Рішення
від 21.10.2019 по справі 420/2309/19
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/2309/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

за участю:

секретаря судового засідання - Поварчук В.В.

представника позивача - Назаренко І.М.

представника відповідача - Вінюкова В.М.

представника третьої особи - Ткачука В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області до Виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа - Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області до Виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа - Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд в частині п. 3 Додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі.

Ухвалами суду від 22.04.2019 року: вжито заходи забезпечення позову; від 23.04.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; від 13.06.2019 року: продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів; від 21.08.2019 року: розгляд справи по суті почато спочатку відповідно до ч. 5 ст. 223 КАС України; відмовлено у скасуванні заходів забезпечення позову; від 09.09.2019 року: застосовано заходи процесуального примусу; від 16.09.2019 року: зупинено провадження у справі; від 07.10.2019 року: поновлено провадження у справі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі, по суті, з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, із зазначенням таких фактичних обставин:

- Громадська організація Автомобілісти м. Одеси і Одеської області отримала припис № 001358 від 05.04.2019 року від Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про демонтаж власними силами тимчасової споруди за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, у строк до 09.04.2019 року. У випадку невиконання припису позивача повідомлено, що демонтаж буде здійснено Управлінням за рахунок позивача з відшкодуванням коштів за демонтаж, евакуацію та охорону. Припис видано на виконання рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд , в якому у п. 3 Додатку до рішення Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі, зазначено тимчасову споруду позивача, розміщену за адресою вул. Варненська. Підстави для включення до рішення тимчасової споруди ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області стало, нібито, протиправне розміщення споруди, без паспорта прив`язки та договору;

- рішення № 125 прийняте виконавчим комітетом на підставі пп. 2 п. б ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , п. 16 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 9 жовтня 2013 року № 3961-VI, а також приписів Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів. Рішенням № 125 затверджено Додаток - Перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу. Пункт 3 Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі, викладено наступним чином: найменування суб`єкта господарювання: Громадська організація Автомобілісти м. Одеси і Одеської області ; адреса (м. Одеса): вул. Варненська; вид об`єкта: тимчасова споруда; підстава для включення демонтажу: протиправно розміщена (розміщується без паспорта прив`язки та укладеного договору);

- включаючи до п. 3 Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі, тимчасову споруду ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , розміщену за адресою: вул. Варненська, виконавчий комітет Одеської міської ради протиправно дійшов висновку, що зазначену споруду встановлено позивачем самовільно (без паспорта прив`язки та укладеного договору) для провадження підприємницької діяльності - такі висновки не відповідають фактичним обставинам та вимогам рішень Одеської міської ради;

- позивач не провадить підприємницьку діяльність на території міста Одеси, оскільки ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області є громадським об`єднанням зі статусом юридичної особи, основна діяльність якого направлена на сприяння захисту інтересів членів організації в сфері надання транспортних послуг, об`єднання самоохоронних стоянок власників особистого автотранспорту та, як наслідок, задоволення потреб членів громадської організації у послугах паркування транспортних засобів на автостоянках на території м. Одеси. Відповідно до інформації Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивачем зареєстровано основний вид діяльності за кодом КВЕД 94.99 - Діяльність інших громадських, н.в.і.у. Відповідно до п. 8.1 Статуту позивача господарська та інша комерційна діяльність може здійснюватися організацією тільки шляхом створення організації або заснування підприємств. Здійснення підприємницької діяльності безпосередньо громадською організацією Автомобілісти м. Одеси і Одеської області статутом організації не передбачено, а відтак позивач не може займатись підприємницькою діяльністю на території міста Одеси;

- позивач не може займатись підприємницькою діяльністю, не використовує тимчасову споруду на вул. Варненській для провадження підприємницької діяльності відповідно до Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, що свідчить про відсутність підстав для включення ТС позивача у рішення № 125;

- тимчасова споруда позивача розміщена на спеціально відведеній автостоянці, а не на місцях для розташування ТС. На вул. Варненській біля кінотеатру Москва з обох сторін вулиці розміщена спеціально відведена автостоянка, яка експлуатується позивачем протягом тривалого строку з метою організації паркування та реалізації інтересів членів об`єднання громадян в організоваому зберіганні та паркуванні транспорту. Підтвердження того, що за адресою вул. Варненська (кінотеатр Москва ) знаходяться спеціально відведена автостоянка є рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 року № 5286-VI "Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси у новій редакції , в Додаток № 2 до рішення (спеціально відведенні автостоянки), пункти 34 Київського району та пункти 40 Малиновського району, включено зазначену автостоянку. Зазначеним вище рішенням в сфері паркування не передбачено обов`язок операторів спеціально відведених автостоянок укладати з Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради договори на право тимчасового користування місцями для розташування ТС та виготовлення паспортів прив`язки тимчасових споруд на автостоянці;

- позивач експлуатує спеціально відведену автостоянку на вул. Варненській (кінотеатр Москва ) відповідно до договору з уповноваженим Одеською міською радою органом. Відповідно до п. 4 рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі КП Парксервіс-Одеса , а в даний час КП Одестранспарксервіс є уповноваженим органом по здійсненню організації та експлуатації майданчиків для платного паркування транспортних засобів та укладання договорів балансоутримання місця для паркування на території м. Одеси. Рішенням встановлено обов`язок операторів місць паркування укладати договори з уповноваженим органом - на даний час КП Одестранспарксервіс . Позивач на протязі тривалого періоду укладає з уповноваженим органом договори балансоутримання місця для паркування на автостоянці на вул. Варненській, на підтвердження чого позивачем надаються копії договорів за останні два роки. В зв`язку з тим, що по вул. Варненській проходить межа двох районів м. Одеси, Київського та Малиновського районів, позивачем на даний час укладено з Комунальним підприємством Одестранспарксервіс два договори балансоутримання місць для паркування транспортних засобів на автостоянці за адресою: вул. Варненська (кінотеатр Москва ) - з оподаткуванням у Київському районі договір № 193/К-кр-2018/03-01 від 20.12.2017 року та з оподаткуванням у Малиновському районі договір № 194/М-кр-2018/03-01 від 20.12.2017 року. Відповідно до умов договору КП Одестранспарксервіс , керуючись рішеннями Одеської міської ради, нормами Податкового кодексу України та Постановою Кабінету Міністрів України № 1342 від 3.12.2009 року Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , надало оператору - позивачу, право організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці і на вул. Варненській (кінотеатр Москва ): договір від 20.12.2017 року № 193/К-кр-2018/03-01 та № 194/М-кр-2018/03-01. Строк дії зазначених договорів до 21 грудня 2020 року;

- за обслуговування автостоянки на вул. Варненській (кінотеатр Москва ) позивач сплачує до міського бюджету збір за місця для паркування транспортних засобів, утримує територію автостоянки та її обладнання відповідно до вимог Правил благоустрою міста Одеси. Заборгованості перед міським бюджетом позивач не має, приписів про порушення благоустрою на автостоянці від КП Одестранспарксервіс не отримувались. Таким чином, позивач експлуатує спеціально відведену автостоянку на вул. Варненській (кінотеатр Москва ) на законних підставах на підставі укладених з уповноваженим Одеською міською радою органом, КП Одестранспарксервіс , договорів балансоутримання місць для паркування, а також виготовлених та затверджених паспортів автостоянки;

- тимчасова споруда на спеціально відведеній автостоянці розміщена позивачем відповідно до встановленого порядку експлуатації місць для паркування. Позивач, уклавши договори з КП Одестранспарксервіс на автостоянці по вул. Варненській (кінотеатр Москва ), зобов`язувався забезпечити її обладнання відповідно до вимог договорів та законодавства, в тому числі шляхом обладнання на території стоянки приміщення для чергового приймальника автостоянки. Для автостоянки на вул. Варненській (кінотеатр Москва ) також виготовлено та узгоджено з відповідними службами міської ради географічний паспорт (схему) тимчасового платного об`єкту зберігання транспортних засобів. Відповідно до зазначеного документу на автостоянці передбачено розміщення павільйону диспетчера у визначеному місці на вул. Варненській на стороні кінотеатру Москва (Малиновський район). З наведеного вище вбачається, що тимчасова споруда позивача, яка протиправно включена в рішення № 125 та підлягає демонтажу, протягом всього строку експлуатації стоянки не використовується для підприємницької діяльності, а відповідно до Постанови № 115 є приміщенням для чергового приймальника та зберігання обов`язкових документів автостоянки, яке встановлено відповідно до вимог законодавства, виготовлених паспортів та укладених з КП Одестранспарксервіс договорів. У випадку демонтажу приміщення автостоянки спеціально відведена автостоянка припинить свою роботу, а міський бюджет буде позбавлено надходжень від збору за місця для паркування транспорту;

- виконавчий комітет Одеської міської ради та Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради вийшли за межі повноважень, приймаючи рішення про демонтаж приміщення для обслуговуючого персоналу спеціально відведеної автостоянки. Повноваження Виконавчого комітету Одеської міської ради передбачені підпунктом 2 пункту б статті 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні не можуть бути реалізовані в частині обладнання та функціонування автостоянки, а тому рішення № 125 в частині тимчасової споруди на автостоянці прийнято виконавчим комітетом з порушенням власних повноважень та не у встановлений спосіб. Однією з підстав прийняття рішення № 125 відповідно до преамбули стали приписи Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради. Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради відповідно до Положення про управління, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 4184-VII від 30.01.2019 року, не наділений повноваженнями в частині організації та провадження діяльності із забезпечення паркування на місцях для паркування (спеціально відведених автостоянок). Позивач протягом всього строку експлуатації стоянки, жодного разу не повідомлявся Управлянням, що обладнання автостоянки та встановлення приміщення для обслуговуючого персоналу не відповідає вимогам законодавства, вимогам містобудівної документації та громадського інтересу. ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області повідомляло Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради листом № 43 від 6 березня 2019 року про законність розміщення та обладнання на території автостоянки службового приміщення для чергового приймальника, повідомляло, що підприємницька діяльність у такому приміщенні не провадиться. Таким чином, Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради не мало законних підстав подавати приміщення обслуговуючого персоналу Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області для включення у рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 125 Про демонтаж тимчасових споруд ;

- 5 березня 2019 року комісією у складі працівників Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради проведено обстеження належної позивачу тимчасової споруди, яка знаходиться на вул. Варненській, на відповідність розміщення Правилам розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 9 жовтня 2013 року № 3961-VI, та чинному законодавству України. За результатами обстеження складено акт обстеження тимчасової споруди від 5 березня 2019 року;

- доказів повідомлення Управлінням позивача про проведення обстеження та необхідності підготувати та надати перед обстеженням всі документи, на підставі яких встановлено тимчасову споруду (приміщення для чергового приймальника) на вул. Варненській (кінотеатр Москва ) відповідачем не надано. Доказів направлення позивачу акту засобами поштового зв`язку або запрошення до Управління для підпису також відповідачем не надано;

- акт обстеження тимчасової споруди від 05.03.2019 року не містить інформацію про власника тимчасової споруди (свідоцтва про державну реєстрацію, місцезнаходження, П.І.Б., керівника), даних присутніх представників власника споруди під час складання акту. В графі паспорт прив`язки ТС, виданий Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради зазначено Інформація відсутня , доказів направлення відповідних запитів до Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради перед обстеженням відповідачем не надано. Графа Інші документи та розміщення ТС, їх реквізити та термін дії не заповнена. В графі Від суб`єкта господарювання , яка має містити інформацію про посаду, прізвище, ім`я та по-батькові представника такого суб`єкта вказано тільки про відмову від підпису без зазначення такої особи та її посади в ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області ;

- місцезнаходження позивача у м. Одесі - м. Одеса, вул. Героїв Крут, буд. 15, кв. 210, що цілком відповідає інформації Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. На території автостоянки за адресою вул. Варненська (кінотеатр Москва ) у приміщенні для чергового приймальника автостоянки постійно вивішені адреси та номер телефону представника позивача, наявна копія договору, схеми автостоянки, а також знаходиться черговий, в обов`язки якого входить забезпечення зберігання транспортних засобів на території автостоянки, а не представництво інтересів позивача у взаємовідносинах з представниками суб`єктів владних повноважень. Таким чином, проведене 5 березня 2019 року обстеження належної позивачу тимчасової споруди, яка заходиться на вул. Варненській на відповідність розміщення Правилам та чинному законодавству України відбувалось з грубим порушенням прав позивача;

- припис № 000305 від 5 березня 2019 року про демонтаж тимчасової споруди було складено за місцезнаходженням автостоянки одразу після складання акту, тобто за відсутності інформації від виконавчих органів Одеської міської ради (Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та КП Одестранспарксервіс ), без надання можливості позивачу надати власні пояснення та копії наявних в нього документів. Копію припису не було вручено уповноваженому представнику позивача або направлено у встановленому порядку засобами поштового зв`язку за адресою позивача, а залишено на автостоянці;

- листом № 43 від 6 березня 2019 року, складеним у відповідь на вимоги припису № 000305, повідомлялось про законність розміщення та обладнання на території автостоянки службового приміщення для чергового приймальника, не проведення підприємницької діяльності у такому приміщенні. Однак, відповіді на зазначений лист позивач не отримав. Зважаючи на зміст листа № 43, позивач обґрунтовано очікував, що ним повідомлено Управління про законність та відповідність вимогам законодавства розміщення ТС (приміщення чергового приймальника) на території автостоянки на вул. Варненській та відсутність підстав виконувати вимоги припису по демонтажу тимчасової споруди;

- відповідно до оскаржуваного рішення № 125, припису про демонтаж № 001358 від 05.04.2019 року адреса ТС позивача, яка підлягає демонтажу вулиця Варненська, що не дає можливість встановити конкретне місцезнаходження такої споруди на місцевості та передбачає демонтаж всіх споруд позивача, розміщених в межах вулиці Варненській;

- 9 квітня 2019 року працівники Управління прибули на територію автостоянки для демонтажу ТС, на пояснення працівника ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області про незаконність зазначеного рішення виконкому № 125 та припису № 001358 вони не реагували. Зважаючи на те, що робота автостоянки без приміщення для обслуговуючого персоналу в контексті положень ДБН В.2.3-15:2007 Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів , Постанови Кабінету Міністрів України № 115 від 22.01.1996 року з метою забезпечення роботи автостоянки та забезпечення схоронності транспортних засобів членів громадської організації до моменту скасування рішення, приміщення чергового приймальника автостоянки було переміщено на частину автостоянки, розташовану навпроти кінотеатру Москва у Київському районі. Зважаючи на текст рішення № 125 адреса місцезнаходження споруди фактично не змінилась, оскільки все ще знаходиться на вулиці Варненській та може бути демонтована працівниками Управління в будь-який час;

- з контексту п. 8.1 Статуту вбачається, що комерційною діяльністю може займатися не позивач, а юридичні особи, створені організацією у встановленому порядку. Отже, позивач не займається підприємницькою діяльністю;

- рішення № 125 Про демонтаж тимчасових споруд було прийнято 28 березня 2019 року. Відповідачем підтверджено, що порушення позивачем вимог Правил було встановлено 5 березня 2019 року під час обстеження та зафіксовано в акті, приписі № 000305 від 5 березня 2019 року встановив позивачу строк для демонтажу ТС - 8 березня 2019 року, 9 та 10 березня 2019 року були вихідними днями, а тому найближчою датою внесення адреси місцезнаходження ТС позивача до проекту рішення Про демонтаж тимчасових споруд могло бути 11 березня 2019 року. Проект рішення № 125 Про демонтаж тимчасових споруд з включенням до нього п. 3 Додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі, завізований і погоджений відповідно до п. 2.4.9 Регламенту, та документи на підставі яких розроблено проект рішення виконкому в частині пункту 3 Додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі, могли бути подані до загального відділу міської ради тільки не раніше 13 робочих днів. Таким чином рішення № 125 Про демонтаж тимчасових споруд в частині п. 3 Додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі, внесено на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради з порушенням вимог Регламенту виконавчих органів та Закону України Про доступ до публічної інформації , що свідчить про порушення виконавчим комітетом процедури прийняття оскаржуваного рішення;

- відповідач в обґрунтування прийняття оскаржуваного рішення № 125 посилається на проведене 5 березня 2019 року комісією у складі працівників Управління обстеження належної позивачу ТС, яка знаходиться на вул. Варненській, на відповідність розміщення Правилам розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 9 жовтня 2013 року № 3961-VI, та чинному законодавству України. За результатами обстеження складено акт обстеження тимчасової споруди від 5 березня 2019 р. Доказів виконання Управлінням вимог Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності під час проведення обстеження відповідач до суду не надав. Відсутні докази повідомлення позивача про проведення обстеження, відсутні звернення до позивача про необхідність підготувати та надати перед обстеженням всі документи, на підставі яких встановлено тимчасову споруду (приміщення для чергового приймальника) на вул. Варненська (кінотеатр Москва), відсутні докази направлення позивачу акту засобами поштового зв`язку або запрошення до Управління. Місцезнаходження тимчасової споруди зазначено як вул. Варненська, без прив`язки до місцевості.

В судовому засіданні представник відповідача не визнав адміністративний позов повністю, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив та додаткових поясненнях щодо окремих питань, які виникли при розгляді справи, із зазначенням таких обставин:

- підставою для прийняття відповідачем рішення про демонтаж тимчасової споруди є невиконання власником тимчасової споруди вимоги (припису) про усунення порушень;

- 05.03.2019 року комісією у складі начальника відділу з демонтажу управління ЗПСтРСР Одеської міської ради та головних спеціалістів відділу розвитку та експлуатації торгівлі Малиновського району комунальної установи Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради проведено обстеження належної ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області тимчасової споруди, яка знаходиться по вул. Варненській, на відповідність її розміщення Правилам розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3961-VI, та чинному законодавству України;

- як вбачається з акту обстеження тимчасової споруди від 05.03.2019 року, у результаті вказаного обстеження встановлено відсутність паспорта прив`язки даної тимчасової споруди, а також договору на право тимчасового користування місцем під її розміщення, що свідчить про порушення п. 6.1 Правил;

- 05.03.2019 року управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради винесено вимогу (припис) про демонтаж тимчасової споруди власними силами та за власний рахунок у строк до 08.03.2019 року. При цьому, у вимозі наголошено на тому, що у разі її невиконання демонтаж буде здійснено управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради;

- враховуючи те, що вимога (припис) про демонтаж тимчасової споруди ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області виконана не була, управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради підготовлено проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради про її демонтаж;

- відповідно до пп. 2 п. б ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування , п. 16 Правил, на підставі приписів Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради 28.03.2019 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 125 Про демонтаж тимчасових споруд , зокрема в частині демонтажу тимчасової споруди по вул. Варненській, належній ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області ;

- вказане рішення виконавчого комітету Одеської міської ради прийнято на підставі чинної вимоги (припису) управління РСРтЗПС Одеської міської ради, яка не була виконана позивачем. Отже, за наведених обставин будь-які підстави для відмови у затвердженні проекту рішення у виконавчого комітету Одеської міської ради були відсутні;

- ані паспорт прив`язки даної тимчасової споруди, ані договору на право тимчасового користування місцем під час її розміщення ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області до позовної заяви не додано, що свідчить про правомірність винесення відповідної вимоги (припису) та прийнятого на її підставі рішення;

- 05.04.2019 року управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради винесено припис № 001358, відповідно до якого ГО Автомобілісти м. Одеси та Одеської області повідомлено про прийняте виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення про демонтаж тимчасової споруди та відповідно необхідність демонтувати останню у строк до 09.04.2019 року;

- як вбачається з акту виконаних робіт з демонтажу від 09.04.2019 року, тимчасова споруда по вул. Варненській демонтована ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області власними силами. З урахуванням наведеного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 виконано в повному обсязі самим позивачем, що свідчить про відсутність порушених прав або законних інтересів позивача, які можуть бути поновлені шляхом задоволення даного позову;

- предметом перевірки управління РСРтЗПС Одеської міської ради при обстеженні споруди по вул. Варненській був не факт здійснення її власником підприємницької діяльності, а дотримання останнім вимог, встановлених законодавством у сфері встановлення, розміщення та експлуатації тимчасових споруд. Разом з тим, як вбачається з акту обстеження від 05.03.2019 року, комісією встановлено тип споруди - тимчасова споруди та товарна спеціалізація - послуги населення . З урахуванням наведеного, встановивши факт надання ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області платних послуг зі зберігання транспортних засобів, для чого використовувалися споруда, та відсутність передбачених законодавством документів, що є підставою для її розміщення, управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради винесено обґрунтовану вимогу (припис), невиконання якої і стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення;

- правовий статус неприбуткових підприємств, установ та організацій визначений, зокрема, п. 133.4.1 ст. 133 ПК України, яким передбачено вимоги, яким має одночасно відповідати така юридична особа. Проте, як вбачається зі змісту доданого до позовної заяви Статуту ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , останній не містить визначених Податковим кодексом України вимог, що є обов`язковими для отримання юридичною особою статусу неприбуткової. При цьому, жодних доказів внесення ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області до Реєстру неприбуткових установ та організацій позовна заява не містить. Більш того, пунктом 8.1 Статуту прямо передбачено можливість громадської організації здійснювати комерційну діяльність, що узгоджується з п. 2 ч. 2 ст. 21 Закону України Про громадські об`єднання ;

- Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів на території міста Одеси регулюється виключно питання організації паркування транспортних засобів, з урахуванням чого абсолютно логічним є відсутність у них положень щодо розміщення тимчасових споруд, що містять спеціальні нормативно-правові акти - Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та Правилами розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, на підставі яких і було прийнято оскаржуване рішення виконавчого комітету Одеської міської ради. Врегульований вказаними документами механізм розміщення тимчасових споруд є обов`язковим для застосування власниками (користувачами) такої споруди незалежно від перебування земельної ділянки, на якій вона розміщується, у користуванні тієї чи іншої особи. При цьому, здійснення діяльності із організації паркування транспортних засобів відповідно до договорів балансоутримання місць для паркування не є підставою для звільнення суб`єкта від обов`язку дотримання вимог законодавства щодо оформлення паспорту прив`язку;

- Правилами, які регулюють проведення управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради контролю за дотриманням вимог, встановлених законодавством у сфері встановлення, розміщення та експлуатації тимчасових споруд, не передбачено повідомлення їх власників про проведення обстеження. Як вбачається з акта обстеження тимчасової споруди від 05.03.2019 року, позивач відмовився від підпису, що підтверджено підписами представників комісії, які проводили вказане обстеження;

- згідно з позицією Верховного Суду, яка сформована, зокрема, у постановах від 20.03.2018 року у справі № 820/4554/17, від 03.04.2018 року у справі № 569/16681/16-а та від 12.04.2018 року № 826/8803/15, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними). З урахуванням наведеного жодна з обраних управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради дія не може вважатися незаконною, а питання доцільності вчинення таких дій є власним розсудом уповноваженого органу та не може бути предметом судового розгляду;

- Правилами не визначено конкретного виду відправлення (направлення) припису власникові тимчасової споруди. Натомість, як вбачається зі змісту позовної заяви, ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області отримала відповідну вимогу (припис) вчасно, що дозволяло виконати її вимоги у визначений в ній строк;

- проведена управлінням РСРтЗПС Одеської міської ради перевірка, а також вимога (припис) про демонтаж тимчасової споруди від 5.03.2019 року позивачем оскаржені не були. При цьому, предметом оскарження у даній справі є рішення виконавчого комітету Одеської міської ради, прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинними положеннями законодавства;

- статут ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області не відповідає вимогам, передбаченим для неприбуткових підприємств, установ, організацій. ПК України визначався конкретний строк, протягом якого установчі документи підприємств, установ та організацій (незалежно від дати їх реєстрації) мали бути приведені у відповідність до нових вимог неприбутковості. Враховуючи те, що зі спливом наведеного строку ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області не було внесено відповідні зміни, вказана організація не може вважатися неприбутковою;

- у постанові від 20.06.2019 року у справі № 520/2198/16 Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу щодо оскарження рішення органу місцевого самоврядування з підстав порушення регламенту такого органу, зазначив про те, що саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом;

- жодними нормами чинного законодавства України не передбачено обов`язок проведення громадських обговорень та/або громадських слухань стосовно проектів рішень про демонтаж тимчасових споруд. З урахуванням того, що оскаржуване у справі рішення не є нормативно-правовим актом та не підлягає обговоренню, вимоги ч. 3 ст. 15 Закону України До доступ до публічної інформації на останній не поширюється. Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду у справі № 522/18588/17;

- навіть за умови порушення строку оприлюднення проекту оскаржуваного рішення вказана обставина не є підставою для скасування самого рішення, що в свою чергу, жодним чином не сприятиме поновленню прав позивача на доступ до публічної інформації, адже не призведе до забезпечення доступу позивача до вказаної інформації, а відтак, не виконуватиме завдання адміністративного судочинства, що полягає у захисті порушень прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень суб`єктів владних повноважень;

- за чинності вимоги (припису) від 05.03.2019 року № 000305 та факту її невиконання, неприйняття виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення в оскаржуваній частині суперечило б положенням розділу 15 Правил, а тому за таких обставин у відповідача не було правових підстав не прийняти рішення в оскаржуваній частині, як і не було правових підстав надавати оцінку правомірності прийнятої Управлінням вимоги (припису);

- спірний об`єкт навіть не знаходиться вже у тому місці, яке відображено як в акті обстеження тимчасової споруди від 05.03.2019 року і акті виконаних робіт з демонтажу об`єкта дрібнороздрібної торгівлі від 09.04.2019 року, так і на географічному паспорті тимчасового платного об`єкта зберігання транспортних засобів, вул. Варненська від вул. Терешкової до вул. Ген. Петрова, і наданих позивачем матеріалах фото фіксації об`єкта на іншому місці розміщення. Натомість рішення відповідача в оскаржуваній частині прийняте саме стосовно того місця знаходження тимчасової споруди, з якого його було самостійно демонтовано позивачем на виконання рішення в оскаржуваній частині;

- відсутність затвердженої форми акта, згідно з яким здійснено обстеження спірної тимчасової споруди, не вказує на безпідставність обставин, встановлених згідно із ним. Правила не містять форми такого акту та не закріплюють його зміст, фактично зобов`язуючи Управління задокументувати виявлене порушення, що полягає у встановленні факту безпідставного розміщення тимчасової споруди, що і було зроблено у даній справі шляхом складання такого акта, у якому відображені усі встановлені відомості з порушеного питання;

- Правилами не передбачено повідомлення власників (користувачів) тимчасових споруд про проведення обстеження, а також вручення копії акта. При цьому, з урахуванням того, що в Управлінні відсутні відомості про оформлені в передбаченому порядку документи на тимчасову споруду, особа власника такої тимчасової спору зазвичай, встановлюється вже під час самого обстеження, що і було зроблено біля тимчасової споруди, коли представник позивача повідомив, що цей об`єкт належить саме позивачу, що і було відображено в акті;

- як вбачається з акта обстеження тимчасової споруди від 05.03.2019 року, цей представник позивача від підпису відмовився, що підтверджено підписами представників комісії, які проводили вказане обстеження, жодних доказів недостовірності яких позивачем не надано, а тому немає правових підстав відхиляти факт підтвердження відмови від підпису представника позивача уповноваженими посадовими особами, що здійснили таке обстеження на виконання власної компетенції у встановленому порядку;

- заперечуючи здійснення підприємницької діяльності, позивачем надано до суду документи, які стверджують протилежне. Зокрема, з географічного паспорту тимчасового платного об`єкта зберігання транспортних засобів, вул. Варненська від вул. Терешкової до вул. Ген. Петрова, вбачається, що фактично позивачем надаються послуги з платного зберігання транспортних засобів. Факт надання послуг населенню встановлено й в акті обстеження тимчасової споруди від 05.03.2019 року. ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області підтверджує те, що саме вона на момент прийняття рішення в оскаржуваній частині була оператором спеціально відведеної автостоянки з посиланням на Положення про організації та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі, затверджене рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1251-VI, що було чинне на час прийняття рішення в оскаржуваній частині;

- сама та обставина, що ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області за своїм статусом не має права здійснювати підприємницьку діяльність, не вказує на те, що нею не може фактично здійснюватися діяльність (під власну відповідальність), що підпадає під визначення підприємницька діяльність згідно із законодавством. В протилежному випадку нівелюється мета правового регулювання Правилами питання використання ТС, адже за логікою позивача усі суб`єкти, що за законодавством не мають права здійснювати підприємницьку діяльність, у такому розумінні нібито можуть безконтрольно та без ніякої відповідальності здійснювати розміщення відповідних ТС, прикриваючись самим лише статусом неприбуткової організації, що є очевидно неприпустимим;

- обстеження тимчасової споруди по вул. Варненська здійснено не в рамках державного нагляду (контролю) за господарською діяльністю ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , а в рамках контролю у сфері встановлення, розміщення та експлуатації тимчасових споруд, вимоги щодо здійснення якого передбачені відповідними Правилами. Більш того, позивач обмежився загальними посиланнями на порушення Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , без визначення, які саме приписи Закону порушені, що також вказує на необґрунтованість таких доводів;

- як вбачається з листа департаменту інформації та зв`язків з громадськістю Одеської міської ради від 02.07.2019 року № 01-18/276, проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року Про демонтаж тимчасових споруд оприлюднено на офіційному сайті Одеської міської ради OMR.GOV.UA 20.03.2019 року за посиланням: https://omr.gov.ua/ru/acts/projects/cominittee/172865/. Метою регламентування законодавцем строків оприлюднення проектів рішень органів місцевого самоврядування є саме забезпечення зацікавлених осіб правом на доступ до вказаної інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень. При цьому, метою позову є захист майнових інтересів позивача (прав продовжувати власну діяльність із використанням ТС), а не права на участь у місцевому самоврядуванні. Тобто, обґрунтовуючи позов порушенням законодавства, що регулює доступ до публічної інформації, позивач бажає захистити свій особистий майновий інтерес здійснювати діяльність оператора;

- представником позивача неодноразово наголошувалося, що у спірному об`єкті постійно знаходиться уповноважена особа організації, визначаючи її то черговим приймальником , то диспетчером . З огляду на це зауважимо, що після демонтажу вказаної тимчасової споруди Управлінням така уповноважена особа - Іванов Олександр Валентинович звернувся до Управління із заявою від 12.09.2019 року, у якій просив повернути спірний об`єкт - тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності з паркування автомобілів та надання послуг за зберігання автотранспортних засобів у нічний час на платній основі , а також: документи та інші речі, що знаходилися у цій тимчасовій споруді, які пов`язані з ...наданням послуг з діяльності паркування автомобілів на платній основі та касову виручку. Викладене безпосередньо уповноваженою особою ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області додатково підтверджує, що фактично спірна тимчасова споруда використовується позивачем для здійснення підприємницької діяльності.

В судовому засіданні представник третьої особи заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у поясненнях щодо позову, із зазначенням таких обставин:

- форма акту обстеження розроблена безпосередньо працівниками Управління після затвердження Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 9.10.2013 року № 3961-VI. Форма акту містить низку рядків для заповнення конкретною інформацією, яка потрібна для створення бази даних тимчасових споруд, що розміщується в місті Одесі;

- основною метою проведення обстеження та складання відповідного акту є встановлення факту наявності чи відсутності дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди на конкретному місці;

- пріоритетним для працівників Управління є заповнення акту в частині щодо наявності дозвільних документів. Інша частина акту заповнюється у тому разі, якщо під час обстеження встановлено такі дані як безпосередньо від власника (користувача) чи осіб, які працюють в тимчасовій споруді, інших наявних носіїв інформації (інформаційні таблички, стенд, куточок споживача та ін.) та особистого спостереження;

- під час обстеження тимчасової споруди, належної ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , по вул. Варненській в акт обстеження була внесена інформація, яку вдалося отримати від особи, що знаходиться в тимчасовій споруді. Зокрема, в акті зазначено назву власника тимчасової споруди, приблизну площу тимчасової споруди, товарну спеціалізацію, факт відсутності дозвільних документів. Назву власника тимчасової споруди встановлено зі слів особи, що знаходилась на місці проведення обстеження. Приблизну площу та товарну спеціалізацію встановлено шляхом особистого спостереження. Факт відсутності дозвільних документів: паспорту прив`язки та договору на право користування, встановлено зі слів особи, що знаходилась на місці проведення обстеження та бази даних тимчасових споруд, що ведеться в Управлінні. Іншої інформації про тимчасову споруду вказана особа не надала та не вказала своїх персональних даних і посади, на якій працює. Також ця особа відмовилась ставити свій підпис на приписі про демонтаж та акті обстеження, про що зазначено у даних документах;

- ані Правилами, ані іншим нормативним актом не встановлено конкретної процедури складання акту обстеження та подальшого видання припису (вимоги) про демонтаж тимчасової споруди. Зокрема, жодним чином не передбачено того, що акт обстеження та припис повинен вручатись уповноваженій особі власника або користувача тимчасової споруди;

- на виконання рішення Виконавчого комітету від 28.03.2019 року № 125 про демонтаж протиправно розміщеної тимчасової споруди, належної позивачу, демонтаж здійснено власними силами 09.04.2019 року, що зафіксовано у відповідному акті з фотофіксацією;

- під час здійснення обстеження тимчасової споруди проводилась фотофіксація, яка в свою чергу містилась в документах, на підставі яких готувався проект рішення Виконавчого комітету про демонтаж. Зокрема, на фото фіксації при обстеженні окрім адреси вул. Варненська , вказано також кінотеатр Москва . Відповідно, доказами проведення демонтажу такої тимчасової споруди є акт та фотофіксація, яка підтверджує, що тимчасова споруда вже не знаходиться на тому місці, на якому розташовувалась до прийняття рішення Виконавчого комітету. Також, зазначаємо, що фотофіксація протиправно розміщеної тимчасової споруди, яку включено до проекту рішення про демонтаж демонструється членами Виконавчого комітету при розгляді та прийняті такого рішення.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 5 березня 2019 року начальник відділу контролю з демонтажу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Бойченко І.Є. та головні спеціалісти відділу розвитку та експлуатації торгівлі Малиновського району комунальної установи Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради Унгуряну М.М., Найбулін М.І. здійснили обстеження тимчасової споруди на відповідність її розміщення Правилам розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VI, та чинному законодавству України, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Варненська та належить Громадській організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , за результати якого складено Акт обстеження тимчасової споруди. (т.1 а.с.99)

Згідно зі змістом вказаного акта, зокрема:

І. Інформація про власника тимчасової споруди:

1. Свідоцтво про державну реєстрацію (витяг, виписка) від __.__.20__ р., реєстр № __, ким видано:


2. Місце знаходження:


3. П.І.Б. керівника (для юридичної особи):


4. Під час складання акту присутні (посадові особи суб`єкту господарювання):


ІІ . У результаті обстеження встановлено:

1. Тип ТС: ТС (фотофіксація додається)

Примітка: тимчасова споруда, причеп, напівпричеп, інший транспортний засіб, літній

майданчик, у складі якого є помости, огорожі, намети, шатри та інші

пристрої (потрібно вписати).

2. Фактична площа ТС на підставі проведених замірів: ? 5 мІ

3. Площа ТС на підставі договору на право тимчасового користування місцями для ТС:


4. Товарна спеціалізація ТС: послуги населенню

5. Наявність документів для розміщення ТС:

- договір на право тимчасового користування місцями для розміщення ТС, укладений з Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради: договір не укладався

- паспорт прив`язки ТС, виданий Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради: інформація відсутня

- інші документи на розміщення ТС, їх реквізити та термін дії:


6. Стан прилеглої території: незадовільний (фотофіксація додається), наявність ЕВТ


(тип та кількість):

7. Договір на вивіз сміття з: інформація відсутня

8. Наявність підключення ТС до інженерних мереж:

- електропостачання (договір, укладений з електропостачальною компанією №


) інформація відсутня

- газопостачання (договір, укладений з газопостачальною компанією №


) інформація відсутня

- водопостачання та водовідведення (договір, укладений з водопостачальною компанією №


) інформація відсутня

9. Наявність урн для збору сміття


(тип та кількість)

10. Наявність порушень чинного законодавства України: поруш. п. 6.1 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності, затверджене рішенням ОМР від 09.10.13 р. № 3961-VI

ІІІ Підписи:

- начальник відділу контролю з демонтажу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Бойченко І.Є.

- головні спеціалісти відділу розвитку та експлуатації торгівлі Малиновського району комунальної установи Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради : Унгуряну М.М., Найбулін М.І.

Від суб`єкта господарювання (посада, П. І.Б. , підпис): відмова від підпису

Суб`єкт господарювання від підпису відмовився:

- начальник відділу контролю з демонтажу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Бойченко І.Є.

- головні спеціалісти відділу розвитку та експлуатації торгівлі Малиновського району комунальної установи Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради : Унгуряну М.М., Найбулін М. І.

До даного акту додано 2 фотознімки тимчасової споруди, щодо якої здійснено обстеження, із написом на одному з них: Варненська, кінотеатр Москва . (т.1 а.с.100, 101)

05.03.2019 року Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради позивачу видано вимогу (припис) про демонтаж тимчасової споруди № 000305 (т.1 а.с.102), в якій зазначено, зокрема:

- Ваша тимчасова споруда, яка знаходиться за адресою: м. Одеса,



, встановлена з порушенням Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VI, та чинного законодавства України. На підставі вищевикладеного, тимчасова споруда за вказаною адресою підлягає демонтажу згідно розділу 16 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VI;

- у зв`язку з цим Вам необхідно здійснити демонтаж тимчасової споруди, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, власними силами за власний рахунок та звільнити ТС від продукції, та товару у строк до 08.03.2019 р.;

- у разі невиконання цієї вимоги (припису) демонтаж буде здійснено Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради з наступним відшкодуванням коштів за демонтаж, перевезення та зберігання тимчасової споруди.

Відповідно до змісту відривного талону до вимоги (припису) № 000305 від 05.03.2019 року щодо суб`єкта господарювання - позивача в графі Вимогу (припис) одержав зазначено: відмовився від підпису. (т.1 а.с.103)

Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради підготовлено проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради Про демонтаж тимчасових споруд , згідно з додатком до якого, в тому числі тимчасової споруди позивача по вул. Варненська. (т.1 а.с.117-122)

Проект даного рішення опублікований на офіційному сайті Одеської міської ради 20.03.2019 року. (т.1 а.с.123-128, 175-176)

28.03.2019 року відповідачем, відповідно до пп. 2 п. б ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , п. 16 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 9 жовтня 2013 року № 3961-VI, на підставі приписів управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, прийнято рішення Про демонтаж тимчасових споруд № 125 (т.1 а.с.105зв.), яким вирішено, зокрема:

1. Доручити управлінню розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради:

1.1 Вжити заходів з демонтажу тимчасових споруд згідно з переліком (додається).

1.2 У 5-денний термін з дати набрання чинності чим рішенням надати приписи суб`єктам господарювання щодо проведення ними демонтажу тимчасових споруд власними силами за власний рахунок.

1.3 У разі непроведення своєчасного демонтажу суб`єктами господарювання демонтувати відповідні тимчасові споруди за рахунок міського бюджету з наступним відшкодування суб`єктами господарювання видатків на демонтаж, евакуацію та охорону на штрафному майданчику.

3. Доручити управлінню розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради забезпечити оприлюднення даного рішення у друкованому засобі масової інформації у встановлений чинним законодавством України термін.

У Додатку до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу , а саме № з/п 3 по Малиновському району (т.1 а.с.104-105) зазначено:

- найменування суб`єкта господарювання: Громадська організація Автомобілісти м. Одеси і Одеської області

- адреса (м. Одеса): вул. Варненська

- вид об`єкта: тимчасова споруда

- підстави для включення до демонтажу: протиправно розміщена (розміщується без паспорта прив`язки та укладеного договору).

Не погоджуючись із рішенням відповідача від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд в частині Додатку до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу , а саме № з/п 3 по Малиновському району, позивач оскаржив його у зазначеній частині в судовому порядку.

Судом також встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , ідентифікаційний код юридичної особи: 34673418 (т.1 а.с.143-144), зокрема:

- види діяльності: Код КВЕД 94.99 Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у. (основний),

- дата державної реєстрації: 18.10.2006,

- дані про відокремлені підрозділи юридичної особи:


,

- дані органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, визначений на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності за рік: Код КВЕД 94.99 Діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги позивача, згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, позивачем суду також надано копії, зокрема (т.1 а.с.17-61, 115-116, 197-221, т.2 а.с.21-31):

- Статуту Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , зареєстрованого зі змінами Головним управлінням юстиції в Одеській області, наказ від 26 липня 2010 року № 1029о/д, затвердженого Загальними зборами від 20.07.2010 року, Протокол № 9;

- географічного паспорту Тимчасового платного об`єкта зберігання транспортних засобів: вул. Варненська від вул. Терешкової до вул. Ген. Петрова, який затверджений заст. начальника управління транспортного комплексу міста та узгоджений: головою Малиновської районної адміністрації, начальником ОДАІ ОМУ УМВС України в Одеській області та начальником служби по організації та роботі парковок і автостоянок управління транспортного комплексу міста, на якому передбачений павільйон диспетчера ;

- договору балансоутримання місць для паркування № 193/К-КР-2018/03-01 від 20 грудня 2017 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, про наступне:

- п. 1.1.: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 14.12.2017 р. № 2781-VIІ Про внесення змін до рішення від 31.01.2011 р. № 281-VI , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 1650,00 мІ, що розташовані за адресою, м. Одеса , в тому числі: вул. Варненська (кінотеатр Москва) (325 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р.;

- договору балансоутримання місць для паркування № 194/М-КР-2018/03-01 від 20 грудня 2017 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, про наступне:

- п. 1.1.: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 14.12.2017 р. № 2781-VIІ Про внесення змін до рішення Одеської міської ради № 281-VI Про встановлення збору за місця паркування транспортних засобів , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 2561,00 мІ, що розташовані за адресою: м. Одеса , в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (350 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р.;

- договору балансоутримання місць для паркування № 114/К-КР-2017/03-01 від 28 грудня 2016 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, про наступне:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 р. № 1436-VI Про надання пільг зі сплати збору за місця для паркування транспортних засобів на спеціально відведених автостоянках на 2017 рік , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 1650,00 мІ, що розташовані за адресою: м. Одеса , в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (325 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2017 р. по 31 грудня 2017 р.;

- договору балансоутримання місць для паркування № 116/М-КР-2017/03-01 від 28 грудня 2016 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, про наступне:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 р. № 1436-VI Про надання пільг зі сплати збору за місця для паркування транспортних засобів на спеціально відведених автостоянках на 2017 рік , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 3461,00 мІ, що розташовані за адресою: м. Одеса , в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (350 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2017 р. по 31 грудня 2017 р.;

- договору про безоплатну передачу № 1/16 від 28 квітня 2016 року, укладеного між позивачем, як Приймаючим, та ТОВ Віст , як Передавальником, про те, що Передавальник безоплатно передає Приймаючому майно (цільове пожертвування), наведене в Додатку 1 до даного договору, для використання з метою, зазначеною в договорі. Відповідно до п. 3.1 цього договору, передача майна здійснюється за місцем дислокації автостоянки ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області : м. Одеса, вул. Варненська, 4-а, к-р Москва (договори балансоутримання № 130/М-КР-2014/03-01, № 131/К-КР-2014/03-01 від 16 грудня 2014 р. між КП Одестранспарксервіс та ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області );

- Додатку № 1 до договору про безоплатну передачу № 1/16 від 28 квітня 2016 року: Перелік майна, що передається Передавальником Приймаючому до Договору безоплатної передачі , відповідно до якого передається диспетчерський пункт 2000х2000 ;

- акту від 29 квітня 2016 року прийому-передачі майна за Договору безоплатної передачі № 1/16 від 28 квітня 2016 року, відповідно до якого позивачем прийнято один диспетчерський пункт 2000х2000 ;

- паспорту об`єкту оренди комунальної власності - автостоянки (окремого індивідуально визначеного майна у вигляді твердого покриття), яка використовується для паркування автотранспорту за адресою: Малиновський район, вул. Варненська, кінотеатр Москва, виготовленого Дочірнім підприємством Камбіо-Буд ТОВ Камбіо-Інвест за замовленням позивача, 2010 рік;

- паспорту об`єкту оренди комунальної власності - автостоянки (окремого індивідуально визначеного майна у вигляді твердого покриття), яка використовується для паркування автотранспорту за адресою: Київський район, вул. Варненська, кінотеатр Москва, виготовленого Дочірнім підприємством Камбіо-Буд ТОВ Камбіо-Інвест за замовленням позивача, 2010 рік;

- листа позивача, вих. № 43 від 6 березня 2019 року, адресованого заст. начальника Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, в якому зазначено таке:

- 05.03.2019 року на автостоянку ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , розташовану за адресою: вул. Варненська (к/р Москва ) було видано припис про демонтаж тимчасово розташованого об`єкта (диспетчерського пункту);

- дана автостоянка існує з 1991 року та експлуатується більше 27 років. За цей час позивачем були вкладені кошти в розширення кармана. За свій рахунок позивачем був встановлений та обладнаний диспетчерський пункт (організація неприбуткова і тому дана споруда не підпадає під розділ 16 правил розміщення тимчасових споруд, так як ніяка підприємницька діяльність в даній споруді не ведеться). Також позивач нагадує, що розміщення на автостоянці диспетчерського пункту регламентується рішенням сесії міської ради, договором з КП Одестранспарксервіс та схемою до договору, яка узгоджується з різними службами Одеської міської ради, та Управління торгівлі в цьому списку немає;

- на даний момент для експлуатації даної автостоянки позивачем укладений договір з КП Одестранспарксервіс та ніяких заборгованостей перед бюджетом немає;

- просимо розібратися в даній ситуації та скасувати припис № 000305 від 05.03.19 р.;

- також позивач довів до відома, що 21.02.19 р. позивачем отримано повідомлення від Департаменту муніципальної безпеки про демонтаж споруди. На сьогоднішній день, після надання пакета документів, у даного Управління питань до позивача немає;

- організація позивача входить у склад Громадського Союзу Асоціації Автомобілістів Одеської області і на сьогоднішній день розглядається питання про укладення договорів про оренду твердого покриття з управлінням торгівлі під усіма диспетчерськими пунктами на автостоянках позивача;

- копії документів та припису додаються. Паспорт автостоянки по вул. Варненська (к/р Москва ), договір № 154/М-КР-2018/03-01 від 20.12.2017 р., схема автостоянки;

- фотоматеріалів місцезнаходження ТС на вул. Варненській на момент підготовки відповіді на відзив (28.05.2019 року);

- рішення Одеської міської ради № 1251-VI від 20.09.2011 року Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , яким також затверджено Типовий договір балансоутримання місць для паркування;

- Додатку 1 до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1251-VI Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі ;

- рішення Одеської міської ради № 5286-VI від 27.08.2014 року Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції ;

- Додатку № 2 до рішення Одеської міської ради № 5286-VI від 27.08.2014 року Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведені стоянки) , відповідно до якого до відповідного переліку включено, зокрема по:

- Київському району, в тому числі № з/п 53 вул. Варненська (кінотеатр Москва ), кількість місць для паркування (одиниць): 25, займана площа (кв.м): 325, технічне облаштування: облаштовано;

- Малиновському району, в тому числі № з/п 40 вул. Варненська (кінотеатр Москва ), кількість місць для паркування (одиниць): 30, займана площа (кв.м): 350, технічне облаштування: облаштовано;

- витягу з Реєстру неприбуткових установ та організацій щодо позивача, відповідно до якого, зокрема:

- дата включення неприбуткової організації до Реєстру, починаючи з якої визначається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації: 05.10.2010 ,

- ознака неприбутковості: 0032 - громадські об`єднання,

Рішення про включення, повторне включення неприбуткової організації до Реєстру або зміну ознаки неприбутковості

- дата рішення: 13.02.2017 ,

- номер рішення: 1715524600141,

- тип рішення: присвоєння ознаки неприбутковості;

- Статуту Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області (нова редакція), зареєстрованого зі змінами Головним управлінням юстиції в Одеській області, наказ від 26.07.2010 року № 1029-0/8, затвердженого Загальними зборами від 04.11.2016 року, Протокол № 22, відповідно до якого, зокрема:

- п. 2.1: головною метою Організації є об`єднання членів та координація їх діяльності задля представлення і захисту спільних, майнових й інших законних прав та інтересів;

- п. 2.2: основними напрямками діяльності Організації є, зокрема: забезпечення організованого зберігання належних членам організації транспортних засобів; сприяння створенню, будівництву, облаштуванню автомобільних стоянок усіх типів, тощо.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду надано копії (т.1 а.с.106, 107, 228-231):

- припису Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів, вих. № 001358 від 05.04.2019 року, виданого позивачу на виконання рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд , у зв`язку з чим необхідно демонтувати тимчасову споруду (пересувну тимчасову споруду) за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, у строк до 09.04.2019 року;

- акту від 09.04.2019 року виконаних робіт по демонтажу об`єкта дрібнороздрібної торгівельної мережі (тимчасової споруди, елемента вуличної торгівлі) , відповідно до якого:

- Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, в особі начальника відділу контролю по демонтажу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Бойченко І.Є. в присутності головного спеціаліста відділу демонтажу Муніципальної служби розвитку торгівлі Одеської міської ради Недайвода А.В., які діють на підставі ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , Положення про управління, за рішенням МВК № 125 від 28.03.2019 року встановлено, що суб`єктом господарювання - позивачем демонтаж об`єкта - Т/С, розміщеного за адресою: Варненська, здійснений власними силами;

- фотоматеріалів ТС.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин ): Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), Господарським кодексом України від 16.01.2003 року № 436-IV (далі - ГК України), законами України: Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), Про громадські об`єднання від 22.03.2012 року № 4572-VI (далі - Закон № 4572-VI), Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), Про доступ до публічної інформації від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI), Правилами розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, додаток до рішення Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3961-VI (далі - Правила розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності), Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 року № 244, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за № 1330/20068 (далі - Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності № 244), Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1342 (далі - Правила № 1342), Правилами зберігання транспортних засобів на автостоянках, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 115 (далі - Правила № 115).

Відповідно до пп. 2 п. б ст. 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв`язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об`єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об`єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об`єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.

Згідно з п. 1.3 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності у зазначених Правилах, нижче наведені терміни вживаються у такому значенні:

пересувна ТС (збірно-розбірна) - споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності, у тому числі спеціальні причепи та напівпричепи (згідно з ДСТУ 2984-95 Засоби транспортні дорожні ), а також відкриті (літні) майданчики, за виключенням майданчиків, у складі яких відсутні помости, огорожі, намети, шатри.

Відповідно до пп. 6.1 п. 6 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності підставою для розміщення ТС в межах м. Одеси є паспорт, який надається Управлінням та договір з Уповноваженим органом. Самовільне розміщення ТС та розміщення ТС на зеленій зоні - забороняється.

У визначених п. 4.2. Правил випадках розміщення ТС відбувається у відповідності до комплексної схеми розміщення ТС.

Згідно з пп. 7.1 п. 7 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності підставою для встановлення ТС є паспорт (додаток 1) та відповідний договір на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, укладений з Уповноваженим органом.

Відповідно до пп. 15.1 п. 15 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності заходи з контролю за дотриманням фізичними та юридичними особами вимог, встановлених законодавством у сфері встановлення, розміщення та експлуатації ТС та елементів торгівлі, здійснюється Уповноваженим органом в межах відповідно покладених на нього повноважень, завдань та функцій в порядку, встановленому цими Правилами.

Згідно з пп. 15.4 п. 15 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності за результатами проведених Уповноваженим органом інвентаризації та/або обстеження, складається акт, у якому фіксуються виявлені порушення. За наслідками розгляду акту фіксації та доданих до нього матеріалів Уповноважений орган вправі здійснити наступні дії:

- звернутися до особи, якою допущено порушення встановленого порядку розміщення та експлуатації ТС та елементу торгівлі з приписом про усунення порушень у визначений Уповноваженим органом термін;

- звернутись до особи, що порушує вимоги цих Правил з приписом про демонтаж протиправно розміщених ТС та елементів торгівлі;

- звертатись до інших органів, уповноважених здійснювати контроль за додержанням законодавства про благоустрій населених пунктів.

Відповідно до пп. 15.6 п. 15 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності у разі невиконання або неналежного виконання власником (користувачем) ТС припису про усунення порушень, Уповноважений орган готує проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради про демонтаж таких ТС та виносить його на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради.

Згідно з п. 16 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності підставою для проведення демонтажу ТС та/або елементу торгівлі є протиправність їх розміщення відповідно до п.1.4. цих Правил.

Демонтаж, перевезення, зберігання ТС, елементу торгівлі здійснюються Уповноваженим органом за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником (користувачем) ТС, елементу торгівлі винним у порушенні Правил.

У разі протиправного розміщення ТС демонтаж зазначених об`єктів здійснюється їх власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу.

У разі невиконання зазначеної вимоги (припису) у встановлений Уповноваженим органом термін, демонтаж ТС здійснюється Уповноваженим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.

У разі протиправного розміщення елементу торгівлі, демонтаж зазначеного об`єкту здійснюється його власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу.

У разі невиконання вимоги (припису) Уповноваженого органу у встановлений у вимозі (приписі) строк, демонтаж елементу торгівлі здійснюється Уповноваженим органом на підставі наказу керівника Уповноваженого органу.

Для виконання функцій, передбачених пп.16.3, 16.5 цих Правил, Уповноважений орган може використовувати послуги суб`єктів господарювання на підставі господарських договорів.

ТС не може бути демонтована Уповноваженим органом за наявності у суб`єкта господарювання чинного паспорту, крім випадків порушення порядку експлуатації ТС, передбачених цими Правилами та встановлених Уповноваженим органом. Призупинення дії паспорту може бути здійснено Уповноваженим органом за вичерпних підстав, передбачених цими Правилами.

Демонтовані ТС та елементи торгівлі транспортуються для подальшого зберігання на територію, що знаходиться у віданні Уповноваженого органу. Витрати, пов`язані з проведенням демонтажу ТС та елементів торгівлі, їх транспортуванням та зберіганням, відшкодовуються власником (користувачем) демонтованих ТС, елементів торгівлі. Уповноважений орган вправі вимагати відшкодування таких витрат у судовому порядку шляхом звернення з відповідними позовами згідно з вимогами чинного законодавства.

Факт проведення демонтажу ТС, елементу торгівлі, засвідчується актом проведення демонтажу, що складається не пізніше наступного дня від дати проведення демонтажу. За необхідності до акта додається фотофіксація місця розташування до та після демонтажу ТС, елементу торгівлі. Акт проведення демонтажу складається в двох примірниках, один з яких спрямовується на зберігання в Уповноважений орган, а другий надається власнику (користувачу) ТС, елементу торгівлі (у разі його встановлення) або надсилається йому поштою з повідомленням про вручення.

Зберігання демонтованих ТС, елементів торгівлі, забезпечує Уповноважений орган, однак не більше терміну зберігання, встановленого чинним законодавством України.

Повернення демонтованих ТС, елементів торгівлі їх власнику (користувачу) здійснюється на підставі його письмової заяви, що подається до Уповноваженого органу у довільній формі. До заяви обов`язково додаються документи, що підтверджують право власності Заявника на демонтовані ТС, елементи торгівлі. У випадку, коли ТС, елемент торгівлі розміщував користувач, додатково додається документ, що підтверджує право користування такими об`єктами. Протягом семи робочих днів з дня отримання заяви Уповноважений орган готує розрахунок витрат на проведення демонтажу ТС, елементу торгівлі та його зберігання й вручає його власнику (користувачу) ТС, елементу торгівлі. Видача ТС, елементу торгівлі здійснюється протягом п`яти днів з дня отримання документів, що підтверджують внесення власником (користувачем) ТС, елементу торгівлі коштів в рахунок відшкодування витрат на проведення їх демонтажу, перевезення та зберігання. Видача ТС, елементів торгівлі здійснюється за актом приймання-передачі, один примірник якого видається власнику (користувачу) ТС, елементу торгівлі, а інший - залишається в Уповноваженому органі. У випадку отримання ТС, елементу торгівлі уповноваженою особою власника (користувача) до акта приймання-передачі додається також копія документа, що підтверджує право такої особи на вчинення відповідних дій від імені власника (користувача) ТС, елементу торгівлі. Повернення ТС, елементу торгівлі без відшкодування витрат на проведення демонтажу, перевезення та зберігання не допускається.

Згідно з ч.ч. 2, 3, 4 ст. 28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до п.п. 1.3, 2.1, 2.30, 2.35 Правил № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).

У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Документація щодо встановлення ТС, видана до набрання чинності цим Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії.

Згідно з пп.пп. 133.4.1, 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України, зокрема, неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами .

Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

Відповідно до ч.ч. 1-3, 5 ст. 1 Закону № 4572-VI громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об`єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 21 Закону № 4572-VI громадське об`єднання зі статусом юридичної особи має право здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об`єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об`єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об`єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону № 2939-VI проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Відповідно до п. 8-1 Правил № 1342 забороняється обладнання суб`єктами господарювання, крім операторів, місць для паркування на тротуарах та проїзній частині автомобільних доріг.

Операторам забороняється передавати майданчики для паркування на тротуарах та проїзній частині автомобільних доріг у користування іншим суб`єктам господарювання.

Згідно з п. 7 Правил № 115 у службовому приміщенні, де розміщується черговий приймальник автостоянки, повинні бути вивішені ці Правила, розпорядок роботи, інформація про тарифи за надання послуг, правила пожежної безпеки та техніки безпеки, обов`язки чергового приймальника, план-схема автостоянки із зазначенням напрямку руху транспорту і номерів місць зберігання, план термінової евакуації транспортних засобів, номери телефонів власника (органу, що здійснює функції з управління майном) автостоянки, державних органів у справах захисту прав споживачів, міліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, книга скарг та пропозицій, зразки оформлення перепустки і квитанції на зданий для зберігання транспортний засіб.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, а саме:

Оскаржуване позивачем в певній частині рішення від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд прийняте відповідачем :

- відповідно до пп. 2 п. б ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , п. 16 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 9 жовтня 2013 року № 3961-VI,

- на підставі приписів управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради.

У Додатку до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу , а саме № з/п 3 по Малиновському району (т.1 а.с.104-105) зазначено:

- найменування суб`єкта господарювання: Громадська організація Автомобілісти м. Одеси і Одеської області

- адреса (м. Одеса): вул. Варненська

- вид об`єкта: тимчасова споруда

- підстави для включення до демонтажу: протиправно розміщена (розміщується без паспорта прив`язки та укладеного договору).

Проте, як встановлено судом вище, по-перше, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області , ідентифікаційний код юридичної особи: 34673418, від 18.04.2019 року, зокрема основним видом діяльності позивача є - діяльність інших громадських організацій (Код КВЕД 94.99), дата державної реєстрації: 18.10.2006 , та у позивача немає відокремлених підрозділів юридичних осіб.

Відповідно до Статуту Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області (нова редакція), зареєстрованого зі змінами Головним управлінням юстиції в Одеській області, наказ від 26.07.2010 року № 1029-0/8, затвердженого Загальними зборами від 04.11.2016 року, Протокол № 22, зокрема:

- п. 2.1: головною метою Організації є об`єднання членів та координація їх діяльності задля представлення і захисту спільних, майнових й інших законних прав та інтересів;

- п. 2.2: основними напрямками діяльності Організації є, зокрема: забезпечення організованого зберігання належних членам організації транспортних засобів ; сприяння створенню, будівництву, облаштуванню автомобільних стоянок усіх типів, тощо.

Відповідно до витягу з Реєстру неприбуткових установ та організацій щодо позивача, відповідно до якого, зокрема:

- дата включення неприбуткової організації до Реєстру, починаючи з якої визначається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації: 05.10.2010 ,

- ознака неприбутковості: 0032 - громадські об`єднання,

Рішення про включення, повторне включення неприбуткової організації до Реєстру або зміну ознаки неприбутковості

- дата рішення: 13.02.2017 ,

- номер рішення: 1715524600141,

- тип рішення: присвоєння ознаки неприбутковості .

Отже, єдиними (основним) видом діяльності позивача є - діяльність інших громадських організацій (Код КВЕД 94.99), у позивача немає відокремлених підрозділів юридичних осіб, та позивач є неприбутковою організацією.

По-друге, за замовленням позивача Дочірнім підприємством Камбіо-Буд ТОВ Камбіо-Інвест виготовлені паспорти, 2010 рік, об`єкту оренди комунальної власності - автостоянки (окремого індивідуально визначеного майна у вигляді твердого покриття) , яка використовується для паркування автотранспорту за адресами:

- Малиновський район, вул. Варненська, кінотеатр Москва ;

- Київський район, вул. Варненська, кінотеатр Москва .

Згідно з Додатком № 2 до рішення Одеської міської ради № 5286-VI від 27.08.2014 року Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведені стоянки) , до відповідного переліку включено, зокрема по:

- Київському району, в тому числі № з/п 53 вул. Варненська (кінотеатр Москва ) , кількість місць для паркування (одиниць): 25, займана площа (кв.м): 325 , технічне облаштування: облаштовано;

- Малиновському району, в тому числі № з/п 40 вул. Варненська (кінотеатр Москва ) , кількість місць для паркування (одиниць): 30, займана площа (кв.м): 350 , технічне облаштування: облаштовано;

Відповідно до договору про безоплатну передачу № 1/16 від 28 квітня 2016 року, укладеного між позивачем, як Приймаючим, та ТОВ Віст , як Передавальником, Передавальник безоплатно передає Приймаючому майно (цільове пожертвування), наведене в Додатку 1 до даного договору, для використання з метою, зазначеною в договорі. Відповідно до п. 3.1 цього договору, передача майна здійснюється за місцем дислокації автостоянки ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області : м. Одеса, вул. Варненська, 4-а, к-р Москва (договори балансоутримання № 130/М-КР-2014/03-01, № 131/К-КР-2014/03-01 від 16 грудня 2014 р. між КП Одестранспарксервіс та ГО Автомобілісти м. Одеси і Одеської області ).

Згідно з Додатком № 1 до договору про безоплатну передачу № 1/16 від 28 квітня 2016 року: Перелік майна, що передається Передавальником Приймаючому до Договору безоплатної передачі , відповідно до якого передається диспетчерський пункт 2000х2000 .

Відповідно до акту від 29 квітня 2016 року прийому-передачі майна за Договору безоплатної передачі № 1/16 від 28 квітня 2016 року, відповідно до якого позивачем прийнято один диспетчерський пункт 2000х2000 .

У Географічному паспорті Тимчасового платного об`єкта зберігання транспортних засобів: вул. Варненська від вул. Терешкової до вул. Ген. Петрова, який затверджений заст. начальника управління транспортного комплексу міста та узгоджений : головою Малиновської районної адміністрації, начальником ОДАІ ОМУ УМВС України в Одеській області та начальником служби по організації та роботі парковок і автостоянок управління транспортного комплексу міста , передбачений павільйон диспетчера .

Відповідно до договору балансоутримання місць для паркування № 114/К-КР-2017/03-01 від 28 грудня 2016 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, зокрема:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 р. № 1436-VI Про надання пільг зі сплати збору за місця для паркування транспортних засобів на спеціально відведених автостоянках на 2017 рік , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 1650,00 мІ, що розташовані за адресою: м. Одеса , в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (325 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2017 р. по 31 грудня 2017 р.

Відповідно до договору балансоутримання місць для паркування № 116/М-КР-2017/03-01 від 28 грудня 2016 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, зокрема:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 р. № 1436-VI Про надання пільг зі сплати збору за місця для паркування транспортних засобів на спеціально відведених автостоянках на 2017 рік , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 3461,00 мІ, що розташовані за адресою: м. Одеса , в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (350 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2017 р. по 31 грудня 2017 р.

Відповідно до договору балансоутримання місць для паркування № 193/К-КР-2018/03-01 від 20 грудня 2017 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, зокрема:

- п. 1.1.: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 14.12.2017 р. № 2781-VIІ Про внесення змін до рішення від 31.01.2011 р. № 281-VI , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 1650,00 мІ, що розташовані за адресою, м. Одеса , в тому числі: вул. Варненська (кінотеатр Москва) (325 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р.

Відповідно до договору балансоутримання місць для паркування № 194/М-КР-2018/03-01 від 20 грудня 2017 року, укладеного між Комунальним підприємством Одестранспарксервіс , як Уповноваженою особою, та позивачем, як Оператором, зокрема:

- п. 1.1.: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 14.12.2017 р. № 2781-VIІ Про внесення змін до рішення Одеської міської ради № 281-VI Про встановлення збору за місця паркування транспортних засобів , Уповноважена особа надає право Оператору організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) загальною площею 2561,00 мІ, що розташовані за адресою: м. Одеса , в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (350 мІ) ;

- п. 1.2.: Оператор здійснює обслуговування (експлуатацію) місць для паркування з метою надання послуг паркування та перерахування збору за місця для паркування транспортних засобів у розмірі та порядку, передбаченому Розділом 3 цього договору Розмір і порядок розрахунків ;

- п. 2.3.2: Оператор зобов`язаний здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування;

- п. 6.1.: термін дії договору визначається на період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р.

Отже, позивач як неприбуткова організація для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 р. № 1342 Про затвердження Правил паркування транспортних засобів , ст. 268-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 р. № 1631-VI Про затвердження Правил благоустрою території м. Одеси (текстової частини) у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1534-VI, рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 р. № 5286-VI Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, у новій редакції , рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 р. № 1251-VI Про затвердження Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі , рішення Одеської міської ради від 07.12.2016 р. № 1436-VI Про надання пільг зі сплати збору за місця для паркування транспортних засобів на спеціально відведених автостоянках на 2017 рік , рішення Одеської міської ради від 14.12.2017 р. № 2781-VIІ Про внесення змін до рішення Одеської міської ради № 281-VI Про встановлення збору за місця паркування транспортних засобів :

- організовував та провадив діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) , що розташовані за адресою: м. Одеса, в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (325 мІ) (Київський район); м. Одеса, в тому числі, вул. Варненська (кінотеатр Москва) (350 мІ) (Малиновський район);

- облаштував диспетчерський пункт / павільйон диспетчера .

По-третє, відповідно до змісту вимоги (припису) третьої особи від 05.03.2019 року № 000305 про демонтаж тимчасової споруди, на підставі його відповідачем прийнято рішення в оскарженій позивачем частині, зокрема:

- Ваша тимчасова споруда, яка знаходиться за адресою: м. Одеса,



, встановлена з порушенням Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VI, та чинного законодавства України. На підставі вищевикладеного, тимчасова споруда за вказаною адресою підлягає демонтажу згідно розділу 16 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 р. № 3961-VI;

- у зв`язку з цим Вам необхідно здійснити демонтаж тимчасової споруди, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, власними силами за власний рахунок та звільнити ТС від продукції, та товару у строк до 08.03.2019 р.;

- у разі невиконання цієї вимоги (припису) демонтаж буде здійснено Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради з наступним відшкодуванням коштів за демонтаж, перевезення та зберігання тимчасової споруди.

Проте, як встановлено вище, позивач не провадить підприємницьку діяльність, відповідно споруда позивача, призначена для диспетчера автостоянки, не містить продукцію та товар для провадження підприємницької діяльності.

Судом також встановлено, що відповідно до змісту відривного талону до вимоги (припису) № 000305 від 05.03.2019 року щодо суб`єкта господарювання - позивача в графі Вимогу (припис) одержав зазначено: відмовився від підпису .

Проте, у вимозі (приписі) не зазначено, хто саме відмовився від підпису. Та відповідачем не наведено доводів та не надано доказів на їх підтвердження щодо даних про особу, яка відмовилась від підписання цієї вимоги (припису), в тому числі щодо повноважень цієї особи діяти від імені позивача.

Крім цього, згідно зі змістом Акту обстеження тимчасової споруди від 5 березня 2019 року, на підставі якого, фактично, третьою особою видана вимога (припис) № 000305 від 05.03.2019 року, на підставі його відповідачем прийнято рішення в оскарженій позивачем частині, зокрема:

І. Інформація про власника тимчасової споруди:

1. Свідоцтво про державну реєстрацію (витяг, виписка) від __.__.20__ р., реєстр № __, ким видано:


2. Місце знаходження:


3. П.І.Б. керівника (для юридичної особи):


4. Під час складання акту присутні (посадові особи суб`єкту господарювання):


ІІ . У результаті обстеження встановлено:

1. Тип ТС: ТС (фотофіксація додається)

Примітка: тимчасова споруда, причеп, напівпричеп, інший транспортний засіб, літній

майданчик, у складі якого є помости, огорожі, намети, шатри та інші

пристрої (потрібно вписати).

2. Фактична площа ТС на підставі проведених замірів: ? 5 мІ

3. Площа ТС на підставі договору на право тимчасового користування місцями для ТС:


4. Товарна спеціалізація ТС: послуги населенню

5. Наявність документів для розміщення ТС:

- договір на право тимчасового користування місцями для розміщення ТС, укладений з Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради: договір не укладався

- паспорт прив`язки ТС, виданий Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради: інформація відсутня

- інші документи на розміщення ТС, їх реквізити та термін дії:


6. Стан прилеглої території: незадовільний (фотофіксація додається), наявність ЕВТ


(тип та кількість):

7. Договір на вивіз сміття з: інформація відсутня

8. Наявність підключення ТС до інженерних мереж:

- електропостачання (договір, укладений з електропостачальною компанією №


) інформація відсутня

- газопостачання (договір, укладений з газопостачальною компанією №


) інформація відсутня

- водопостачання та водовідведення (договір, укладений з водопостачальною компанією №


) інформація відсутня

9. Наявність урн для збору сміття


(тип та кількість)

10. Наявність порушень чинного законодавства України: поруш. п. 6.1 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності, затверджене рішенням ОМР від 09.10.13 р. № 3961-VI

ІІІ Підписи:

- начальник відділу контролю з демонтажу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Бойченко І.Є.

- головні спеціалісти відділу розвитку та експлуатації торгівлі Малиновського району комунальної установи Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради : Унгуряну М.М., Найбулін М.І.

Від суб`єкта господарювання (посада, П. І.Б. , підпис): відмова від підпису

Суб`єкт господарювання від підпису відмовився:

- начальник відділу контролю з демонтажу Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Бойченко І.Є.

- головні спеціалісти відділу розвитку та експлуатації торгівлі Малиновського району комунальної установи Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради : Унгуряну М.М., Найбулін М.І.

Проте, у вказаному акті також не зазначено, хто саме відмовився від підпису від суб`єкта господарювання. Та третьою особою не наведено доводів та не надано доказів на їх підтвердження щодо даних про особу, яка відмовилась від підписання цієї вимоги (припису), в тому числі щодо повноважень цієї особи діяти від імені позивача.

Також, жодних доказів на підтвердження надання позивачем послуг населенню, як провадження підприємницької діяльності, відповідачем суду не надано.

Крім того, згідно з наведеним змістом акта, висновок, наведений п. 10: Наявність порушень чинного законодавства України: поруш. п. 6.1 Правил розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності, затверджене рішенням ОМР від 09.10.13 р. № 3961-VI, - здійснений за відсутністю інформації , зокрема, щодо наявності документів для розміщення ТС: паспорта прив`язки ТС, виданий Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради; інших документів на розміщення ТС, їх реквізити та термін дії.

Проте, як встановлено судом вище, такі інші документи у позивача наявні.

В листі, вих. № 43 від 6 березня 2019 року, адресованому заст. начальника Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, позивач повідомив третю особу про усі вищенаведені спірні обставини та додав до зазначеного листа підтверджуючі документи.

При цьому суд не бере до уваги наведені та надані відповідачем та третьою особою докази на доведення дій позивача та третьої особи, вчинених останніми після прийняття оскаржуваного рішення, як такі, що не стосуються предмета спору (дослідження, доказування).

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття рішення в оскарженій позивачем частині, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновку, що:

- позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає фактичним обставинам справи та, відповідно, змісту правових норм, що регулюють спірні правовідносини;

- оскаржуване рішення від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд в частині п. 3 Додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу у Малиновському районі прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно

- адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 0.0.1321597821.1 від 11.04.2019 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в сумі 1921,00 грн., яка є належною за подання цього адміністративного позову. (т.1 а.с.5)

Відповідно, стягненню з Виконавчого комітету Одеської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області підлягає сума судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

В повному обсязі рішення складено з урахуванням часу перебування головуючого судді на лікарняному з 16 по 18 жовтня 2019 року та вихідних днів.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області (місцезнаходження: вул. Валентини Терешкової, 15, кв. 210, м. Одеса, 65078, ідентифікаційний код юридичної особи: 34673418) до Виконавчого комітету Одеської міської ради (місцезнаходження: Думська площа, 1, м. Одеса, 65026, ідентифікаційний код юридичної особи: 04056919), третя особа - Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (місцезнаходження: вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, ідентифікаційний код юридичної особи: 25830731), про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Про демонтаж тимчасових споруд в частині Додатку до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.03.2019 року № 125 Перелік тимчасових споруд, що підлягають демонтажу , а саме № з/п 3 по Малиновському району.

Стягнути з Виконавчого комітету Одеської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Громадської організації Автомобілісти м. Одеси і Одеської області суму судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 21 жовтня 2019 року.

Суддя М.Г. Цховребова

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.10.2019
Оприлюднено04.12.2019
Номер документу86061560
СудочинствоАдміністративне