Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 грудня 2019 р. № 520/9752/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8,м. Харків,61013, код ЄДРПОУ38631015) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільшанський ринок" (вул. Базарна, буд. 1,смт. Вільшани,Дергачівський район, Харківська область,62360, код ЄДРПОУ24662237) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, експлуатацію будівель та торгівельних павільйонів ТОВ Вільшанський ринок", за адресою: Харківська область. Дергачівський район, смт. Вільшани, вул. Базарна, буд. 1-А, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв`язку з чим зобов`язати керівництво ТОВ Вільшанський ринок негайно припинити використання цих будівель та торгівельних павільйонів з метою проведення будь якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в результаті проведення перевірки відповідача встановлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, експлуатацію будівель та торгівельних павільйонів ТОВ Вільшанський ринок", за адресою: Харківська область. Дергачівський район, смт. Вільшани, вул. Базарна, що створює загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідач надав до суду відзив та додаткові пояснення до відзиву, в яких зазначив, що за результатами позапланової перевірки позивачем встановлено факти усунення виявлених порушень, а порушення, виявлені позаплановою перевіркою не несуть загрози життю та здоров`ю людей, та майже усунуті відповідачем.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
плановою перевіркою, яка проводилася Дергачівським районним управлінням ГУ ДС України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з 12.06.2019 по 19.06.2019 рік були виявлені недоліки та порушення Відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у зв`язку з чим будівлі та торгівельні павільйони ТОВ Вільшанський Ринок , розташовані за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Вільшани вул. Базарна 1-А не можуть експлуатуватися до повного усунення недоліків. Також перевіркою було встановлено, шо будівлі та торгівельні павільйони ТОВ Вільшанський Ринок експлуатуються з порушенням вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки , які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Відповідно до Акту №148 від 19.06.2019 року, складеного за результатами перевірки, встановлено наступні порушення які, на думку позивача створюють загрозу життю та здоров`ю людей зокрема:
1. Не оброблені дерев`яні елементи горищних покриттів лабораторії (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахнсної ефективності, (підтверджується - відсутністю протоколу випробувань)
2. Не обладнано приміщення будівля лабораторії системами
протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту (установкою автоматичної пожежної сигналізації та системою оповіщення людей про пожежу)
(підтверджується фото)
5. З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів в приміщеннях будівель об`єкту виконано не за допомогою репресування, заварювання, паяння або затискачів (підтверджується - відсутністю акту виконаних робіт)
12. Не проведено технічне обслуговування вогнегасників в повному обсязі, (підтверджується - фото) (підтверджується - відсутністю активів виконаних робіт)
15 Будівлі, споруди та інші приміщення, а також відкритті майданчики не обладнано спеціальними пожежними щитами (стендами) для утримання первинних засобів пожежогасіння (підтверджується - фото)
16. Будівля ринку не забезпечена внутрішнім протипожежним водопроводом (підтверджується відсутністю фото)
20. Не забезпечено в повному обсязі приміщення будівлі лабораторії первинними засобами пожежогасіння : вогнегасниками, які
використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (підтверджується відсутністю необхідної кількості вогнегасників)
23. Системи протипожежного захисту в приміщеннях ринку не справні і не утримуються в постійній готовності до виконання роботи (підтверджуються - відсутністю виведеного виграшу на пульт спостереження пожежною охороною)
24. Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ не проводиться відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту ( не проводиться технічне обслуговування систем протипожежного захисту) (підтверджується відсутність підтверджуючих документів.)
За наявності саме цих порушень, на думку позивача, до повного їх усунення, будівлі та торгівельні павільйони Відповідача ТОВ Вільшанський Ринок , що знаходяться за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Вільшани вул.Базарна 1-А не можутьексплуатуватися.
Проте, відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначає про усунення виявлених порушень.
Так, будівля Відповідача ТОВ Вільшанський Ринок , що знаходиться за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Вільшани вул. Базарна 1-А забезпечена вогнегасниками згідно Правил експлуатації та типових норми належності вогнегасників, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України віл 15.01.2018 № 25. що підтверджується копією накладної № 1551-1 від 01.10.2019 року на отримання вогнегасників ВП-2 в кількості 6 шту к, кріплення до ВП з 1-м фіксатором 52 в кількості 6 штук. Приміщення забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності, (порушення 20 - усунуто).
Проведено технічне обслуговування вогнегасників в повному обсязі, що підтверджується Актом наданих послуг від 30.09.2019 року, Актом наданих послуг №681 від 02.10.2019 року які додаються до Відзиву (порушення 12 - усунуто).
Проведено перевірку системи протипожежного захисту СПЗ в приміщеннях ринку, що підтверджується Актом № 10-2019 від 08.10.2019 року, укладено Договір з ТОВ АЛЬФОРГ на спостереження пультом централізованого спостереження і технічного обслуговування системи протипожежної автоматики від 08.10.2019 року, що підтверджується Копією Договору( порушення 23, 24 - усунуті)
Порушення № 5 усунуте, що підтверджується Актом прийому-передачі виконаних робіт від 01.10.2019 року, укладеного між ТОВ Слобода- Стройелектромонтаж та ТОВ Вільшанський Ринок .
Стосовно порушення № 15 щодо обладнання будівлі та споруд
спеціальними щитами, зауважимо наступне, що на момент планової перевірки 2016 р. вони були розміщені у відповідній кількості, але протягом періоду 2016- 2019р.р. на ТОВ Вільшанський Ринок неодноразово вчинялися спроби пограбування і нападники використовували сокири, кирки та багри розміщені на щиті. Тому для уникнення повторних нападів їх не розміщували, оскільки приміщення ринку забезпечене необхідною кількістю вогнегасників.
Стосовно порушення №16 щодо внутрішнього пожежного водопроводу слід зазначити наступне: у ході перевірки у 2016 р. це питання детально було проаналізоване інспектором, зроблені відповідні заміри і схеми, що дало підстави стверджувати про технічну неможливість розміщення водопроводу. В рамках доцільності було прийняте рішення застосовувати гідрант, що розташований через 250 м. від місцезнаходження ТОВ Вільшанський Ринок по вул. Центральна 2-а де знаходиться кафе Тандем та розміщений пожежних гідрант, який може бути використаний при гасінні пожежі.
Що стосується порушень під №1,2 - не оброблені дерев`яні елементи горищних покриттів лабораторії (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечують 1 групу вогнезахисної ефективності; не обладнано приміщення будівля лабораторії системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту слід зазначити, що приміщення лабораторії не знаходиться в приміщенні ринку, який розташований за адресою: м. Харківська область , Дергачівський район, смт. Вільшани вул. Базарна 1-А. і відносно якого проводилася вказана перевірка.
Харківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів знаходиться в іншому приміщенні, за адресою: м. Харківська область . Дергачівський район, смт. Вільшани вул. Базарна 2/3, на підставі договорубезкоштовного користування нежитловим приміщенням від 01.03.2018 р., укладеного між ТОВ Вільшанський Ринок та Харківською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Зазначене підтверджується Технічними паспортами вказаних приміщень, Договором, які додаються до позову.
Як вбачається зі змісту повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 21.05.2019 року, Посвідчення на проведення заходу державного нагляду від 12.06.2019 року, самого Акту перевірки, планова перевірка проводилася будівель та торгівельних павільйонів ТОВ Вільшанський Ринок розташованих за адресою: Харківська область, Дергачівський район, смт. Вільшани вул. Базарна 1-А, а не за іншою адресою.
Таким чином позивач не мав права проводити перевірку будівлі за іншою адресою, крім того, Договором безкоштовного користування нежитловим приміщенням від 01.03.2018 р. закріплені обов`язки користувача - Харківської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів утримувати приміщення в належному стані та дотримуватись протипожежних, санітарних та інших обов`язкових вимог при експлуатації орендованого майна.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 24.10.2019 року Позивачем була проведена позапланова перевірка будівлі та торгівельних павільйонів ТОВ Вільшанський Ринок , розташованих за адресою: Харківська область , Дергачівський район, смт. Вільшани вул. Базарна 1-А, яка проводилася Дергачівським районним управлінням ГУ ДС України з надзвичайних ситуацій у Харківській області. За результатами якої були складені Акт №265 від 24.10.2019 року та Припис № 264 від 24.10.2019 року.
Як вбачається з Акту та Припису під час проведення позапланової перевірки позивачем були встановлені Факти усунення Відповідачем порушень та недоліків, виявлених під час проведення планової перевірки 12.06.2019-19.06.2019 року та зафіксовані в Акті перевірки 19.06.2019 року, що стало підставою для звернення до суду з позовом 16.09.2019 року.
В ході перевірки від 24.10.2019 року було встановлено порушення, не створюють загрозу життю та здоров`ю людей, Позивачем встановлений строк для їх усунення до 30.12.2019 року. Крім того, більшість з них вже самостійно усунуті Відповідачем, що підтверджується документами, фотознімками, які додаються до письмових пояснень.
Так до матеріалів справи надано фотознімки на підтвердження усунення виявлених порушень.
Подання позову про застосування заходів реагування має відповідати легітимній меті, а саме захисту життю та здоров`ю людей за наявності відповідних підстав (як, наприклад, виявлених порушень, що створюють таку загрозу та не усунуті суб`єктом господарювання). Суб`єкт владних повноважень повинен діяти пропорційно і обґрунтувати таку пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою.
Суд зазначає, що позивач повинен обґрунтувати необхідність встановлення обмеження щодо використання будівель та пропорційність запропонованого у позові способу обмеження.
В той же час на суд покладено завдання дослідити пропорційність запропонованого позивачем обмеження щодо використання будівель з урахуванням доводів та доказів, наданих відповідачем.
Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були би менш обтяжливими для прав і свобод відповідача, оскільки обмеження її прав не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для досягнення вказаної мети.
Дослідивши матеріали справи, акт перевірки від 24.10.2019,припис та докази, надані відповідачем на підтвердження усунення порушень, суд не вважає запропонований позивачем захід реагування шляхом зупинення повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, та у зв`язку з чим зобов`язання керівництва ТОВ Вільшанський ринок негайно припинити використання цих будівель та торгівельних павільйонів з метою проведення будь якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки пропорційним відносно тих порушень, що залишаються не усунутими станом на дату винесення рішення.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на що у задоволенні позову належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільшанський ринок" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2019 |
Оприлюднено | 02.01.2020 |
Номер документу | 86699244 |
Судочинство | Адміністративне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні