ Пономар , що нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка у кількості 1 шт., площею 1,3857 га, кадастровий номер 7124986500:06:005:0272 в адміністративних межах Софіївської сільської ради знаходиться в оренді ПП Аграрний край центр та не може бути передана у користування (т.1, а.с. 24).

09.02.2018 року, Листом (вих. № 436/01-22) Черкаська РДА повідомила ТОВ Пономар про часткове задоволення його Заяви, оскільки нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки у кількості 2 шт. (земельна ділянка площею 1,3902 га, кадастровий номер 7124986500:06:003:0077 та земельна ділянка площею 2,2601 га, кадастровий номер 7124986500:06:003:0250) вже знаходяться в оренді. Наразі підготовлено проект розпорядження про передачу ТОВ Пономар в оренду земельної ділянки площею 2,1411 га кадастровий номер 7124986500:06:003:0077 (т.1, а.с. 125).

14.02.2018 року, Розпорядженням Черкаської РДА № 64 Про передачу не успадкованої земельної ділянки (паю) в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва передано в оренду ТОВ Пономар не успадковану земельну ділянку (пай) площею 2,1411 га (кадастровий номер 7124986500:06:003:0022) до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки але не більше як на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Софіївської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; встановлено розмір орендної плати за земельну ділянку (пай) на зазначений термін в розмірі 4,5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; вказано у трьохмісячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та подати його на реєстрацію (т. 1 а.с. 127).

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 31.01.2018 року у справі № 925/1161/17 за позовом заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської РДА до Софіївської сільської ради та до ТОВ Пономар про визнання правочину (Договору про відшкодування плати за землю № 2 від 16.02.2017 року про передачу в користування земельної ділянки загальною площею 112,0897 га ріллі не успадкованих земельних ділянок паїв в кількості 79,5 одиниць в адміністративних межах Софіївської сільської ради черкаської області) удаваним і зобов`язання звільнити землю - позов задоволено повністю (т.1, а.с. 80-89).

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.05.2018 року рішення господарського суду Черкаської області від 31.01.2018 року у справі № 925/1161/17 скасовано повністю, прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено повністю.

Таким чином, Договір про відшкодування плати за землю № 2 від 16.02.2017 року є чинним.

За таких підстав, враховуючи, що на момент подачі Заяви (клопотання) ПП Аграрний край центр (17.04.2017 року) земельні частки вже оформлялися в оренду ТОВ Пономар на підставі виданих Черкаською РДА Розпоряджень № 310 та № 321 від 31.10.2016 року, ТОВ Пономар звернулось до господарського суду з позовом у цій справі, з метою захисту порушеного права та відновлення свого становища, оскільки Черкаською РДА не дотримано загальних умов реалізації суб`єктами господарювання права на отримання нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок шляхом проведення конкурсу при двох та більше претендентах.

Згідно з ч. 3 ст. 5 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частиною 2 ст. 13 ЦК України визначено зобов`язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

За приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не інакше.

Відповідно до п. г ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначено організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.

Частиною 1 ст. 2 вказаного Закону передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Відповідно до п. 17 Розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю (п. 16 Перехідних положень Земельного кодексу України).

За змістом положень Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка - це земельна ділянка, що була запроектована в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості), проте не була розподілена на зборах власників земельних часток (паїв) через неявку на збори осіб - власників права на земельну частку (пай) чи їх спадкоємців. Статус невитребуваних нерозподілені земельні ділянки набувають вже після проведення зборів стосовно розподілу земельних ділянок.

Разом з тим, на відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначено в умовних кадастрових гектарах.

Отже, земельні ділянки державної або комунальної власності та земельні частки (паї) є різними об`єктами земельних відносин і мають різний правовий режим, а договір оренди земельної частки (паю) та договір оренди земельної ділянки є самостійними договорами з різним предметом, оскільки за договором оренди земельної частки (паю) предметом договору є земельна частка (пай), а за договором оренди земельної ділянки предметом є земельна ділянка. У випадку оренди земельної частки (паю) встановлюються орендні відносини щодо права на земельну частку (пай), не визначену в натурі земельну ділянку, посвідчену сертифікатом. Орендні відносини повинні оформлюватися договором, як у разі оренди земельної частки (паю), так і у випадку земельної ділянки.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27.01.2010 року у справі № 6-6200св09.

Таким чином, формування земельних ділянок із нерозподілених часток (паїв) здійснюється згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), а результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі.

Стаття 13 Закону України Про порядок виділених в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначає, що нерозподілені (не витребувані) земельні частки (паї) за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результат проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Відповідно до п. 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 року № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Таким чином, нерозподілені земельні ділянки до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності передаються в оренду органами виконавчої влади та місцевого самоврядування - як розпорядниками земель та прав на них, з дотриманням вимог, встановлених Закону України Про оренду землі та Земельним кодексом України.

За визначенням ст. 1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 2 Закону України Про оренду землі , відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У відповідності зі ст. 6 Закону України Про оренду землі , орендарі набувають права оренди земельної ділянки па підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Розроблення такої документації здійснюється, зокрема, на підставі дозволу органу виконавчої влади, відповідно до його повноважень.

Законом України Про землеустрій визначено, що документація із землеустрою - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Відповідно до ст. 25 Закону України Про землеустрій , документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. До видів документації із землеустрою належать:

- загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель;

- схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень;

- проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

- проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

- проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;

технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку та інші.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Поряд з цим, ст. 123 Земельного кодексу України та п. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 677, визначено випадки, за яких розробка проекту відведення не вимагається. Так, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:

- земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;

- земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, або передається у користування за договорами оренди, сервітуту, суперфіцію, емфітевзису без зміни її меж та цільового призначення;

- земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).

В таких випадках достатньо розробляти технічну документацію із землеустрою.

Відповідно до ст. 186 Земельного кодексу України, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) підлягає затвердженню органом виконавчої влади.

Встановлені у справі обставини свідчать, що ТОВ Пономар та ПП Аграрний край центр претендують на земельні ділянки (паї), з однаковим статусом та однаковим цільовим використанням, в т.ч. з однаковими кадастровими номерами. Однак, як вбачається з виданих Черкаською РДА Розпоряджень, вимоги до потенційних орендарів ТОВ Пономар та ПП Аграрний край центр є різними. Зокрема, ПП Аграрний край центр (на відміну від ТОВ Пономар ) не розроблялись ані технічна документація, ані документація із землеустрою щодо земельних ділянок, зазначених у спірних Розпорядженнях. Відтак, спірні Розпорядження були прийняті з порушенням вимог чинного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Частиною 1 ст. 155 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час прийняття РДА спірних розпоряджень) визначено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Отже, якщо правовий акт індивідуальної дії органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси територіальних громад чи окремих осіб, він визнається недійсним у судовому порядку.

За приписами ч. 3 ст. 43 Закону України Про місцеві державні адміністрації , розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

З огляду на встановлені у справі обставини (зокрема, щодо недотримання відповідачем та третьою особою у справі встановленого чинним законодавством порядку щодо передачі в оренду не витребуваних земельних ділянок (паїв)) та норми чинного законодавства, які підлягають до застосування у спірних правовідносинах, а також враховуючи, що спірні земельні ділянки за межами с. Софіївка (в т.ч. станом на час судового розгляду цієї справи) перебувають у користуванні ТОВ Пономар на підставі чинного господарського договору № 2 від 16.02.2017 року про відшкодування плати за землю, укладеного між Софіївською сільською радою та ТОВ Пономар (що підтверджено відповідним судовим рішенням у справі № 925/1161/17), та в користувача не вилучались, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Водночас, колегія суддів апеляційної інстанції відзначає суперечливість дій Черкаської РДА, яка своїми Розпорядженнями передала в оренду позивачу та третій особі земельні ділянки з однаковими кадастровими номерами (виділено підкресленням), про що, також, вказує позивач у поданих ним Відповіді на відзив (до господарського суду першої інстанції) та Відзиві на апеляційну скаргу. Поряд з цим, доцільно відзначити, що наявні у матеріалах справи Розпорядження Черкаської РДА, видані щодо різних юридичних осіб стосовно одних і тих самих земельних ділянок, провокують конфлікт інтересів цих юридичних осіб, оскільки кожна з цих осіб має намір отримати в оренду ці земельні ділянки саме на підставі розпоряджень, виданих Черкаською РДА.

Згідно з ч. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення. Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 276 ГПК України).

Керуючись ст. ст. 253-254, 269, 275, 276, 281-284 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства Аграрний край центр на рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18 залишити без змін.

3. Поновити дію рішення Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 року у справі № 925/1155/18.

Повернути до Господарського суду Черкаської області матеріали справи № 925/1155/18.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного суду у порядку та в строк передбаченими ст.ст. 287 - 289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 17.10.2019 року.

Головуючий суддя О.В. Агрикова

Судді М.Г. Чорногуз

О.О. Хрипун

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.10.2019
Оприлюднено22.10.2019
Номер документу85046269
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1155/18

Постанова від 17.10.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Ухвала від 09.09.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Ухвала від 05.08.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Агрикова О.В.

Рішення від 04.04.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 26.03.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 05.03.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 13.02.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 01.02.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 21.01.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 08.01.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні