ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 911/2202/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В.А. - головуючого, Багай Н.О., Чумака Ю.Я.,
секретар судового засідання - Савінкова Ю. Б.,
за участю представників:
позивача - Коноваленко Є.Л. (адвокат),
відповідача - не з`явився,
третіх осіб - не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фермерського господарства "Зерно"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.09.2019 (судді: Тищенко А. І., Михальська Ю. Б., Скрипка І. М.)
та рішення Господарського суду Київської області від 08.04.2019 (суддя Христенко О.О.)
за позовом Фермерського господарства "Зерно"
до Головного управління Держгеокадастру у Київській області
третя особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача Згурівська районна державна адміністрація
про визнання права користування земельною ділянкою,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Фермерське господарство "Зерно" (далі - ФГ "Зерно") звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання права користування земельною ділянкою.
1.2. В обґрунтування позовних вимог ФГ "Зерно" посилається на те, що у 2001 році ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) видано державний акт на право постійного користування землею на території Аркадіївської сільської ради Згурівського району Київської області загальною площею 50,0 га для ведення фермерського господарства. На зазначеній земельній ділянці ОСОБА_1 створив Селянське (фермерське) господарство "Зерно" (зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 25.02.2002).
Позивач зазначає, що розпорядженням Згурівської районної державної адміністрації від 13.08.2003 погоджено про обмін земельної ділянки на території Аркадіївської сільської ради на земельну ділянку на території Старооржицької сільської ради для ведення фермерського господарства та укладено 18.03.2005 договір оренди між Згурівською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_1.
Позивач вважає, що він як землекористувач є суб`єктом відповідних прав на землю в межах наданих договором оренди правомочностей, у зв`язку із чим просить заявлені позовні вимоги задовольнити відповідно до положень статті 152 Земельного кодексу України, пункту 1.2.2 постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 №6.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Київської області від 08.04.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.09.2019, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
2.2. Оскаржувані судові рішення обґрунтовано тим, що згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 04.12.2018 (розгляд справи в суді) та статуту ФГ "Зерно" ОСОБА_1 є лише членом господарства та не є засновником або керівником (головою) ФГ "Зерно".
Суди зазначили, що ФГ "Зерно" зверталося до Головного управління Держгеокадастру у Київській області з листом від 09.08.2018, в якому просило відповідача внести зміни до договору оренди землі від 18.03.2005, в частині заміни орендаря земельної ділянки громадянина ОСОБА_1 на ФГ "Зерно" в особі голови ОСОБА_5.
Крім того, суди дійшли висновку про те, що відсутні докази звернення позивача до відповідача із заявою про визнання права користування за ФГ "Зерно" спірною земельною ділянкою або надання спірної земельної ділянки в оренду ФГ "Зерно".
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. У касаційній скарзі ФГ "Зерно" просить скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
3.2. В обґрунтування вимог касаційної скарги заявник зазначає, що з моменту державної реєстрації ФГ "Зерно" до теперішнього часу, земельна ділянка фактично використовується фермерським господарством, яке при такому використанні несе всі витрати, сплачує всі обов`язкові платежі, пов`язані з користуванням землею, у тому числі оренду плату за неї, що підтверджується відповідними документами.
На думку скаржника, формально стороною за договором є фізична особа ОСОБА_1 , який особисто за законом не може використовувати орендовану земельну ділянку за цільовим призначенням, оскільки, це суперечить приписам статті 1 Закону України "Про землеустрій", статті 12 Закону України "Про фермерське господарство" та статті 31 Земельного кодексу України.
Скаржник вважає, що судами не взято до уваги лист відповідача від 16.08.2018, яким відмовлено позивачу щодо внесення змін до договору оренди землі в частині зміни орендаря.
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представника позивача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
4.2. Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що на підставі державного акта на право постійного користування землею серія ІІІ-КВ №018953 ОСОБА_1 отримав у постійне користування земельну ділянку площею 50,0 га, в тому числі 49,400 га сільськогосподарських угідь, з яких 25,900 га ріллі, 23,500 га кормових угідь, 0,600 га під будівлями, лісами та іншими угіддями.
4.3. ОСОБА_1 , як засновником, та членами господарства ОСОБА_3 та ОСОБА_4 створено Селянське (фермерське) господарство "Зерно", яке було зареєстровано Згурівською районною державною адміністрацією 25.02.2002.
4.4. У 2003 році ОСОБА_1 звернувся до Згурівської районної державної адміністрації із заявою про обмін земельної ділянки площею 50,0 га на території Аркадіївської сільської ради, наданої йому для ведення фермерського господарства, на земельну ділянку площею 50,0 га на території Старооржицької сільської ради для ведення фермерського господарства.
4.5. Розпорядженням Згурівської районної державної адміністрації від 13.08.2003 №407 було надано згоду ОСОБА_1 на укладення договору з проектною організацією на виготовлення технічної документації по обміну земельної ділянки площею 50,0 га на території Аркадіївської сільської ради, наданої для ведення фермерського господарства, на земельну ділянку площею 50,0 га на території Старооржицької сільської ради для ведення фермерського господарства.
4.6. На підставі вказаного розпорядження Згурівської районної державної адміністрації на замовлення ОСОБА_1 Товариством з обмеженою відповідальністю "Земля і ринок" (далі ? ТОВ "Земля і ринок") було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в тимчасове користування на умовах оренди ФГ "Зерно" громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в межах Старооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
4.7. Розпорядженням Згурівської районної державної адміністрації від 23.02.2004 №96 затверджено проект відведення земельної ділянки у тимчасове користування на умовах оренди громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства в межах Старооржицької сільської ради Згурівського району Київської області, розроблений ТОВ "Земля і ринок", передано громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 50,0 га ріллі із земель державної власності, яка розташована на території Старооржицької сільської ради, для ведення фермерського господарства.
4.8. 18.03.2005 між Згурівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі строком на 49 років, відповідно до якого орендодавець надав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства площею 50,0 га (в тому числі 50,0 га ріллі), яка знаходяться на території Старооржицької сільської ради.
4.9. Відповідно до пунктів 3, 5 договору, на земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури, а земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
4.10. Договір був зареєстрований у Згурівському відділі Київської регіональної філії Центру ДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 17.05.2005 №04:05:027:00003.
4.11. Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, земельна ділянка кадастровий номер 3221985800:02:021:0001 розташована у Київській області, Згурівський район, Старооржицька сільська рада, цільове призначення - 01.02 для ведення фермерського господарства, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання - для ведення селянського (фермерського) господарства, державна форма власності, площа земельної ділянки 49,9997 га, орендар - ОСОБА_1.
4.12. Разом з цим суди також установили, що відповідно до пункту 1.1 Статуту ФГ "Зерно", затвердженого рішенням власника (засновника) від 06.08.2018 №6, ФГ "Зерно" у зв`язку із зміню найменування є правонаступником Селянського (фермерського) господарства "Зерно" всіх майнових та немайнових прав та обов`язків, зареєстрованого 25.02.2002 Згурівською районною державною адміністрацією Київської області.
4.13. Згідно з пунктом 1.3, 1.5, 1.6 статуту власником (засновником) та головою господарства є громадянка України ? ОСОБА_5 . Членами господарства є: ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8
4.14. Голова ФГ "Зерно" ОСОБА_5 09.08.2018 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, як розпорядника земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, з листом, в якому просила відповідача внести зміни до договору оренди землі від 18.03.2005, укладеного між Згурівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , в частині заміни орендаря земельної ділянки громадянина ОСОБА_1 на ФГ "Зерно" в особі голови ОСОБА_5.
4.15. Головне управління Держгеокадастру у Київській області на зазначене звернення відповіло листом від 16.08.2018 №К-1656/0-7334/0/17-18, в якому зазначило, що відповідно до умов Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, позивач не є стороною по договору оренди земельної ділянки від 18.03.2005, тому у відвідача відсутні підстави для внесення змін у вказаний договір оренди.
4.16. Предметом спору у цій справі є вимога ФГ "Зерно" до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання за ФГ "Зерно" права користування земельною ділянкою.
4.17. Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
4.18. Згідно з частиною третьою статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
4.19. Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
4.20. Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
4.21. Відповідно до статті 12 Закону України "Про фермерське господарство" земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.
4.22. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про оренду землі" орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
4.23. За змістом статей 1, 5, 7, 8 і 12 Закону України "Про фермерське господарство" після укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства обов`язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
4.24. Таким чином, після державної реєстрації фермерського господарства у правовідносинах користування земельними ділянками, наданими на підставі Закону України "Про фермерське господарство", відбувається фактична заміна орендаря і обов`язки користувача земельної ділянки переходять до фермерського господарства з дня його державної реєстрації.
4.25 . Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2018 у справі №348/992/16-ц, від 31.10.2018 у справі №677/1865/16-ц.
4.26 . Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 отримав на підставі державного акта серія ІІІ-КВ №018953 у постійне користування земельну ділянку на території Аркадіївської сільської ради для ведення фермерського господарства.
4.27. В подальшому після створення ФГ "Зерно" ОСОБА_1 здійснив обмін земельної ділянки, наданої йому для ведення фермерського господарства на території Аркадіївської сільської ради на земельну ділянку на території Старооржицької сільської ради, яку надано у користування на правах договору оренди від 18.03.2005, згідно з яким земельна ділянка передана для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення.
4.28. Отже, на момент виникнення спірних правовідносин, земельна ділянка для ведення фермерського господарства фактично використовується ФГ "Зерно" на умовах оренди.
4.29. Суди попередніх інстанцій, відмовляючи у задоволенні позовних вимог дійшли неправильного висновку про те, що оскільки земельна ділянка була передана в оренду фізичній особі, а не фермерському господарству, то після державної реєстрації фермерського господарства правовідносини щодо землекористування не змінилися.
4.30. Крім того, суди установивши, що на момент виникнення спірних правовідносин власником та головою ФГ "Зерно" є ОСОБА_5 , дійшли помилкового висновку, що ФГ "Зерно" може здійснювати право користування земельною ділянкою лише у правовідносинах, які були надані його засновнику ? фізичній особі ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства.
4.31. Однак, виходячи із положень статті 4 Закону України "Про фермерське господарство", яким регулюється діяльність ФГ "Зерно", головою фермерського господарства може бути інша особа, окрім засновника, у тому числі того, на ім`я якого надано право користування земельною ділянкою. Голова фермерського господарства є тією особою, яка представляє інтереси фермерського господарства як юридичної особи.
4.32. Таким чином, особливість правового механізму реалізації фермерським господарством прав на земельну ділянку полягає саме в тому, що законодавець визначив необхідним і достатнім одержання земельної ділянки засновником такого господарства як передумови створення, реєстрації фермерського господарства як юридичної особи та подальшого господарського використання землі і не встановив обов`язку подальшої перереєстрації цього права.
4.33. Право користування земельною ділянкою не можна розглядати винятково як речове право однієї особи-засновника фермерського господарства, оскільки після створення фермерського господарства саме воно стає законним землекористувачем.
4.34. Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що земельне законодавство та законодавство, яким врегульовані питання створення фермерського господарства, не визначають порядок подальшого переходу права на земельну ділянку, надану її засновнику для ведення фермерського господарства. Такий перехід відбувається внаслідок юридичного факту реєстрації господарства як юридичної особи.
4.35. За таких підстав, суди попередніх інстанцій дійшли до неправильного висновку щодо невчинення ФГ "Зерно" дій для оформлення свого права користування земельною ділянкою.
4.36. Юридичний факт державної реєстрації фермерського господарства надає господарству правомірне очікування набуття ним з моменту державної реєстрації права володіння та користування земельною ділянкою, наданою його засновнику (засновникам) для ведення фермерського господарства, які, у свою чергу, і можуть бути об`єктом захисту прав у розумінні статті 15 Цивільного кодексу України.
4.37. Зважаючи на викладене, постанова Північного апеляційного господарського суду від 09.09.2019 та рішення Господарського суду Київської області від 08.04.2019 у справі №911/2202/18 підлягають скасуванню із прийняттям у справі нового рішення - про визнання за ФГ "Зерно" права користування земельною ділянкою загальною площею 50,00 га, кадастровий номер 3221985800:02:021:0001 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Старооржицької сільської ради Згурівського району Київської області на умовах договору оренди землі від 18.03.2005.
5. Висновки Верховного Суду
5.1. Згідно з пунктом 3 частини першої статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.
5.3. Частинами першою та другою статті 311 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення.
Керуючись статтями 300, 301, пунктом 3 частини першої статті 308, статтями 311, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Касаційну скаргу Фермерського господарства "Зерно" задовольнити.
2. Постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.09.2019 та рішення Господарського суду Київської області від 08.04.2019 у справі №911/2202/18 скасувати.
3. Ухвалити нове рішення, позовні вимоги Фермерського господарства "Зерно" задовольнити повністю. Визнати за Фермерським господарством "Зерно" (ідентифікаційний код 31805684) право користування на умовах оренди земельною ділянкою загальною площею 50,00 га, 3221985800:02:021:0001 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка розміщена на території Старооржицької сільської ради Згурівського району Київської області за договором оренди землі від 18.03.2005, що зареєстрований Згурівським відділом Київської регіональної філії Центру за номером запису 04:05:027:00003 від 17.05.2005.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий В. А. Зуєв
Судді Н. О. Багай Ю. Я. Чумак
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2019 |
Оприлюднено | 18.12.2019 |
Номер документу | 86400561 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Зуєв В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні