ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
13 листопада 2019 року м. ОдесаСправа № 14/263-ПД-05 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєляновського В.В., суддів: Богатиря К.В., Мишкіної М.А.
Розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1
на рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005, прийняте суддею Гридасовим Ю.В., , повний текст складено 21.11.2005 в м. Херсоні
у справі №14/263-ПД-05
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Дана лтд"
до відповідачів:
-Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "АБМ";
-Херсонського державного бюро технічної інвентаризації
про визнання договору дійсним та визнання права власності на предмет договору купівлі-продажу
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 у справі №14/263-ПД-05 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Дана лтд" до Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "АБМ" та Херсонського державного бюро технічної інвентаризації задоволено; визнано дійним договір купівлі-продажу підвального приміщення за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 195,2 кв.м, укладений 07.10.1995 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Дана лтд" та Приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "АБМ"; визнано право власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Дана лтд" на підвальне приміщення за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 195,2 кв.м.
Не погодившись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 звернулася до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Одночасно з апеляційною скаргою скаржником заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження вищезазначеного рішення, яке мотивоване тим, що скаржник не брав участі у справі №14/263-ПД-05 під час її розгляду судом першої інстанції, між тим, ухвалюючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд вирішив питання про його права та інтереси як співвласника підвального приміщення загальною площею 195,2 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Водночас скаржник стверджує, що він є мешканцем зазначеного гуртожитку та власником житлових кімнат № 9, 12, а тому в силу закону є співвласником спірних приміщень. Тобто, як зазначає скаржник, з об`єктивних причин, не залежних від його волі, він не міг довідатися про існування оскаржуваного рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 року, та подальшої державної реєстрації прав на вказане підвальне приміщення. Весь цей час (з листопада 2005 року до вересня 2019 року) жодні треті особи не здійснювали фактичного користування підвальним приміщенням загальною площею 195,2 кв.м., розташованого за адресою АДРЕСА_1 .
Лише у вересні 2019 року у скаржника виникли підозри з приводу того, що його права можуть бути порушені, адже до гуртожитку приїхали сторонні особи, які вимагали надати доступ до підвального приміщення, а згодом почали виносити звідти особисті речі мешканців. З того часу скаржник розпочав активні дії з ціллю встановити істину та захистити і відновити своє порушене право.
Ознайомившись з поданими матеріалами, колегія суддів вбачає, що дана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Господарський процесуальний кодекс України не пов`язує право суду відновити пропущений процесуальний строк лише з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, незалежними від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для вчинення процесуальної дії. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його відновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку.
Як вбачається з сформованої Південно-західним апеляційним господарським судом інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №177761538 від 16.08.2019, 19.12.2005 на підставі рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 зареєстровано право колективної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Дана лтд" на підвальне приміщення загальною площею 195,2 кв.м, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що з моменту реєстрації спірного майна за позивачем і до моменту звернення ОСОБА_1 з даною апеляційною скаргою минуло майже 14 років, що є дуже тривалим періодом у часі, протягом якого скаржник, вважаючи себе співвласником підвального приміщення загальною площею 195,2 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , мав достатньо механізмів та засобів для того, щоб з`ясувати факт як належності спірного майна до власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Дана лтд", так і проведення реєстрації права власності на нього за позивачем на підставі рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 у справі №14/263-ПД-05. В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про здійснення скаржником відповідних заходів та дій, які б дали підставу для висновку про те, що він опікувався долею спірного майна потягом майже 14 років.
Таким чином, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що несвоєчасне оскарження ОСОБА_1 рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 у справі №14/263-ПД-05, з огляду на наведені скаржником доводи, не зумовлене обставинами, які є об`єктивно непереборними, незалежними від його волевиявлення та пов`язаними з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для вчинення зазначеної процесуальної дії.
Згідно з частиною третьою статті 260 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні "Пономарьов проти України" Європейський суд з прав людини зробив висновок про те, що правова система багатьох країн-членів передбачає можливість продовження строків, якщо для цього є обґрунтовані підстави. Разом з тим, якщо строк на ординарне апеляційне оскарження поновлений зі спливом значного періоду часу та за підстав, які не видаються переконливими, таке рішення може порушити принцип юридичної визначеності. Суд визнає, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак, такі повноваження не є необмеженими, тому від судів вимагається вказувати підстави для поновлення строку. У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків для оскарження виправдовують втручання у принцип res judicata (принцип юридичної визначеності).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Мушта проти України" зазначено: "право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення. Однак, такі обмеження не можуть обмежувати реалізацію цього права у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено. Ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями. Норми, які регламентують строки подання скарг, безумовно, передбачаються для забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності, а їх застосування має відповідати принципу юридичної визначеності та не перешкоджати сторонам використовувати наявні засоби; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані".
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що причини пропуску строку, зазначені апелянтом в обґрунтування відповідного клопотання, не є поважними для поновлення процесуального строку на оскарження рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 у справі №14/263-ПД-05, що відповідно до вимог процесуального закону є підставою для залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для зазначення інших підстав для поновлення пропущеного строку.
Керуючись ст.ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд
У Х В А Л И В:
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення господарського суду Херсонської області від 15.11.2005 у справі №14/263-ПД-05 залишити без руху.
2. Встановити скаржнику строк протягом 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом подання суду заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням в ній інших підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження.
3. Роз`яснити скаржнику, що відповідно до ч. 4 ст. 260 ГПК, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані не поважними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 261 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Бєляновський В.В.
судді Богатир К.В.
Мишкіна М.А.
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2019 |
Оприлюднено | 13.11.2019 |
Номер документу | 85584029 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Бєляновський В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні