Справа№328/1350/19
20.11.2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2019 року м. Токмак Токмацький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді: Гавілей М.М.
при секретарі: Мацинській О.Є.
розглянувши у судовому засіданні в м. Токмак у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новенської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за участі третіх осіб ОСОБА_2 , приватного нотаріуса Токмацького районного нотаріального округу Савран Олександри Іванівни про встановлення факту відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовною заявою до Новенської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за участі третіх осіб ОСОБА_2 , приватного нотаріуса Токмацького районного нотаріального округу Савран Олександри Іванівни про встановлення факту відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4 , що посвідчується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 видане Новенською сільською радою Токмацького району Запорізької області.
Померла ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у вигляді належної їй на праві приватної власності земельної ділянки розташованої на території Новенської
сільської ради Токмацького району Запорізької області, яка має цільове призначення: для
ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею - 13,9100 га, кадастровий номер: 2325282400:14:002:0028 згідно державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЗП № 032064 від 06 вересня 1999 року.
Будь-які обмеження у користуванні, а також обтяження стосовно вищезазначеної земельної ділянки не встановлювалися. Земельна ділянка під обтяженнями не перебуває, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 04.06.2019 р.
Спадкодавець ОСОБА_4 за життя заповіту не складала.
Спадкоємцями першої черги є діти спадкодавця - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Згідно довідки виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області №369 від 06.02.2019 року померла ОСОБА_4 з 24.10.2008 року по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
При зверненні до приватного нотаріуса Токмацького районного нотаріального округу Савран О.І. вона отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20.05.2019 року за № 02-31.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання 20.11.2019 року не зявились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В судовому засіданні 12.09.2019 року позивач та її представник підтримали заявлені позовні вимоги з підстав викладених у позові.
В судове засідання позивач та її представник 20.11.2019 року не з`явились, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримують.
Представник відповідача в судове засідання 20.11.2019 року не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, не заперечують, щодо задоволення позовних вимог.
Третя особа та її представник в судове засідання 20.11.2019 року не з`явились, від представника надійшла заява про розгляд справи у їх відсутніть, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні суду пояснила, що проживає в АДРЕСА_3 , по сусідству з позивачем ОСОБА_3 ОСОБА_4 , яка доводиться позивачу матір`ю, мешкала разом з нею однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_2 , з 2008 року по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вона перенесла два інсульті, після останнього була лежача, потребувала стороннього догляду, донька її доглядала. Сина ОСОБА_2 жодного разу не бачила.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні суду пояснила, що проживає в АДРЕСА_4 , товаришує з позивачем ОСОБА_3 близько 22 років, мати позивача ОСОБА_4 хворіла, перенесла два інсульти, після другого інсульту за станом здоров`я потребувала стороннього догляду, була паралізована, з 2008 року постійно проживала разом з донькою ОСОБА_3 по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Брата позивача ОСОБА_2 ніколи не бачила, опікалася матір`ю саме позивач.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні суду пояснила, що проживає в АДРЕСА_5 , товаришує з позивачем ОСОБА_3 Вона особисто бачила, що разом з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , проживала її мати ОСОБА_4 , яка після інсульту була паралізована та потребувала сторонньої допомоги та догляду, позивач опікалася нею. ОСОБА_4 проживала з позивачем по день своєї смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1. Сина ОСОБА_2 жодного разу не бачила.
Суд, дослідивши письмові докази, вислухавши пояснення учасників справи, показання свідків, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що посвідчується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Померла доводиться матір`ю позивача, про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 24.04.1967 року, свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 07.06.1986 року.
Спадкодавець ОСОБА_4 за життя заповіту не складала. В такому разі спадкування здійснюється за законом.
Спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у вигляді належної їй на праві приватної власності земельної ділянки розташованої на території Новенської
сільської ради Токмацького району Запорізької області, яка має цільове призначення: для
ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею - 13,9100 га, кадастровий номер: 2325282400:14:002:0028 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЗП № 032064 від 06 вересня 1999 року.
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Токмацького районного нотаріального округу Савран О.І. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4 , проте постановою від 20.05.2019 р. за № 02-31 їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії через пропуск строку прийняття спадщини, тому що фактично на день смерті спадкодавця проживала окремо від неї та нею не було подано нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно відповіді приватного нотаріуса Токмацького районного нотаріального округу Савран О.І. №116/01-16 від 11.09.2019 року та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась.
Як встановлено в судовому засіданні, син померлої ОСОБА_2 спадщину після смерті матері ОСОБА_4 не приймав у встановленому законом порядку.
Померла ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки виконавчого комітету Оріхівської міської ради Запорізької області №369 від 06.02.2019 року померла ОСОБА_4 з 24.10.2008 року по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Той факт, що померла ОСОБА_4 постійно проживала разом зі своєю донькою ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 також підтвердили допитані в судовому засіданні свідки.
Згідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу (стаття 1258 ЦК України).
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261 ЦК України).
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (стаття 1268 ЦК України).
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в пункті 23 постанови від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , будь-яка особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається такою, що своєчасно прийняла спадщину.
Згідно із статтею 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Виходячи із змісту наведених норм, поняття постійне місце проживання , яким є житло, та поняття постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини , яким є юридичний факт, є різними за правовим змістом, а тому при вирішенні питання прийняття спадщини згідно із ч. 3 ст. 1268 ЦК України дослідженню та встановленню підлягає саме обставина (юридичний факт) постійного фактичного проживання спадкодавця та спадкоємця разом в певному місці проживання на час відкриття спадщини, з яким наведена норма права пов`язує появу спадкових правовідносин.
Відповідно до статті 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Положеннями статті 2 зазначеного Закону визначено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
З урахуванням даних обставин, аналізуючи вищевказані правові норми, суд вважає, що місцем відкриття спадщини є останнє постійне місце проживання спадкодавця ОСОБА_4 , а саме за адресою: АДРЕСА_2 . Оскільки ОСОБА_3 була зареєстрована та постійно проживала разом зі спадкодавцем за однією адресою, нотаріусу заяву про відмову від прийняття спадщини не подавала, вона вважається такою, що прийняла спадщину у встановленому законом порядку. Тому позовні вимоги про встановлення місця відкриття спадщини та проживання спадкодавця підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 N 7 у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, та враховуючи неможливість оформлення позивачем своїх спадкових прав у нотаріуса, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог та визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за законом на успадковану земельну ділянку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.16, 29, 328, 392, 1216-1218, 1219, 1261, 1266-1270 ЦК України, ст.ст.13, 95, 206, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новенської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за участі третіх осіб ОСОБА_2 , приватного нотаріуса Токмацького районного нотаріального округу Савран Олександри Іванівни про встановлення факту відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити місце відкриття спадщини та проживання ОСОБА_4 разом зі своєю донькою ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , за адресою: АДРЕСА_2 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку розташовану на території Новенської сільської ради Токмацького району Запорізької області, яка має цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею - 13,9100 га, кадастровий номер: 2325282400:14:002:0028, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЗП № 032064 від 06 вересня 1999 року, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: адвокат Коноваленко Олександр Юрійович, місцезнаходження: Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Покровська, буд. 66, оф. 3.
Відповідач: Новенська сільська рада Токмацького району Запорізької області, ЄДРПОУ 20511889, місцезнаходження: Запорізька область, Токмацький район, с. Нове, вул. Центральна, буд. 12.
Треті особи:
ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник третьої особи: адвокат Кірічок Віталій Вікторович, місцезнаходження: Запорізька АДРЕСА_1 Центральна, буд. 27, прим. 2.
Приватний нотаріус Токмацького районного нотаріального округу Савран Олександра Іванівна, місцезнаходження: АДРЕСА_6 .
Повний текст рішення виготовлений 29.11.2019 року.
Суддя:
Суд | Токмацький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2019 |
Оприлюднено | 03.12.2019 |
Номер документу | 86013569 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Токмацький районний суд Запорізької області
Гавілей М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні