Справа № 503/933/19
Провадження № 2/503/580/19
УХВАЛА
23 жовтня 2019 року Кодимський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Сердюк Б.С.,
при секретарі Клемпуш Ю.В.,
у підготовчому засіданні в залі суду в м. Кодима по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та Грабівської сільської ради Кодимського району Одеської області , третя особа: ОСОБА_4 , про визнання заповіту недійсним,
встановиВ:
В провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та Грабівської сільської ради Кодимського району Одеської області, третя особа: ОСОБА_4 , про визнання заповіту недійсним.
В судове засідання позивач не з`явилася, надала до суду клопотання про призначення у справі судової почеркознавчої та посмертної судово-психіатричної експертиз.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій вказала, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій вказала, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі.
Представник Грабівської сільської ради Кодимського району Одеської області в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Відповідно до ч. 6 ст. 128 ЦПК України судове повідомлення вручене належним чином.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось
Дослідивши доводи викладені у клопотанні, а також матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно ч.2 ст.102 ЦПК України, предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Частина 1 ст.103 ЦПК України передбачає, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Позивач просить призначити у справі судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання: чи виконаний запис в оригіналі заповіту, посвідченого 09.06.2016 року за реєстром №22 секретарем виконавчого комітету Грабівської сільської ради Кодимського району Одеської області Рябою Оксаною Степанівною, за яким ОСОБА_5 заповів ОСОБА_2 усе своє майно нерухоме та рухоме, де б воно не було та з чого б воно не складалося, і взагалі, все те, що на день смерті буде йому належати і на що він за законом матиме право, а також в журналі вчинення нотаріальних дій.
Статтею 1 Закону України Про судову експертизу передбачено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Наведене свідчить, що питання, яке просить позивач поставити на вирішення судової почеркознавчої експертизи не відповідає обґрунтуванню заявлених позовних вимог.
В той же час, суд встановив наявність передбачених законом підстав для призначення у справі посмертної судово-психіатричної експертизи, оскільки є необхідність у з`ясуванні чи усвідомлював ОСОБА_5 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 значення своїх дій та чи міг керувати ними при складанні заповіту на ім`я ОСОБА_2 .
Відповідно до положень ч.1 ст.107 ЦПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом.
Згідно ст.104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що клопотання позивача підлягає частковому задоволенню.
Згідно п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76, 84, 103, 104, 107, 252 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судової почеркознавчої та посмертної судово-психіатричної експертиз задовольнити частково.
Відмовити у призначенні судової почеркознавчої експертизи.
Призначити у справі посмертну судово-психіатричну експертизу.
На вирішення посмертної судово-психіатричної експертизи поставити такі питання:
-чи усвідомлював ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 значення своїх дій та чи міг керувати ними при складанні заповіту на ім`я ОСОБА_2 , який був посвідчений 09.06.2016 року за реєстром №22 секретарем виконавчого комітету Грабівської сільської ради Кодимського району Одеської області Рябою Оксаною Степанівною?
Проведення посмертної судово-психіатричної експертизи доручити експертам Комунальної установи "Одеський обласний медичний центр психічного здоров`я" (65009, Одеська область, місто Одеса, вул. Ак. Воробйова, будинок 9).
Попередити експертів Комунальної установи "Одеський обласний медичний центр психічного здоров`я" про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків, яка передбачена ст.384 КК України.
Про дату та час проведення експертизи повідомити сторони та суд.
Витрати за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
Провадження по справі на час проведення експертизи зупинити.
Копію ухвали надіслати до експертної установи для виконання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Одеського апеляційного суду, через Кодимський районний суд Одеської області, протягом п`ятнадцяти днів з дня складення тексту ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя Б.С. Сердюк
Суд | Кодимський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2019 |
Оприлюднено | 25.10.2019 |
Номер документу | 85176141 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кодимський районний суд Одеської області
Сердюк Б. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні