ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
УХВАЛА
"20" грудня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/698/19
Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бережнюк В.В., розглянувши матеріали
за позовом ОСОБА_1
до відповідача ОСОБА_2
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з додатковою відповідальністю "Рівненський райсількомунгосп"
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - приватний нотаріус Рівненського міського нотаріального округу Бештинарський Олександр Васильович
про визнання недійсним акту приймання-передачі частки у статутному капіталі товариства
Секретар судового засідання Лиманський А.Ю.
представники:
від позивача ОСОБА_1
від відповідача Троянчук Д.М.
від третіх осіб не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 про визнання недійсним Акту приймання-передачі частки у статутному капіталі товариства ТДВ "Рівненський райсількомунгосп". Позовні вимоги мотивовані тим, що між позивачем та відповідачем укладено Договір дарування від 12.09.2018 р., за яким Дарувальник (позивач) безоплатно передає належну йому 29,4159% частки статутного капіталу ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" Обдарованому (відповідачу). Позивач стверджує, що договір підписаний нею власноручно. Разом з тим, також існує Акт приймання-передачі частки у статутному капіталі ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" від 12.09.2018 р. Однак позивач наголошує, що згаданий акт не підписувала, а відтак відсутній вольовий критерій на його укладення, який виражав би бажання позивача досягти певної мети та набути для себе прав та обов`язків за цим актом. Тому, покликаючись на ст.ст. 203, 215 ЦК України, враховуючи відсутність волевиявлення щодо підписання згаданого акту приймання-передачі від 12.09.2018 р. зі сторони позивача, просить визнати недійсним Акт приймання-передачі частки у статутному капіталі ТДВ "Рівненський райсількомунгосп".
Ухвалою від 01.10.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.10.2019 р. на 10:30 год.
Підготовчі засідання неодноразово відкладалися та оголошувалися перерви.
У процесі підготовчого провадження відповідними ухвалами було залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з додатковою відповідальністю "Рівненський райсількомунгосп" та приватного нотаріуса Рівненського міського нотаріального округу Бештинарського Олександра Васильовича.
09.12.2019 р. від позивача надійшло клопотання про застосування судом заходів примусу по ст.134 ГПК України відносно державного реєстратора Рівненської районної державної адміністрації.
У судовому засіданні 11.12.2019 р. представник позивача озвучив усну заяву про залишення згаданого клопотання без розгляду.
Суд, без виходу до нарадчої кімнати, 11.12.2019 р. ухвалив залишити без розгляду клопотання подане позивачем 09.12.2019 р., про застосування судом заходів примусу по ст.134 ГПК України відносно державного реєстратора Рівненської районної державної адміністрації.
У жовтні 2019 року позивачка ОСОБА_1 подала клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи з метою встановлення належності їй підпису на спірному Акті приймання-передачі частки у статутному капіталі ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" від 12.09.2018 р., оскільки позивачка стверджує, що згаданий акт не підписувала.
Так, у матеріалах справи наявні оригінали документів, отримані від державного реєстратора Рівненської районної державної адміністрації із реєстраційної справи Товариства з додатковою відповідальністю "Рівненський райсількомунгосп" (35322, Рівненська область, Рівненський район, село Кустин, вул.Шевченка, буд.19, код ЄДРПОУ 02140320), які містять зразки особистого підпису громадянки ОСОБА_1 : Акт приймання-передачі корпоративних прав від 18.08.2018 р., укладений між учасниками ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" ОСОБА_6. та ОСОБА_1 ; Заява від 20.08.2018 р. подана ОСОБА_1 про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ТДВ "Рівненський райсількомунгосп"; опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору, складений 20.08.2018 р.
У судовому засіданні 20.12.2019 р. згадані документи були пред`явлені для огляду ОСОБА_1 , яка особисто підтвердила, що підписувала їх та зразок підпису належить позивачці.
Також до справи державним реєстратором на виконання вимог ухвали суду надано оригінал спірного Акту приймання-передачі частки у статутному капіталі ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" від 12.09.2018 р.
Позивачка оглянула у засіданні спірний Акт та зауважила, що підпис, який від її імені у ньому виконаний - їй не належить. Наполягає, що не підписувала такий документ.
Візуально порівнявши зразок підпису на спірному акті від 12 вересня 2018 року вбачається, що він відрізняється від підписів, які містяться на наведених вище документах із реєстраційної справи, а також відрізняється від підписів ОСОБА_1 вчинених на заявах по суті, які подавалися до справи №918/698/19.
Отже, суду необхідно встановити чи підпис в Акті приймання-передачі частки у статутному капіталі ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" від 12.09.2018 р. вчинено ОСОБА_1 чи іншою особою (арк.справи 128).
Для вирішення даного питання необхідна наявність спеціальних знань.
Відповідно до ст.99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, зокрема, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Виходячи з матеріалів і фактичних обставин справи, - суд вважає за необхідне призначити судову почеркознавчу експертизу з питань, що потребують спеціальних знань, з метою встановлення належності підпису ОСОБА_1 на Акті приймання-передачі частки у статутному капіталі ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" від 12.09.2018 р.
Відповідно до п. 1.1. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень Розділу I. Криміналістичні експертизи. 1. Почеркознавча експертиза, затверджених Наказом Мінюсту від 08.10.1998 р. №53/5 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", - основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо). Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань. Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
З метою підготовки до призначення судової почеркознавчої експертизи, з урахуванням вимог Науково-методичних рекомендацій, у судовому засіданні 20.12.2019 р. у позивачки ОСОБА_1 було відібрано експериментальні зразки підпису, що виконані нею особисто на десяти аркушах паперу формату А-4 у кількості по 15 зразків підписів на кожному аркуші. Експериментальні зразки посвідчені суддею.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі) (ст. 100 ГПК України).
З урахуванням обставин справи суд вбачає необхідним на вирішення експерта поставити наступне питання: чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у розділі "Підписи сторін" в Акті від 12 вересня 2018 року приймання-передачі частки у статутному капіталі (корпоративних прав) Товариства з додатковою відповідальністю "Рівненський райсількомунгосп" , укладеному між громадянкою України ОСОБА_1 та громадянином України ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (розташований на арк.справи №128), чи іншою особою?
Доручити проведення експертизи вбачається доцільним Рівненському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (33003, м.Рівне, вул. Гагаріна, 39).
Експертній установі для дослідження судом надаються наступні документи, що приєднані до справи №918/698/19 :
- оригінал Акту від 12 вересня 2018 року приймання-передачі частки у статутному капіталі (корпоративних прав) Товариства з додатковою відповідальністю "Рівненський райсількомунгосп" , укладений між громадянкою України ОСОБА_1 та громадянином України ОСОБА_2 (арк.справи №128);
- Акт приймання-передачі корпоративних прав від 18.08.2018 р., укладений між учасниками ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (арк.справи 129);
- Заява від 20.08.2018 р. подана ОСОБА_1 про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ТДВ "Рівненський райсількомунгосп" (арк.справи 130-131);
- опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору, складений 20.08.2018 р. (арк.справи132);
- експериментальні зразки підпису, що виконані особисто ОСОБА_1 на десяти аркушах паперу формату А-4 у кількості по 15 зразків підписів на кожному аркуші (арк.справи 135-144).
Особи, які проводитимуть експертизу, несуть відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивих висновків або за відмову дати висновок.
Згідно статтей 228, 229 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, призначення судом експертизи на час її проведення.
Отже, провадження у справі №918/698/19 необхідно зупинити та матеріали останньої направити до Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (33003, м.Рівне, вул. Гагаріна, 39).
Керуючись статтями ст.ст. 99, 100, 228, 229, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Призначити по справі №918/698/19 судову почеркознавчу експертизу.
2. На вирішення експерта поставити наступне питання:
- чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у розділі "Підписи сторін" в Акті від 12 вересня 2018 року приймання-передачі частки у статутному капіталі (корпоративних прав) Товариства з додатковою відповідальністю "Рівненський райсількомунгосп" , укладеному між громадянкою України ОСОБА_1 та громадянином України ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , чи іншою особою?
3. Доручити проведення експертизи Рівненському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (33003, м.Рівне, вул. Гагаріна, 39).
4. Зобов`язати позивача, відповідача та третіх осіб надавати на вимогу експертів Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України матеріали, необхідні для проведення експертизи.
5. Витрати за проведення експертизи покласти на позивача - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
6. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України, за дачу завідомо неправдивого висновку, або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
7. Висновок експерта в письмовому вигляді подати господарському суду Рівненської області.
8. Провадження у справі №918/698/19 зупинити на час проведення експертизи Рівненським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України.
9. Справу №918/698/19 направити Рівненському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (33003, м.Рівне, вул. Гагаріна, 39) для проведення судової почеркознавчої експертизи.
Згідно з приписами ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення - 20.12.2019 р.
Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Відповідно до п.п. 11, 12 ч. 1 ст. 255 ГПК України ухвала про призначення експртизи та про зупинення провадження у справі підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
За умовами ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Суддя Бережнюк В.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86502934 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні