Справа № 2-6106/11
Провадження № 4-с/522/316/19
УХВАЛА
10 грудня 2019 року суддя Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Чернявської Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Пейкова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в м.Одеса матеріали скарги ОСОБА_1 на рішення та бездіяльність державного виконавця Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М.,
встановив:
Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 27 квітня 2011 року по справі №2-6106/11 було стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 800 (вісімсот) гривень. На виконаня рішення 12.05.2011р. стягувачу наданий виконавчий лист.
07 листопада 2019 року до суду надійшла скарга ОСОБА_1 на рішення та бездіяльність державного виконавця Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М.
Мотивує вимоги тим, що виконавчий лист по справі 2-6106/11 про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на утримання доньки ОСОБА_4 перебуває на виконанні у державного виконавця Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М. 28.08.2018 року набрали чинності зміни до ч.1 чт. 71 Закону України Про виконавче провадження , якими частину першу статті 71 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018р. та викладено в наступній редакції виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. В частині другій ст. 182 Сімейного кодексу України зазначено, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку . Не зважаючи на внесні зміни до Закону України Про виконавче провадження , листом від 06.11.2019 року Другий Малиновський відділ державної виконвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції відмовив у перерахунку розміру аліментів з мотивів, що державна виконавча служба не має законних підстав самостійно змінювати розмір аліментів, що підлягають стягненню, з огляду на ст. 192 Сімейного кодексу України, та запропоновав звернутися із заявою до суду для зміни розміру, порядку чи способу стягнення аліментів
В судовому засідані представник заявника адвокат Коваль К.П. підтримала вимоги, які викладені в скарзі.
ОСОБА_2 та представник Другого Малиновського відділу державної виконвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції повторно в судове засідання не з`явилися.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних встановлених судом обставин.
Судом встановлено, що Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 27 квітня 2011 року по справі №2-6106/11 було стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 800 (вісімсот) гривень. На виконаня рішення 12.05.2011р. стягувачу наданий виконавчий лист.
Виконавчий лист по справі 2-6106/11 про стягнення з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліментів на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 800 гривень щомісячно перебуває на виконанні у державного виконавця Другого Малиновського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М.
28.08.2018 року набрали чинності зміни до ч.1 чт. 71 Закону України Про виконавче провадження , якими частину першу статті 71 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2475-VIII від 03.07.2018. та викладено в редакції виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. В частині другій ст. 182 Сімейного кодексу України зазначено, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку .
08.10.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області з заявами про надання розрахунку заборгованності по виплаті аліментів та про ознаймлення з матеріалами виконавчого провадження.
05.11.2019 року стягувач ознайомленна з матеріалами виконавчого провадження та отримала розрахунок заборгованності із сплати аліментів від 05.11.2019 року, з якого вбачалось, що державним виконавцем Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М. не виконані вимоги ст. 71 ЗУ Про виконавче провадження , а саме не стягуються аліменти в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та сума аліментів залишилась на рівні 800 грн. на місяць, як зазначено у виконвому документі.
В листі від 06.11.2019 року Другого Малиновського відділу державної виконвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції зазначено, що державна виконавча служба не має законних підстав самостійно змінювати розмір аліментів, що підлягають стягненню, з огляду на ст. 192 Сімейного кодексу України, та запропоновано звернутися із заявою до суду для зміни розміру, порядку чи способу стягнення аліментів.
Верховний Суд у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року надав правову позицію у справі № 632/580/17, що Законом України від 03 липня 2018 року № 2475-VIII частину першу статті 71 Закону України Про виконавче провадження доповнено абзацом другим, яким передбачено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. Тобто законодавством передбачений механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі не нижче мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України навіть при наявності постановлених раніше судових рішень про стягнення аліментів у розмірі, нижчому ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на час стягнення.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до ст. 2 ЗУ Про виконавче провадження виконавче провадження здійснюється на засадх верховенства права, законності, справедливості, неупередженості та об`єктивності.
Стаття 18 Закону України Про виконавче провадження зобов`язує дійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів від 17 травня 2017 року № 2037-VIII частину другу статті 182 СК України викладено в такій редакції: Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку .
Відповідно до ст. Закону України Про державний бюджет України на 2018 рік та Закону України Про державний бюджет України на 2019 рік , прожитковий мінімум в Україні у 2018 році становив на дитину від 6-ти до 18-ти років, з 1 липня - 1944 грн.; з 1 грудня - 2027 грн. У 2019 році прожитковий мінімум на дитину від 6-ти до 18-ти років з 1 січня 2019 року - 2027 гривень; з 1 липня - 2118 гривень; з 1 грудня - 2218 гривень.
У частинах першій, другій статті 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
Усталеним є розуміння юридичних фактів як певних фактів реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків.
У частині третій статті 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Законом України від 03 липня 2018 року № 2475-VIII частину першу статті 71 Закону України Про виконавче провадження доповнено абзацом другим, яким передбачено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. Відтак, законодавством передбачений механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі не нижче мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України навіть при наявності постановлених раніше судових рішень про стягнення аліментів у розмірі, нижчому ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на час стягнення.
За таких обставин суд доходить висновку про часткове задоволення скарги на бездіяльність державного виконавця Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М.
Керуючись ст.ст. 2, 18, 71 Закону України Про виконавче провадження , ст.ст. 447-451 ЦПК України, суд
постановив:
Скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця Другого Малиновського відділу державної вионвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М. задовльнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця Другого Малиновського відділу державної виконвчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М. щодо невиконання вимог ч.1 ст.71 Закону України Про виконавче провадження , а саме неперахування стягненя аліментів з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісяця в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 01 вересня 2018 року.
Зобов`язати державного виконавця Другого Малиновського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області Маснюк М.М. забезпечити виконання вимог ч.1 ст.71 Закону України Про виконавче провадження за виконавчим листом, виданим Приморським районним судом міста Одеси 12 травня 2011 року.
В задоволені решти вимог відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд міста Одеси протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складений 19 грудня 2019 року.
Суддя Л. М. Чернявська 10.12.2019
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2019 |
Оприлюднено | 20.12.2019 |
Номер документу | 86441637 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Чернявська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні