Справа № 677/2095/19
1-кс/683/1160/2019
УХВАЛА
28 грудня 2019 року м. Старокостянтинів
Слідчий суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Красилівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до документів у кримінальному провадженні № 12019240170000228,
встановив:
Старший слідчийСВ КрасилівськогоВП ГУНП вХмельницькій області ОСОБА_3 звернувся досуду зклопотанням,погодженим прокуроромСтарокостянтинівської місцевоїпрокуратури ОСОБА_4 , продозвіл натимчасовий доступдо оригіналузаповіту № 10від 21червня 2017року,складеного відімені ОСОБА_5 ,який знаходитьсяу матеріалахцивільної справи№ 677/988/18за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 провизнання заповітунедійсним,яка перебуваєу провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 ,із можливістювилучити вказанийзаповіт терміномна 2місяці дляпроведення почеркознавчихекспертиз.
Як зазначено в клопотанні, 05 липня 2019 року до СВ Красилівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області надійшла ухвала ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зобов`язання уповноважених осіб внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення, обставини яких викладені у заяві ОСОБА_6 від 10 червня 2019 року.
05липня 2019року заданим фактомрозпочато досудоверозслідування №12019240170000228 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.
Слідчий зазначає, що в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , являючись спадкоємцем другої черги після смерті її дядька ОСОБА_5 , який проживав по АДРЕСА_1 , 29 травня 2018 року подала державному нотаріусу Красилівської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Під час подання даної заяви ОСОБА_6 дізналася про наявність заповіту від імені ОСОБА_5 на ім`я ОСОБА_7 , яким він заповів останній усе своє майно та який був посвідчений секретарем ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 21 червня 2017 року за № 10. При цьому, у зазначеному заповіті міститься нібито власноручний запис ОСОБА_5 про те, що заповіт ним прочитаний та власноручно підписаний. Оскільки ОСОБА_6 відомо про психічні вади ОСОБА_5 та про його невміння писати і читати, вона підозрює, що вказаний заповіт є підробленим особами на користь ОСОБА_7 .
Окрім того, із показів ОСОБА_6 стало відомо, що оригінал вказаного заповіту знаходиться у цивільній справі № 677/988/18, яка перебуває в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вказує слідчий, оскільки оригінал заповіту №10 від 21 червня 2017 року має суттєве значення для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, й знаходиться у цивільній справі № 677/988/18 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про визнання заповіту недійсним, яка перебуває у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому виникла необхідність у тимчасовому доступі із можливістю вилучення вказаного заповіту із вищезазначеної цивільної справи з метою проведення відповідних експертних досліджень.
В судове засідання старший слідчий СВ Красилівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області ОСОБА_3 подав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, клопотання підтримує повністю та просить задоволити.
Дослідивши матеріали клопотання та надані для ознайомлення документи, слідчий суддя дійшов висновку, що у задоволенні даного клопотання слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, робити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно положень ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Частиною 5 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Звертаючись до суду із клопотанням про надання доступу до оригіналу заповіту № 10 від 21 червня 2017 року, складеного від імені ОСОБА_5 , слідчий зазначає, що вказаний оригінал заповіту знаходиться у матеріалах цивільної справи № 677/988/18 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про визнання заповіту недійсним, яка перебуває у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Про знаходження оригіналу заповіту саме в матеріалах цивільної справи № 677/988/18 слідчому стало відомо із показів ОСОБА_6 .
Разом з тим, звертаючись до слідчого судді із зазначеним клопотанням, слідчим не надано жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про знаходження оригіналу заповіту саме в матеріалах цивільної справи № 677/988/18, що перебуває в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, слідчим залишено поза увагою, що зазначений заповіт посвідчений секретарем ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_9 .
Згідно п.2.13,п.2.14Порядку вчиненнянотаріальних дійпосадовими особамиоргану місцевогосамоврядування,затвердженого наказом Міністерства юстиції України 11.11.2011 № 3306/5, примірники всіх виданих та посвідчених документів, що залишаються у справах органу місцевого самоврядування, формуються в наряди.
Документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов`язково долучаються до примірника заповіту, свідоцтва тощо, що залишається у справах органу місцевого самоврядування, і формуються в наряди (справи).
Згідно абз. 3 п.11.2 наказу «Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства» від 22.12.2010 року, у спадкову справу вміщуються тільки оригінали документів, а у випадках, передбачених законодавством, - копії з документів, оформлені та засвідчені в установленому порядку.
Відповідно до положень п.2.2, п.2.3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
У разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал чи дублікат.
Отже,заповіт післяйого посвідченнявидається удвох примірниках,один зяких залишаєтьсяу справахоргану місцевогосамоврядування,а інший видається особі, від імені якої складено заповіт.
У разі смерті спадкодавця, оригінал заповіту подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини, який завів спадкову справу, та зберігається в матеріалах спадкової справи.
З урахуванням наведеного, оскільки слідчим не надано суду жодних доказів на підтвердження того, що оригінал заповіту № 10 від 21 червня 2017 року, який складений від імені ОСОБА_5 , знаходиться у матеріалах цивільної справи № 677/988/18 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про визнання заповіту недійсним, яка перебуває у провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому у задоволенні його клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст.159, 163, 164 КПК України,
ухвалив:
В задоволенніклопотаннястаршого слідчогоСВ КрасилівськогоВП ГУНПв Хмельницькійобласті ОСОБА_3 про тимчасовийдоступ до оригіналузаповіту №10від 21червня 2017року,складеного відімені ОСОБА_5 ,який знаходитьсяу матеріалахцивільної справи№ 677/988/18за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 провизнання заповітунедійсним,яка перебуваєу провадженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , ізможливістю йоговилучення укримінальному провадженні№12019240170000228 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2019 |
Оприлюднено | 21.02.2023 |
Номер документу | 86705843 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та злочини проти журналістів Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, а також збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів |
Кримінальне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Сагайдак І. М.
Кримінальне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Сагайдак І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні