Справа № 145/1473/18
Провадження №2/145/84/2019
РІШЕННЯ
іменем України
08.10.2019 р. Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючогосудді Ратушняка І. О.
при секретарі Тихій О.Н.
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Кургаєва Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до ТОВ "Агро-Еталон" про розірвання договору оренди земельної ділянки,
встановив:
ОСОБА_2 звернулася до суду із позовною заявою, в якій вказує, що їй на праві власності належить земельна ділянка № 160 кадастровий номер 0524580800:01:005:0263, площею 3,2548 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, яку вона набула в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Василівка Тиврівського району Вінницької області.
Зазначена земельна ділянка перебуває в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю Агро -Еталон на підставі договору оренди зі спадкодавцем.
Відповідно до договору земельна ділянка передавалась в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля).
Разом з тим, на вказаній земельній ділянці відповідачем самовільно збудовано об`єкт нерухомого майна - ангар, який використовується відповідачем для зберігання інвентарю та техніки, що перешкоджає використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
Відповідно до п. г ч. 1 ст. 141 ЗК України, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Зазначені обставини є підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.
Просить договір оренди земельної ділянки №НОМЕР_1 кадастровий номер 0524580800:01:005:0263, площею 3,2548 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ Агро -Еталон 12 жовтня 2006 року, розірвати.
Судові витрати просить стягнути з відповідача.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_9 заявлені вимоги підтримав, просить задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Кургаєв Д.М . позовні вимоги ОСОБА_2 не визнав, вважає, що підстав для його задоволення немає.
Відповідно до наданого відзиву, ТОВ Агро-Еталон просить в задоволенні позову ОСОБА_2 про розірвання договору оренди земельної ділянки відмовити з наступних підстав.
12.10.2006 року ТОВ Агро-Еталон уклало договір оренди землі з ОСОБА_3 на 49 років. Рішенням Тиврівського районного суду Вінницької області від 25.05.2018 року за ОСОБА_2 було визнане право власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яке належним чином зареєстроване.
Позивач просить розірвати договір оренди землі виключно з підстави зведення товариством на земельній ділянці ангару, що, на думку позивача, перешкоджає використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
Позивач на підставі належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів в розумінні ст.77-80 ЦПК України, повинна довести, що має місце істотне порушення товариством умов договору (ст.651 ЦК України), тобто внаслідок завданої цим шкоди вона, ОСОБА_2 , значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Разом з тим, у справі відсутні будь-які належні, допустимі, достовірні та достатні докази доводів позивача щодо істотного порушення її прав.
Крім цього, відповідно до п.38 договору оренди землі, дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Вважає, що ні факту знищення, ані пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, немає. Інших доводів чи фактів порушеного права ОСОБА_2 в позові не зазначила.
Також відповідно до ст.32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України Про оренду землі ).
Частиною першою статті 32 Закону України Про оренду землі встановлено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до п.1. ч.1 ст.24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
3. Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування:
а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства;
б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства;
г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об`єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства;
ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.
Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Пунктом 2 статті 651 ЦК України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Положеннями ст. 32 Закону України "Про оренду землі" визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання другою стороною умов договору, у т.ч. невиконання обов`язків щодо своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до п. г ч. 1 ст.141 ЗК України, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. а ч.1 ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
В судовому засіданні встановлено, що земельна ділянка № НОМЕР_1 кадастровий номер 0524580800:01:005:0263, площею 3,2548 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області належить позивачці ОСОБА_2 , що стверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №130560881(а.с.14), витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ -0508709902018 (а.с.11-13).
Вказане майно вона набула в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Василівка Тиврівського району Вінницької області, на підставі рішення Тиврівського районного суду від 25.05.2018 (а.с.9-10).
Як вбачається з договору оренди землі від 12.10.2006 (а.с.7), зазначена земельна ділянка передана ОСОБА_3 в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю Агро -Еталон на строк 49 років.
Відповідно до п.1 вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в с.Василівка Тиврівського району Вінницької області.
Відповідно до п.2 договору в оренду передавалась земельна ділянка загальною площею 3,26 га ріллі.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 06.11.2018 №1245-ДК/325/АО/10/01/-18 (а.с.59) старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель на території Вінницького, Немирівського, Тиврівського районів, м.Вінниці Ковальовим В.О. та державним інспектором Бойком А.В. за участю землевпорядника Василівської сільської ради Гершун Т.П., та власника земельної ділянки ОСОБА_2 відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства при використанні, якою встановлено, що земельну ділянку підприємство використовує для обслуговування ангару, зберігання тракторів та ящиків з продукцією, частину земельної ділянки площею 1,003 га підприємство використовує для зберігання с/г техніки (трактори, плуги та інше). Також на ділянці розміщені чотири металевих вагончика та великогабаритні металеві бочки.
Відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 23.11.2018 №1245-ДК/988/АП/09/01/-18 (а.с.60-64) урезультаті перевірки старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель на території Вінницького, Немирівського, Тиврівського районів, м. Вінниці Ковальовим В.О. та державним інспектором Бойком А.В. за участю землевпорядника Василівської сільської ради Гершун Т.П., та власника земельної ділянки ОСОБА_2 відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що земельна ділянка площею 3,2548 га з кадастровим номером 0524580800:01:005:0263, розташована на території Василівської сільської ради Тиврівського району та перебуває у приватній власності ОСОБА_2 відповідно витягу з державного земельного кадастру від 01.08.2018 року НВ-0508709902018. Вказана земельна ділянка ОСОБА_3 була надана в оренду 12.10.2006 року ТОВ Агро-Еталон в особі генерального директора Шафієва Гачая Джамаледдіновича строком на 49 років. Після смерті власника в порядку набуття спадкування вищевказана земельна ділянка перейшла на праві власності ОСОБА_2 .
З письмової заяви позивача ОСОБА_2 встановлено, що ТОВ Агро-Еталон самовільно збудували об`єкт нерухомого майна (ангар), який використовується для зберігання інвентарю та техніки, що перешкоджає використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
ДП Вінницький науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою в особі Коника П.О. було проведено встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості та встановлено площу 1,0305 га, яка використовується не за цільовим призначенням. Частина земельної ділянки площею 1,0305 га використовується підприємством "Агро-Еталон" для зберігання с/г техніки (трактори, плуги та інше), дана площа повністю вкрита шаром гранітного щебеню товщиною не менше 25-35 см. Решта ділянки площею 2,2243 га використовується для вирощування багаторічних насаджень. Тобто, фактичне використання земельної ділянки не відповідає цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у користування, що є порушенням п. а ч.1 ст.96 ЗК України.
Вказаний факт та дії ТОВ Агро-Еталон в особі керівника Вітрука О.В. згідно вимог ст.1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель кваліфікується як використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Суд вважає, що ТОВ Агро-Еталон використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 задовільняє.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому суму сплаченого позивачем при подачі заяви судового збору суд стягує з відповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 12, 13, 18, 76, 81, 89, 263-265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст.15, 16, 526, 651 ЦК України, ст.ст.22, 96, 141 ЗК України, Законом України "Про оренду землі", суд
ухвалив:
Позов задоволити.
Договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 кадастровий номер 0524580800:01:005:0263, площею 3,2548 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Василівської сільської ради Тиврівського району Вінницької області, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ Агро-Еталон 12 жовтня 2006 року, розірвати.
Стягнути з ТОВ Агро-Еталон на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири ) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд Вінницької області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення, тобто з 18.10.2019 р.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подано протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.
Суддя Ратушняк І. О.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2019 |
Оприлюднено | 22.10.2019 |
Номер документу | 85082033 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Ратушняк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні