Справа № 365/580/19
Номер провадження: 2/365/357/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.12.2019 року смт. Згурівка
Згурівський районний суд Київської області в складі :
головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.
за участю секретаря судового засідання ХРУЩ Л.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду № 1 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Середівської сільської ради Згурівського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_2 звернулась до Згурівського районного суду Київської області із вищезазначеною позовною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка - ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина за законом. Спадщина складається з права на земельну частку (пай) - рілля розміром 4,33 в умовних кадастрових гектарах та сінокоси розміром 1,57 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі (на місцевості), в землях, що перебували у колективній власності КСП імені газети Сільські Вісті , з місцем розташування на території Середівської сільської ради. По схемі поділу земель ріллі відповідає № 399, сінокосам - № 111. Позивачка належить до спадкоємців четвертої черги за законом, оскільки проживала з померлою однією сім»єю не менше п»яти років до дня її смерті. Спадкоємці за заповітом та спадкоємці попередніх черг за законом відсутні. Позивачка спадщину прийняла шляхом постійного проживання із померлою на час відкриття спадщини. Позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права в досудовому порядку у зв»язку із відсутністю підтвердження належності до спадкоємців четвертої черги, доказів прийняття спадщини, а також відсутністю правовстановлюючих документів на спадщину. Позивачка просить суд встановити, що вона проживала однією сім»єю із ОСОБА_3 не менше п»яти років до дня її смерті та визнати за нею право на земельну частку (пай).
24.12.2019 року позивачка ОСОБА_2 направила до суду заяву, в якій просить вважати дату смерті ОСОБА_3 05 травня 2005 року технічною опискою та правильною вважати дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В підготовче судове засідання позивачка ОСОБА_2 не з"явилась, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку. Позивачка направила до суду заяву, в якій просила провести розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала повністю та просила позов задовольнити. Також позивачка просила не стягувати з відповідача судові витрати.
В підготовче судове засідання представник відповідача Середівської сільської ради не з"явився, про дату, час і місце розгляду справи відповідач повідомлений у встановленому законом порядку. Голова сільської ради Бондаренко В.Ф. направив до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи у відсутність представника відповідача, позовні вимоги визнав повністю.
Суд визнав можливим розглядати справу без участі сторін, оскільки у справі є достатньо даних про права та правовідносини сторін та його неявка не перешкоджає розгляду справи.
На підставі ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення про задоволення позову, враховуючи визнання позову відповідачем та наявність для того законних підстав.
Дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами встановлено, що ОСОБА_3 згідно Сертифікату серії КВ № 0037446 належало право на земельну частку (пай) розміром 5,62 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі (на місцевості) в землях, що перебували в колективній власності КСП імені газети Сільські Вісті , з місцем розташування на території Середівської сільської ради. Земельна частка (пай) складається з ріллі розміром 4,33 в умовних кадастрових гектарах та сінокоси розміром 1,57 в умовних кадастрових гектарах. По схемі поділу ріллі відповідає № 399, сінокосу - № 111, що встановлено з викопіювання із схеми поділу земель (а.с.8,9), копії книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються КСП ім. газети Сільські Вісті (а.с.27-28), довідки Середівської сільської ради (а.с.12).
Оригінал Сертифікату було втрачено.
Пунктами 2, 5 Указу Президента "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 року № 720/95 визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:
- свідоцтво про право на спадщину;
- посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
- рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадкова справа до майна померлої ОСОБА_3 не заводилась, заповіти нею не складались. Позивачка з початку 2000 року до дня смерті ОСОБА_3 без реєстрації проживала разом з нею однією сім»єю. Позивачка ОСОБА_2 належить до спадкоємців четвертої черги за законом, як особа яка проживала з померлою однією сім`єю не менше п»яти років, до часу її смерті. Спадкоємці попередніх черг за законом та за заповітом відсутні. До складу спадщини померлої, яку прийняла позивачка, входить спірна земельна частка (пай). Спадщину після її смерті прийняла позивачка ОСОБА_2 , шляхом постійного проживання з померлою на час відкриття спадщини, що встановлено з копії актового запису про смерть № 14 від 11 травня 2005 року (а.с.20), довідки Середівської сільської ради (а.с.42), інформаційних довідок із Спадкового реєстру (а.с.22,23).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Положеннями ст. 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.
Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
В силу ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивачці було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у зв»язку із ненаданням оригіналу правовстановлюючого документу - Сертифікату на право на земельну частку (пай), а також ненаданням доказів належності до спадкоємців померлої ОСОБА_3 , а також доказів прийняття спадщини (нотаріальна відмова - а.с.26).
В пункті 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року N 7 передбачено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Пуктом 3.5 Листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Оцінюючи добуті в підготовчому судовому засіданні докази, враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу - Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ № 0037446 на спадкову земельну частку (пай), відсутністю доказів своєї належності до спадкоємців, а також доказів прийняття спадщини, позивачка позбавлена можливості оформити свої спадкові права у нотаріуса.
Суд вважає за необхідне встановити, що позивачка ОСОБА_2 проживала однією сім`єю не менше п»яти років з ОСОБА_3 до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою Середівської сільської ради (а.с.42). Зазначений факт доводить належність позивачки до спадкоємців четвертої черги за законом померлої ОСОБА_3 , а також прийняття позивачкою спадщини.
Суд вважає за необхідне визнати за позивачкою ОСОБА_2 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) - ріллю та сінокоси згідно Сертифікату серії КВ № 0037446.
Враховючи клопотання позивачки, суд не застосовує до відповідача Середівської сільської ради ст. 141 ЦПК України.
На підставі ст. 142 ЦПК України, враховуючи те, що визнання позову відповідачем мало місце до початку розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне повернути позивачці ОСОБА_2 з державного бюджету 50 відсотків судового збору за вимогою майнового характеру, сплаченого нею при поданні позову, а саме грошові кошти в розмірі 529,37 грн.
Керуючись ст.ст.1217,1218,1223,1225,1261,1268 ЦК України,
ст.ст.141,142,198,247,263-265,273,293,315 ЦПК України,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 до Середівської сільської ради Згурівського району Київської області, місцезнаходження: вул. Перемоги, 20, с. Середівка Згурівського району Київської області, код ЄДРПОУ 4360480, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала однією сім»єю не менше п»яти років з ОСОБА_3 до дня її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_5 , як спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- право на земельну частку (пай) - ріллю розміром 4,33 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) в землях, що перебували в колективній власності КСП імені газети Сільські Вісті , що згідно схеми поділу має № 399, з місцем знаходження на території Середівської сільської ради Згурівського району Київської області, яке належало ОСОБА_3 згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ № 0037446;
- право на земельну частку (пай) - сінокос розміром 1,57 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) в землях, що перебували в колективній власності КСП імені газети Сільські Вісті , що згідно схеми поділу має № 111, з місцем знаходження на території Середівської сільської ради Згурівського району Київської області, яке належало ОСОБА_3 згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ № 0037446.
Не застосовувати до Середівської сільської ради Згурівського району Київської області ст. 141 ЦПК України.
На підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України повернути ОСОБА_6 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, а саме грошові кошти в розмірі 529 (п»ятсот двадцять дев»ять) гривень 37 копійок, сплачені нею 17.10.2019 року згідно квитанції про сплату № 38145, порталу http://court.gov.ua/.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ
Суд | Згурівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2019 |
Оприлюднено | 25.12.2019 |
Номер документу | 86575151 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Згурівський районний суд Київської області
Хижний Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні