Рішення
від 14.01.2020 по справі 340/2834/19
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2834/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Казанчук Г.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоархангельського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головною територіального управління юстиції у Кіровоградській області та Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про визнання незаконною відмови та зобов`язання вчинити дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою (а.с.5-9), в подальшому уточненій (а.с.37-38) якій просить зобов`язати Новоархангельський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни (виправлення) до актовою запису №3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, а саме: у відомостях про ім`я та по батькові батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Свердликове Новоархангельського району Кіровоградської області, виправити з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , та в графі по батькові дитини виправити з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .

В обґрунтування вимог ОСОБА_1 зазначає, що після народження сина, ІНФОРМАЦІЯ_2 , особисто звернулась до Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області з приводу реєстрації народження дитини. Оскільки при народженні дитини позивач не перебувала у шлюбі і за відсутності заяви рідного батька дитини або рішення суду про встановлення батьківства, то відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України запис про батька дитини позивача у Книзі реєстрації народжень провадилось за її прізвищем та громадянством, та відповідно ім`я та по батькові батька дитини було записано з її слів. Через декілька днів після реєстрації народження дитини позивач виявила, що у свідоцтві про народження її сина записано невірні дані, у зв`язку з чим звернулась до виконавчого комітету Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області з проханням виправити неправильність запису в свідоцтві про народження. Вказана помилка у свідоцтві про народження її сина була виправлена сільською радою. Згодом при підготовці документів для звернення в паспортний стіл для отримання паспорта її синові, необхідно було поновити свідоцтво про народження її дитини. При зверненні до відділу ДРАЦС Новоархангельського РУЮ у Кіровоградській області працівниками відділу ОСОБА_1 було усно повідомлено про те, що в актовому записі про народження її сина записано ОСОБА_7 , а не ОСОБА_8 , як не записано у свідоцтві про народження. Тобто, як вказує позивач, у Книзі реєстрації актів громадянського стану при видачі її сину ОСОБА_8 свідоцтва про народження було допущено помилку, де ім`я батька вказано не ОСОБА_9 , а ОСОБА_10 . У зв`язку з цим ОСОБА_1 звернулась до Новоархангельського відділу РАЦС ГТУЮ в Кіровоградській області із заявою про внесення відомостей до актового запису про народження ОСОБА_8 , в якому виправити по батькові дитини з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 . 02.10.2018 року Новоархангельським відділом РАЦС ГТУЮ в Кіровоградській області було надано відповідь про відмову внести виправлення до актового запису про народження ОСОБА_8 , мотивуючи тим, що актовий запис про народження в даному випадку не містить виправлень у графах 3 по батькові дитини , 12 ім`я батька та 13 по батькові батька та містить підписи матері. Свідоцтво про народження містить підчистки та виправлення і підставою для внесення змін бути не може. Вказане послугувало для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді від 02.12.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін, судове засідання призначене на 23.12.2019 року об 10:00 год., а сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій (а.с.1-2).

Представником відповідача-1 до суду надано відзиви на позовну заяву та на заяву про зменшення позовних вимог (а.с.46-51, 67-72), в яких зазначає, що приймаючи рішення про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану, оформлене відповідним висновком, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зокрема зазначає, що у актовому записі про народження ОСОБА_2 №3 від 28.01.2002 року, який складено Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області , як першому так і другому примірниках по батькові дитини зазначено ОСОБА_5 ім`я по батькові батька ОСОБА_11 . Актовий запис не містить виправлень, має підписи матері у графі 18 Підстава запису відомостей про батька та у графі 19 Прізвище ім`я, по батькові, адреса заявника та його підпис . На підставі даного актового запису видано свідоцтво про народження НОМЕР_1 що підтверджується підписом заявниці у книзі обліку бланків свідоцтв Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області. Додатково зазначив, що відповідно до пункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є постанова адміністративного суду.

У зв`язку із заявою про зменшенням позивачем позовних вимог, позовних вимог до Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області (надалі - відповідач-2) не спрямовано.

Позивач в заяві про зменшення позовних вимог просила справу розглянути без її участі (а.с.37-38).

Представником відповідача-1 подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.60).

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду клопотань за відсутності учасників справи та без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено частиною 4 статті 229 КАС України та відображено у відповідному протоколі судового засідання (а.с.61).

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 ОСОБА_1 (надалі - позивач) є матір`ю ОСОБА_8 (а.с.43).

Як зазначено позивачем, під час підготовки документів для звернення в паспортний стіл для отримання паспорта її синові та при зверненні до Новоархангельського районного відділу ДРАЦС ГТРУЮ у Кіровоградській області (надалі - відповідач-1) з питанням про отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про реєстрацію народження дитини згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України, пред`явивши при цьому паспорт заявника та свідоцтво про народження дитини, працівниками відділу ОСОБА_1 було усно повідомлено про те, що в актовому записі про народження її сина записано ОСОБА_7 , а не ОСОБА_8 , як не записано у свідоцтві про народження.

Оскільки було виявлено розбіжності у написанні по батькові дитини, імені та по батькові батька дитини у відомостях актового запису та пред`явленому свідоцтві про народження дитини заявниці у видачі витягу було відмовлено.

У зв`язку з вказаними обставинами ОСОБА_1 21.08.2018 року звернулась до відповідача-1 із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини №3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, а саме виправити по батькові дитини з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , імені та по батькові батька дитини з ОСОБА_11 на ОСОБА_12 .

До заяви було додано наступні документи копію паспорта заявника, ОСОБА_1 , та свідоцтво про народження дитини заявниці НОМЕР_1 від 28.01.2002 року, виданого Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області.

За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем-1 складено висновок внесення змін до актового запису в якому зазначено про не можливість внесення змін до актового запису про народження №3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, а саме виправити по батькові дитини з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 ; та відомості про батька з ОСОБА_11 на ОСОБА_12 , оскільки свідоцтво про факт державної реєстрації акту цивільного стану видається на підставі актового запису складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану. Актовий запис про народження, у даному випадку, не містить виправлень у графах 3 по батькові дитини , 12 ім`я батька та 13 По батькові батька та містить підписи матері. Свідоцтво ж про народження, пред`явлене до відділу державної реєстрації актів цивільного стану має підчистки та виправлення і підставою для внесення змін бути не може (а.с.10-11).

Не погоджуючись із вказаним висновком, позивач звернулась до суду з даним позовом про зобов`язання відповідача-1 внести відповідні зміни (виправлення) до актовою запису №3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до статей 2, 3 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01.07.2010 р. №2398-VI (далі - Закон №2398-VI), актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус .

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону №2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Таким чином, до компетенції відповідача-1 законодавством віднесено вирішення порушеного позивачем питання.

Згідно статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Згідно статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв`язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Згідно з частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793, затверджено відповідні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5).

Пунктами 1.1, 1.5, 1.7 Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.6, 2.7, 2.11 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.

Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Якщо в актовому записі про народження відсутні графи "По батькові" та "Місце народження", що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.

Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

У зв`язку з цим суд звертає увагу на те, що пункту 2.13 Правил №96/5 визначені підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, якими, зокрема, є:

2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;

2.13.2 постанова адміністративного суду;

2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;

2.13.4 заява про визнання батьківства (додаток 3);

2.13.5 заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;

2.13.6 заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;

2.13.7 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;

2.13.8 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;

2.13.9 актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.

2.13.10 актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;

2.13.11 рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п`ятої статті 148 Сімейного кодексу України.

2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Згідно п.2.16 вказаних Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. На підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Пунктом 2.12 Правил №96/5 установлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

З аналізу викладених вище норм, суд убачає, що особа, яка виявила бажання внести зміни до актового запису цивільного стану, подає заяву до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. До такої заяви особою подаються всі необхідні документи, що підтверджують відомості, які підлягають зміні. В свою чергу орган державної реєстрації актів цивільного стану на підтвердження достовірності представлених заявником документів формує витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. За результатами розгляду поданої заяви органом ДРУЦС складається відповідний висновок, який може бути оскаржено в судовому порядку.

Як вже встановлено судом на підставі поданих доказів, позивач в порядку, встановленому Правилами №96/5 звернулась до відповідача-1 із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження № 3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, уважаючи, що в ньому допущені помилки, зокрема, у написанні і по батькові дитини та імені і по батькові батька дитини. До заяви були додані копії необхідних документів.

Відповідачем-1 при розгляді заяви було сформовано повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та отримано копії актових записів й відповідних свідоцтв.

Суд убачає, що під час опрацювання поданої позивачем заяви відповідачем-1 було перевірено та зібрано такі документи: повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження заявниці №20918820 від 05.09.2018 року сформований Новоархангельським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області; повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження сина заявниці №20918922 від 05.09.2018 року сформований Новоархангельським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області; копію актового запису про народження №3 від 28.01.2002 року складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області (перший примірник); копію актового запису про народження №3 від 28.01.2002 року складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області (другий примірник); копію сторінок книги обліку бланків свідоцтв про народження Свердликівської сільської ради Новорахангельського району Кіровоградської області.

Згідно наданого до суду актового запису про народження ОСОБА_2 №3 від 28.01.2002 року, який складено Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, по батькові дитини зазначено ОСОБА_5 ім`я й по батькові батька ОСОБА_11 (а.с.53). Актовий запис не містить виправлень, має підписи матері у графі 18 Підстава запису відомостей про батька та у графі 19 Прізвище ім`я, по батькові, адреса заявника та його підпис (а.с.53).

На підставі даного актового запису видано свідоцтво про народження НОМЕР_1 , що підтверджується підписом заявниці у книзі обліку бланків свідоцтв Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.

Суд звертає увагу, що підставою запису відомостей про батька стала заява матері, ОСОБА_1 , від 28.01.2002 року, яку в силу приписів інструкцій вже знищено і перевірити достовірність внесених до актового запису даних не має можливості.

Відтак, суд дійшов висновку, що відомості про батька дитини внесені відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України, яка визначає, що народження дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою у заяві про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Проти вказаних обставини сторони не заперечували.

Разом з тим, дослідивши оригінал наданого до суду свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 28.01.2002 року, суд убачає, що дане свідоцтво видане ОСОБА_8 (а.с.43), що є сином позивача - ОСОБА_1 .

Батьком ОСОБА_8 вказано ОСОБА_13 , натомість ім`я ОСОБА_9 та по батькові ОСОБА_14 містять підчистки та виправлення.

Таким чином, суд підтверджує висновок та доводи відповідача-1 в частині того, що в свідоцтві про народження НОМЕР_1 від 28.01.2002 року містяться виправлення в графі Батько , зокрема, що стосується його імені та по батькові.

У письмових поясненнях наданих представником позивача зазначено, що через декілька днів після реєстрації народження дитини позивач виявила, то у свідоцтві про народження її сина записано невірні дані, а саме у свідоцтві про народження було допущено помилку, де ім`я батька дитини вказано не ОСОБА_9 , а ОСОБА_10 . Тому позивач звернулась до виконавчого комітету Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області з проханням виправити неправильність запису в свідоцтві про народження. На наступний день працівники виконавчого комітету Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області виправили помилку у свідоцтві про народження її сина на ОСОБА_8 , проте вказані працівники виконавчого комітету сільської ради внесли виправлення лише у свідоцтво про народження дитини, а у актовий запис про народження дитини виправлення не внесли (а.с.63-63).

Аналізуючи викладене вище, суд вважає, що Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, вносячи зміни до свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 28.01.2002 року помилково не внесені зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №3 від 28.01.2002 року.

Згідно чинного законодавства підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану зокрема є заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України (п.п.2.12.5 п.2.13 Правил №96/5).

Натомість заяву позивача від 28.01.2002 року, як матері, що стала підставою запису відомостей про батька в актового запису про народження сина позивача №3 від 28.01.2002 року, який складено Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, не можливо отримати (витребувати) у зв`язку з її знищенням у встановленому законом порядку (акт за 2006 рік) (а.а.60).

Суд зазначає, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану також є постанова адміністративного суду (п.п.2.12.2 п.2.13 Правил №96/5).

З огляду на викладене, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовну вимогу позивача та зобов`язати Новоархангельський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни (виправлення) до актовою запису №3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, а саме: у відомостях про ім`я та по батькові батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Свердликове Новоархангельського району Кіровоградської області, виправити з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , та в графі по батькові дитини виправити з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Отже, задоволенню позовної вимоги щодо зобов`язання вчинити конкретні дії повинна передувати вимога про визнання протиправною бездіяльність, оскільки саме по собі зобов`язання є наслідком від вчинення протиправних дій чи то утримання від вчинення якихось дій. Проте, позивач надала заяву про зменшення позовних вимог, не маючи на меті визнавати протиправним дії відповідача-1. А тому, наведене, як на думку суду є підставою для задоволення позову саме в редакції позовних вимог поставлених позивачкою.

Згідно пунктом 5 частини статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема як розподілити між сторонами судові витрати.

Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до адміністративного суду з даною позовною заявою сплачено судовий збору у сумі 768,40 грн (а.с.3), враховуючи заяву про зменшення позовних вимог, на користь позивача слід стягнути 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, оскільки до відповідача-2 позовних вимог не спрямовано.

Водночас відповідно до пункту 1 чистини 1 статті 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору в частині зменшення розміру позовних вимог повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новоархангельського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головною територіального управління юстиції у Кіровоградській області та Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Новоархангельський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області внести зміни (виправлення) до актовою запису №3 від 28 січня 2002 року, складеного Свердликівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, а саме: у відомостях про ім`я та по батькові батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Свердликове Новоархангельського району Кіровоградської області, виправити з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , та в графі по батькові дитини виправити з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати на сплату судового збору в сумі 384 грн. 20 коп. (триста вісімдесят чотири гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Новоархангельського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головною територіального управління юстиції у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 34894735).

Копію рішення суду направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Реквізити сторін у справі:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 );

Відповідач-1: Новоархангельський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головною територіального управління юстиції у Кіровоградській області (вул. Слави, буд.35, смт. Новоархангельськ, Кіровоградська область, 26100; код ЄДРПОУ 34894735);

Відповідач-2: Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області (с. Свердликове, Новоархангельський район, Кіровоградська область, 26113; код ЄДРПОУ 04366904).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.01.2020
Оприлюднено15.01.2020
Номер документу86898981
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —340/2834/19

Рішення від 14.01.2020

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Г.П. Казанчук

Ухвала від 02.12.2019

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Г.П. Казанчук

Ухвала від 13.11.2019

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Г.П. Казанчук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні