ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2/381/1525/19
381/3902/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2019 року Фастівський міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого судді: Осаулової Н.А.,
за участю секретаря: Слюсар Я.В.,
за участю: представника позивача Мельник Т.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Фастів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2019 року представник позивача звернулася до суду з даним позовом.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 0,119 га, цільовим призначенням для ведення садівництва, розташовану на території Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області. Позивачка є спадкоємицею першої черги спадкування за законом після смерті батька, оскільки його дружина, а мати позивачки ОСОБА_3 померла раніше ІНФОРМАЦІЯ_2 . Окрім того, ІНФОРМАЦІЯ_3 батьком позивачки склав заповіт, яким заповів все належне йому майно своїй дочці ОСОБА_1 .. Представник позивача зазначає, що позивачка звернулася до нотаріальної контори для оформлення спадщини, однак нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії, а саме було відмовлено у відкритті спадкової справи та у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки позивачкою було пропущено строк у шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини. Представник позивача посилається на те, що в період часу 6 місяців після смерті батька позивачка отримала травму колінного суглоба. З 09 квітня 2012 року по 10 травня 2013 року перебувала на стаціонарному лікування в Інституті травматології та ортопедії НАМУ та фактично не могла самостійно пересуватися. Коли позивачка змогла ходити то звернулася до нотаріуса і тоді з`ясувалося, що в зв`язку з хворобою вона пропустила 6-місячний строк для подання заяви на спадщину. Вважає, що строк для подання заяви про прийняття спадщини пропущений позивачкою з поважних причин, тому вона звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 04 листопада 2019 року було відкрито загальне провадження у справі та призначено справу до підготовчого засідання.
Представник позивача в підготовчому судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених в ньому, просила суд його задовольнити.
Представник відповідача - Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом вчасно та належними чином. Через канцелярію суду подав заяву в якій просив суд розглядати справи без участі представника сільської ради зазначив, що Дорогинська сільська рада Фастівського району позовні вимоги підтримує.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи приходить до наступного.
Так, судом встановлено та підтверджено Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 виданим 21 квітня 1966 року, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до Свідоцтв про смерть, серії НОМЕР_2 від 13 травня 2009 року та серія НОМЕР_3 від 04 листопада 2012 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Між тим, за життя 18 липня 2008 року, ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів все його майно (рухоме та нерухоме) де б воно не знаходилося та з чого воно не складалося і взагалі все те, що належатиме йому на день смерті і на, що він матиме право за законом, заповів ОСОБА_1 , вказана обставина підтверджується наявною в матеріалах справи копією Заповіту посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Перевертун О.Ю. зареєстрованого в реєстрі за № 785.
У травні 2017 року позивач з метою оформлення спадщини після смерті батька ОСОБА_2 звернулася до Другої київської державної нотаріальної контори однак, нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропущенням строку прийняття спадщини, та рекомендовано звернутися до суду.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини передбачені ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, для визначення додаткового строку на прийняття спадщини, позивач повинна довести поважність причини пропуску строку.
У свою чергу, позивач ОСОБА_1 , відповідних дій, спрямованих на прийняття спадщини, не вчинила, до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк не зверталася, що підтверджується матеріалами справи та представником позивача, хоча про факт смерті спадкодавця їй було достовірно відомо.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно зі змістом інформаційного листа ВССУ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані у випадку доведеності наявності перешкод для подання відповідної заяви та наявності підстав для визнання судом цих обставин поважними.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Представник позивача звертаючись до суду з даним позовом посилається на те, що в передбачений законом шестимісячний строк, позивач не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки отримала травму колінного суглоба та в період з 09 квітня 2012 року по 10 травня 2013 року перебувала на стаціонарному лікування в Інституті травматології та ортопедії НАМУ.
Як вбачається з Довідки-виписки з історії хвороби стаціонарно хворого від 10 травня 2013 року Інституту травматології та ортопедії національної академії медичних наук України, номер медичної карти 546438, ОСОБА_1 , 1966 року народження, дійсно перебувала у відділенні захворювань суглобів у дорослих Інституту травматології та ортопедії НАМУ,на лікуванні з 09 квітня 2013 року по 10 травня 2013 рік, а не як зазначено в позові з 09 квітня 2012 року по 10 травня 2013 рік.
Оцінюючи надані докази, суд не вбачає обґрунтованих підстав для задоволення позову, оскільки право на звернення із заявою про прийняття спадщини виникло з 04 листопада 2012 року, та враховуючи положення ст. 1270 ЦК України, по 04 травня 2013 рік. Обставити на які посилається представник позивача про поважність причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, як вбачається з наданих доказів, існували лише 30 днів, з 09 квітня 2013 року по 10 травня 2013 рік, інших належних та допустимих доказів поважності причини неподання заяви, в період з 04 листопада 2012 року по 09 квітня 2013 рік та в період з 05 травня 2013 року по 18 травня 2017 рік, суду надано не було.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що вказані стороною позивача обставини не є поважними, а тому приходить до висновку, що в задоволені позову та визначені додаткового строку ОСОБА_1 , для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 81, 200, 258-259, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1222, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , паспорт серія НОМЕР_5 виданий Ленінградським РУ ГУ МВС України в місті Києві 01 лютого 2001 року, адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Дорогинська сільська рада Фастівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04361344, адреса місця розташування: вул. Центральна, буд. 4, с. Дорогинка, Фастівський район, Київська область.
Повний текст рішення виготовлено 26.11.2019.
Суддя Осаулова Н.А.
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2019 |
Оприлюднено | 27.11.2019 |
Номер документу | 85902721 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Осаулова Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні