Рішення
від 02.12.2019 по справі 908/1833/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 17/113/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2019 Справа № 908/1833/19

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсун В.Л.

при секретарі судового засідання - Юсубовій Д.В.

розглянувши матеріали справи № 908/1833/19

за позовною заявою: приватного підприємства «Валтек» , 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 8

до відповідача: публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» , 04050, м. Київ, вул. Глибочицька, буд 17, код ЄДРПОУ 36530971.

про визнання неправомірними дій публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж

Присутні представники:

від позивача: Кравець О.О., ордер серії ЗП № 133504 від 06.08.19

від відповідача: Лєлєкова В.В., довіреність № 35 від 01.01.19

від третьої особи: Лагутін Д.М., ордер серії ДП № 2176/016 від 25.09.19

СУТЬ СПОРУ:

23.07.19 до господарського суду Запорізької області звернулось приватне підприємство «Валтек» (надалі ПП «Валтек» ) з позовною заявою за вих. від 23.07.19 про визнання неправомірними дій публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (надалі ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ) щодо проведення перерахунку за період з грудня 2019 по травень 2019 обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії, плати за послуги з компенсації за перетікання реактивної електроенергії з грудня 20 17 по червень 2019, в результаті яких у ПП «Валтек» виникло зобов`язання щодо їх сплати на загальну суму 812 703,20 грн., з яких: 540 954,90 грн. плати за спожиту електроенергію за період з грудня 2017 по грудень 2018, 3 941,05 грн. плати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії (перерахунок за період з грудня 2017 по червень 2019), 42 599,88 грн. плати за розподіл електроенергії (перерахунок за період з лютого 2019 по травень 2019), 225 207,37 грн. за електроенергію. Позов обґрунтовано ст. ст. 216, 217, 218, 235, 236, 237 ГК України, ст. ст. 1, 2, 49, 54, 91, 162 ГПК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджено постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 312.

23.07.19 за наслідками проведеного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа № 908/1833/19 передана для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою суду від 29.07.19 справа прийнята до провадження (розгляду), присвоєно справі номер провадження 17/113/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 21.08.19.

09.08.19 до суду від ПП «Валтек» надійшла заява за вих. від 09.08.19 про уточнення позовних вимог, в якій останній просить суд визнати неправомірними дії публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж щодо проведення перерахунку за період з грудня 2017 року по травень 2019 року обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії, плати за послуги з компенсації за перетікання реактивної електроенергії з грудня 2017 року по червень 2019 року, в результаті яких у Приватного підприємства «Валтек» виникло зобов`язання щодо їх сплати на загальну суму 812 703,20 грн., з яких: 540 954,90 грн. плати за спожиту електроенергію за період з грудня 2017 р. по грудень 2018 р., 3 941,05 грн. плати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії (перерахунок за період з грудня 2017 р. по червень 2019 р.), 42 599,88 грн. плати за розподіл електричної енергії (перерахунок за період з лютого 2019 р. по травень 2019 р.), 225 207,37 грн. за електроенергію.

Також, 09.08.19 до суду надійшла заява за вих. від 09.08.19, в якій представник позивача просить суд залучити до участі у справі № 908/1833/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, буд. 17).

20.08.19 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній, просить суд, в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Відзив долучено судом до матеріалів справи.

21.08.19 до суду надійшло клопотання за вих. від 21.08.19, про оголошення перерви в підготовчому засіданні, в якому представник позивача просить суд оголосити перерву у підготовчому засіданні по справі № 908/1833/19 для надання можливості позивачу подати відповідь на відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні 21.08.19 представник позивача підтримав заяву за вих. від 09.08.19 про уточнення позовних вимог та заяву за вих. від 09.08.19 про залучення до участі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ТОВ «Торгова електрична компанія» . Просив суд задовольнити вказані заяви. Представник відповідача проти заявлених заяв не заперечив та також підтримав вказані заяви позивача.

Суд вважає, що уточнена вимога (фактично технічна описка в прохальній частині позовної заяви в зазначенні періоду перерахунку обсягу вартості спожитої активної електроенергії) не суперечить нормам ГПК України, а тому прийнято судом до розгляду.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Частинами 4, 5, 6 ст. 50 ГПК України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 4). Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. (ч. 5) Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку (ч. 6).

Враховуючи вищевикладене, з метою прийняття законного та обґрунтованого рішення у даній справі по суті спору, суд задовольнив заяву позивача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Крім того, в судовому засіданні представник позивача просив суд не розглядати клопотання за вих. від 21.08.19 про оголошення перерви в підготовчому засіданні, про що зазначив на першому аркуші вказаного клопотання.

Таким чином, суд не розглядав вказане клопотання позивача за вих. від 21.08.19 про оголошення перерви в підготовчому засіданні

Ухвалою від 21.08.19 судом залучено до участі у справі № 908/1833/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» (далі ТОВ «Торгова електрична компанія» ). Продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів - до 28.10.19, відкладено судове засідання на 26.09.19.

18.09.19 до суду надійшла відповідь на відзив за вих. від 17.09.19 в якій позивач просить суд прийняти до уваги його (позивача) доводи та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Відповідь на відзив за резолюцією головуючого судді долучено до матеріалів справи.

Також, 26.09.19 до суду надійшли пояснення ТОВ «Торгова електрична компанія» за вих. від 25.09.19, які в судовому засіданні 26.09.19 долучено за резолюцією головуючого судді до матеріалів справи.

В підготовчих засіданнях 26.09.19, 07.10.19 судом оголошувалась перерва на 07.10.19 та 10.10.19 відповідно.

07.10.19 до суду надійшло заперечення від відповідача за вих. від 07.10.19 № 483/33, в якому останній, просить суд, в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Крім того, 07.10.19 до суду надійшло клопотання від відповідача за вих. від 07.10.19 № 484/33 про призначення експертизи, в якому останній просить суд призначити по справі електротехнічну експертизу та поставити експерту питання направленні на з`ясування обсягу електричної енергії, спожитого електроустановкою ПП Валтек за період роботи лічильника АСЕ 6000 № 63068102 з порушенням схеми його підключення, а саме:

1. Виходячи з параметрів зафіксованих автоматизованою системою обліку, до якої

входить лічильник АСЕ 6000 № 63068102, які були зчитані за допомогою ліцензійного програмного забезпечення АСЕ РІLОТ, Version 4.8.0, виробник Itron та програмного комплексу Енерго Центр , Version 3.3.1, виробник ТОВ Вік Софт (м. Чернігів), та оформлені додатком № 1, 2 до акту від 13.06.19 №1324, чи є 07.12.17 датою початку періоду порушення роботи вузла обліку (ввід № 1) адміністративно-виробничої будівлі ТОВ Валтек , розташованого в ТП-445?

2. У разі підключення трансформаторів струму до лічильника, у спосіб встановлений згідно акту № 1312 від 11.06.19, чи фіксується обсяг спожитої

електричної енергії фази С у параметрах лічильника 2.8.0 та 4.8.0 з дотриманням класу точності 1.0 згідно паспорту лічильника АСЕ 6000 № 63068102?

3. При однакових умовах електричного навантаження за однаковий проміжок часу,

чи буде обсяг спожитої електричної енергії при підключенні у спосіб, передбачений паспортом лічильника по фазам А + В + С в параметрі 1.8.0 та у спосіб, встановлений згідно акту № 1312 від 11.06.19 по фазам А + В в параметрі 1.8.0 плюс по фазі С в параметрі 2.8.0 однаковим?

4. Чи є обсяг спожитої електричної енергії, зафіксований параметрами 2.8.0 та 4.8.0 лічильника АСЕ 6000 № 63068102, обсягом фактично спожитої електричної енергії по фазі С електроустановкою адмінбудівлі ТОВ Валтек за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 з урахуванням схеми підключення згідно акту № 1312 від 11.06.19?

5. Чи можна вважати обсягом фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий період сумою обсягів, зафіксованих лічильником АСЕ 6000 № 63068102 в параметрах активної електричної енергії 1.8.0 по фазам А та В та 2.8.0 по фазі С та сумою обсягів, зафіксованих в параметрах реактивної електричної енергії 3.8.0 по фазам А та В та 4.8.0 по фазі С з урахуванням схеми підключення згідно акту № 1312 від 11.06.19 та відсутністю у ПП Валтек генеруючого електроустаткування згідно договору про постачання електричної енергії № 13056 від 28.02.14 та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 13056 від 01.01.19?

Проведення експертизи представник відповідача просить суд доручити Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.

10.10.19 до суду, також, надійшло заперечення проти клопотання про призначення експертизи за вих. від 10.10.19, в якому представник позивача заперечив проти проведення електротехнічної експертизи та просить суд відмовити відповідачу в задоволенні вказаного клопотання відповідача за вих. від 07.10.19 № 484/33 про призначення експертизи.

Крім того, 10.10.19 до суду від позивача надійшло пояснення за вих. від 10.10.19, в якому представник позивача просить суд визнати поважними причини неподання та встановити додатковий строк для подання наступних доказів, а саме: копії акту введення в дослідну експлуатацію ЛУЗОД, копії протоколу держаної метрологічної атестації ЛУЗОД та копії свідоцтва про державну метрологічну атестацію; копії Додатку № 8 до ПРРЕЕ; копії актів від 26.12.14.

В судовому засіданні 10.10.19 присутні представник позивача та третьої особи не заперечили проти прийняття до розгляду заперечень відповідача за вих. від 07.10.19 № 483-33 на відповідь позивача на відзив.

З метою забезпечення права кожного із учасників у даній справі на належний судовий захист, судом прийнято до розгляду заперечення відповідача за вих. від 07.10.19 № 483-33 на відповідь позивача на відзив.

Також, в судовому засіданні 10.10.19 присутні представники відповідача та третьої особи не заперечили проти прийняття до розгляду заперечень позивача від 10.10.19 проти клопотання відповідача про призначення експертизи та пояснень позивача від 10.10.19 (в порядку ст. 46 ГПК України).

З метою забезпечення права кожного із учасників у даній справі на належний судовий захист судом прийнято до розгляду заперечення позивача від 10.10.19 проти клопотання відповідача про призначення експертизи та пояснення позивача від 10.10.19 (в порядку ст. 46 ГПК України).

Представник відповідача підтримав клопотання за вих. від 07.10.19 № 484/33 про призначення експертизи, яке обґрунтовано наступним. У п. 2 відповіді на відзив, позивач зазначив, що в результаті порушення нормальної схеми підключення лічильник не може правильно визначити обсяг спожитої електричної енергії, і, як наслідок, перерахунок є необґрунтованим. При здійсненні перерахунку відповідачем взято до уваги обсяг спожитої електричної енергії, який зафіксовано у параметрах 2.8.0 та 4.8.0 лічильника АСЕ 6000 № 63068102 згідно додатків № 1, 2 до акту від 13.06.19 № 1324, що в розумінні ст. ст. 75-79 ГПК України є належними, достатніми та беззаперечними доказами фактичного споживання обсягу електричної енергії, який додатково виставлений споживачу до сплати. На думку відповідача, з огляду на те, що позивач ставить під сумнів обсяг спожитої електричної енергії згідно перерахунку, відповідач просить суд призначити по даній справі електротехнічну експертизу та поставити експерту питання, направлені на з`ясування обсягу електричної енергії, спожитого електроустановкою ПП «Валтек» за період роботи лічильника АСЕ 6000 № 63068102 з порушенням схеми його підключення. Проведення експертизи відповідач просить суд доручити Дніпропетровському НДІ судових експертиз.

Представник позивача заперечив проти задоволення клопотання ПАТ «Запоріжжяобленерго» та призначення у цій справі електротехнічної експертизи з огляду на наступне. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. На думку позивача, підставою для призначення судом експертизи під час розгляду справи є необхідність дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Як вбачається з заявленого ПП «Валтек» позову його предметом є визнання неправомірними дій ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ щодо проведення перерахунку за період з грудня 2017 р. по травень 2019 р. обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії, плати за послуги з компенсації за перетікання реактивної електроенергії з грудня 2017 р. по червень 2019 р., в результаті яких у ПП «Валтек» виникло зобов`язання щодо їх сплати на загальну суму 812 703,20 грн., з яких: 540 954,90 грн. плати за спожиту електроенергію за період з грудня 2017р. по грудень 2018р., З 941,05 грн. плати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії (перерахунок за період з грудня 2017р. по червень 2019р., 42 599,88 грн. плати за розподіл електричної енергії (перерахунок за період з лютого 2019р. по травень 2019р., 225 207,37 грн. за електроенергію. Відповідач, обґрунтовуючи клопотання про призначення експертизи, посилається на ті обставини, що у п. 2 відповіді на відзив позивач зазначає про те, що в результаті порушення нормальної схеми підключення лічильник не може правильно визначати обсяг спожитої електричної енергії, і як наслідок перерахунок є необґрунтованим. Також, відповідачем у клопотанні зазначено про те, що враховуючи, що позивач ставить під сумнів обсяг спожитої електричної енергії згідно перерахунку, то постає необхідність у з`ясуванні обсягу електричної енергії, спожитого електроустановкою ПП «Валтек» за період роботи лічильника АСЕ 6000 № 63068102 з порушенням схеми його підключення. Позивач вважає, що питання, які пропонуються відповідачем та по яким має бути проведена експертиза не стосуються обставин, які входять до предмета доказування у даній справі. Таким чином, позивач зазначає, що питання, які згідно клопотання про призначення експертизи пропонуються відповідачем для проведення експертизи, не стосуються обставин, що мають значення для даної справи та повинні досліджуватися під час розгляду справи для підтвердження факту без облікового споживання електричної енергії та стягнення не облікованої електричної енергії.

Представник третьої особи підтримав клопотання відповідача та вважає за доцільне призначити у даній справі електротехнічну експертизу.

Розглянувши клопотання ПАТ «Запоріжжяобленерго» за вих. від 07.10.19 № 484/33 про призначення експертизи суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення та, як наслідок, відмову у його задоволенні.

Відмовляючи у задоволенні вказаного клопотання суд виходив з того, що:

- позивач заперечує проти задоволення вказаного клопотання з підстав того, що питання, заявлені на експертизу не стосуються обставин, які входять до предмету доказування у цій справі;

- за змістом принципу змагальності, позивач повинен довести обставини, які мають значення для справи і на які він посилається як на підставу своїх вимог;

- належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76 ГПК України). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2);

- обставини (ч. 1 ст. 77 ГПК УКраїни), які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування;

- достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 ГПК України);

- достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 79 ГПК України). Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2);

- позивач у даній справі звернувся до суду із позовними вимогами до ПАТ «Запоріжжяобленерго» про визнання неправомірними дій ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ (вважає, що порушення виникли з вини оператора системи (відповідача) … та відповідачем порушено порядок застосування до позивача оперативно-господарської санкції…).

Ухвалою суду від 10.10.19 судом закрито підготовче провадження у справі № 908/1833/19 та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 30.10.19.

23.10.19 до суду надійшло пояснення відповідача за вих. від 23.10.19 № 489/33.

30.10.19 до суду надійшло пояснення позивача за вих. від 30.10.19.

В судовому засіданні 30.10.19 присутні представники відповідача та третьої особи не заперечили проти прийняття до розгляду пояснень позивача від 30.10.19 (в порядку ст. 42 ГПК України).

З метою забезпечення права кожного із учасників у даній справі на належний судовий захист, судом прийнято до розгляду пояснення позивача від 30.10.19 (в порядку ст. 42 ГПК України).

Також, в судовому засіданні 30.10.19 присутні представники позивача та третьої особи не заперечили проти прийняття до розгляду пояснень відповідача за вих. від 23.10.19 № 489/33.

З метою забезпечення права кожного із учасників у даній справі на належний судовий захист, судом прийнято до розгляду пояснення відповідача за вих. від 23.10.19 № 489/33.

В судових засіданнях 30.10.19, 11.11.19 та 26.11.19 оголошувались перерви в розгляді справи по суті спору відповідно на 11.11.19, 26.11.19 та 02.12.19.

02.12.19 до суду надійшло клопотання відповідача за вих. від 02.12.19, в якому представник відповідача, керуючись ст. 42 ГПК України, просить суд при винесенні рішення по справі прийняти до уваги судову практику, а саме постанову Верховного Суду від 05.03.19 № 910/9374/17.

В судовому засіданні 02.12.19 присутні представники позивача та третьої особи не заперечили проти прийняття до розгляду вказаного клопотання відповідача за вих. від 02.12.19.

З метою забезпечення права кожного із учасників у даній справі на належний судовий захист судом прийнято в якості інформації вказане клопотання відповідача за вих. від 02.12.19.

Розгляд справи здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації (не в режимі відеоконференції) судового процесу за допомогою ПАК Оберіг та комплексі Акорд .

У засіданні суду 02.12.19, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін та третій особі повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Позивач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві за вих. від 23.07.19 з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог за вих. від 09.08.19, у відповіді на відзив за вих. від 17.09.19 та у поясненнях за вих. від 10.10.19 і за вих. від 30.10.19. Просив суд визнати неправомірними дій ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ щодо проведення перерахунку за період з грудня 2017р. по травень 2019р. обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії, плати за послуги з компенсації за перетікання реактивної електроенергії з грудня 2017р. по червень 2019р., в результаті яких у ПП «Валтек» виникло зобов`язання щодо їх сплати на загальну суму 812 703,20 грн., з яких: 540 954,90 грн. плати за спожиту електроенергію за період з грудня 2017р. по грудень 2018р., 3 941,05 грн. плати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії (перерахунок за період з грудня 2017р. по червень 2019р.), 42 599,88 грн. плати за розподіл електроенергії (перерахунок за період з лютого 2019р. по травень 2019р.), 225 207,37 грн. за електроенергію.

Відповідач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях проти позову заперечив в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву за вих. від 16.08.19 № 233/33, у запереченні за вих. від 07.10.19 № 483/33 та у поясненнях за вих. від 23.10.19 № 489/33. Просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Третя особа , в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях підтримав надані письмові пояснення за вих. від 25.09.19 та просить суд прийняти законне та обґрунтоване рішення по справі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін та третьої особи, суд

ВСТАНОВИВ:

28.02.14 між відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (Постачальник електричної енергії) та приватним підприємством «Валтек» (Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 13056 (Договір), за умовами якого (п. 1) Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у Додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу» , а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 «Точки продажу електричної енергії споживачу» .

Згідно з п. 2.1 договору, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до умов пунктів 2.3.4 та 2.3.5 договору, Споживач зобов`язався оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 4 Порядок розрахунків та № 5 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії . Здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника електричної енергії та електроустановками споживача згідно з додатком № 6 Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії .

Пунктом 6 додатка № 4 до договору № 13056 від 28.02.14 визначено, що за підсумками розрахункового періоду постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для остаточного розрахунку. Сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних наданого споживачем Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію з урахуванням сум платежів, що надійшли від споживача.

Відповідно до п. 4.2.3. договору, Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затв. постановою НКРЕ від 14.10.10 № 1338, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.12.10 за № 1417/18712, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі - Методика), у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, споживання електроенергії поза засобами обліку, інших умов, визначених Методикою .

Згідно п. 4.2.4. Договору, Споживач не несе відповідальності перед Постачальником електричної енергії відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника електричної енергії або внаслідок дії обставин непереборної сили .

Відповідно до п. 4.4 договору, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов договору іншою стороною , за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень . Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право навести до акта свої зауваження. Для цілей виконання умов даного пункту під поняттям представник споживача вважається будь-яка особа, що знаходиться на території об`єкту споживача не залежно від наявності цивільно-правових або трудових відносин безпосередньо зі споживачем. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.

Пунктом 9.4. Договору визначено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.14. Договір вважається щорічно продовжений на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено по припинення його дії. Умови, а також термін дії договору, можуть бути переглянуті в будь-який момент за узгодженням сторін.

Пунктом 6 додатку № 5 до договору № 13056 від 28.02.14 визначено, перелік точок розрахункового обліку споживача, а саме:

- адміністративно-виробнича будівля за адресою пр. Леніна, 158 (основний ввід), місцем установки розрахункового обліку є ТП-445 А-5, тип розрахункового електролічильника - АСЕ 661С054С № 63068102 3*5-10А, розрахунковий коефіцієнт трансформаторів струму - 800/5, розрахунковий коефіцієнт трансформаторів напруги - 1, розрахунковий коефіцієнт обліку - 160, клас напруги - 2, група споживача - 1, категорія споживача - промислова до 750 кВА, дозволена потужність - 452,1* к Вт, кількість робочих днів у тиждень - 7, кількість годин роботи на добу - 14, кількість робочих днів у тиждень - 7 та кількість годин роботи на добу - 24;

- адміністративно-виробнича будівля за адресою пр. Леніна, 158 (резервний ввід), місцем установки розрахункового обліку є ТП-445 А-14, тип розрахункового електролічильника - АСЕ 661С054С № 63068101 3*5-10А, розрахунковий коефіцієнт трансформаторів струму - 800/5, розрахунковий коефіцієнт трансформаторів напруги - 1, розрахунковий коефіцієнт обліку - 160, клас напруги - 2, група споживача - 1, категорія споживача - промислова до 750 кВА, дозволена потужність - 452,1* к Вт, кількість робочих днів у тиждень - 7, кількість годин роботи на добу - 14, кількість робочих днів у тиждень - 7 та кількість годин роботи на добу - 24.

У відповідності до актів про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії до 1000 В від 06.12.17, інженером ТА ВАТ Запоріжжяобленерго в особі ЗМЕМ Тимощук В.Я. проведено пломбування ТП 6/0,4 445 ПП Валтек за адресою пр. Соборний, 158 за договором про постачання електричної енергії № 13057.

Згідно із актом пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії до 1000 В та встановлення індикаторів від 06.12.17, інженером ТА ВАТ Запоріжжяобленерго в особі ЗМЕМ Тимощук В.Я. проведено пломбування та встановлено індикатори на ТП 6/0,4 445 ПП Валтек за адресою пр. Соборний, 158 за договором про постачання електричної енергії № 13057.

Відповідно до положень Закону України Про ринок електричної енергії з 01.01.19 позивач розпочав провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії, що видана згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13.11.18 № 1415.

На виконання вимог Закону України Про ринок електричної енергії , Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.18 № 312, позивачем на сайті http//www.zoe.com.ua розміщено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії .

З 01.01.19 ПП «Валтек» , за допомогою заяви-приєднання від 05.11.18, приєднався до Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії (на умовах договору про постачання електричної енергії № 13056 від 28.02.14).

У відповідності до п. 1.1. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії, цей договір споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії побутовим споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з Заявою-приєднання , що є Додатком № 1 до цього Договору.

Умови Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.18 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів. Далі за текстом цього Договору Оператор системи та Споживач іменуються - Сторона, а разом - Сторони (п. 1.2. договору).

Розділом 2 Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії визначено, що:

- Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком № 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (п. 2.1.);

- відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в Додатку № 3 Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії до цього Договору (п. 2.2.);

- Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком №4 Порядок розрахунків (п. 2.3.).

У відповідності до п. 3.2. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії, за підсумками розрахункового місяця Оператор системи розподілу забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу незалежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у т.ч. постачальником Споживача. Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача. За необхідності для Споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць, Споживач (його Постачальник) має укласти із Оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, в якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до Адміністратора комерційного обліку (за необхідності).

Згідно із п. 8.6. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії Оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 8.7. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором. Акт про порушення підписується представником Оператора системи та Споживачем або представником Споживача. Представником Споживача є особа, яка знаходиться на території об`єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників Оператора системи до перевірки об`єкту. У разі відмови Споживача або представника Споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі, акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником Оператора системи та двома будь-якими незаінтересованими особами, за умови посвідчення їх осіб. На підставі акта про порушення уповноваженими представниками Операторами системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом. У разі якщо при оформленні протоколу комісією було допущено механічні помилки (описки), то такі помилки усуваються шляхом оформлення комісією відповідних змін до протоколу. На засідання комісії про внесення змін до протоколу запрошується Споживач.

Пунктом 8.8. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії визначено, що Споживач не несе відповідальності перед Оператором системи відповідно до вимог підпунктів 8.5 та 8.6 цієї глави Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Оператора системи або внаслідок дії обставин непереборної сили.

ПП «Валтек» , за допомогою заяви-приєднання від 05.04.19, приєднався до Договору про постачання електричної енергії № 151/2019-Е (далі договір від 05.04.19 № 151/2019-Е).

Таким чином, 05.04.19 між товариство з обмеженою відповідальністю Торгова електрична компанія (Постачальник) та приватним підприємством Валтек укладено договір про постачання електричної енергії споживачу, згідно якого (п. 2.1. договору від 05.04.19 № 151/2019-Е), за цим договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику вартість купованої електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

У відповідності до п. 1.1. договору від 05.04.19 № 151/2019-Е, умови цього Договору розроблені з урахуванням вимог Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Згідно із п. 2.2. договору від 05.04.19 № 151/2019-Е, обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Відповідно до акту ПАТ Запоріжжяобленерго в особі ЗМЕМ від 11.06.19 (дослівно): Розпочато проведення технічної перевірки розрахункових приладів обліку ПП Волтек адмінприміщення за адресою пр. Соборний, 158. … Ввод № 1 виконану технічну перевірку розрахункового обліку, дані обліку: АСЕ 6000 № 63068102, пок: 1.8.0 - 13597, 457; 2.8.0 - 01912,908; 3.8.0 - 03161,103; 4.8.0 - 00490,234 під час якої було виявлено порушення схеми підключення вторинних кіл трансформаторів струму ф С . Підключення цієї фази на трансформаторів струму виконано у зворотньому напрямку, і як наслідок обсяг спожитої електричної енергії по фазі С фіксувався лічильником в параметрі 2.8.0 - Споживачу буде виконано до нарахування обсягу спожитої електричної енергії ф С … .

У відповідності до акту від 13.06.19 (пряма мова): В рамках виконання умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії д 13058 від 01.01.19, персоналом ЗМЕМ ПАТ Запоріжжяобленерго (оператора системи розподілу) в складі: начальника СЗВТА Сьомки О.І., провідного інженера СТА Артюхова С.В., інженера з ТА СЗВТА Тимощук В.Я., майстра СТО ПО Галишова Ф.Ф. в присутності представника ПП Валтек - електрика Хватова О.В., в період з 11.06.19 по 13.06.19 проведена технічна перевірка роботи засобів розрахункового обліку електроенергії споживача Валтек розташовано за адресою м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158 (адміністративне приміщення). За результатами технічної перевірки встановлено наступне: 11.06.19 зафіксовані наступні покази лічильника АСЕ 6000 зав. № 63068102 А+. 1.8.0 - 13597,457; А-. 2.8.0 - 01912,308; R+. 3.8.0 - 03161,103; R-. 4.8.0. - 00490,234. Виявлено порушення схеми підключення вторинних кіл вимірювального трансформатору струму фази С . Підключення даної фази на трансформаторі струму виконано у зворотньому напрямі, в наслідок чого обсяг спожитої активної електричної енергії по фазі С фіксується лічильник в параметрі А-.2.8.0 та реактивної енергії відповідно в R-. 4.8.0. … Споживачу буде виконано донарахування обсягу спожитої електричної енергії по фазі С вводу № 1 в період з 07.12.17 по 11.06.19 на підставі показів які зафіксував лічильник АСЕ 6000 № 63068102 .

ПАТ Запоріжжяобленерго в особі ЗМЕМ супровідним листом за вих. від 21.06.19 № 55/44-4535 направило ПП Валтек рахунки № 13056 від 21.06.19, а саме: про спожиту електричну енергію на суму 540 954,90 грн., про плату за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії на суму 3 941,05 грн. та про плату за розподіл електричної енергії на суму 42 599,88 грн. (вказані рахунки отримані представником ПП Валтек 25.06.19 нарочно, про що свідчить підпис та дата представника ПП Валтек Хватова А.В. на вищевказаному супровідному листі.

Супровідним листом за вих. від 25.07.19 № 55/44-5330 ПАТ Запоріжжяобленерго в особі ЗМЕМ, у зв`язку з допущеними технічними описками під час формування рахунків щодо проведеного перерахунку за спожиту активну електроенергію, плати послуги за перетоки реактивної електроенергії та плати послуги з розподілу електричної енергії направило ПП Валтек відповідні рахунки з повідомленням про те що рахунки, які були направлені листами від 21.056.19 № 55/44-4535 та від 04.07.19 № 55/44-4804 не підлягають оплаті.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази та пояснення сторін суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

Статтею 86 ГПК України унормовано, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно із ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Статтями 11 та 509 ЦК України визначено, що однією із підстав виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк, є договір.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Статтею 629 ЦК України унормовано, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до положень ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається крім випадків, передбачених законом.

Аналогічний припис містить Господарський кодекс України, частинами 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб`єкти господарювання та ін. учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1). ... Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається крім випадків, передбачених законом (ч. 7).

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» (чинний із 11.06.17), учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема про постачання електричної енергії споживачу.

Згідно із ч. 1 ст. 66 вказаного вище Закону, купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюють виробники, електропостачальники , оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець та споживачі .

Згідно із п. 2.1.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.

Як зазначено в пункті 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.18 № 312 після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Таким чином, Договір про постачання електричної енергії № 13056 від 28.02.14 є чинним у редакції договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Розділом 1, а саме п. 1.2. договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії від 28.02.14 № 13056 передбачено, що умови Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.18 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

У відповідності до п. 8 ч. 3 ст. 66 Закону України «Про ринок електричної енергії» , відповідний двосторонній договір має встановлювати, зокрема, права, обов`язки та відповідальність сторін.

Частинами 1-3 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є:

1) порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності;

2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

3) порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;

4) крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку;

5) розкомплектування та пошкодження об`єктів електроенергетики, розкрадання майна таких об`єктів;

6) пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку;

7) неподання або несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, а також надання недостовірної інформації у такій звітності;

8) необґрунтована відмова в доступі до системи передачі або системи розподілу або у приєднанні до системи передачі або системи розподілу;

9) створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду (контролю);

10) порушення правил охорони об`єктів електроенергетики;

11) дії, що перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об`єктів електроенергетики виконувати свої службові обов`язки;

12) припинення постачання електричної енергії споживачам, що не допускають порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та/або електропостачальником;

13) неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

14) пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо;

15) відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов`язок надання такого доступу встановлений законодавством;

16) невиконання постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб`єктів владних повноважень на ринку електричної енергії, а також створення перешкод для виконання службових обов`язків посадовими особами таких суб`єктів;

17) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації оператору системи передачі, оператору системи розподілу та суб`єктам владних повноважень на ринку електричної енергії, якщо обов`язковість подання такої інформації встановлена законом, а також неподання копій документів, пояснень та іншої інформації на законну вимогу Регулятора;

18) несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики.

У разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:

1) попередження про необхідність усунення порушень;

2) штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Відповідно до п. 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії (затв. постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.18, із змінами та доповненнями, надалі - ПРРЕЕ), ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

У відповідності до п. 2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Пунктом 5.5.5. ПРРЕЕ закріплені обов`язки Споживача електричної енергії, а саме: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору; 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватись правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 7) врегулювати у порядку, визначеному Кодексом систем розподілу та цими Правилами, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу шляхом укладення окремого договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (або у формі додатка до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії); 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування ; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 11) надавати розрахункові документи на вимогу представників електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень або після отримання споживачем офіційного запиту відповідного учасника роздрібного ринку) для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показам засобу комерційного обліку; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 14) не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи; 15) не перешкоджати обрізуванню гілок дерев, які ростуть на території, що належить споживачу, для забезпечення відстані не менше 1 м від проводів повітряної лінії електричної мережі напругою 0,4 кВ та на відстані 2 м для електричних ліній напругою 10 кВ; 16) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті споживача письмово повідомити електропостачальника, оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про розірвання договорів та розрахуватися за електричну енергію, включаючи день виїзду; 17) забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред`явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи; 18) у разі вибору споживачем тарифу чи комерційної пропозиції, що передбачає розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу (у т.ч. за годинами доби), забезпечити застосування відповідних засобів диференційного (погодинного) вимірювання обсягу електричної енергії; 19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; 21) розраховувати та складати баланс електричної енергії власних мереж; 22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів; 23) у разі виникнення різниці між обсягами електричної енергії, розподіленими на межі основного споживача та його субспоживачів, терміново виконати організаційні та технічні заходи щодо усунення причин її виникнення; 24) у разі приєднання нових субспоживачів до власних технологічних електричних мереж у межах дозволеної (договірної) потужності повідомити про це оператора системи та електропостачальника та ініціювати коригування дозволеної (договірної) потужності (зменшення дозволеної (договірної) потужності на величину дозволеної (договірної) потужності нових субспоживачів); 25) оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача; порушення, які пов`язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача; порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень; виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача ; 26) перед прийняттям остаточного рішення про зміну електропостачальника провести попередні обговорення з новим електропостачальником для визначення можливості постачання електричної енергії.

Відповідно до п. 8.7. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором. Акт про порушення підписується представником Оператора системи та Споживачем або представником Споживача. Представником Споживача є особа, яка знаходиться на території об`єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників Оператора системи до перевірки об`єкту. У разі відмови Споживача або представника Споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником Оператора системи та двома будь-якими незаінтересованими особами, за умови посвідчення їх осіб. На підставі акта про порушення уповноваженими представниками Операторами системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом. У разі якщо при оформленні протоколу комісією було допущено механічні помилки (описки), то такі помилки усуваються шляхом оформлення комісією відповідних змін до протоколу. На засідання комісії про внесення змін до протоколу запрошується Споживач.

Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів , самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, у період з 11 по 13 червня 2019 року представниками ПАТ Запоріжжяобленерго в особі ЗМЕМ було проведено технічну перевірку розрахункових приладів обліку ПП Валтек в адмінприміщенні за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158.

За наслідками проведеної уповноваженими представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ, було складено акт від 13.06.19 та виявлено порушення схеми підключення вторинних кіл вимірювального трансформатору струму фази С . Підключення даної фази на трансформаторі струму виконано у зворотньому напрямі, в наслідок чого обсяг спожитої активної електричної енергії по фазі С фіксується лічильник в параметрі А-.2.8.0 та реактивної енергії відповідно в R-.4.8.0.

Судом враховано, що відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у т.ч. фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у 2 примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

У відповідності до п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи ін. даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Матеріали цієї господарської справи свідчать, що відповідачем не складався акт про порушення допущене позивачем (в особі відповідальних працівників), а складений акт представниками відповідача від 13.06.19 не відповідає вимогам п. 8.2.5. ПРРЕЕ, оскільки він не містить посилань на відповідні пункти ПРРЕЕ або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, не містить вихідних даних, необхідних для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.

Таким чином, дії відповідача щодо здійснення перерахунку за період з грудня 2017р. по травень 2019р. обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії, в частині плати за послуги з компенсації за перетікання реактивної електроенергії з грудня 2019р. по червень 2019р., вчиненні з порушенням вимог наведених у тексті цьог8о рішення Правил, а отже є неправомірними.

Крім того, представниками сторін в судових засіданнях не однократно було висловлено, що засоби обліку електричної енергії встановлено в РП 0,4 кВ ТП 445 Запорізьких міських електричних мереж та позивач (представники позивача) не мають вільного доступу до засобів обліку електричної енергії.

Таким чином, з боку позивача не могло бути вчинено жодних дій направлених на зміну схеми підключення трансформатору струму фази С. Зміна схеми підключення могла бути здійснена лише працівниками ПАТ Запоріжжяобленерго , які мають доступ в РП 0,4 кВ ТП 445 де знаходяться засоби обліку електричної енергії ПП Валтек .

Згідно із п. 8.6. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недоврахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії Оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.

Пунктом 8.8. Договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії визначено, що Споживач не несе відповідальності перед Оператором системи відповідно до вимог підпунктів 8.5 та 8.6 цієї глави Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Оператора системи або внаслідок дії обставин непереборної сили.

У відповідності до п. 5.5.12 ПРРЕЕ, споживач не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну електропостачальнику, оператору системи або третім особам, та матеріальні збитки, які викликані:

1) форс-мажорними обставинами (наявність форс-мажорних обставин підтверджується відповідним актом);

2) некваліфікованими діями персоналу оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника або субспоживача.

Положеннями ст. 235 Господарського кодексу України унормовано, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.

Статтею 236 ГК України встановлено, у господарських договорах сторони можуть передбачати використання таких видів оперативно-господарських санкцій:

1) одностороння відмова від виконання свого зобов`язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це - у разі порушення зобов`язання другою стороною;

- відмова від оплати за зобов`язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони;

- відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт внаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо;

2) відмова управненої сторони зобов`язання від прийняття подальшого виконання зобов`язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов`язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію, тощо);

3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов`язань стороною, яка порушила зобов`язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо;

4) відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов`язання.

Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

За змістом статей 216-218, 235, 236 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості необлікованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Таким чином, здійснення відповідачем перерахунку обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії фактично є застосування до позивача оперативно-господарської санкції.

Згідно із ст. 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.

Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що з боку позивача відсутній факт порушення господарського зобов`язання, оскільки порушення схеми обліку підключення вторинних кіл трансформатору струму фази С в зворотному напрямку викликано не діями персоналу ПП Валтек .

Крім того, відповідачем було порушено порядок застосування до позивача оперативно-господарської санкції, оскільки перерахунок обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії здійснено в односторонньому порядку без складання акту про порушення, без створення комісії та без повідомлення позивача про розгляд акту про порушення.

З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що вимоги позивача є документально підтвердженими, нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 42, 46, 73-80, 86, 91, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірними дії публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж щодо проведення перерахунку за період з грудня 2017 року по травень 2019 року обсягу та вартості спожитої активної електроенергії, плати за послуги з розподілу електроенергії, плати за послуги з компенсації за перетікання реактивної електроенергії з грудня 2017 року по червень 2019 року, в результаті яких у приватного підприємства Валтек виникло зобов`язання щодо їх сплати на загальну суму 812 703 (вісімсот дванадцять тисяч сімсот три) грн. 20 коп., яких: 540 954 (п`ятсот сорок тисяч дев`ятсот п`ятдесят чотири) грн. 90 коп. плати за спожиту електроенергію за період з грудня 2017 року по грудень 2018 року, 3 941 (три тисячі дев`ятсот сорок одна) грн. 05 коп. плати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії (перерахунок за період з грудня 2017 року по червень 2019 року), 42 599 (сорок дві тисячі п`ятсот дев`яносто дев`ять) грн. 88 коп. плати за розподіл електричної енергії (перерахунок за період з лютого 2019 року по травень 2019 року), 225 207 (двісті двадцять п`ять тисяч двісті сім) грн. 37 коп. за електроенергію.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25, код ЄДРПОУ 00130926) на користь приватного підприємства «Валтек» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 8, код ЄДРПОУ 33327957) - 12 190 (дванадцять тисяч сто дев`яносто) грн. 55 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ ГПК України.

Повний текст рішення складено 13.12.19.

Суддя В.Л. Корсун

Дата ухвалення рішення02.12.2019
Оприлюднено16.12.2019
Номер документу86331912
СудочинствоГосподарське