Справа № 344/1767/18
Провадження № 2/344/899/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді Пастернак І.А.,
секретаря Кріцак Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю АРС-ДІМ про стягнення 151 580,00 грн. інвестованих в облігації згідно договору №58/07Б/7Б купівлі-продажу облігацій від 17.09.2007 року, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась з наведеним позовом в суд до відповідача з вимогою про стягнення заборгованості. Позов мотивувала тим, що 17.09.2007 року між позивачем та ТзОВ Арс-Дім , від імені якої діяла ТОВ Фінансова компанія Декра укладено договір № 58/07Б/7Б купівлі-продажу облігацій, за яким продавець зобов`язався передати у власність ОСОБА_1 2323 облігацій, емітованих ТОВ Арс-Дім (емітент), а ОСОБА_1 зобов`язалася сплатити вартість облігацій в розмірі 151 580,00 грн. Згідно п. 1.1. Договору облігації є іменними безпроцентними, в без документарній формі, номінальною вартістю 100,00 грн.
Дані облігації були придбані для подальшого придбання житла у ПП Арс-Дім по вул . Галицькій , в„–118В в м. Івано -Франківську. Таке придбання мало відбутись шляхом міни облігацій, емітованих ТОВ Арс-Дім , на квартиру, збудовану ПП Арс-Дім . Свої зобов`язання щодо оплати вартості облігацій позивач виконала, перерахувавши продавцю загальну суму 151 580,00 грн.
Однак в подальшому ПП Арс-Дім не здійснило обмін квартири на належні позивачці облігації, а квартира АДРЕСА_6 була відчужена ПП Арс-Дім третім особам.
Заяви позивачки щодо погашення вартості облігацій емітентом ТОВ Арс-Дім були відхилені у зв`язку із скрутним матеріальним становищем. Гарантійним листом від 12.09.2016 року відповідач зобов`язався повернути позивачу інвестовану суму до кінця 2016 року однак не виконав своїх зобов`язань. Просить суд постановити рішення, яким стягнути з ТзОВ Арс-Дім на користь ОСОБА_1 151 580,00 грн.
Позивачка в судове засідання не з`явилась, представником позивачки подано суду заяву за змістом якої просить розгляд справи проводити без його участі. Позовні вимоги підтримав з мотивів викладених в позовній заяві, просив позов задоволити (а.с.62).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Суду надіслав відзив на позовну заяву, за змістом якого просив суд відмовити у задоволенні позову (а.с.16).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 17.09.2007 року між ОСОБА_1 та ТзОВ Арс-Дім , від імені якої діяла ТОВ Фінансова компанія Декра укладено договір № 58/07Б/7Б купівлі-продажу облігацій, за яким продавець зобов`язався передати у власність ОСОБА_1 2323 облігацій, емітованих ТОВ Арс-Дім (емітент), а ОСОБА_1 зобов`язалася сплатити вартість облігацій в розмірі 151 580,00 грн. Згідно п. 1.1. Договору облігації є іменними безпроцентними, в без документарній формі, номінальною вартістю 100,00 грн.(а.с.5-6).
17.09.2007 року між ПП Арс-Дім та ОСОБА_1 укладено попередній договір міни. За даним договором сторони зобов`язуються укласти договір міни квартири на іменні безпроцентні (дисконтні) облігації у майбутньому, але у всякому разі не пізніше ніж 30.06.2010 року, згідно якого ПП Арс-Дім зобов`язується передати у власність ОСОБА_1 квартиру АДРЕСА_6 . Ціна приміщення визначається на день укладення основного договору в гривні з розрахунку 3231,98 грн. за один квадратний метр, загальна вартість становить 151 580,00 грн. (а.с.7).
Листом від 12.09.2016 року відповідач зобов`язався повернути позивачу інвестовану суму до кінця 2016 року однак не виконав своїх зобов`язань (а.с.10).
22.02.2018 року ТОВ Арс-Дім звернулося з претензією до ОСОБА_1 з вимогою про погашення заборгованості (а.с.22, 23-24).
Відповідно до ч 1 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплати гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з ч.2 ст.509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
За змістом ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Проте, відповідачем свого обов`язку відносно вчасної передачі позивачу нерухомого майна виконано не було, чим порушено її право на належне його виконання.
Відповідно до ст. 194 ЦК України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов`язань згідно з умовами розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам. До особи, яка набула право власності на цінний папір, переходять у сукупності усі права, які ним посвідчуються.
Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, є Закон України Про цінні папери та фондовий ринок .
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його першим власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов`язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений проспектом емісії (для державних облігацій України - умовами їх розміщення) строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено проспектом емісії (для державних облігацій України - умовами їх розміщення).
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону погашення відсоткових та дисконтних облігацій здійснюється виключно грошима.
Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено відповідальність за порушення грошового зобов`язання.
Так, ч. 1 ст. 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. У ч. 2 ст. 625 ЦК України зазначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З наведених норм закону вбачається, що належність особі облігацій підтверджує відносини позики між позивачкою як власника облігацій та відповідачем як їх емітентом. При цьому таке зобов`язання є грошовим, і у випадку прострочення його виконання настають наслідки у вигляді сплати емітентом інфляційних втрат.
Як вбачається зі змісту ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Статтею 81 ЦПК України на сторін покладено обов`язок доказування і подання доказів. Це положення є одним із найважливіших наслідків принципу змагальності. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено належними і допустимими доказами тих обставин, на які він посилався як на підставу своїх вимог до відповідача, відтак суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
На підставі наведеного, відповідно до ст. ст. 526, 527, 549, 550, 611 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 82, 141, 259, 263, 268, 273, 274-279 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю АРС-ДІМ про стягнення 151 580,00 грн. інвестованих в облігації згідно договору №58/07Б/7Б купівлі-продажу облігацій від 17.09.2007 року - задоволити.
Стягнути із ТзОВ Арс-Дім місце знаходження пл.Ринок, 14 м.Івано-Франківськ, 76018, код ЄРДПОУ 30610033, на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_7 заборгованість в розмірі 151 580 (сто п`ятдесять одну тисячу п`ятсот вісімдесят) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Довідка: Повний текст рішення виготовлено 21.12.2019 року.
Суддя Пастернак І.А.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86508715 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні