УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №:755/4122/19
Провадження №: 1-кс/755/7801/19
"23" жовтня 2019 р.
м. Київ
слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП України в м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у рамках кримінального провадження унесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019100040001328від 16.02.2019року,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.358КК України, встановила:
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається
До слідчої судді даного місцевого суду надійшло зазначене клопотання слідчого, яке погоджене з прокурором Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів у рамкахцього провадження, у зв`язку із здійсненням досудового розслідування у ньому та необхідністю встановлення обставин, визначених ст. 91 КПК України при наявності на передумов, визначених ст.ст. 132, 163 КПК України.
Встановлені обставини у ході розслідування цього кримінального провадження органом досудового розслідування та наведені заявником у клопотанні відомості на їх підтвердження щодо доцільності застосування такого типу заходу забезпечення кримінального провадження
Дніпровським управлінням поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019100040001328 від 16.02.2019, розпочате за заявою ОСОБА_5 , за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.
Відповідно до Статуту та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », станом на 24.01.2019 р., учасником та керівником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » була ОСОБА_5 .
Між тим, починаючи з 25.01.2019 р. по 30.01.2019 р. невідомими особами було ініційовано незаконну державну реєстрацію зміни складу учасників, директорів, відомостей про місцезнаходження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та внесення цих даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Так, 25.01.2019 р. начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 було здійснено державну реєстрацію змін складу засновників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Зміна була здійснена на підставі Акту прийманні-передачі частки у статутному Капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », нібито підписаного ОСОБА_5 .
Проте, ОСОБА_5 жодних документів щодо передання, відчуження корпоративних прав не підписувала.
Отже, зміни були внесені на підставі підроблених документів.
Переслідуючи свій злочинний умисел, невстановленими особами в період з 25.01.2019 по 30.01.2019 було ініційовано державну реєстрацію низки змін, зокрема: зміни керівника, зміни засновника, зміни місцязнаходження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Таким чином, невстановленими особами в період з 25.01.2019 р. по 30.01.2019 р. з метою протиправного заволодіння майном ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - часткою її учасника, було підроблено офіційний документ.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» рішення з питань, внесення змін до статуту товариства приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» рішення загальних зборів учасників з питань створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Відповідно до абзацу 2 пункту 6 частини першої статті 15 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п. 1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затвердженої наказом міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів - надаються оригінали документів.
Відповідно до п. 1.3. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затвердженої наказом міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 для проведення досліджень орган, який призначив експертизу, повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку особи, яка підлягає ідентифікації.
Згідно ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відомості, які зазначені в документах, про доступ до яких подано клопотання, не становлять охоронювану законом таємницю.
Згідно кримінально процесуального законодавства України порядок отримання доступу до документів передбачений ст.ст. 159-166 КПК України.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
З метою встановлення об`єктивних обставин вчинення кримінального правопорушення допитано ОСОБА_5 , яка пояснила, що документів щодо перереєстрації не підписувала.
Відповідно до п. 2.1. Глави 1 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Мінюсту від 22.02.2012 №296/5, письмові правочини, що посвідчуються нотаріально, виготовляються нотаріусом не менше ніж у двох примірниках, один з яких залишається у матеріалах нотаріальної справи.
У зв`язку з чим, при проведенні досудового розслідування виникла необхідність вилучити з метою дослідження документи, які знаходяться у володінні приватного нотаріусу Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_7 вчинення нотаріальних дій (нотаріальне засвідчення підпису ОСОБА_5 та ОСОБА_8 на Акті приймання-передачі частки у статутному Капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.01.2019 р.), які були зареєстровані в реєстрі за № 6523, 6524.).
Вказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин та мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки завдяки ним можна встановити факт підроблення Акту приймання-передачі частки у статутному Капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.01.2019 року, на якому засвідчено підпис ОСОБА_5 та ОСОБА_8 . Відомості, що містяться у зазначених документах можуть бути використані як докази, а іншим чином їх отримати неможливо.
Саме тому зазначені документи необхідно безпосередньо вилучити (здійснити їх виїмку) з метою подальшого їх дослідження на предмет законності їх виготовлення та використання призначення та проведення відповідних судових експертиз, дослідження у яких проводиться виключно за оригіналами документів.
Документи, про доступ до яких подано клопотання, становлять охоронювану законом таємницю, а саме відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.
Разом з тим, ці документи, які сторона обвинувачення просить дозволити вилучити, можуть бути використані безпосередньо як доказ незаконної реєстрації права власності на об`єкт нерухомості, що належить територіальній громаді міста. Іншим способом довести ці обставини неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, дане клопотання заявник просив розглядати без виклику особи, у володінні якої знаходяться вищевказані документи, у зв`язку із тим, що виклик в судове засідання зазначених осіб може призвести до зміни або знищенню документів до яких планується здійснити тимчасовий доступ та до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів. Зокрема, уповноважені особи Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області, у володінні яких знаходяться відповідні документи, мають можливість знищити, змінити або іншим чином утруднити чи перешкодити стороні обвинувачення доступ та виїмці відповідних документів.
Враховуючи вищевикладене, з метою встановлення всіх обставин вищезазначеного кримінального провадження, заявник просить задовольнити клопотання та надати слідчим Дніпровського УП ГУ НП в м. Києві тимчасовий доступ з можливістю вилучення (здійснення виїмки) оригіналів документів, що перебувають володінні приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме оригіналу реєстру нотаріальних дій, в яких відображене вчинення нотаріальних дій (нотаріальне засвідчення підпису ОСОБА_5 та ОСОБА_8 на Акті приймання-передачі частки у статутному Капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.01.2019 р.), які були зареєстровані в реєстрі за №№ 6523, 6524).
Позиція сторін
Слідчий, який здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні - старший слідчий СВ Дніпровського УП ГУ НП України в м. Києві ОСОБА_3 у судовомузасіданні заявленеклопотання підтримав,просив задовольнитиз підставвикладених уйого мотивувальнійчастині.
В своючергу,на підставіположень ч.ч.2,4ст.163КПК України,слідчою суддеювизнано заможливе провестисудовий розглядклопотання безучасті представникаособи уволодінні,якої знаходятьсядокументи, зогляду нанаявність достатніхпідстав вважати,що існуєреальна загрозазміни абознищення такоїінформації, та прокурора.
Мотиви, з яких виходила слідча суддя при постановленні ухвали, і положення закону, яким вона керувалася у ракурсі встановлених обставин із даного питання
Слідча суддя, перевіривши клопотання заявника на дотримання вимог Кримінального процесуального еодексу України, приходить до наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положеньКонституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відноситься і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.
А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).
Такий доступ здійснюється в порядку визначеному законом, а саме на підставі ухвали слідчого судді (ч. 1 ст.132, ч. 2 ст.159, ч. 6 ст.163, ст.164 КПК України), бо, згідност. 8-1 Закону України «Про нотаріат»вилучення документів, що передані нотаріусу на зберігання в порядку, передбаченому цим Законом не допускається, а такі документи можуть бути надані за мотивованою постановою суду.
Також, в силу положень частин 3 та 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі щодо надання тимчасового доступу (п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України), сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються, а не просто вказати їх.
А, як убачається з цього клопотання, тимчасовий доступ до документів вказаних у ньому обумовлений заявником тим, що відображені у них дані, на думку автора клопотання, підтверджують необхідність надання тимчасового доступу, з метою встановлення відомостей визначених ст. 91 КПК України, у даному кримінальному провадженні та виконання завдань визначних ст. 2 КПК України.
Самі ж документи перебувають (можуть перебувати) у володінні відповідної особи вказаної у клопотанні, останні, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Так, за вимогамист. 14 Закону України «Про нотаріат»,документи нотаріального діловодства та архів приватного нотаріуса є власністю держави і перебувають у володінні та користуванні приватного нотаріуса у зв`язку із здійсненням ним нотаріальної діяльності. Приватний нотаріус зобов`язаний забезпечити зберігання документів нотаріального діловодства протягом усього строку здійснення ним нотаріальної діяльності.
Є наявною можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та вказують паралельно на неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Таким чином, у судовому засіданні слідчою суддею встановлено, що, згідно ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст. 161 КПК України, не встановлено.
Порушень вимогГлави 10 КПК України- заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Глави 15 КПК України- тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
За таких обставин, слідча суддя дослідивши, матеріали клопотання та долучені до нього документи, заслухавши доводи слідчого, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи, та інші) свідчать про те, що стороною обвинувачення у судовому засіданні, у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 4 ст. 132, ч. 6 ст. 163 КПК України), забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з`ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогамист. 132 КПК України, а тому воно підлягає задоволенню.
Між тим, згідно долученого витягу з ЄРДР за № 12019100040001328, інших слідчих, уповноважених на здійснення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні на даний час не визначено. Таким чином, у задоволенні клопотання в частині надання тимчасового доступу до речей і документів іншим слідчим, окрім як самого заявника, слід відмовити.
З цих підстав слідча суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України, постановила:
клопотання задовольнити частково.
Надати розпорядження(забезпечити) старшому слідчому СВ Дніпровського УП ГУ НП у м.Києві ОСОБА_3 , який здійснює досудове розслідування по даному кримінальному провадженню, тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення (здійснення виїмки) в оригіналах, а саме: реєстру нотаріальних дій, в яких відображене вчинення нотаріальних дій (нотаріальне засвідчення підпису ОСОБА_5 та ОСОБА_8 на Акті приймання-передачі частки у статутному Капіталі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.01.2019 р.), які були зареєстровані в реєстрі за №6523, №6524.
В іншій частині у задоволенні клопотання відмовити.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов`язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов`язана пред`явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов`язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов`язковою до виконання на всій території України.
Слідча суддя: ОСОБА_9
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник 1 - знаходиться в матеріалах цього судового провадження.
Примірник 2 та завірена копія - надано заявнику.
Слідча суддя: ОСОБА_1
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2019 |
Оприлюднено | 22.02.2023 |
Номер документу | 85196034 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Дніпровський районний суд міста Києва
Бірса О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні