справа № 369/1898/18
головуючий у суді І інстанції Дубас Т.В.
провадження № 22-ц/824/14312/2019
суддя-доповідач у суді ІІ інстанції Мостова Г.І.
УХВАЛА
27 грудня 2019 року м. Київ
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду Мостова Г.І., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 09 серпня 2019 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 09 серпня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 02 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк на усунення вказаних в ухвалі недоліків.
05 листопада 2019 року до Київського апеляційного суду надійшла заява ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору.
В обґрунтування заяви про відстрочення сплати судового збору ОСОБА_1 посилається на те, що на сьогодні сплатити судовий збір немає можливості, так як їй виповнилось 70 років, вона є пенсіонером та знаходиться у скрутному матеріальному становищі. Разом з цим, переконливих доказів майнового стану, який би давав достатні підстави для відстрочення сплати судового збору подано не було.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 18 листопада 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору, продовжено строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали. А також, заявнику було роз`яснено наслідки не усунення недоліків, щодо сплати судового збору.
19 грудня 2019 року до Київського апеляційного суду повторно надійшла заява ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору.
Як вбачається з тексту заяви, ОСОБА_1 повторно посилається на ті ж самі підстави: на сьогодні сплатити судовий збір немає можливості, так як їй виповнилось 70 років, вона є пенсіонером та знаходиться у скрутному матеріальному становищі. До заяви було додано копію пенсійного посвідчення заявника.
Підстави відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати встановленні статтею 136 ЦПК України.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України Про судовий збір (надалі по тексту - Закон України).
Зі змісту статті 8 Закону України передбачено, що суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Положення статей ЦПК України та Закону України Про судовий збір не містять вичерпного й чітко визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Таким чином, відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору можливе виключно за наявності відповідних підстав і є правом, а не обов`язком суду.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі Kniat v. Poland ; пункти 63-64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі Jedamski and Jedamska v. Poland ).
На підставі викладеного, враховуючи надану копію пенсійного посвідчення заявника та оцінюючи, в сукупності з цією копією, зазначені заявником підстави відстрочення сплати судового збору, суд не може вважати наданий доказ переконливим доказом майнового стану, який би давав достатні підстави для відстрочення сплати судового збору.
Разом з цим, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику зміст статті 44 ЦПК України.
Зі змісту частин 1, 2 статті 44 ЦПК України вбачається, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, зловживання процесуальними правами не допускається. Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню цивільного судочинства, зокрема: подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин.
Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання (частина 3 цієї статті).
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, апеляційної скарги на судовий наказ, заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами, судовий збір становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
При зверненні до суду позивачем сплачено відповідно 8 810 грн (а.с. 1).
Таким чином, апеляційна скарга заявника повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 13 215 (8 810 грн *150 %) грн.
Судовий збір має бути сплачено за реквізитами: отримувач УК у Солом`янському р-ні/Солом`янський р-н./22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38050812; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: (МФО) 899998; рахунок отримувача: 34311206080024; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір за апеляційною скаргою (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський апеляційний суд.
Документи, що підтверджують сплату судового збору подаються до Київського апеляційного суду в оригіналі.
Відповідно до частини другої статті 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи наведене, зазначений в ухвалі Київського апеляційного суду від 02 жовтня 2019 року строк для усунення недоліків апеляційної скарги слід продовжити та повідомити про це заявника.
Керуючись статтями 121, 185, 357 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору.
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, вказаних в ухвалі Київського апеляційного суду від 02 жовтня 2019 року, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Г.І. Мостова
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86708567 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Мостова Галина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні