Ухвала
від 18.11.2019 по справі 910/4319/19
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

"18" листопада 2019 р. Справа№ 910/4319/19

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Ткаченка Б.О.

суддів: Суліма В.В.

Майданевича А.Г.

За участю секретаря судового засідання Москаленко Г.С.

представників сторін:

від позивача - Миколаєнко В.М. - дов. б/н від 05.03.2019,

від відповідача - Волков Д.Ю. - дов. № 11 від 27.02.2019,

розглянувши матеріали

апеляційної скарги Регіонального відділення Фонду державного майна

України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях

на рішення Господарського суду міста Києва

від 04.07.2019

у справі № 910/4319/19 (суддя Сівакова В.В.)

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою

відповідальністю Нова Україна

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по

Київській, Черкаській та Чернігівській областях

про визнання недійсними і скасування рішень, зобов`язання

вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

18.11.2019 через Відділ автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Нова Україна надійшла заява про відвід головуючого судді Ткаченка Б.О., підписана керівником позивача.

Заява мотивована тим, що строк розгляду справи є досить тривалим, що може свідчити про ймовірну упередженість суду.

У судовому засіданні 18.11.2019 представник позивача не підтримав заяву про відвід судді Північного апеляційного господарського суду Ткаченка Б.О. та заперечив проти її задоволення. Проте, судова колегія не встановила у представника позивача відповідних повноважень.

Представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях залишив вирішення вказаного питання на розсуд суду.

Право подавати заяву про відвід судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об`єктивності та неупередженості розгляду справи. Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини закріплені основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її цивільного позову в національному суді, серед яких - розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відвід - це процесуальний інститут, що містить умови, за яких особа не може брати участі у конкретній справі. Відвід судді в господарському процесі як правова категорія - це висловлена в письмовій формі недовіра колегії господарського суду на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі внаслідок виявлення будь-якої особистої прихильності чи упередженості, заявлена учасником розгляду конкретної справи.

Згідно зі статті 35 Господарського процесуального кодексу України України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу) у випадках, визначених статтями 35, 36 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 4 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Частиною 3 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Після спливу вказаного строку заявляти відвід (самовідвід) дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.

Колегія суддів не приймає як належне твердження заявника (як на доказ упередженості судді) про тривалість розгляду справи, з огляду на наступне.

Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах ФПК ГРОСС проти України, Лагун проти України, Буряк проти України, ТОВ Гержик проти України) суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту, з урахуванням основних засад (принципів) господарського судочинства, встановлених ст. 2 ГПК України.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі Фрідлендер проти Франції, Смірнова проти України).

Розгляд даної справи здійснюється з урахуванням зазначених критерії, зокрема, великої кількості обставин у справі, які необхідно дослідити суду, важливості справи та інших.

При цьому, заява подана з пропуском строків встановлених ч. 3 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України та не містить належних аргументів щодо правомірності несвоєчасного подання.

Правовідносини суду з кожним учасником процесу підпорядковані досягненню головної мети - винесення законного та обґрунтованого рішення, а також створення особам, що беруть участь у справі, процесуальних умов для забезпечення захисту їх прав, а також прав та інтересів інших осіб.

Господарський процесуальний обов`язок сторони - це належна поведінка сторони в господарському судочинстві, що вимагається та забезпечується процесуальним законом, а також кореспондує суб`єктивному процесуальному праву суду.

Процесуальні права надані законом тим особам, які беруть участь у процесі для сприяння суду при розгляді справ, для сприяння їх правильному вирішенню, і кожного разу, коли сторона у справі вчиняє будь-яку процесуальну дію не з цією метою, а задля досягнення якихось сторонніх цілей (для введення суду в оману, для затягування розгляду, для створення перешкод опоненту) вона виходить за межі дійсного змісту свого права, тобто зловживає ним.

Так, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див. рішення ЄСПЛ у справі Шульга проти України , no. 16652/04, від 02.12.2010) і запобігання неналежній та такій, що затягує справу, поведінці сторін у цивільному процесі є завданням саме державних органів (див. рішення ЄСПЛ у справі Мусієнко проти України , no. 26976/06, від 20.01.2011).

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.05.2018 у справі №910/14716/17.

Судова колегія звертає увагу, що наведений висновок також підтверджується неузгодженістю позиції позивача, так як відвід поданий керівником, а представником такий відвід не підтримано.

З огляду на вказане вище, відповідно до ч. 3 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України колегія суддів залишає відповідну заяву без розгляду.

Керуючись статтями 35, 38, 207, 234, 270 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Нова Україна про відвід судді Північного апеляційного господарського суду Ткаченка Б.О. - залишити без розгляду.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Б.О. Ткаченко

Судді В.В. Сулім

А.Г. Майданевич

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.11.2019
Оприлюднено06.12.2019
Номер документу86105544
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/4319/19

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сівакова В.В.

Ухвала від 24.02.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сівакова В.В.

Ухвала від 17.02.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сівакова В.В.

Постанова від 18.11.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 18.11.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Постанова від 18.11.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 18.11.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 10.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сівакова В.В.

Ухвала від 04.11.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Ухвала від 17.10.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні