Рішення
від 11.12.2019 по справі 329/591/19
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 329/591/19

Провадження № 2/329/237/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2019 року смт Чернігівка

Чернігівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді: Богослова А.В.,

за участі секретаря судового засідання: Силаєвої Т.М.,

позивача ОСОБА_1 , його представників ОСОБА_2 , ОСОБА_3

відповідача ФГ Владівське в особі Лісняка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства Владівське про визнання договору оренди землі недійсним,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Фермерського господарства Владівське (далі-відповідач) про визнання договору оренди землі недійсним.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що йому на праві власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,5 га, кадастровий номер 2325581900:01:015:0007, яка розташована на території Владівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області відповідно до державного акту про право приватної власності на землю серії ЗП № 022542 від 18.09.2004. 10.10.2017 між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, предметом якого є вищезазначена земельна ділянка. На підставі вказаного договору оренди земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Фермерським господарством Владівське зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 15 років. Позивач вважає, що зазначений договір оренди земельної ділянки є недійсним, у зв`язку з тим, що при його укладенні сторони не досягли згоди з усіх істотних умов договору, оскільки в договорі не зазначено кадастровий номер земельної ділянки. Крім цього, першу та другу сторінку оригінального примірника договору, наданого позивачу неможливо прочитати, що унеможливлює з`ясування дійсних обставини домовленостей між сторонами. Тому, позивач просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки б/н від 10.10.2017, укладений між позивачем та відповідачем на земельну ділянку, що розташована на території Владівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області, кадастровий номер 2325581900:01:015:0007, площею 7,5 га, на підставі якого державним реєстратором Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_4 винесено рішення №38735960 від 14.12.2017 про державну реєстрацію іншого речового права та скасувати рішення державного реєстратора Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_4 № 38735960 від 14.12.2017 про державну реєстрацію іншого речового права на земельну ділянку за кадастровим номером: 2325581900:01:015:0007, площею 7,5 га.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що між Фермерським господарством Владівське та ОСОБА_1 дійсно було укладено договір оренди земельної ділянки, який було зареєстровано у державного реєстратора. Однак, відповідальною особою фермерського господарства було помилково видано позивачу інший примірник договору оренди земельної ділянки, який підписувався позивачем раніше, не містить кадастрового номера земельної ділянки. Цей примірник договору не був зареєстрований у державного реєстратора. Державну реєстрацію проходив зовсім інший примірник договору. Зобов`язався надати позивачу примірник договору оренди земельної ділянки, який містить всі необхідні реквізити договору та який пройшов держану реєстрацію.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка державний реєстратор відділу з надання адміністративних послуг та державної реєстрації Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області, ОСОБА_4 пояснила, що 12.12.2017 нею за заявою Лісняка О.В. було зареєстровано договір оренди земельної ділянки, укладений між Фермерським господарством "Владівське" та ОСОБА_1 Договір, який реєструвався містив всі істотні умови, в тому числі кадастровий номер, площу земельної ділянки, місце розташування тощо. Договір оренди земельної ділянки, який просить визнати недійсним позивач, свідок не реєструвала та ніколи б не зареєструвала такий договір.

Вислухавши пояснення учасників, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд приходить до наступних висновків.

Позивач є власником земельної ділянки площею 7,50 га, кадастровий номер 2325581900:01:015:0007, що розташована на території Владівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області.

Як вбачається з копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, зареєстровано право оренди земельної ділянки кадастровий номер 2325581900:01:015:007, площею 7,5 га, строком на 15 років на підставі договору оренди землі б/н від від 10.10.2017.

Відповідно до ч.2 ст.631 ЦК України, договір набирає чинності з моменту його укладення.

Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч.1,2 ст.640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

Згідно з ч.1 ст.210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про оренду землі", право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.17 Закону України Про оренду землі об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з ч.1 ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Оскільки договір оренди земельної ділянки підлягає обов`язковій державній реєстрації, то саме з моменту її проведення такий договір набирає чинності, а в сторін виникають відповідні права та обов`язки з оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними", встановлено, що відповідно до частини першої статті 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, саме на момент вчинення правочину. Не може бути визнаний недійсним правочин, який не вчинено. У зв`язку з цим судам необхідно правильно визначати момент вчинення правочину . Зокрема, не є укладеними правочини (договори), у яких відсутні встановлені законодавством умови, необхідні для їх укладення (відсутня згода за всіма істотними умовами договору; не отримано акцепт стороною, що направила оферту; не передано майно, якщо відповідно до законодавства для вчинення правочину потрібна його передача тощо). Згідно із статтями 210 та 640 ЦК не є вчиненим також правочин у разі нездійснення його державної реєстрації, якщо правочин підлягає такій реєстрації. Встановивши ці обставини, суд відмовляє в задоволенні позову про визнання правочину недійсним. Наслідки недійсності правочину не застосовуються до правочину, який не вчинено.

В судовому засіданні встановлено, що договір оренди земельної ділянки, який просить визнати недійсним позивач, не було зареєстрованому в установленому законодавством порядку, хоча даний правочин підлягає державній реєстрації, а тому зазначений договір не є укладеним.

Відповідно до вимог законодавства визнати недійсним можна лише укладений договір.

За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання недійсним договору оренди земельної ділянки задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині скасування рішення державного реєстратора Чернігівської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_4 № 38735960 від 14.12.2017 про державну реєстрацію іншого речового права на земельну ділянку за кадастровим номером 2325581900:01:015:0007, площею 7,5 га, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч.2 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Як встановлено, державним реєстратором ОСОБА_4 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про реєстрацію права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного відповідно до вимог законодавства та який не визнано судом недійсним, а отже підстави для скасування рішення державного реєстратора відсутні.

Тому у задоволенні позовних вимог в цій частині також необхідно відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки, в задоволенні позову відмовлено повністю, підстави для відшкодування судових витрат позивачу відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 215, 631, 638, 640 Цивільного кодексу України, статтями 12, 13, 81, 141, 263-265, 354Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволені позову ОСОБА_1 до Фермерського господарства Владівське про визнання договору оренди землі недійсним, скасування державної реєстрації,- відмовити повністю.

Повний текст рішення складений 19 грудня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Фермерське господарство Владівське , місце знаходження: вул. Жлобінців,18, с. Владівка, Чернігівський район, Запорізька область, код юридичної особи 39812458.

Суддя А.В.Богослов

СудЧернігівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення11.12.2019
Оприлюднено20.12.2019
Номер документу86451182
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —329/591/19

Постанова від 29.04.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 03.02.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 31.01.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Рішення від 11.12.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Богослов А. В.

Рішення від 11.12.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Богослов А. В.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Богослов А. В.

Ухвала від 18.09.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Богослов А. В.

Ухвала від 30.07.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Богослов А. В.

Ухвала від 22.07.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Запорізької області

Богослов А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні