ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2019 Справа № 904/1573/19
м.Дніпро, просп. Д. Яворницького, 65 зал №511
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Подобєд І.М. (доповідач),
суддів: Широбокова Л.П., Орєшкіна Е.В.
секретар судового засідання Мацекос І.М.
за участю представників:
від позивача: Чорноморченко М.Є., довіреність №б/н від 13.05.2019, посвідчення №1933 від 31.10.2017, адвокат
від відповідача: Локотков Б.О., довіреність №870 від 18.11.2019, посвідчення №1573 від 09.09.2008, адвокат
від третьої особи-1: не з`явився
від третьої особи-2: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 27.08.2019 у справі №904/1573/19 (суддя Євстигнеєва Н.М.; рішення ухвалене о 16:40 год. у місті Дніпро, повне рішення складено 03.09.2019)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Метан-Торг", м.Дніпро
до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м.Дніпро
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Метан-авто", м.Перещепине Дніпропетровської області
третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест груп Дніпро", м.Дніпро
про визнання укладеним договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Метан-Торг" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", за участю третіх осіб: Товариство з обмеженою відповідальністю "Метан-авто", Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест груп Дніпро" з послідуючою заявою про зміну предмета позову від 26.06.2019 про визнання укладеним договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, наведений у додатку 3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 та розміщений на офіційному сайті відповідача, між Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Метан-Торг" на об`єкт - АГНКС, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, автошлях Н 041002, км 0 Новомосковськ-Спаське в редакції позивача наведеній в позовній заяві.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 27.08.2019 у справі №904/1573/19 (суддя Євстигнеєва Н.М.) позов задоволено повністю.
Визнано укладеним договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, наведений у додатку 3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 та розміщений на офіційному сайті відповідача, між Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Метан-Торг" на об`єкт - АГНКС, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, автошлях Н 041002, км 0 Новомосковськ-Спаське в редакції, запропонованій позивачем.
Стягнуто з Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Метан-Торг" витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства ухиляється від укладення з позивачем договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. Враховуючи те, що власник майна, має виключне право на укладення договору з постачальником електричної енергії, враховуючи умови договору оперативної оренди, де визначено право орендаря самостійно від свого імені, заключати договори на постачання та розподіл електричної енергії, а дії відповідача не узгоджуються з приписами законодавства, яке регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про те, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання укладеним договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії,
Не погодившись з означеним рішенням місцевого господарського суду, АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" (відповідач) звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати повністю рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 27.08.2019 у справі №904/1573/19; ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову ТОВ "Метан-Торг" до АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" про визнання укладеним Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії відмовити у повному обсязі.
До підстав для скасування вказаного рішення відповідач відносить неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи, порушення норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції не взяв до уваги посилання відповідача на неможливість укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим власником, поки не буде розірвано договору з попереднім. Дія договорів може бути достроково припинена електропостачальником та/або оператором системи у разі отримання документального підтвердження факту зміни власника об`єкта. У такому разі відповідні договори припиняють свою дію в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) продовжують діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.
Апелянт зазначає, що станом на сьогоднішній день договір з ТОВ "Метан Авто" в установленому законом порядку не розірвано, оскільки останній не допускає позивача на свій об`єкт для здійснення фіксації показів приладу обліку електричної енергії.
ТОВ "Метан-Торг" (позивач) у відзиві на апеляційну скаргу погоджується з висновками суду першої інстанції.
Позивач посилається на норми частини 1 статті 187, частин 2, 4 статті 275 Господарського кодексу України, відповідно до яких укладання договору енергопостачання є обов`язковим.
За твердженням позивача у зв`язку із зміною власника і набуття права користування на об`єкт ним було подано до відповідача заяву щодо укладання договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з пакетом документів, що не заперечується відповідачем у відзиві на позов.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 25.10.2019 поновлено АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" пропущений строк на апеляційне оскарження; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 27.08.2019 у справі №904/1573/19; розгляд справи призначено в судовому засіданні на 04.12.2019 о 11:30 год.; зупинено дію оскаржуваного рішення на час розгляду апеляційної скарги.
04.12.2019 в судовому засіданні оголошувалась перерва до 23.12.2019, про що постановлено ухвалу суду.
За результатами перегляду справи судом апеляційної інстанції в судовому засіданні 23.12.2019 прийнято постанову, з проголошенням вступної та резолютивної частини.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, які приймали участь у судових засіданнях, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Відповідно до положень статей 74, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлено такі обставини.
Відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 27.03.2019 ТОВ "Метан-Авто" передало ТОВ "Інвест Груп Дніпро" у власність нерухоме майно - АГНКС (автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію), загальною площею 79,4 кв. м, що знаходиться за адресою:Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, автодорога Н041002, км 0, Новомосковськ-Спаське. (а.с.17-18 т.1).
Договір 27.03.2019 посвідчено Нощенко Н.М., приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу.
Вищевказане нерухоме майно зареєстровано за ТОВ "Інвест Груп Дніпро" на праві приватної власності, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №161237699 від 27.03.2019 (а.с.19 т.1).
В подальшому між Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест Груп Дніпро" (орендодавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Метан-Торг" (орендар) 28.03.2019 укладено договір здачі в операційну оренду виробничого комплексу №167, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в операційну оренду виробничий комплекс: автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, автошлях Н 041002, км 0 Новомосковськ-Спаське (далі - об`єкт, АГНКС), склад і вартість яких визначено за даними балансу орендодавця станом на дату підписання цього договору, згідно з актом приймання-передачі комплексу в операційну оренду, що є невід`ємною частиною цього договору (додаток).
Комплекс передано в операційну оренду для використання в господарській діяльності орендаря (позивача) відповідно до технічного призначення та технологічних вимог (пункт 1.2. договору оренди, а.с.20-21 т.1).
Виробничий комплекс, до якого входить, зокрема, відповідно до пункту 38 КПТ (Автоматичний вимикач, електричний лічильник), переданий за актом приймання-передачі (а.с.22-23 т.1).
Пунктом 4.2.1. договору оренди передбачено право орендаря - ТОВ "Метан-Торг" самостійно від свого імені, заключати договори на постачання та розподіл електричної енергії.
Право власності ТОВ "Інвест Груп Дніпро" на АГНКС підтверджується договором купівлі-продажу нерухомого майна від 27.03.2019 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27.03.2019 (а.с.17-19 т.1).
Як вказує позивач, 03.04.2019 (вх. №17622), користуючись на праві операційної оренди об`єктом електропостачання - АГНКС та, керуючись п. 1.2.13., абз. 1 п. 2.1.3., п. 2.1.4., п. 2.1.7., п. 4.27. Правил, ТОВ "Метан-Торг" подало до АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" заяву - приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та відповідний пакет документів, в т.ч. документи, підтверджуючі зміну власника та користувача об`єкта - АГНКС.
Листом №15195/1001 від 05.04.2019 АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" у відповідь на вищевказану заяву ТОВ "Метан-Торг" від 03.04.2019 №17622/1001 було відмовлено ТОВ "Метан-Торг" в укладенні договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, та зазначено, що укладення договору про розподіл електричної енергії буде можливе після виконання остаточного розрахунку з колишнім власником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Метан-Авто" та розірвання з ним договору розподілу електричної енергії по зазначеному об`єкту (а.с.23 т.1).
Вважаючи відмову в укладанні договору безпідставною ТОВ "Метан-Торг" було направлено АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" лист (вх19128/1001 від 11.04.2019), до якого повторно було додано Статут ТОВ "Метан-Торг", відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії; Перелік уповноважених представників споживача; довідка про режим роботи електроустановок споживача; акт про відмову; опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору; наказ ТОВ "Метан-Торг" про призначення директора; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб; витяг з реєстру платників податку на додану вартість; договір №167 від 28.03.2019 здачі в оренду виробничого комплексу; договір купівлі-продажу нерухомого майна від 27.03.2019; витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; заява-приєднання (а.с.24 т.1).
Оскільки відповідь АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" не надіслав, договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії укладено не було, ТОВ "Метан-Торг" звернувся з відповідною позовною заявою до господарського суду.
Спірні правовідносини сторін виникли з приводу укладання господарського договору.
Згідно з частиною першою статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За статтею 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, з господарського договору та інших угод, передбачених законом.
Статтею 179 Господарського кодексу України передбачено загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов`язання. Частиною третьою цієї статті визначено, що укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів держаної влади або органів місцевого самоврядування.
Суб`єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв`язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб`єкти зобов`язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов`язкові умови таких договорів (частина шоста статті 179 Господарського кодексу України).
Частиною сьомою статті 179 Господарського Кодексу України встановлено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений статтею 181 Господарського кодексу України.
Відповідно до частини третьої статті 184 Господарського кодексу України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначені Законом України "Про ринок електричної енергії".
За визначенням наведеним у пункті 74 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам.
Відповідно до пункту 7 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, про надання послуг з розподілу.
Оператор системи розподілу електричної енергії відповідно до пункту 11 частини 3 статті 46 Закону зобов`язаний укладати договори, які є обов`язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів.
Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором (частина четверта статті 46 Закону).
За частиною 1 статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
За частиною другою статті 2 Закону основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема правилами роздрібного ринку (пункт 5).
Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.
Відповідно до пункту 2 Постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 1.2.3. ПРРЕЕ передбачено, що оператор системи не має права відмовити в розподілі (передачі) електричної енергії електропостачальникам та споживачам до межі балансової належності їх електроустановок, у приєднанні до його мереж інших операторів системи, у тому числі оператора малої системи розподілу, або інших замовників послуги приєднання до електричних мереж за умови дотримання ними вимог законодавства України, зокрема законодавства у сфері енергетики.
Згідно з п. 1.2.13. ПРРЕЕ, у разі надання електроустановки або її частини в оренду за умов, що передане в оренду устаткування забезпечує завершену функціональну дію на ринку електричної енергії (виробництво, передачу, розподіл або споживання електричної енергії), та обумовлення договором оренди передачі орендареві відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з учасниками роздрібного ринку щодо електрозабезпечення орендованої електроустановки або її частини між орендарем та відповідними суб`єктами мають бути укладені відповідні договори згідно з вимогами цих Правил. В усіх інших випадках передбачені цими Правилами договори укладаються з власником електроустановки.
За пунктом 2.1.3. ПРРЕЕ ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
Згідно з абзацами 1, 3, 5, 6 пункту 2.1.4. ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.
На вимогу споживача оператор системи розподілу протягом трьох робочих днів від дати звернення повинен надати споживачу підписаний оператором системи розподілу примірник укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у паперовій формі.
За ініціативою однієї із сторін договір споживача про розподіл електричної енергії оформлюється в паперовій формі.
Для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи такі документи:
1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об`єкта та реквізитів заявника та наявності чинного паспорту точки розподілу;
2) для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР;
для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті);
3) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об`єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу електричної енергії (у разі відсутності об`єкта споживача);
4) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо), за необхідності;
5) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов`язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об`єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок);
6) довідку про обсяги очікуваного споживання електроенергії окремо за кожною площадкою вимірювання споживача (крім побутових споживачів) (пункт 2.1.7. ПРРЕЕ).
Судом першої інстанції на підставі наявних в матеріалах справи документів встановлений факт зміни власника об`єкту електропостачання, набуття права користування об`єктом на умовах оренди позивачем та його звернення у зв`язку з цими обставинами до відповідача.
Позивачем дотримані вищенаведені положення щодо укладення договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії і надані всі необхідні документи для укладання договору, що не спростовано відповідачем.
Заперечення відповідача зводяться до наявності не розірваного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з попереднім власником - ТОВ "Метан-Авто".
Колегія суддів вважає, що зазначені доводи не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції в силу наступного.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2.1.4. ПРРЕЕ оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Звертаючись з вимогами про визнання укладеним договору позивач навів редакцію договору, що була на той час опублікована на офіційному сайті відповідача: http://dtek-dnem.com.ua/aktualnaya-informaciya-business/dogovir/yur-dogovor-energopostavshika-na-raspredelenie/ і яка є типовою формою договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, наведеної у Додатку 3 ПРРЕЕ.
За умовами пункту 11.2. Договору, його дія достроково припиняється у разі: отримання Оператором системи документального підтвердження факту відчуження об`єкта на користь іншої особи.
Листом №8725/20/7-19 від 16.08.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) ТОВ "Метан-Авто" з приводу врегулювання договірних відносин з новим власником (користувачем) об`єкта надані роз`яснення, яка окрім посилання на пункт 11.2. Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, зазначила пункт 4.27. ПРРЕЕ.
Згідно з положеннями 4.27. ПРРЕЕ, дія договорів може бути достроково припинена електропостачальником та/або оператором системи у разі отримання документального підтвердження факту зміни власника об`єкта. У такому разі відповідні договори припиняють свою дію в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) продовжують діяти до дати здійснення повного розрахунку між сторонами.
За висновками НКРЕКП у разі звернення нового користувача об`єкта ТОВ "Метан-Торг" до АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" із заявою щодо приєднання до розробленого оператором системи розподілу договору споживача на надання послуг з розподілу електричної енергії та надання документів, перелік яких передбачений вимогами чинного законодавства, АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" має приєднати ТОВ "Метан-Торг" до умов договору споживача на надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до пункту 11.5.11. Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310 припинення/обмеження розподілу електричної енергії за заявою Користувача здійснюється:
у разі тимчасового припинення/обмеження розподілу електричної енергії Користувач зобов`язаний повідомити ОСР не пізніше ніж за 10 робочих днів до бажаної дати припинення/обмеження розподілу електричної енергії;
у разі остаточного припинення експлуатації електроустановки та/або продажу/передачі прав власності/користування на електроустановку (об`єкт) Користувач зобов`язаний повідомити про це ОСР не пізніше ніж за 20 робочих днів до дати настання зазначеної події та остаточно розрахуватись з ним за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
За наявності технічної можливості ОСР зобов`язаний припинити/обмежити розподіл електричної енергії Користувачу із заявленої ним дати бажаного тимчасового припинення/обмеження розподілу електричної енергії або остаточного припинення експлуатації електроустановки та/або продажу/передачі прав власності/користування на електроустановку (об`єкт).
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення Користувачем ОСР про остаточне припинення експлуатації електроустановки та/або продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт) Користувач зобов`язаний здійснювати оплату послуг за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідно до умов договору.
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим Користувачем укладається після припинення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із Користувачем, який здійснив продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт). За умови одночасного розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з попереднім Користувачем, виплати всіх видів платежів, передбачених відповідним договором, та звернення нового Користувача щодо укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії в межах одного розрахункового періоду припинення електропостачання об`єкта не здійснюється.
Відновлення тимчасового припинення/обмеження розподілу електричної енергії здійснюється ОСР за зверненням Користувача протягом 5 робочих днів з дати оплати послуги з відновлення електроживлення.
Звертаючись з листом до відповідача про укладання договору позивач до додатків додав договір купівлі-продажу нерухомого майна від 27.03.2019 і договір здачі в операційну оренду виробничого комплексу від 28.03.2019 №167, що підтверджують факт продажу об`єкта іншій особі і подальшу передачу його в оренду позивачу.
З матеріалів справи також вбачається звернення попереднього власника об`єкта і споживача - ТОВ "Метан-Авто" до АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" із заявою про розірвання договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, яка отримана останнім 03.04.2019 за вхідним №17619/1001 (а.с.61 т.1).
12.04.2019 відповідачем від ТОВ "Метан-Авто" отримано лист, яким товариство відізвало заяву про розірвання договору до роз`яснення ситуації про можливість постачання електричної енергії ТОВ "Метан-Торг". При цьому, зазначено, про неможливість перебування об`єкту довгий час без електричної енергії, оскільки АГНКС є об`єктом підвищеної небезпеки, що не виключає виникнення аварійних ситуацій в разі відсутності електроенергії (а.с.62 т.1).
Тобто дії попереднього споживача свідчать про готовність розірвання договору з відповідачем про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Натомість матеріалах справи не знайшли свого підтвердження доводи відповідача про неможливість розірвання договору з попереднім споживачем - власником електроустановок.
Умови вказаного договору є обов`язковими лише для його сторін. Новий споживач не наділений правом на розірвання договору, стороною якого він не був.
Відмова відповідача у здійсненні дій щодо укладення договору про постачання електричної енергії з посиланням на існуючий договір з попереднім власником і споживачем не ґрунтується на вимогах закону та порушує права нового користувача і споживача щодо реалізації ним свого права користування нерухомим майном і споживання електричної енергії.
Аналогічних висновків дійшла Велика палата Верховного Суду в постанові від 08.05.2019 у справі №757/45133/15-ц, в якій вказано, що зобов`язання з розірвання договору про постачання електричної енергії з попереднім споживачем покладені на сторони такого договору і новий власник, який виявив бажання стати споживачем електричної енергії, не наділений ні повноваженнями вчиняти дії, направлені на розірвання договору про постачання електричної енергії, стороною якого він не був, ні нести будь-яких обов`язків у правовідносинах, які виникли між іншими суб`єктами.
За викладених обставин, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції всебічно, повно й об`єктивно розглянув всі обставини справи в їх сукупності і керуючись законом, який регулює спірні правовідносини, дійшов обґрунтованого та правомірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання укладеним договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 275 та статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування або зміни оскарженого у даній справі судового рішення немає.
Зважаючи на відмову у задоволенні апеляційної скарги, судові витрати на оплату судового збору, понесені у зв`язку із апеляційним оскарженням, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на заявника у скарзі і відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 27.08.2019 у справі №904/1573/19 - залишити без змін.
Судові витрати у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції покласти на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі".
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повна постанова складена 24.12.2019.
Головуючий суддя І.М. Подобєд
Суддя Л.П. Широбокова
Суддя Е.В. Орєшкіна
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2019 |
Оприлюднено | 26.12.2019 |
Номер документу | 86567986 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Подобєд Ігор Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні