ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
УХВАЛА
"11" листопада 2019 р. Справа № 907/65/18
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,
Суддів: Бойко С.М., Матущак О.І.,
за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,
та представників:
від позивача (скаржника) - не з`явився
від відповідача - не з`явився
від заявника - ОСОБА_1 , ОСОБА_2
розглянувши заяву ОСОБА_1 , б/н від 07 червня 2019 року
про залучення правонаступника
за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця Барна Михайла Васильовича , б/н від 07 травня 2018 року
на рішення Господарського суду Закарпатської області від 05 квітня 2018 року (підписане 18.04.2018 року), суддя Васьковський О.В.
у справі №907/65/18
за позовом Фізичної особи-підприємця Барна Михайла Васильовича , м. Іршава, Закарпатська область
до відповідача Підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат" Іршавської районної спілки споживчих товариств, м. Іршава, Закарпатська область
про стягнення 279 093,04 грн. - заборгованості за договором №1 від 02.01.2012 року
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21 травня 2018 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця Барна Михайла Васильовича на рішення Господарського суду Закарпатської області від 05 квітня 2018 року у справі №907/65/18.
10 червня 2019 року до апеляційного суду надійшла заява ОСОБА_1 , б/н від 07.06.2019 року про залучення її як правонаступника позивача (скаржника) - ФОП Барна Михайла Васильовича у справі №907/65/18.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 26 червня 2019 року у справі №907/65/18 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про залучення її у справу як правонаступника ФОП Барни Михайла Васильовича ; провадження у справі закрито на підставі п.6 ч.1 ст.231 ГПК України.
Постановою Верховного Суду від 10 вересня 2019 року задоволено частково касаційну скаргу ОСОБА_1 , ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 26 червня 2019 року скасовано, справу №907/65/18 передано до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 01 листопада 2019 року розгляд справи призначено на 11 листопада 2019 року в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Господарським судом Закарпатської області (за клопотанням заявника).
В судове засідання (до Господарського суду Закарпатської області в режимі відеоконференції) з`явились заявник та його представник.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про залучення її як правонаступника позивача (скаржника), колегія суддів вирішила таку задоволити, з огляду на наступне:
Відповідно до ч.1 ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва, а згідно із статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст.515 ЦК України заміна кредитора не допускається у зобов`язаннях, нерозривно пов`язаних з особою кредитора, зокрема у зобов`язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.
Частиною 1 ст.52 ГПК України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Отже, підставою для процесуального правонаступництва на будь-якій стадії судового процесу, є правонаступництво у матеріальних правовідносинах, внаслідок якого відбувається вибуття сторони із спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків сторони, яка вибула з таких правовідносин.
Судом встановлено, що ФОП Барна Михайло Васильович вибув із спірних правовідносин у зв`язку із смертю.
Звертаючись з цим позовом, ФОП Барна Михайло Васильович обґрунтовував позовні вимоги тим, що ним виконано свої зобов`язання за укладеним з відповідачем договором поставки. Предметом спору у цій справі є вимоги про виконання саме відповідачем - Підприємством споживчої кооперації "Хлібокомбінат" Іршавської районної спілки споживчих товариств, своїх зобов`язань зі сплати заборгованості за поставлений позивачем товар. Тобто ФОП Барна Михайло Васильович виступав у спірних правовідносинах кредитором. Право ФОП Барни Михайла Васильовича отримати оплату за поставлений відповідачу товар не може вважатись зобов`язанням, що нерозривно пов`язане з його особою.
Слід зазначити, що у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2019 року у цій справі суд касаційної інстанції наголосив на тому, що той факт, що ФОП Барна Михайло Васильович у спірних правовідносинах діяв як суб`єкт господарювання не впливає на порядок переходу його прав до спадкоємців, оскільки відповідно до ч.1 ст.24 ЦК України людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
Згідно із ст.25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. За правилами частин другої та четвертої цієї статті цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті.
Статтею 26 ЦК України передбачено, що всі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.
Як зазначив Верховний Суд, з наведених норм законодавства вбачається, що кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (ст.42 Конституції України). Це право закріплено й у ст.50 ЦК України, відповідно до якої право на здійснення підприємницької діяльності, не забороненої законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Тобто фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус "фізична особа-підприємець" сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та не обмежує їх.
Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 року у справі №910/16713/15.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Отже, прийняття спадщини є безумовним і беззаперечним переходом всіх прав і обов`язків від померлої особи до спадкоємців.
Дослідивши подані заявником докази, з яких вбачається, що спадкоємцем Барни Михайла Васильовича є ОСОБА_1 , колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для залучення ОСОБА_1 правонаступником позивача (скаржника) - ФОП Барна Михайла Васильовича у справі №907/65/18.
З метою повного, всебічного дослідження матеріалів справи, враховуючи залучення правонаступника позивача, колегія суддів дійшла висновку про відкладення розгляду справи на 02 грудня 2019 року на 11 год. 30 хв. в режимі відеоконференції з Господарським судом Закарпатської області, якому доручити проведення відповідної відеоконференції.
Керуючись ст.ст.52, 197, 216, 234 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
1.Залучити до участі у справі правонаступника позивача (скаржника) Фізичної особи-підприємця Барна Михайла Васильовича - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 .
2.Розгляд справи відкласти на 02 грудня 2019 року на 11 год. 30 хв. в судовому засіданні у приміщенні Західного апеляційного господарського суду за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 81, в режимі відеоконференції , забезпечення проведення якої за участю ОСОБА_1 доручити Господарському суду Закарпатської області.
3.Копії ухвали суду надіслати учасникам справи та Господарському суду Закарпатської області (88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а; e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua ).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню .
Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.
Суддя Бойко С.М.
Суддя Матущак О.І.
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2019 |
Оприлюднено | 12.11.2019 |
Номер документу | 85548497 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Якімець Ганна Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні