ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
12 листопада 2019 року Справа № 904/1653/19
Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши справу
за позовом: Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпро,
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА ТМ", м. Херсон,
до відповідача-2: ОСОБА_1 , м. Дніпро,
про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 312500,00 грн.
За участю представників сторін:
від позивача - не з`явився;
від відповідача-1- не з`явився;
від відповідача-2- не з`явився.
У відповідності до ч.3 статті 222 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
в с т а н о в и в:
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУШКА ТМ" та до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 312500,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем-1 зобов`язань за кредитним договором від 09.11.2018р., а відповідачем-2 - зобов`язань за договором поруки №POR1541415533315 від 09.11.2018р.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.07.2019р. справу 904/1653/19 передано за підсудністю до Господарського суду Херсонської області.
Ухвалою від 21 серпня 2019 року справу прийнято до провадження, визначено розгляд справи № 904/1653/16 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 24 вересня 2019 року об 11:00 год.
Ухвалою від 03.09.2019 суд, з технічних причин відмовив представнику відповідача-2 у задоволені заяви про участь у судовому засіданні призначеного на 24 вересня 2019 року об 11:00 год. у справі 904/1653/19 в режимі відеоконференції.
У зв`язку з необхідністю забезпечення реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов`язків, з метою повного, об`єктивного, всебічного розгляду справи, суд ухвалою від 24 вересня 2019 продовжив строк проведення підготовного засідання на 30 днів та відклав підготовче засідання у справі.
Ухвалою від 24 вересня 2019 року суд задовольнив клопотання представника відповідача та вирішив судові засідання у справі № 904/1653/19 проводити в режимі відеоконференції у приміщенні Господарського суду Херсонської області, зал судових засідань № 3, проведення відеоконференції доручено Господарському суду Дніпропетровської області, який знаходиться за адресою: 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
За приписами ч.3.ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Так, ухвала суду від 24 вересня 219 року направлена на адресу учасників провадження рекомендованою поштою з повідомленням про вручення.
У призначене судове засідання представники сторін не прибули з невідомих суду причин.
22 жовтня 2019 року до суду від позивача у справі надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, оскільки згідно приписів господарського процесуального кодексу за явлення даного клопотання є правом позивача, суд вважає за можливим з метою дотримання вставлених строків розгляду справи розглянути дану заяв без участі представників сторін.
Дослідивши вказану заяву позивача, суд дійшов висновку, подана заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Так, згідно приписів п. 2 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві
Одночасно відповідно до статті 113 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
За приписами статті 46 позивач вправі позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Позивач має право змінити предмет або підстави позову у справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Ухвалою від 21 серпня 2019 року судом прийнято позовну заяву позивача до розгляду та призначено підготовче засідання у справі, справу № 904/1653/19 визначено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29 травня 2019 року суд відкрив провадження у справі№904/1653/19
Станом на день розгляду справи у справі справа перебуває на стадії підготовчого провадження.
Заява про зменшення позовних вимог надійшла 22 жовтня 2019 року, тобто у межах встановленого строку.
Розглянувши заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, судом встановлено, що вона відповідає вимогам чинного законодавства, не порушує чиї - не будь права та охоронювані законом інтереси, подана до початку першого судового засідання, а тому приймається судом до розгляду і спір вирішується відповідно до викладених в заяві позовних вимог.
За таких обставин, суд здійснює подальший розгляд справи з урахуванням заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог.
06 листопада 2019 року на електрону адресу суду надійшла заява від представника ОСОБА_1 про долучення до матеріалів справи додаткових документів, а саме копії виписок на підтвердження сплати 254396,10 грн. в рахунок погашення боргу за кредитом.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про електронний документ та електронний документообіг" електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Стаття 6 Закону передбачає можливість використання електронного підпису, але не встановлено його обов`язковості.
Водночас у ст. 7 вказаного Закону встановлено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, в тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Що за своїм змістом відносить електронний підпис до обов`язкових реквізитів електронного документа.
У відповідності до пункту 1.5.6. Інструкції з діловодства в господарських судах України передбачено, що електронний лист є офіційним, якщо містить вкладення з текстом офіційного документа у вигляді файлу, скріпленого електронним цифровим підписом.
Відповідно до приписів Закону України "Про електронні довірчі послуги", електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб`єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
З урахуванням викладеного, оскільки заява представника ОСОБА_1 про долучення документів не скріплена електронним цифровим підписом, що підтверджується Довідками Господарського суду Херсонської області, а тому у суду відсутні правові підстави для розгляду станом на 12.11.2019 року вказаних документів, оскільки такі електронні документи не мають юридичної сили і статусу офіційного документа.
Таким чином, суд залишає без розгляду заяву представника ОСОБА_1 про долучення документів.
Одночасно, враховуючі, що згідно п. 4 ч. 5 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
При здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених в ст.ст. 2, 4 Господарського процесуального кодексу України, стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством, та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у випадках визначених частиною 2 статті 202 ГПК України.
За приписами п.3 ч.2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
У зв`язку з неявкою у судове засідання представників сторін, суд не має можливості з`ясувати всі питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, за таких обставин, суд вважає за доцільне відкласти підготовче засідання у справі.
Відповідно до статті 113 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 (надалі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
В поняття "розумний строк" розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.
Чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України згідно зі ст. 9 Конституції України. Пріоритетність застосування норм таких міжнародних договорів у господарському процесі встановлена ч. 2 ст. 3 ГПК України.
Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основних свобод" від 17.07.1997 передбачено, що дана Конвенція та Протоколи до неї № 2, 4, 7, 11 є частиною національного законодавства України.
Конвенція на відміну від національного законодавства України не запроваджує чітких строків розгляду справи, проте посилання на строк містить ст. 6 Конвенції, яка постулює дефініцію розумного строку розгляду справи.
Аналізуючи практику Європейського суду з прав людини, можна дійти висновку, що критерії оцінки розумності строку розгляду справи/заяви має формувати суд, який розглядає справу/заяву. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, розгляду заяви, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави (ст. 2 ГПК України).
На підставі викладеного, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи суд вважає за необхідне продовжити строк розгляду справи поза межами строків, передбачених ч. 3 ст. 177 ГПК України, згідно з положеннями вказаної Конвенції та конституційних засад, які мають найвищу юридичну силу (ст. 8 Конституції України).
Одночасно суд повідомляє, що Господарським судом Херсонської області здійснено на сайті "Бронювання систем відеоконференцзв`язку" бронювання часу для проведення судового засідання, призначеного на 03 грудня 2019 року на 12 год. 00 хв., у справі № 904/1653/19 у режимі відеоконференції зал судових засідань № ВКЗ у Господарському суді Херсонської області та зал судових засідань №4(3-409) у Господарському суді Дніпропетровської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 46, 113, 119, 177, 182, 183, 202, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Продовжити строк проведення підготовчого засідання у справі № 904/1653/19 на підставі Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
2. Задовольнити заяву АТ КБ "Приватбанк" про зменшення розміру позовних вимог, подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог.
3. Підготовче засідання у справі відкласти.
4. Призначити розгляд справи у підготовчому судовому засіданні на 03 грудня 2019 року на 12:00 год., яке відбудеться в залі судових засідань № 207 Господарського суду Херсонської області (м. Херсон, вул. Театральна, 18).
5. Явку в засідання представників сторін з доказами про повноваження, визначеними ст. 60 ГПК України, визнати обов`язковою.
6. Роз`яснити учасникам справи про їх обов`язок повідомляти суд про причини неявки у судове засідання і, що у разі їх неявки, наступають наслідки передбачені, ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.
7. Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за наступною адресою: http://ks.arbitr.gov.ua.
Ухвалу підписано 18.11.2019р.
Суддя С.В. Нікітенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2019 |
Оприлюднено | 19.11.2019 |
Номер документу | 85710710 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Нікітенко С. В.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні