Рішення
від 25.10.2019 по справі 826/9360/18
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 жовтня 2019 року № 826/9360/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Чудак О.М., за участю секретаря судового засідання Лисун А.А., представника Головного управління Держгеокадастру у Київській області Мудренок В.М., у відсутність інших учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, державного реєстратора управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїка Бориса Вікторовича про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ОСОБА_3 ( ОСОБА_3 ), ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Київській області (ГУ Держгеокадастру у Київській області), державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїка Бориса Вікторовича ( Лоїк Б .В. ), в якій просили:

- визнати дії державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїка Б.В. по здійсненню державної реєстрації в державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 1,6058 га з кадастровим номером 3222482003:04:007:5004, розташованої в Київській області, Києво-Святошинському районі на території Гореницької сільської ради, - протиправними;

- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3222482003:04:007:5004, загальною площею 1,6058 га, розташованої в Київській області, Києво-Святошинському районі на території Гореницької сільської ради, шляхом закриття Поземельної книги із скасуванням кадастрового номера 3222482003:04:007:5004.

В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що оскаржувані дії відповідач вчинив з метою перешкодити позивачам - дітям війни і учаснику бойових дій зареєструвати ділянки, що відводяться їм у власність в порядку реалізації пільг, що встановлені Законом України Про соціальний захист дітей війни та Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту . Так, державний кадастровий реєстратор управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїк Б.В. 15.07.2015 вніс у Державний земельний кадастр відомості про земельну ділянку кадастровий номер 3222482003:04:007:5004 із проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянину ОСОБА_6 , розробленого у 2012 році Державним підприємством Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою та відкрив Поземельну книгу на відповідну ділянку.

При цьому, внаслідок прийняття низки судових рішень, підстав для внесення даних до Державного земельного кодастру та відкриття Поземельної книги не було. Наведене стало причиною прийняття не на користь позивачів рішень про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру та позбавлення їх права на реалізацію пільг шляхом отримання у власність частин землі за рахунок ділянки, відомості про яку безпідставно внесено у Державний земельний кадастр.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.06.2018 позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 прийнято до розгляду та у справі відкрито провадження.

Позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 26.04.2019 подано позовну заяву із змінами, в якій висловлено прохання:

- визнати дії державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїка Б.В. по відкриттю 15.07.2015 Поземельної книги і здійсненню державної реєстрації в державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 1,6058 га з кадастровим номером 3222482003:04:007:5004, розташованої в Київській області, Києво-Святошинському районі на території Гореницької сільської ради, - протиправними;

- зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Київській області виправити помилку шляхом зазначення у Державному земельному кадастрі, у програмному забезпеченні Державного земельного кадастру - Національній кадастровій системі: інформації відомості про Поземельну книгу за №3222482003:04:007:5004 закрито у зв`язку з судовими рішеннями від 06.02.2018 і від 13.06.2018 №826/5808/17 замість запису: На підставі виявлених помилок...відомості про: поземельну книгу за №3222482003:04:007:5004 закрито (за необхідності) .

В уточненій позовній заяві, позивачами зазначено, що на підставі рішення суду у справі №826/5808/17 їм видано накази та проведено державну реєстрацію земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, видано накази про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність. Однак позивачі вказують, що згідно протоколу №2641486 від 19.07.2019 державного кадастрового реєстратора допущена помилка, внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель, зокрема щодо держреєстру земель не були внесені місце розташування ділянки, кадастровий номер, площа, тоді, як раніше відповідач та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру повідомляли, що помилки немає.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2019, провадження у даній адміністративній справі, в частині вимог ОСОБА_3 до відповідачів про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, закрито внаслідок його смерті.

В судовому засіданні 24.06.2019 представником позивачів заявлено клопотання про витребування та огляд доказів, що містяться в матеріалах адміністративних справ №826/5808/17, №826/19827/16, які на відповідні запити суду, надано для огляду.

В судове засідання позивачі та їх представник не прибули. 24.10.2019 ОСОБА_7 - представником позивачів до суду подано заяву про розгляд справи у її відсутність та відсутність позивачів. Повідомлено про те, що вимоги підтримуються в повному обсязі.

Не прибув в засідання також і ОСОБА_8

В свою чергу, представник відповідача - ГУ Держгеокадастру у Київській області, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог.

З урахуванням прийнятих судом змін зазначила, що Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Запис у Поземельній книзі скасовується ( поновлюється ) державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Зазначає, що запис у Поземельній книзі щодо земельної ділянки кадастровий номер 3222482003:04:007:5004 скасовано на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 у справі №826/5808/17 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018.

При цьому, Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, в якому працював державний кадастровий реєстратор ОСОБА_8 ліквідовано. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, датою припинення Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 39904061) є 28.11.2017.

Представник вказала, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 в адміністративній справі №826/5808/17, на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства в межах Гореницької сільської ради 19.07.2018 проведено державну реєстрацію земельних ділянок ОСОБА_9 , ОСОБА_2 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 Також ГУ Держгеокадастру у Київській області в подальшому відповідно до заяв громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_2 ОСОБА_10 розглянуто та видано накази про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на ім`я вищезазначених громадян.

Відтак, відповідач вказує про відсутність предмету спору.

Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Звертаючись до суду позивачі ОСОБА_1 , яка є дитиною війни та ОСОБА_2 , як учасник бойових дій, захищають право на пільги вважаючи, що відповідачі своїми діями перешкоджають позивачам отримати пільги, передбачені Законом України Про соціальний захист дітей війни і Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту на отримання першочергового відведення земельної ділянки у власність.

Так, позивачі з 1993 року, як город, використовують земельну ділянку, що знаходиться на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області площею приблизно 3 га. На підставі заяв 2008 року про передачу кожному з них у власність земельної ділянки у селі Лука, Гореницькою сільською радою 18.05.2010 прийнято рішення (№4/20, №4/28, №4/29, №4/31), якими заяви задоволено, шляхом прийняття рішень про надання дозволу на розробку землевпорядної документації щодо земельних ділянок площею 0,06 га за рахунок спірної земельної ділянки, яка в грудні 2012 року стала мати кадастровий номер 3222482003:04:007:5004 та згідно з актом про право власності серії ЯЙ №949734 від 29.12.2012 (виданий на підставі розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області №3545 від 19.12.2012) обліковувалась за громадянином ОСОБА_6 (земельна ділянка).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2014 у справі №826/14558/13-а за позовом ОСОБА_10 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_11 ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа ОСОБА_6 про визнання протиправними та скасування розпоряджень, скасування акта, зобов`язання вчинити дії, визнання відсутності повноважень, позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області №3545 від 19.12.2012;

- визнано недійсним державний акт про право власності на земельну ділянку серії ЯЙ №949734, виданий на підставі розпорядження №3545 від 19.12.2012 Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області. В решті позовних вимог відмовлено.

В подальшому, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.05.2015 у справі №826/14558/13-а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2014 в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування розпорядження №1881 від 11.03.2010 Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області скасовано. В цій частині прийнято нову постанову, якою:

- визнано незаконним та скасовано розпорядження №1881 від 11.03.2010 Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, а в решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2014 у справі №826/14558/13-а залишено без змін.

Також судом встановлено, що ОСОБА_10 , ОСОБА_2 , ОСОБА_11 ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ОСОБА_3 , до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів в Київській області подано заяви від 08.12.2014 з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянки площею 0.20 га землі/0,45 га землі за рахунок земельної ділянки кадастровий номер якої з грудня 2012 року 3222482003:04:007:5004 для передачі в подальшому безоплатно у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею не меншою ніж 0.20 гектара/0,45 гектара.

Обставина того, що позивачі та інші громадяни не отримали відповіді за результатами розгляду їх заяв від 08.12.2014 стала підставою звернення з відповідним позовом до суду, за результатом розгляду якого прийнято постанову Окружного адміністративного суду від 28.07.2015 (справа №826/6218/15), якою позов задоволено частково:

- визнано недійсною державну реєстрацію Державного акту на право власності на землю серії ЯЙ №949734, виданого на підставі скасованого 24.11.2014 розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області №3545 від 19.12.2012 на площу 1,9720 га ОСОБА_6 ;

- зобов`язано Управління Державного земельного агентства у Києво-Святошинському районі Київської області скасувати здійснену в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, державну реєстрацію Державного акту на право власності на землю серії ЯЙ №949734, виданого на підставі скасованого 24.11.2014 розпорядження Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області №3545 від 19.12.2012 на площу 1,9720 га ОСОБА_6 ;

- зобов`язано Головне управління державного земельного агентства у Київській області повторно розглянути заяви ОСОБА_10 , ОСОБА_2 , ОСОБА_11 ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ОСОБА_3 , від 08.12.2014 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею, зазначеною у заявах, за рахунок земельної ділянки, кадастровий номер 3222482003:04:007:5004.

Поряд із цим, позивачами в грудні 2015 року до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів в Київській області подано заяви від 08.12.2014 з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянки площею 0.20 га землі/0,45 га землі за рахунок земельної ділянки кадастровий номер якої з грудня 2012 року 3222482003:04:007:5004 з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду від 28.07.2015 у справі №826/6218/15.

Наказами Головного управління Державного агентства земельних ресурсів в Київській області від 17 і 23.12.2015 надано дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо ділянок, які надаються за рахунок ділянки з кадастровим номером 222482003:04:007:5004

Позивачами подано до Управління Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області заяви про державну реєстрацію земельної ділянки 0,45 га, яка розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, Гореницька сільська рада.

Рішеннями від 10.10.2016 №РВ-3200404192016, №РВ-3200404132016, №РВ-3200404172016, №РВ-3200404222016, №РВ-3200404212016, №РВ-3200404202016 Управлінням Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з тих підстав, що земельні ділянки перетинаються з ділянкою 3222482003:04:007:5004.

Наведені рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру стали підставою для звернення до суду з позовом, який розглянуто в рамках справи №826/5808/17 та задоволено частково.

Зокрема, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 у справі №826/5808/17:

- визнано незаконним та скасовано висновок Управління Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області №2261-03 від 13.12.2012;

- визнано незаконним та скасовано висновок відділу містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації від 23.11.2012 за №5492 та №5491;

- визнано протиправним і скасовано рішення державного кадастрового реєстратора Федоренко Анни Володимирівни Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області (органу ідентифікаційний код якого 39904061) від 10.10.2016 за №РВ-3200404192016, №РВ-320040413201, №РВ-320040417201, №РВ-3200404222016, №РВ-3200404212016, №РВ-3200404202016 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

- зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Київській області скасувати запис у Поземельній книзі в паперовій та електронній формі, відкритої на земельну ділянку, розташовану на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, цільове призначення для ведення особистого сільськогосподарського господарства, площею 1.6058 га кадастровий номер 3222482003:04:007:5004 шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про скасування запису;

- зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Київській області виконати невчинені 10.10.2016 дії із відкриття Поземельної книги на земельну ділянку, що відводиться учаснику бойових дій громадянину ОСОБА_2 та земельні ділянки, що відводиться дітям війни: громадянам ОСОБА_3 .. ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 із наданням останнім витягу з Державного земельного кадастру;

- зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Київській області після скасування запису у Поземельній книзі в паперовій та електронній формі, відкритої на земельну ділянку кадастровий номер 3222482003:04:007:5004 видати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 витяг з Державного земельного кадастру та розглянути розроблені Державним підприємством Київський науково дослідний та проектний інститут землеустрою на підставі наказів ГУ Держгеокадастру у Київській області від 17 і 23.12.2015 проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .. ОСОБА_9 ;

- зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Київській області розглянути подані документи про передачу у власність учаснику бойових дій ОСОБА_2 , дітям війни ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 земельні ділянки щодо відведення яких у власність розроблено та видано позивачам 29-30.09.2016 проекти землеустрою та прийняти рішення. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В подальшому, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 - скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо:

- визнання дій Управління держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області в особі голови комісії з проведення реорганізації цього Управління щодо надання висновку №2261-03 у грудні 2012 року про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в частині щодо ділянки площею 1,6058 га для особистого селянського господарства, яка згідно Схеми планування території сільради 2005 року, рішення облради від 27.10.2005 №313-26 розташована на території села Лука, - протиправними;

- визнання дій відділу містобудування та архітектури Києво-Святошинської районної державної адміністрації щодо надання висновку №5492 та №5491 від 23.11.2012 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в частині щодо ділянки площею 1,6058 га для особистого селянського господарства, яка згідно Схеми планування території сільради, рішення Київської обласної ради №313-26 від 27.10.2005 розташована на території села Лука та про наявні обмеження, - протиправними;

- визнання дій Управління держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області в особі виконуючого обов`язки цього Управління - Левченко О.В. щодо надання висновку №659-03 у листопаді 2012 року про наявні обмеження, - протиправними;

- визнання дій Києво-Святошинської районної державної адміністрації із затвердження виявленого позивачами 07.11.2016 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства, - протиправними;

- визнання нечинними зафіксовані у протоколах перевірки протокольні рішення державного кадастрового реєстратора Федоренко Анни Володимирівни від 10 10.2016 про невідповідність даних електронного документа, поданого у складі документації із землеустрою із зареєстрованими 03.10.2016 заявами позивачів за №3В-3208763142016, №3B-3208763402016, №ЗВ-3208763612016, №ЗВ-3208763472016, №ЗВ-3208763652016, №ЗВ-3208763362016, даним наявним у Державному земельному кадастрі, встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа, даним документації із землеустрою. В цій частині прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено.

Також рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Київській області в порядку реалізації позивачами права на пільги прийняти рішення про передачу у власність учаснику бойових дій ОСОБА_2 , дітям війни ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 земельні ділянки щодо відведення яких у власність розроблено та видано позивачам 29-30.09.2016 проекти землеустрою та прийнято в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково.

Зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Київській області в порядку реалізації позивачами права на пільги прийняти рішення щодо передачі у власність учаснику бойових дій ОСОБА_2 , дітям війни ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 земельні ділянки щодо відведення яких у власність розроблено та видано позивачам 29-30.09.2016 проекти землеустрою.

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 залишено без змін, змінено при цьому мотивувальну частину рішення.

На підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 у справі №826/5808/17 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018 запис у Поземельній книзі щодо земельної ділянки кадастровий номер 3222482003:04:007:5004 скасовано. Відповідно, Поземельну книгу закрито.

На підтвердження наведених обставин, ГУ Держгеокадастру у Київській області надано:

- відомості про земельну ділянку кадастровий номер 3222482003:04:007:5004, у додаткових відомостях про яку вказано, що ділянка знаходиться в архіві;

- протокол №2641486 від 19.07.2018 виправлення помилки, що виникли під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру або внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, які не були зареєстровані в державному реєстрі земель, в якому зазначено, що на підставі виявлених помилок та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру відомості про: Поземельну книгу за номером 3222482003:04:007:5004 закрито (за необхідності).

- закриту Поземельну книгу (а.с. 92).

Приймаючи рішення про скасування запису у Поземельній книзі в паперовій та електронній формі, відкритої на відповідну земельну ділянку шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про скасування запису, суд у постанові від 06.02.2018 у справі №826/5808/17 зазначив, що встановив протиправні дії Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області щодо не внесення відомостей в Поземельну книгу кадастровий номер земельної ділянки 3222482003:04:007:5004 про скасування права власності за ОСОБА_6 на підставі постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2015 у справі №826/6218/15.

Таким чином, суд задовольнивши позовні вимоги позивачів в частині щодо зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Київській області скасувати запис у Поземельній книзі в паперовій та електронній формі, відкритої на відповідну земельну ділянку шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про скасування запису, відновив порушені права позивачів.

Надаючи оцінку позовним вимогам про зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Київській області виправити помилку шляхом зазначення у Державному земельному кадастрі, у програмному забезпеченні Державного земельного кадастру - Національній кадастровій системі: інформації відомості про поземельну книгу за №3222482003:04:007:5004 закрито у зв`язку з судовими рішеннями від 06.02.2018 і від 13.06.2018 №826/5808/17 замість запису: На підставі виявлених помилок...відомості про: поземельну книгу за №3222482003:04:007:5004 закрито (за необхідності) , суд зазначає наступне.

Згідно із Законом України Про Державний земельний кадастр (Закон), Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;

Частиною п`ятою статті 5 Закону встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (Порядок №1051).

Пунктом 67 Порядку №1051 визначено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України Про Державний земельний кадастр та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України Про Державний земельний кадастр .

Пунктом 156 Порядку №1051 передбачено, що виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.

Водночас, пунктом 156-2 Порядку №1051, помилка, що виникла у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог цього Порядку, виправляється на підставі заяви про виправлення помилки, що виникла під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог цього Порядку, за формою згідно з додатком 37-1.

До заяви додаються:

документація із землеустрою (відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою), на підставі якої до Державного земельного кадастру внесені відомості;

документація із землеустрою, яка є підставою для виправлення помилок у Державному земельному кадастрі (за наявності).

Заява разом з доданими до неї документами подається заінтересованою особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Державний кадастровий реєстратор для виправлення помилки, що виникла під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог цього Порядку, здійснює:

закриття (у разі зміни площі або меж земельної ділянки) Поземельної книги згідно з пунктом 58 цього Порядку;

формування в електронній та паперовій формі протоколу виправлення помилки, що виникла під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог цього Порядку або внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, які не були зареєстровані в державному реєстрі земель, згідно з додатком 30-1;

передачу органу державної реєстрації прав інформації в порядку інформаційного обміну про виправлену помилку, що виникла під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог цього Порядку (у разі зміни площі або меж земельної ділянки).

Протокол виправлення помилки формується у двох примірниках, один з яких видається заявникові, другий - долучається до закритої Поземельної книги (у разі закриття Поземельної книги) або до заяви про виправлення помилки, що виникла під час державної реєстрації земельної ділянки з порушенням вимог цього Порядку.

Виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки, можливе для тих земельних ділянок, на які у Державному земельному кадастрі відсутні актуальні відомості про речові права, зареєстровані у Державному реєстрі речових прав з 01.01.2013.

Як вбачається з протоколу №2641486 від 19.07.2018 він відповідає формі протоколу згідно з додатком 30-1 до Порядку №1051.

Окрім того, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 в адміністративній справі №826/5808/17, на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства в межах Гореницької сільської ради 19.07.2018 проведено державну реєстрацію земельних ділянок ОСОБА_9 , ОСОБА_2 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 .

В подальшому на підставі розгляду заяв громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 . , ОСОБА_2 ОСОБА_10 видано накази про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на ім`я вищезазначених громадян (а.с. 60-65).

Враховуючи наведене, на даний час, порушення прав позивачів, на думку, відсутні внаслідок того, що порушені права ефективно захищені та поновлені наведеними вище рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва та Київського апеляційного адміністративного суду у справах №826/14558/13-а, №826/6218/15, №826/5808/17. Відтак суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині визнання дій державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області ОСОБА_16 Б.В. по відкриттю 15.07.2015 Поземельної книги і здійсненню державної реєстрації в державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 1,6058 га з кадастровим номером 3222482003:04:007:5004, розташованої в Київській області, Києво-Святошинському районі на території Гореницької сільської ради, - протиправними.

Окрім того, слід зазначити, що Управління Держгеокадастру у Києво- Святошинському районі Київської області, в якому працював державний кадастровий реєстратор ОСОБА_8 ліквідовано. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, датою припинення Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 39904061) є 28.11.2017. Наведене також вказує на відсутність суб`єкта, яким допущено порушення відновлених на даний час прав, що також є підставою для відмови в задоволенні позову.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

Водночас, згідно частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини, що підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що права позивачів відновлено, на даний час порушені права відсутні.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України , § 58, рішення від 10.02.2010).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, обґрунтованості аргументів сторін, суд доходить висновку про те, що вимоги позивачів задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини п`ятої статті 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Доказів понесення відповідачами витрат суду не надано.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72, 76, 241, 242, 246, 255 КАС України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, державного реєстратора управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїка Бориса Вікторовича про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Позивач - ОСОБА_2 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Київській області (місцезнаходження юридичної особи: 03115, місто Київ, вулиця Серпова, будинок 3/14; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39817550).

Відповідач - державний реєстратор управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області Лоїк Борис Вікторович (03170, місто Київ, вулиця Янтарна, будинок 12).

Повний текст рішення складено 08.11.2019.

Суддя О.М. Чудак

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.10.2019
Оприлюднено13.11.2019
Номер документу85572600
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/9360/18

Рішення від 25.10.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Чудак О.М.

Ухвала від 24.06.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Чудак О.М.

Ухвала від 13.12.2018

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Клименчук Н.М.

Ухвала від 11.12.2018

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Чудак О.М.

Ухвала від 27.06.2018

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Чудак О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні