Ухвала
від 11.11.2019 по справі 926/2617/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 14, тел. 55-09-34

У Х В А Л А

п р о в і д м о в у у в і д к р и т т і п р о в а д ж е н н я у с п р а в і

11 листопада 2019 року Справа № 926/2617/17

Суддя Господарського суду Чернівецької області Проскурняк Олег Георгійович, розглянувши матеріали позовної заяви

За позивом - третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору ОСОБА_1

до відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Жесар"

третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача 1 - Аністратенко Сергій Васильович

третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача 2 - ОСОБА_3

третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача 3 - Державна архітектурно-будівельна інспекція України

третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача 4 - Чернівецька міська рада

третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача 5 - Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради

про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном (квартирою), шляхом знесення частини нежитлової будівлі ТОВ "Жесар", що збудована з порушенням ДБН

в межах господарської справи № 926/2617/17

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Жесар"

до відповідача Фізичної особи - підприємця Аністратенко Сергія Васильовича

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1 - Чернівецька міська рада

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 - ОСОБА_3

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 3 - ОСОБА_1

про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Секретар судового засідання В.О. Нікітович

Представники:

Від позивача - Желябовська К.О.

Від відповідача - не викликався.

Від третьої особи 1 - Дрищенюк М.М., ордер ЧЦ №27865 від 10 грудня 2018 року.

Від третьої особи 2 - не викликався.

Від третьої особи 3 - не викликався.

Від третьої особи 4 - Баланецький О.Д., довіреність 01/02-05/1174 від 06 травня 2016 року.

Від третьої особи 5 - не викликався.

ВСТАНОВИВ:

Третя особа - ОСОБА_1 в межах господарської справи № 926/2617/17 звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Жесар" про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном (квартирою), шляхом знесення частини нежитлової будівлі ТОВ "Жесар", що збудована з порушенням ДБН.

Згідно витягу з протоколу передачі судової справи ранніше визначеному складу суду, позовну заяву передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.

Розглянувши матеріали позовної заяви, заслухавши представників сторін, що з`явились у судове засідання по справі №926/2617/17, суд дійшов висновку відмовити у відкритті провадження у справі, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Згідно частини 1 статті 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, визначено саме право на звернення до господарського суду фізичних осіб, які не є підприємцями за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду (позивач, заявник), а не визначено їх як відповідача.

Відповідно до положень частин 1-4, 6 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному законом порядку.

Як вбачається зі змісту позовної заяви третьої особи - ОСОБА_1 , остання, як фізична особа звернулась в господарський суд з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жесар" про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном (квартирою), шляхом знесення частини нежитлової будівлі ТОВ "Жесар", що збудована з порушенням ДБН.

При цьому, статтею 48 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

Згідно пункту 6 частини 1 статті 20 ГПК України, господарські суди розглядають, окрім іншого, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Оскільки, ОСОБА_1 є фізичною особою, тобто склад учасників спору не відповідає нормам Господарського процесуального кодексу України та звернулась до суду щодо правовідносин, які виникають не у зв`язку із здійсненням нею господарської діяльності, щодо предмету спору, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 до відповідача - ТзОВ "Жесар" про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном (квартирою), шляхом знесення частини нежитлової будівлі ТОВ "Жесар", що збудована з порушенням ДБН не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 175 ГПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Частиною 6 статті 175 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

З огляду на вищевказане, суд звертає увагу позивача на наступне.

Частинами 2, 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом. Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Згідно з частиною 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Суд звертає увагу на те, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) (далі - КАС), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12; далі - ГПК), Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК) або Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства. У зв`язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа). Оскільки згідно зі статтею 16 ЦПК не допускається об`єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом, суд відкриває провадження у справі в частині вимог, які належать до цивільної юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження у справі щодо вимог, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого виду судочинства. Разом із тим суд також має врахувати, що в порядку цивільного судочинства підлягають розгляду справи у разі, якщо однією зі сторін є фізична особа, а вимоги взаємопов`язані між собою і окремий їх розгляд неможливий.

Аналогічна правова позиція висвітлена в пункті 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" № 3 від 01 березня 2013 року.

Таким чином, з огляду на зазначене, суд роз`яснює заявнику, що вказана позовна заява підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до частин 3-5 статті 175 ГПК України, про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді. Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.

Окрім того, суд звертає увагу заявника на положення пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якго, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Керуючись статтями 1, 2, 4, 12, 20, 45, 175, 232, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом третьої особи - ОСОБА_1 в межах господарської справи № 926/2617/17 до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Жесар" про усунення перешкод у користуванні нерухомим майном (квартирою), шляхом знесення частини нежитлової будівлі ТОВ "Жесар", що збудована з порушенням ДБН.

2. Повернути позовну заяву від 08 листопада 2019 року та додані до неї документи ОСОБА_1 .

Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

Повний текст ухвали складено та підписано - 13 листопада 2019 року.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 254-257 ГПК України.

Суддя О.Г. Проскурняк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення11.11.2019
Оприлюднено13.11.2019
Номер документу85586036
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/2617/17

Постанова від 30.04.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Ухвала від 09.04.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Ухвала від 16.03.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Постанова від 05.02.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Дубник Оксана Петрівна

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Дубник Оксана Петрівна

Ухвала від 26.12.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Дубник Оксана Петрівна

Ухвала від 09.12.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Дубник Оксана Петрівна

Ухвала від 22.11.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

Ухвала від 20.11.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

Ухвала від 11.11.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні