Постанова
від 19.12.2019 по справі 628/4220/15-ц
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2019 року

м. Харків

Справа № 628/4220/15

Провадження № 22-ц/818/5277/19

Харківський апеляційний суду складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого: Коваленко І.П.,

суддів: Овсяннікової А.І., Сащенко І.С.,

за участю секретаря: Дмитренко А.Ю.,

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: Моначинівська сільська рада,

третя особа: Головне управління держгеокадастру в Харківській області,

третя особа: ОСОБА_2 ,

третя особа: Публічне акціонерне товариство Укртрансгаз в особі філії Управління магістральних газопроводів Харківтрансгаз ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Моначинівської сільської ради, треті особи: Головне управління держгеокадастру в Харківській області, ОСОБА_2 , Публічне акціонерне товариство Укртрансгаз в особі філії Управління магістральних газопроводів Харківтрансгаз про встановлення факту користування земельною ділянкою та визнання права власності на земельну ділянку в порядку набувальної давності, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 07 серпня 2019 року в складі судді Волчек О.О., -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Моначинівської сільської ради, треті особи: Головне управління Держгеокадастру в Харківській області, ОСОБА_2 , Публічне акціонерне товариство Укртрансгаз в особі філії Управління магістральних газопроводів Харківтрансгаз про встановлення факту користування земельною ділянкою та визнання права власності на земельну ділянку в порядку набувальної давності.

Позов мотивований тим, що він проживає у АДРЕСА_1 з 22 вересня 1995 року та до цього часу, тобто більш як, 20 років. Вказаний будинок належить державі в особі ПАТ Укртрансгаз , земельна ділянка , на якій він розташований, перебуває в праві постійного користування у Держави в особі ПАТ Укртрансгаз , про що свідчить державний акт ХР № 19-00-002986. На протязі більш як двадцяти років використовував земельну ділянку, яка знаходиться за вказаною адресою з метою ведення домашнього господарства та утримання родини. Проте, на даний час у нього виникла гостра необхідність в будівництві гаражу і сараю для зберігання автомобіля та необхідного господарського інвентарю, зберігання кормових культур для годування свійських тварин, яких він утримує. На виконання вимог Земельного кодексу України він неодноразово звертався з відповідними заявами до Моначинівської сільської ради, однак кожний раз отримував відмови у наданні земельної ділянки.

Згідно Державного акту на право постійного користування серії ХР № 19-00-002986 в постійному користуванні ПАТ Укртрансгаз перебуває земельна ділянка по АДРЕСА_2 . Згідно Державного акту на право постійного користування серії ХР № 19-00-002986, виданого радгоспробкоопу ім.. Паризької комуни надано в постійне користування земельну ділянку загальною площею 0,07 га по АДРЕСА_2 , яка також межує зі спірною земельною ділянкою, тільки з іншого боку. За ініціативою позивача землевпорядною організацією було встановлено межі земельних ділянок, що входять до вказаних Державних актів, і було встановлено розмір та межі земельної ділянки, стосовно якої ведеться спір щодо права за набувальною давністю. Він працює у ПАТ Укртрансгаз і разом із сім`єю мешкає у 1/2 частині житлового будинку, який належить ПАТ Укртрансгаз та який розташований на вищезазначеній земельній ділянці, яка перебуває у користуванні в цього товариства на підставі вказаного Державного акту.

Зазначає, що користування ним спірною земельною ділянкою підтверджується наявністю багаторічних насаджених дерев, майна яке належить позивачу, паркани і ворота, через які він заїжджає до домоволодіння на своєму особистому автомобілі, тракторі, а також через ці ворота заїжджає техніка ПАТ Укртрансгаз для обслуговування технічного обладнання. Всі 20 років він відкрито користувався вказаною земельною ділянкою та завжди надавав доступ до неї при потребі ПАТ Укртрансгаз , який обслуговує своє технічне обладнання.

В зв`язку з цим просив: встановити факт добросовісного, відкритого та безперервного користування протягом 20 років ним земельною ділянкою площею 0,025 га, яка знаходиться між домоволодінням за адресою: в АДРЕСА_2 , та приміщенням магазину за адресою: АДРЕСА_3 та визнати право власності на земельну ділянку на підставі набувальної давності за ним з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, загальною площею 0,025 га, та яка знаходиться між домоволодінням за адресою: в АДРЕСА_2 , та приміщенням магазину за адресою: АДРЕСА_3 .

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи позову.

Представники відповідача Моначинівської сільської ради позов не визнали, заперечували проти його задоволення.

Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні також заперечував проти позову, посилаючись на те, що земельна ділянка прилягає до території магазину, власником якого він є, і рішенням сесії Моначинівської сільської ради виділена йому в оренду, і ним вже виготовлені необхідні документи для реалізації цього рішення.

Треті особи- Головне управління держгеокадастру в Харківській області та Публічне акціонерне товариство Укртрансгаз в особі філії Управління магістральних газопроводів Харківтрансгаз в судове засідання не з`явилися, подавши заяви про розгляд справи без їх участі, вказавши , що підтримають надані ними доводи.

Рішенням Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 07 серпня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням, ОСОБА_1 звернувся на це рішення з апеляційною скаргою, в якій, з посиланнями на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять вказане рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції невірно встановлено, що спірна земельна ділянка розташована на ділянці, яка належить на праві постійного користування ПАТ Укртрансгаз в особі ОСОБА_3 , оскільки відповідно до копії Державного акту на право постійного користування землею, серії ХР 19-00-002986, цей акт виданий Моначинівською сільською радою Управління Магістральних Газопроводів Харківтрансгаз Куп`янського лінійно-виробничого управління, яким посвідчується факт надання цьому землекористувачу у постійне користування 0,1523 гектарів землі у межах згідно з планом землекористування для ведення господарської діяльності відповідно до рішення Моначинівської сільської ради від 25.01.1999 року №3. Згідно цього плану земельної ділянки, під двоквартирним житловим будинком знаходиться земельна ділянка площею 0,101 га, яка закріплена за цим будинком на праві постійного користування.

Зазначає, що суд дійшов неправильного висновку про те, що спірна земельна ділянка входить до земельних ділянок в межах Державного акту на право постійного користування ХР 19-00-002986 та Державного акту на право постійного користування ХР 19-00-002927.

Крім того, суд першої інстанції невірно вирішив питання обчислення строку набувальної давності.

Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення з`явившихся осіб, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

При цьому колегія суддів виходить з наступного.

Відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з його необгрунтованості.

Колегія суддів погоджується за таким висновком суду, виходячи з наступного.

Згідно зістаттею 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (стаття 317 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Частини 1, 4 ст.344 ЦК України передбачено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом.

Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.

Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

За змістом зазначеної норми для набуття права власності на чужі речі за набувальною давністю необхідне добросовісне заволодіння і наявність умов, які б свідчили про те, що встановити попереднього власника не має можливості, а майно, на яке претендує особа, надійшло до неї законно. Мова йде про ситуації, коли власник майна не заявляє про своє право уже тривалий час, тобто фактично відмовляється від цього майна.

Набувальна давність не стосується випадків заволодіння чужим майном обманним або злочинним шляхом.

Набувальна давність поширюється на випадки фактичного володіння чужим майном.

Для правильного вирішення спору, пов`язаного з правом власності в силу набувальної давності, слід належним чином встановлювати обставини, що мають значення для справи, та враховувати, зокрема, наступне: - задоволення судом вимог про визнання за володільцем права власності на нерухоме майно на підставі ст.344 ЦК України можливе лише за наявності необхідних умов: добросовісності заволодіння, відкритості, безперервності, безтитульності володіння; - за набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий.

Відповідно до п. 13 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав № 5 від 7 лютого 2014 року, можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статтей 15, 16 ЦК України, а також ч.4 ст.344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання права власності.

У п. 9 цієї постанови роз`яснено, що при вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя статті 344 ЦК). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга статті 344 ЦК).

Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється Земельним кодексом України (далі - ЗК), зокрема статтею 119.

Згідно положень ст.119 ЗК України громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом.

Передача земельної ділянки у власність або у користування громадян на підставі набувальної давності здійснюється в порядку, встановленому цим Кодексом.

Аналіз статті 119 ЗК України дає підстави для висновку, що не передбачено жодних переваг для осіб, зазначених у частині першій цієї статті, оскільки навіть дотримання всіх умов набувальної давності не призводить до виникнення права власності на землю та фактично відсилає до загального порядку надання земельних ділянок у власність або в користування (статті 118, 123 ЗК України). Ця норма надає лише право звернення до органу державної влади або місцевого самоврядування з клопотанням про передачу земельної ділянки у власність чи користування і не передбачає обов`язкової передачі земельної ділянки у власність чи користування таким особам при дотриманні передбаченої законом процедури звернення та подання необхідних документів.

Судовим розглядом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

24 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до голови Моначинівської сільської ради з заявою про надання йому у власність земельну ділянку, орієнтованою площею 0,0250 га, розташовану між домоволодінням АДРЕСА_4 , якою він добросовісно користується більш, ніж 20 років з метою будівництва індивідуального гаражу орієнтованою площею 0,0250га .

Рішенням № 184 L сесії VI скликання Моначинівської сільської ради від 14 жовтня 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено у наданні у власність земельної ділянки площею 0,0250 га для будівництва індивідуального гаражу за адресою: АДРЕСА_1 на підставі п.1) ст. 121. Земельного кодексу України - оскільки розмір земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва індивідуального гаражу має бути не більше 0,01 га.

24 листопада 2015 року ОСОБА_1 звертануся до голови Моначинівської сільської ради з заявою про надання йому у власність земельну ділянку, орієнтованою площею 0,0250 га, розташовану між домоволодінням АДРЕСА_4 , з метою будівництва та подальшого обслуговування господарських будівель і споруд.

Рішенням № 6 І сесії VIІ скликання Моначинівської сільської ради від 17 листопада 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено у наданні у власність земельної ділянки площею 0,0250 га для будівництва та подальшого обслуговування господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі п.3) ст. 121 Земельного кодексу України - оскільки ОСОБА_1 не є власником будинку за вказаною адресою, так як будинок належить ПАТ Укртрансгаз .

Згідно листа від 02 грудня 2015 року Моначинівським сільським головою було запропоновано надати ОСОБА_1 земельну ділянку 0,0250 га в межах населеного пункту, але по другій адресі.

Як вбачається з листа голови Моначинівської сільської ради Черкасова М.Ф. виконком Моначинівської сільської ради не може виділити ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0250 га з метою будівництва та подальшого обслуговування господарських будівель і споруд , яка розташована між будинком АДРЕСА_4 ), у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 , так як цей будинок належить ПАТ Укртрансгаз , згідно плану БТІ та за рішенням сесії Моначинівської сільської ради виділена в оренду для подальшого оформлення власником магазину ОСОБА_2 для постійного користування.

На а.с. 29 міститься експлікація земельних угідь в межах плану, де міститься графічне зображення приміщення магазину, розташованого по АДРЕСА_3 , загальна площа земель всього під магазином вказано - 0,0900 га, кількість власників або користувачів вказана 1 особа.

Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл її за власником земель, землекористувачам, угіддям (форма 6-зем) станом на 01.01.2015 р., наданої управлінням держгеокадастру у Куп`янському районі Харківської області надано заяву ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_5 , місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_3 , правовий статус вказаний: землі не надані у власність або постійне користування у межах населених пунктів .

Згідно договорів купівлі-продажу від 11 листопада 2015 року ОСОБА_2 купив по 1/2 частці нежитлової будівлі магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці, яка знаходиться в комунальній власності Моначинівської сільської ради.

Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, Технічного паспорту , власником нежитлового приміщення по АДРЕСА_3 ,є ОСОБА_2 .

Рішенням № 6 І сесії VIІ скликання Моначинівської сільської ради від 17 листопада 2015 року було вирішено надати дозвіл гр.. ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 , орієнтованою площею 0,09 га.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 замовляв роботи по землеустрою, тобто розроблення проекту відведення земельної ділянки розміром 00900 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 і вказані роботим було виконано.

Згідно копії Державного акту на право постійного користування землею серії ХР 19-00-002927 від 23 грудня 1996 року , цей акт виданий на право постійного користування Радгоспробкоопу імені Паризької комуни Моначинівською сільською радою 0,09 гектарів землі у межах згідно з планом землекористування для ведення торгівельної діяльності відповідно до рішення Моначинівської сільської ради від 26 березня 1996 року № 27.

05 вересня 2005 року Куп`янським Бюро технічної інвентаризації було виготовлено технічний паспорти на громадський будинок за адресою: АДРЕСА_3 ,, а саме, магазин, власником вказане Гусинське ССТ.

Рішенням Моначинівської сільської ради № 3 від 25 січня 2000 року було закріплене в постійне користування Куп`янському управлінню магістральних газопроводів земельну ділянку загальною площею 0,0152 га для ведення господарської діяльності.

Згідно довідки, наданої Моначинівським сільським головою у лютому 2016 р. , земельну ділянку площею 0,08 га для обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та додатково надана йому земельна ділянка площею 0,15 га в межах населеного пункту у 2002 р. ОСОБА_1 сплачував земельний податок повністю.

Відповідно до копії Державного акту на право постійного користування землею, серії ХР 19-00-002986, цей акт виданий 16 березня 2000 року Моначинівською сільською радою Управлінню Магістральних Газопроводів Харківтрансгаз Куп`янського лінійно-виробничого управління у тому, що зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 0,1523 гектарів землі у межах згідно з планом землекористування для ведення господарської діяльності відповідно до рішення Моначинівської сільської ради від 25 січня 1999 року № 3.

Відповідно до листа Філії Управління магістральних газопроводів Харківтрансгаз на ім`я ОСОБА_1 , від 03 червня 2016 року. наданого ним суду, квартира АДРЕСА_6 , обліковується на балансі філії УМГ Харківтрансгаз ПАТ Укртрансгаз не має статусу службової, є відомчою.

У технічному паспорті на квартиру АДРЕСА_6 , вказані схематичний план земельної ділянки, технічні характеристики квартири, з якого вбачається, що загальна площа під будинком 0, 101 га, квартира 3 кімнатна, розташована на 1 поверсі 1 поверхового будинку (т.1, а.сю.178-181).

Згідно витягу про відомості про державне майно, квартира АДРЕСА_6 не увійшло до статутного фонду господарської організації, а саме, Публічного акціонерного товариства Укртрансгаз станом на 31 травня 2016 року.

Як зазначала третя особа Куп`янський ЛВУМГ філії УМГ Харківтрансгаз ПАТ Укртрансгаз ОСОБА_1 є працівником Куп`янського ЛВУМГ філії УМГ Харківтрансгаз ПАТ Укртрансгаз та з 1995 року проживає за адресою: квартира АДРЕСА_6 . Житлове приміщення знаходиться за вищевказаною адресою на даний час є власністю ПАТ Укртрансгаз та знаходиться на земельній ділянці державної власності, постійним користувачем якої є ПАТ Укртрансгаз .

Згідно пояснень третьої особи ПАТ Укртрансгаз в особі філії УМГ Харківтрансгаз земельна ділянка, на яку претендує позивач, межує з земельною ділянкою, яка знаходиться на праві постійного користування у філії УМГ Харківтрансгаз . На земельній ділянці філії УМГ Харківтрансгаз розташовано 12 житлового будинку, в якому мешкає оператор газорозподільної станції Моначинівка ОСОБА_1 , а також вежаз технологічним обладнанням зв`язку. Відповідно до програми ремонтів, не менш, ніж раз на рік планово, а за потреби частіше, проводиться виїзд спеціалістів філії УМГ Харківтрансгаз для обслуговування та ремонту цього обладнання. Для обслуговування обладнання необхідно під`їзд спеціальної техніки. Зважаючи, що позивач на протязі 21 року є працівником УМГ Харківтрансгаз та жодного разу не вчиняв препони для доступу до технічного обладнання, надання йому спірної земельної ділянки гарантує забезпечення безперешкодного доступу дотехнологічного обладнання філіїУМГ Харківтрансгаз , яке є державною власністю. В іншому випадку філія УМГ Харківтрансгаз вбачає потенційні проблеми з доступом до обладнання, що може нанести шкоду Державі (будинок і обладнання є державною власністю ів обґрунтування своїх пояснень надані подорожні листи та перелік несправностей і виконаних робіт при виконанні ТО або ремонту, графік робіт з технічного обслуговування обладнання служби в 2016-2017 роках, серед об`єкти обслуговування вказано ГРС - Моначинівка.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру від 15 лютого 2017 року станом на 01 січня 2016 року на території Куп`янського району Харківської області три земельні ділянки загальною площею 0,153 га, які надавались рішенням Моначинівської сільської ради від 25 січня 1999 року № 3 в постійне користування Управлінню Магістральних Газопроводів Харківгаз Куп`янське лінійно-виробниче управління, для ведення господарської діяльності (Державний акт на право постійного користування землею серії ХР № 19-00002986), обліковуються за НАК Укртрансгаз НАК Нафтогаз України , правовий статус земельних ділянок-землі трубопровідного транспорту, форма власності державна, цільове призначення земельних ділянок-землі, що використовуються для технічної інфраструктури.

Як вказано у листі відділу містобудування та архітектури та цивільного захисту на адресу Моначинівської сільської ради про роз`яснення щодо основних принципів та порядку виділення земельних ділянок і необхідності дотримання вимог статті 24 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності , якою встановлено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. При цьому повідомляє, що даний вид робіт по розробці містобудівної документації на населені пункти Моначинівської сільської ради знаходиться на стадії проектування.

Як вбачається із фотознімків земельної ділянки, житлового будинку, магазину, а також паркану з залізними та шиферними воротами для проїзду автомобілю, залізними дверима за адресою: АДРЕСА_4 , спірна земельна межує з приміщенням магазину, на ділянці розташовані дрова, господарчі забудови, дерев`яні ліси, сітка-рабиця і частина ділянки у занедбаному стані.

Як повідомляє виконавчий комітет Моначинівської сільської ради у своєму дисті від 16 січня 2017 року, що металева вишка зв`язку знаходиться на присадибній ділянці проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 .

Згідно листа начальника міськрайонного Управління Держгеокадастру у Куп`янському районі від 17 листопада 2017 року встановити чи входить в межі земельної ділянки земельна ділянка, зазначена у позову ОСОБА_1 та її правовий статус встановити неможливо, так як інформація по вищезазначеному державному акту не внесена до державного земельного кадастру та в Управлінні відсутні картографічні матеріали, в яких було б зазначено адреси земельних ділянок, відсутня інформація щодо реєстрації права власності(користування) спірної земельної ділянки;згідно державної статистичної звітності (форма 6 зем.) станом на 01 січня 2016 року на території Куп`янського району Харківської обл.. за ДК Укртрансгаз НАК Нафтогаз України числиться 15, 8800 га. Правовий статус земельних ділянок-землі трубопровідного транспорту., форма власності-державна, цільове призначення земельних ділянок-землі, що використовуються для технічної інфраструктури.

Згдно копії рішення № 27 від 26 березня 1996 року Про закріплення земельних ділянок , вирішено передати в постійне користування радгоспу ім.. Паркомуни земельні ділянки загальною площею 0,12 га, а саме: магазин с. Моначинівка - 0,10 га, магазин с. Дорошівка- 0,02 га, для торгової діяльності магазинів, розташованих на території Моначинівської сільської ради.

05 лютого 2014 року Рішенням № 128 Моначинівської сільської ради ХХХІІІ сесії VI скликання було вирішено надати попередню згоду на прийняття з державної власності філії УМГ Харківтрансгаз ПАТ Укртрансгаз у комунальну власність територіальної громади Моначинівської сільської ради половини житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .

Отже, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 1995 року проживає у відомчій ПАТ Харківтрансгаз ,неприватизованій кв. АДРЕСА_6 .

Квартира обліковується на балансі філії УМГ Харківтрансгаз ПАТ Укртрансгаз не має статусу службової, є відомчою.

Позивач просив визнати за ним право власності та земельну ділянку , яка знаходиться між будинком № АДРЕСА_2 та нежитловим АДРЕСА_3 магазину, яке є власністю мешканця АДРЕСА_7 . АДРЕСА_8 цього ж будинку ОСОБА_2 , якому рішенням сесії Моначинівської сільської ради було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки розміром 00900 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , і яким вказані роботи було виконано. Спірна ділянка перебуває у комунальній власності.

Позивач двічі звертався до Моначинівської сільської для надання йому спірної ділянки у власність, але йому було відмовлено, з посиланням на вимоги п.1 ст.. 121. Земельного кодексу України та на п.3 ст.. 121. Земельного кодексу України .

Спірна ділянка розташована на ділянці, що належить на праві постійного користування ПАТ Укртрансгаз в особі Куп`янського ЛВУМГ.

Крім того, встановлено, що на ділянці ПАТ Укртрансгаз розташованавежаз технологічним обладнанням зв`язку філії УМГ Харківтрансгаз , яке є державною власністю,до якої періодично проводиться виїзд спеціалістів для обслуговування та ремонту цього обладнання з виїздом спеціальної техніки, і для забезпечення безперешкодного доступу дотехнологічного, у іншому випадку може бути нанесена шкода Державі, оскільки будинок і обладнання є державною власністю, оскільки станом на 01 січня 2016 року на території Куп`янського району Харківської області три земельні ділянки загальною площею 0, 153 га, які надавались рішенням Моначинівської сільської ради від 25 січня 1999 року № 3 в постійне користування Управлінню Магістральних Газопроводів Харківгаз Куп`янське лінійно-виробниче управління, для ведення господарської діяльності, як землі трубопровідного транспорту, форма власності-державна, цільове призначення земельних ділянок-землі, що використовуються для технічної інфраструктури.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 дійсно двічі звертався до Моначинівської сільської ради, проте останнім не надано доказів того, що він звертався до відповідача із заявою про передачу у власність земельної ділянки на підставі статті 119 ЗК України з дотриманням вимог ч. 6 ст.118 ЗК України, з доданням відповідних матеріалів, які вказані у цій нормі закону.

Вперше він звернувся з проханням надати у власність земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу, оскільки користується земельною ділянкою більш ніж 20 років, хоча це питання вирішується виключно в судовому порядку.

Вдруге він звернувся з аналогічною заявою, але вказав іншу мету- будівництва та подальшого обслуговування господарських будівель, але без додання відповідних матеріалів, передбачених земельним законодавством.

При цьому, позивач не порушував питання про набуття права власності за спірну земельну ділянку у порядку, передбаченому статтями 116, 118 ЗК України.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладені у постанові від 11.04.2018 р. у справі №742/2916/15.

Крім того, в судовому засіданні апеляційної інстанції позивач пояснив, що вищезазначені рішення Моначинівської сільської ради він не оскаржував.

Оскільки доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суд, яке ухвалене з дотримання вимог закону.

Згідно положень ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 374 ч.1п.1, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення .

Рішення Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 07 серпня 2019 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повну постанову складено 26 грудня 2019 року.

Головуючий - І.П. Коваленко

Судді - А.І. Овсяннікова

І.С. Сащенко

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення19.12.2019
Оприлюднено29.12.2019
Номер документу86728923
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —628/4220/15-ц

Постанова від 09.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Ухвала від 18.06.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Ухвала від 03.03.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Постанова від 19.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Постанова від 19.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 04.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 05.11.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 04.10.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Рішення від 07.08.2019

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Волчек О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні