Ухвала
від 07.11.2019 по справі 582/1470/18
НЕДРИГАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 1-кс/582/533/19

Справа № 582/1470/18

Копія

У Х В А Л А

07 листопада 2019 року смт. Недригайлів

Слідчий суддя Недригайлівського районного суду Сумської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів клопотання слідчого Недригайлівського ВП Роменського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Недригайлівського відділу Роменської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні №12018200220000229, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.11.2018, відносно підозрюваного

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України,

за участю: прокурора ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИВ:

До Недригайлівського районного суду Сумської області надійшло клопотання слідчого Недригайлівського відділення поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Недригайлівського відділу Роменської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні №12018200220000229, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.11.2018.

Своє клопотання слідчий обґрунтовує тим, що 15.11.2018 близько 12 год. 50 хв. ОСОБА_5 , керував технічно справним автомобілем «Daimler Chrysler», державний номер НОМЕР_1 , що належить приватному акціонерному товариству «ВДМ» та рухався по проїзній частині вул. Київська в с. Коровинці, Недригайлівського району, Сумської області в напрямку м. Суми.

Проїжджаючи в районі перехрестя з вул. Лісна, ОСОБА_5 зневажив безпекою дорожнього руху, не врахував дорожню обстановку та почав виконувати обгін на перехресті, що призвело до наїзду на мотоцикліста ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який, рухався на власному мопеді марки «DELTA», без д.н.з. та виконував маневр поворот ліворуч.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди мотоцикліст ОСОБА_7 отримав тілесні ушкодження та був госпіталізований до Недригайлівської ЦРЛ.

Згідно з висновком судової-медичної експертизи №16 від 04.02.2019 ОСОБА_7 отримав тілесні ушкодження, що відносяться до тяжких тілесних пошкоджень по критерію небезпеки для життя.

08.07.2019 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри доводиться зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема показами потерпілого, свідків та іншими матеріалами.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування, на думку слідчого, встановлені ризики, передбачені у п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які дають обґрунтовані підстави для застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з метою запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів слідства та суду, вчинити інші кримінальні правопорушення, оскільки він проживає у м. Київ, на неодноразові повістки про виклик до слідчого не з`являвся, за місцем реєстрації та фактичного проживання не перебуває.

За таких обставин, слідчий вважає, що ці обставини є вагомими і жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти зазначеним у клопотанні ризикам, а тому до підозрюваного ОСОБА_5 слід застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який виправдає потреби судового провадження та вказаний ступінь втручання у його права і свободи.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 клопотання підтримав і просив його задовольнити з підстав наведених у клопотанні.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні клопотання, оскільки ризики, про які вказує слідчий, взагалі не існують. Підозрюваний заперечив факт отримання ним повісток про виклик до слідчого, крім того, він перебував на лікуванні. Також пояснив, що проживає за місцем реєстрації, працевлаштований, проживає разом із родиною, наміру переховуватись у нього не було.

Заслухавши учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту ОСОБА_5 задоволенню не підлягає.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім, як до раніше несудимої особи, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.

Частинами 1, 2, 4 ст. 194 КПК України передбачено, що під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті. Якщо при розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 08.07.2019 повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до тяжкого злочину та за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років .

Слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу є достатні дані, що підтверджують існування обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України .

Вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним кримінального правопорушення доведена слідчим та не викликає сумнівів щодо їх достатності.

Також, суд враховує, що за визначенням Європейського суду з прав людини «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину», про яку йдеться у статті 5 § 1(с) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин».

З положень п. 1 ч. 1 ст. 178 КПК України вбачається, що при застосуванні запобіжного заходу слідчий суддя перш за все має переконатися в наявності доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, в якому він підозрюється, закон не вимагає, щоб докази були повними, але вони повинні бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений в обранні того чи іншого запобіжного заходу.

Крім того, оцінка доказів, які підтверджують винуватість чи невинуватість підозрюваного, які будуть покладені в основу обвинувального вироку чи навпаки, виправдувального вироку, згідно ст. 368 КПК України є предметом судового розгляду по суті.

Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 176 КПК України.

При розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обов`язково має бути розглянута можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів (правова позиція, викладена у п. 80 рішення Європейського Суду з прав людини від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України»).

Також, Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для обмеження свободи особи має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин.

В рішенні «Єлоєв проти України» Європейський суд з прав людини повторює, що пункт 4 статті 5 Конвенції забезпечує заарештованим чи затриманим особам право на перегляд матеріально-правових і процесуальних умов, які з погляду Конвенції, є суттєвими для забезпечення «законності» позбавлення свободи. Це означає, що компетентний суд має перевірити не лише дотримання процесуальних вимог національного законодавства, а й обґрунтованість підозри, яка стала підставою для затримання, а також мети, з якою застосовувалося затримання ( справа «Буткевічюс проти Литви»).

Також, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини «Ходорковський проти Росії», при оцінці позбавлення свободи будь-кого суд не обмежується проголошеними видимими цілями взяття та тримання під вартою, про які йдеться, але також розглядає істинні наміри та цілі, що стоять за ними.

Суд враховує, що ОСОБА_5 має постійне місце проживання за реєстрацією у м. Києві, працевлаштований, проживає разом із родиною, тобто має міцні соціальні зв`язки, крім того має тяжке захворювання, перебуває на лікуванні, про що захисником підозрюваного надано відповідні копії документів. ОСОБА_5 на час розгляду клопотання досяг 63-річного віку, до адіміністративної та кримінальної відповідальності не притягувався.

Як на один із ризиків слідчий в своєму клопотанні посилається на те, що підозрюваний може вчиняти інші кримінальні правопорушення, яле цей ризик є лише припущенням слідчого, що не знайшов свого обгрунтування.

На думку слідчого судді, прокурором не доведено, що застосування більш м`яких запобіжних заходів є недостатнім для запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні, оскільки у судовому засіданні доведено лише наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, а ризики, на які вказує слідчий та прокурор ґрунтуються лише на припущеннях.

Суд вважає, що в сукупності із встановленими конкретними обставинами кримінального провадження, даними про особу підозрюваного та практикою Європейського суду з прав людини, не встановлено достатніх підстав, які виправдовують застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, і запобігти встановленим ризикам можливо у разі застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання з покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, враховуючи, що підозрюваний зареєстрований та проживає за межами Сумської області.

Саме такий запобіжний захід, на переконання слідчого судді, буде достатнім та необхідним, доцільним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177-178, 181, 183, 184, 193-194, 196, 205, 209, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого Недригайлівського ВП Роменського ВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором Недригайлівського відділу Роменської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою -відмовити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Покласти на підозрюваного обов`язки:

1) прибувати до слідчого Недригайлівського ВП Роменського ВП ГУ НП в Сумській області, прокурора та суду за першою вимогою;

2) не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора або суду;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання.

Встановити строк дії ухвали в частині покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків до 06 січня 2020 року 24 год. 00 хв.

Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що в разі невиконання покладених на нього ухвалою суду обов`язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ОСОБА_5 особистого зобов`язання покласти на слідчого та прокурора (на час перебування справи у провадженні суду).

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Копію ухвали слідчого судді негайно вручити підозрюваному після її оголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення. Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді не зупиняє її виконання.

Повний текст ухвали слідчого судді проголошено 12 листопада 2019 року о 15 годині 00 хвилин.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудНедригайлівський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення07.11.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу85649613
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —582/1470/18

Ухвала від 04.12.2019

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Ухвала від 07.11.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 07.11.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 30.09.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 12.07.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 27.06.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 27.05.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 14.03.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 18.02.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 18.02.2019

Кримінальне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні