Рішення
від 18.12.2019 по справі 450/2666/16-ц
ПУСТОМИТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 450/2666/16-ц Провадження № 2/450/93/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2019 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді Данилів Є.О.

при секретарі Ориняк Н.М.

з участю: представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальності Арнелія - Пендерецький В.І., представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Годовицько - Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Хмиз В.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальності Арнелія ,

треті особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Пустомитівського районного нотаріального округу Львівської області Віблий Любомир Зеновійович, Годовицько - Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, Пустомитівська РДА Львівської області,

про (предмет позову): визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Львівській області №ЛВ/4623682000:04:000/00000511 від 22.11.2013р. Про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського району та наказ Головного управління Держземагенства у Львівській області №ЛВ/4623682000:04:000/00001263 від 31.12.2013р. Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_3 , для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського р-ну, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236 ; визнати недійсним свідоцтво про право власності серія та номер 17196309 від 31.01.2014 року видане Реєстраційною службою Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області Кравець Є.В. на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько-Басівська с/р. та скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько - Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, укладений 19.04.2016р. між ОСОБА_3 та ТОВ Арнелія , посвідчений приватним нотаріусом Віблим Л.З. та скасувати державну реєстрацію права власності за ТОВ Арнелія на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області,

суд постановив

позиція позивача (підстава позову): оскаржуваним наказами передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,0 га, яка включає в себе земельну ділянку якою користувалася позивач. Позивач, в свою чергу, зверталася у встановленому законом порядку щодо отримання у власність земельної ділянки, про яку вказано вище, проте їй безпідставно відмовлено. Крім того, доповнивши підставу позову позивач зазначає, що спірна земельна ділянка перебувала під арештом.

Позиція відповідачів: ОСОБА_3 , представник Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у судове засідання не прибули.

Позиція відповідача ТзОВ Арнеліа : позовні вимоги в повному обсязі заперечили покликаються на постанову Касаційного цивільного суду від 09.10. 2019 року в аналогічній справі № 450/2738/16-ц. Якою підтверджено правомірність передачі у власність земельної ділянки при аналогічних обставинах.

Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Годовицько-Басівської сільська ради Пустомитівського району Львівської області: заявлені позивачем позовні вимоги підтримали.

Інші учасники справи чіткої позиції щодо заявлених позовних вимог не виловлювали.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.

24.10.2016 року ухвала суду про відкриття провадження у справі; 12.01.2017 року ухвала суду про забезпечення позову;

Встановлені судом фактичні обставини та оцінка суду.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією України. Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначені у ст.116 Земельного кодексу України. Зокрема, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Порядок передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність визначено статтею 117 ЗК України. Так, передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї. До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.

До земель комунальної власності, які не можуть передаватися у державну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у державну власність.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений у ст.118 ЗК України.

Зокрема, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку. Громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом. Передача земельної ділянки у власність або у користування громадян на підставі набувальної давності здійснюється в порядку, встановленому цим Кодексом (ст.119 ЗУ України).

Позивач ОСОБА_1 є мешканцем села Басівка Пустомитівського району Львівської області безперервно з 1996 року використовує для сільськогосподарських потреб земельну ділянку загальною площею 0,10 га, що є складовою частиною земельної ділянки пл. 2,0 га на території Годовицько-Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського району, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236. Актом обстеження земельної ділянки в урочищі Липа від 01.07. 2016 року встановлено, що у склад земельної ділянки, що належить ТзОВ Арнеліп для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько-Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського р-ну, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236 входить земельна ділянка площею 0,10 га , якою з 1996 року безперервно користується позивач для сільськогосподарських потреб. Користується на теперішній час (Акт обстеження земельнї ділянки в урочищі Липа від 03.09.2019 року).

Земельна ділянка, що є предметом спору, належала до земель колишнього державного підприємства дослідного господарства Оброшино інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН.

Згідно з витягу із протоколу №10 засідання президії Української академії аграрних наук від 22 червня 2006 року Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства дослідного господарства Оброшино Інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН Президією було дано згоду на вилучення із землекористування вказаного дослідного господарства земельні ділянки площею 35 га і передачу її Годовицько- Басівській сільській раді Пустомитівського району для надання жителям під ведення особистого селянського господарства. Постановою Президії української академії аграрних наук (протокол №19) від 28 грудня 2006 року дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства дослідного господарства Оброшино інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН земельних ділянок загальною площею 130,0 га (рілля) і передачу їх Годовицько-Басівській сільській раді Пустомитівського району Львівської області для ведення особистих селянських господарств. Рішенням сесії Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області №920 від 19 червня 2009 року погоджено місце розташування земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств згідно додатку (списку) загальною площею 35,0000 га на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту за рахунок земель запасу. Вирішено звернутися до райдержадміністрації з клопотанням про погодження місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розробку проекту відведення земель для ведення особистого селянського господарства згідно додатку (списку). Розпорядженням Голови Пустомитівської райдержадміністрації від 11 лютого 2010 року №74 було прийнято рішення про припинення права постійного користування переданих земельних ділянок та про передачу їх до земель запасу Годовицько- Басівської сільської ради за межами населеного пункту. Пустомитівською райдержадміністрацією 02 березня 2010 року було прийнято розпорядження №124 Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення ОСГ на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту за яким в список громадян, яким мали надаватись земельні ділянки (в тому числі спірні) були включені особи, які не мали жодного відношення до громади сіл Басівка і Годовиця.

За даним розпорядженням було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок по 2 га невідомим 53 громадянам України, в той же час, як територіальна громада у власність якої передані ці землі, просила сільську раду сприяти їм у виділенні земельних ділянок по 0,10 - 0,15 га.

14 березня 2010 року у Народному домі с. Басівки Пустомитівського району відбувся схід села на якому жителі села прийняли рішення звернутися до Президента України, голови Львівської ОДА, Голови Пустомитівської РДА, прокурора Пустомитівського району з вимогою скасувати розпорядження №124 від 02 березня 2010 року в частині надання дозволу невідомим 53 особам, які не були включені в список виконкому Годовицько- Басівської сільської ради №20 від 22 лютого 2010 року і не є мешканцями сіл Годовиці та Басівки.

Прокурором Пустомитівського району було внесено протест на розпорядження Пустомитівської райдержадміністрації від 02 березня 2010 року №124, після чого головою РДА було скасовано дане розпорядження а натомість прийнято нове розпорядження №172 від 16 березня 2010 року Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16 березня 2010 року №627.

05 травня 2010 року Пустомитівським районним судом у справі №2-1015/10 прийнято заочне рішення яким було задоволено позов ОСОБА_4 до Пустомитівської РДА, скасовано розпорядження голови РДА №172 від 16 березня 2010 року і фактично відновлено дію розпорядження №124.

Зазначене рішення суду було скасовано ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 21 жовтня 2010 року, провадження по справі закрито за непідвідомчістю справи цивільній юрисдикції.

У період з квітня по грудень 2010 року жителі Годовицько-Басівської сільської ради разом із сільським головою неодноразово зверталися у Пустомитівську РДА із заявами стосовно документального оформлення ділянок за жителями зазначених сіл, які по факту вже перебували в їх користуванні, пікетували адміністрацію, однак остання, як розпорядник цих земель, листом відмовляла людям у вирішенні їхнього питання, посилаючись на відсутність затвердженого генерального плану населених пунктів, схем планування та використання територій на місцевому рівні, іншої містобудівної документацію, а також на те, що існують невирішені судові процеси стосовно використання землі).

Рішенням 2 сесії 6 демократичного скликання Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 10 грудня 2010 року №7 вирішено звернутися до депутата Пустомитівської районної ради Тороуса В.В. про звернення з депутатським запитом до Голови Пустомитівської районної ради, Голови Пустомитівської районної адміністрації стосовно заяв жителів села Басівка та Годовиця по виділенню земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту та створити депутатську комісію.

Просити голову Пустомитівської РДА розглянути раніше подані заяви жителів сіл Басівка та Годовиця по виділенню земельних ділянок. Згідно рішення Пустомитівського районного суду від 08 грудня 2010 року в порядку КАС (справа№2-1015) повторно задоволено позов ОСОБА_4 та скасовано розпорядження голови Пустомитівської РДА №172 від 16 березня 2010 року. Справа №2-1015 в порядку КАС Пустомитівським районним судом не розглядалася і жодного рішення по ній не приймалося (після скасування Апеляційним судом Львівської області заочного рішення Пустомитівського районного суду від 05 травня 2010 року). Неіснуюче рішення суду від 08 грудня 2010 року лягло в основу розпорядження голови РДА від 06 травня 2011 року №455 Про внесення змін у додаток до розпорядження Голови РДА від 02 березня 2010 року №124, за яким в список громадян, яким надавалися ділянки в тому числі і в межах спірної, були включені нові особи. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року, яка була залишена без змін ухвалою Вищого Адміністративного суду України від 22 жовтня 2013 року визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської РДА №455 від 06 травня 2011 року.

Судами встановлено, що при прийнятті розпорядження №455 від 06 травня 2011 року Пустомитівська РДА порушила вимоги ст.35 Закону України Про місцеві державні адміністрації щодо погодження із сільською радою питання про надання громадянам земельних ділянок із земель, що відносяться до земель запасу сільської ради за межами населеного пункту. Районна державна адміністрація розпоряджаючись земельними ділянками на території сільської ради з тих підстав, що ці ділянки не були розмежовані із сільською радою, повинна була виходити із того чи не зачіпає це інтереси місцевого самоврядування, як це зазначено у ст.35 названого Закону і при розгляді таких питань повідомити орган місцевого самоврядування.

Пустомитівська РДА розпоряджаючись земельними ділянками, які межують з населеним пунктом, повинна була врахувати й інтереси мешканців цього населеного пункту. З 01 січня 2013 року вступив в силу Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності яким внесено зміни до ст.122 ЗК України, яким надано органам Держземагенства право передати у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. У серпні 2013 року Годовицько - Басівська сільська рада зверталася із клопотаннями до Головного управління Держземагенства у Львівській області щодо надання земельних ділянок мешканцям сіл Басівка та Годовиця, які не були вирішені Пустомитівською райдержадміністрацією.

Згідно повідомлення Пустомитівської РДА Львівської області № 04 /15-168 від 23.01. 2018 року слідує, що у 2010-2011 році позивач зверталася із заявами про надання їй у власність земельної ділянки, що перебуває в користуванні останньої. Із цього ж повідомлення слідує, що такі заяви не розглянуті. Інформація викладена в повідомленні підтверджена доданими до такого матеріалами.

У 2013 році житель с. Банюнин, Кам`янка - Бузький район Львівська область звернувся до Головного правління Держземагенства у Львівській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: Годовицько - Басівська сільська рада за межами населеного пункту.

НаказомГоловного управління Держземагенства у Львівській області №ЛВ/4623682000:04:000/00000511 від 22.11.2013р. Про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського району надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної длянки.

Наказом Головного управління Держземагенства у Львівській області №ЛВ/4623682000:04:000/00001263 від 31.12.2013р. Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_3 , для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського р-ну, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236 надано у приватну власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського р-ну, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236.

31.01. 2014 року РС Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області Кравцю Є.В. було видано свідоцтво про право власності, серія та номер:17197621.

Відповідно до пп.2.2.1 п.2 Методичних рекомендацій, щодо порядку реалізації головним управлінням Держземагенства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб, затверджених наказом Держземагенства України від 09 квітня 2013 року №142, при надходженні до територіального органу клопотання громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у межах норм безплатної приватизації, або клопотання особи, зацікавленої в одержанні у користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності відповідному територіальному органу безпосередньо в момент звернення рекомендується здійснити реєстрацію такого клопотання у відповідності до вимог Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1242, а також рекомендується вносити відомості про реєстрацію клопотання (дату реєстрації та вхідний номер) до програмного забезпечення. Після реєстрації клопотання відповідний територіальний орган зобов`язаний у строк, що не перевищує двадцяти днів, перевірити:

у разі якщо земельна ділянка передається у власність у межах норм безоплатної приватизації:

наявність викопіювання з кадастрової карти (плану) або інших графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, та документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для фермерського господарства) (ч.6 ст.118 ЗК України);

відсутність передачі земельної ділянки безоплатно у власність відповідному громадянину по зазначеному виду використання (ч.ч.4,5 ст.116 ЗК України);

чи відносяться землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки, до земель сільськогосподарського при значення (ч.4 ст.122 ЗК України);

відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки схемі землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів,затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 ЗК України);

відповідність бажаного місця розташування земельної ділянки містобудівній документації (ч.3 ст.24 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності ;

чи не порушуватиме бажане місце розташування земельної ділянки вимог раціональної організації території (ч.2 ст.29 ЗК України).

Відповідно до ч. 8 ст.118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимоків законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Зважаючи на наявність, станом на 22 листопада 2013 року та 31 грудня 2013 року, невирішених клопотань та звернень Годовицько - Басівської сільської ради щодо надання спірної земельної ділянки жителям сіл Басівка та Годовиця, яке не були вирішені Пустомитівською райдержадміністрацією, судових спорів між мешканцями сіл Годовиця та Басівка Пустомитівського району Львівської області та Головним Управлінням Держземагенства у Львівській області, щодо оскарження дій останніх, видача оспорюваних наказів ОСОБА_3 була передчасною та такою, що не базується на вимогах закону та принципах верховенства права.

Крім того, що на час видання оспорюваних наказів було скасоване як незаконне заочне рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 05 травня 2010 року та розпорядження голови Пустомитівської РДА №455 від 06 травня 2011 року.

Залишалися чинними: рішенням сесії Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області №920 від 19 червня 2009 року яким погоджено місце розташування земельних ділянок для ведення особистих селянських господарств згідно додатку (списку) загальною площею 35,0000 га на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту за рахунок земель запасу; розпорядження Голови Пустомитівської райдержадміністрації від 11 лютого 2010 року №74 про припинення права постійного користування переданих земельних ділянок ДПДГ Оброшине та про передачу їх до земель запасу Годовицько- Басівської сільської ради за межами населеного пункту; розпорядження №172 від 16 березня 2010 року Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16 березня 2010 року №627.

Отже, як вбачається із вищенаведених рішень, земельні ділянки в урочищі Липа на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району були передані в запас Годовицько-Басівській сільській раді Пустомитівського району Львівської області у 2008 році для надання саме жителям с. Годовиця та Басівка, які користувалися ними з 90-х років ХХ століття, а тому Головне управління Держкомзему у Львівській області не мало законних підстав без повідомлення органу місцевого самоврядування - Годовицько-Басівської сільської ради розпоряджатися ними. На вказану обставину звернув увагу Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 22 жовтня 2013 року, залишаючи без змін постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2011 року. Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і гарантується принцип верховенства права.

Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Конституційний Суд України у Рішенні від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 акцентував: Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо . Цей принцип забезпечує пріоритетність прав і свобод людини та громадянина, справедливість і гуманність при постановленні судових рішень. Розпоряджаючись спірною земельною ділянкою площею 2 га на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту шляхом передачі її у власність ОСОБА_5 . Головне управління Держкомзему у Львівській області не врахувало інтереси органу місцевого самоврядування позивача у справі, яка користуються частиною цією ділянкою більше двадцяти років, обробляючи город 0,15 га і внаслідок прийняття оскаржуваних наказів позбулася їх.

Встановлені судом обставини вказують на обґрунтованість позовних вимог заявлених позивачем в частині визнання недійсними та скасування оскаржуваних наказів.

Свідоцтво про право власності серія та номер 17196309 від 31.01.2014 року видане Реєстраційною службою Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області Кравець Є.В. на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько-Басівська с/р. та скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько - Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області підлягає скасуванню виходячи з того, що правова підстава реєстрації права власності відпала.

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 19.04.2016р. між ОСОБА_3 та ТОВ Арнелія укладено договір купівлі-продажу посвідчений приватним нотаріусом Віблим Л.З., який є недійсним, а отже підлягає скасуванню відповідна державна реєстрація права власності за ТОВ Арнелія , код ЄДРПОУ: 40367951 проведена на підставі даного договору приватним нотаріусом Віблим Л.З.

Відповідно до ч.1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до ч.1-5 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, укладений 19.04.2016р. між ОСОБА_3 та ТОВ Арнелія , посвідчений приватним нотаріусом Віблим Л.З. підлягає визнанню недійсним з підстав того, що такий порушує право позивача на користування спірною земельною ділянкою (ч. 2 ст.. 13 ЦК України). Державна реєстрація права власності за ТОВ Арнелія на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області підлягає скасуванню оскільки така здійснена на підставі недійсного правочину.

Покликання позивача на рішення постанову Касаційного цивільного суду від 09.10. 2019 року в аналогічній справі № 450/2738/16-ц суд вважає необґрунтованим, оскільки таке рішення стосується і іншої земельної ділянки. В такому рішенні не досліджувалося необхідності врахування інтересів територіальної громади органу місцевого самоврядування при розпорядженні землями, що були виділені для забезпечення земельними ділянками жителів сіл Годовиця та Басівка.

На підставі наведеного суд прийшов до висновку про підставність позовних вимог, а тому такі підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. 259, 263- 265, 268 ЦПК України, суд,

ухвалив:

позовні вимоги ОСОБА_1 , - задоволити повністю.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Львівській області №ЛВ/4623682000:04:000/00000511 від 22.11.2013р. Про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського району та наказ Головного управління Держземагенства у Львівській області №ЛВ/4623682000:04:000/00001263 від 31.12.2013р. Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки ОСОБА_3 , для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько- Басівської сільської ради (за межами населених пунктів) Пустомитівського р-ну, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236 .

Визнати недійсним свідоцтво про право власності серія та номер 17196309 від 31.01.2014 року видане Реєстраційною службою Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області Кравець Є.В. на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько-Басівська с/р. та скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько - Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області.

Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, пл. 2,0га на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району, кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, укладений 19.04.2016р. між ОСОБА_3 та ТОВ Арнелія , посвідчений приватним нотаріусом Віблим Л.З. та скасувати державну реєстрацію права власності за ТОВ Арнелія на земельну ділянку кадастровий номер 4623682000:04:000:0236, площею 2,0га, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в користь ОСОБА_1 503, 72 грн. (п`ятсот три грн. 72 коп.) судових витрат.

Стягнути з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 503, 72 грн. (п`ятсот три грн. 72 коп.) судових витрат.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальності Арнелія в користь ОСОБА_1 503, 72 грн. (п`ятсот три грн. 72 коп.) судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, пр. Чорновола, 4, м. Львів; ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 ; Товариств з обмеженою відповідальності Арнелія , вул. Пасічна, 95, м. Львів; приватний нотаріус Пустомитівського районного нотаріального округу Львівської області Віблий Любомир Зеновійович, вул . Центральна, 1 с. Солонка Пустомитівського району Львівської області; Годовицько - Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, вул. Шевченка, 2, с. Годовиця, Пустомитівського району Львівської області; Пустомитівська РДА Львівської області, вул. Грушевського, 35, м. Пустомити Львівської області.

Повне рішення суду складено 28.12.2019 року.

СуддяЄ. О. Данилів

СудПустомитівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення18.12.2019
Оприлюднено09.01.2020
Номер документу86763969
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —450/2666/16-ц

Постанова від 22.02.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Постанова від 22.02.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 23.03.2020

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 10.03.2020

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 25.02.2020

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Рішення від 18.12.2019

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Рішення від 18.12.2019

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Ухвала від 31.10.2018

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Ухвала від 24.04.2017

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

Ухвала від 12.01.2017

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Данилів Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні