ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
26 грудня 2019 року м. Черкаси справа № 925/1245/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:
від позивача: Дмитренко В.І. - представник за довіреністю,
від відповідача: Лесечко В.В. - голова ліквідаційної комісії,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області, м. Черкаси
до Апеляційного суду Черкаської області, м. Черкаси
про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області звернулося Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код 41321284) з позовом про зобов`язання Апеляційний суд Черкаської області, (вул. Гоголя, 316, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 02894214) включити капіталізовані платежі в сумі 441975 грн 98 коп. в проміжний ліквідаційний баланс.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги ОСОБА_1 , з яким стався нещасний випадок на виробництві, в результаті чого потерпілому встановлено стійку втрату професійної працездатності 15 %. Сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілим становить 441975 грн 98 коп. Відповідач, який ліквідується відповідно до Указу Президента України від 29.12.2017 № 452/2017 Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах , на заяву позивача про включення вимог на суму капіталізованих платежів до проміжного ліквідаційного балансу, повідомив, що суми підлягають стягненню в судовому порядку.
Ухвалою від 28.10.2019 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 26 листопада 2019 року.
13 листопада 2019 року від Апеляційного суду Черкаської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає, що позов не підлягає до задоволення, оскільки позивач не обґрунтував підстави здійснення страхових виплат та не надав обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються.
19 листопада 2019 року від Апеляційного суду Черкаської області надійшло клопотання про витребування доказів. В обґрунтування клопотання відповідач зазначає, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області не надало ґрунтовний розрахунок капіталізації платежів для ОСОБА_1 за кожний рік. Позивачем в позові лише зазначено, що потреба в капіталізації для ОСОБА_1 лікування в лікарні - 117047,09 грн, медикаментозне лікування - 55698,39 грн (дані про те, що ОСОБА_1 перебував на лікуванні з приводу травми відсутні), загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим зазначена в позові - 441975,98 грн.
22 листопада 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив № 08-07-2191 від 21 листопада 2019 року, відповідно до якої позовні вимоги позивач вважає законним та обґрунтованими. Фонд правомірно призначив та здійснює потерпілому ОСОБА_1 виплати відповідно до п. 6 ст 47 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018р. № 11, пункт 3.2.3 якого прямо кореспондується з вимогами п. 3.4.3. Порядку № 24, який втратив чинність.
Ухвалою від 26.11.2019 Господарський суд Черкаської області розгляд справи у підготовчому засіданні відклав на 12 грудня 2019 року; задовольнив клопотання Апеляційного суду Черкаської області про витребування доказів; зобов`язав позивача надати обґрунтований розрахунок суми платежів, що підлягають капіталізації для ОСОБА_1 за кожний рік.
05 грудня 2019 року від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області надійшло письмове обґрунтування від 05.12.2019 № 08-07-2287 розрахунку заявлених кредиторських вимог.
У судовому засіданні, яке відбулося 12.12.2019, було оголошено перерву до 24.12.2019.
24 грудня 2019 року від Апеляційного суду Черкаської області надійшло клопотання про призначення судової економічної експертизи.
В обґрунтування клопотання відповідач зазначив таке.
Згідно з пунктом 4 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затвердженого Постановою КМУ № 765 від 06.05.2000 р., до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість з виплат, пов`язаних з його зобов`язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.
Із наданих позивачем копій документів вбачається, що ОСОБА_1 втратив 15 % професійної працездатності. Згідно з постановою Черкаського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Черкаській області від 13 березня 2019 року призначено ОСОБА_1 перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 2564 грн 10 коп. безстроково.
Як зазначає позивач, сума капіталізації за рік буде становити 30769 грн 20 коп. Загальна сума капіталізації з урахування очікуваної тривалості життя (дані Держкомстату України) - 269230 грн 50 коп.
Разом з тим, в розрахунок сум капіталізованих платежів (в сумі 441975 грн 98 коп.) включені лікарські засоби та вироби медичного призначення - 55698 грн 39 коп. та витрати на лікування - 117047 грн. 09 коп. Це при тому, що дані про те, що ОСОБА_1 , починаючи з 22.01.2006, тобто з дня отримання травми, перебував на лікуванні в лікарні з приводу травми ноги, взагалі відсутні.
З огляду на вищезазначене, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, відповідач вважає, що необхідні спеціальні знання у сфері економіки без яких встановити відповідні обставини неможливо, та на підставі ст. 99 Господарського процесуального кодексу України (також по тексту - ГПК України), просить призначити по даній справі економічну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
Чи входять до суми капіталізації витрати на лікування ОСОБА_1 .? Якщо так, то яка вартість цих витрат?
Чи входять до суми капіталізації витрати на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення для ОСОБА_1 .? Якщо так, то яка вартість цих витрат?
Який розмір капіталізації коштів необхідний для виплат ОСОБА_1 .?
Представник відповідача у засіданні суду клопотання підтримав, представник позивач - заперечила проти клопотання про призначення експертизи.
В судовому засіданні, яке відбулося 24.12.2019, суд оголосив про вихід у нарадчу кімнату до 09 год 00 хв. 26.12.2019 для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч. 6 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 26.12.2019 оголошена вступна та резолютивна частини ухвали суду.
Відповідно до статті 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 98 ГПК України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Суд вважає, що для вирішення спору у даній справі необхідно застосування спеціальних знань щодо здійснення обґрунтованого розрахунку сум капіталізованих платежів заявлених до відповідача, у зв`язку з чим суд доходить до висновку про необхідність задовольнити клопотання представника відповідача та призначити судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити питання, запропоновані у його клопотанні.
Відповідно до положень ст. 100 ГПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Проведення судової експертизи у даній справі доручити експертам Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Обов`язок оплати експертизи покласти на ініціатора призначення експертизи - відповідача у справі.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Отже, у зв`язку з призначенням судової експертизи та направленням матеріалів справи для її проведення до експертної установи, а тому неможливістю подальшого розгляду справи, провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись статтями 99, 100, 228 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника відповідача про призначення судової економічної експертизи задовольнити.
2. Призначити судову економічну експертизу у справі № 925/1245/19, проведення якої доручити Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
3. Доручити керівнику експертної установи попередити експерта про відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову дати висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
4. На вирішення експерта поставити такі питання:
- Чи входять до суми капіталізації витрати на лікування ОСОБА_1 .? Якщо так, то яка вартість цих витрат?
- Чи входять до суми капіталізації витрати на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення для ОСОБА_1 .? Якщо так, то яка вартість цих витрат?
- Який розмір капіталізації коштів необхідний для виплат ОСОБА_1 .?
5. Обов`язок оплати експертизи покласти на відповідача - Апеляційний суд Черкаської області.
6. Матеріали справи №925/1245/19 надіслати Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
7. Провадження у справі №925/1245/19 зупинити до завершення призначеної у даній справі експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому Розділом IV ГПК України.
Повний текст ухвали складено та підписано 02.01.2020.
Суддя О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2019 |
Оприлюднено | 03.01.2020 |
Номер документу | 86742509 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Чевгуз О.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні