Єдиний унікальний номер № 296/1079/15-к
Провадження № 1-кп/0285/10/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2020 року м. Новоград-Волинський
Колегія Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участю секретаря ОСОБА_4
прокурора ОСОБА_5 ,
захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Новоград-Волинський кримінальне провадження № 296/1079/15-к (12013006001000081) за обвинуваченням
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Коростень, Житомирської області, українця, громадянина України, освіта вища, одруженого, має на утриманні одну неповнолітню дитину, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого АДРЕСА_2 , раніше не судимого
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Андріївка, Черняхівського району, Житомирської області, українця, громадянина України, освіта середня, одруженого, зареєстрованого та проживаючого АДРЕСА_3 , не працюючого, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,-
встановила:
В судовому засіданні захисником ОСОБА_6 заявлено по справі відвід прокурору ОСОБА_5 , мотивуючи тим, що згідно вимог КПК України прокурор не міг бути призначений та включений до складу групи прокурорів, які підтримують обвинувачення в даному кримінальному провадженні, тобто є неповноважним, а тому існують сумніви у неупередженості вказаного прокурора.
Захисник ОСОБА_7 , обвинувачені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підтримали клопотання захисника ОСОБА_6 .
Прокурор місцевої прокуратури заперечив, просить заяву залишити без задоволення.
Представник потерпілого не заперечив проти задоволення клопотання.
Колегія суддів, заслухавши думки учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, прийшла до наступного висновку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого в самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 37 КПК України прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів. Прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Здійснення повноважень прокурора в цьому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених частинами 4 та 5 статті 36, частиною 3 статті 313, частиною 2 статті 341 КПК України та частиною 3 ст. 37 КПК України. Якщо прокурор, який у відповідному кримінальному провадженні здійснює повноваження прокурора, не може їх здійснювати через зазначені причини, повноваження прокурора покладаються на іншого прокурора керівником відповідного органу прокуратури. У виняткових випадках повноваження прокурора можуть бути покладені керівником органу прокуратури на іншого прокурора цього органу через неефективність здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про прокуратуру» прокурори здійснюють свої повноваження у межах, визначених законом, і підпорядковуються керівникам виключно в частині виконання письмових наказів адміністративного характеру, пов`язаних з організаційними питаннями діяльності прокурорів та органів прокуратури.
Під час здійснення повноважень, пов`язаних з реалізацією функцій прокуратури, прокурори є незалежними, самостійно приймають рішення про порядок здійснення таких повноважень, керуючись при цьому положеннями закону, а також зобов`язані виконувати лише такі вказівки прокурора вищого рівня, що були надані з дотриманням вимог цієї статті.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 3 КПК України керівник органу прокуратури - Генеральний прокурор України, керівник регіональної прокуратури, керівник місцевої прокуратури та їх перші заступники і заступники, які діють у межах своїх повноважень.
За таких обставин суд дійшов висновку, що прокурор Житомирської області, заступник прокурора, відповідно до вищевказаних норм КПК України, Закону України «Про прокуратуру» не наділений повноваженнями у конкретному кримінальному провадженні визначати групу прокурорів із включенням до її складу прокурорів іншого рівня прокуратури - прокурорів місцевої прокуратури, оскільки він, на переконання суду, у процесуальному розумінні повноважень прокурора, не є для вказаних прокурорів прокурором вищого рівня.
Обвинувальний акт до суду був направлений прокурором відділу прокуратури Житомирської області.
Як вбачається з матеріалів справи постановою заступника прокурора Житомирської області старшого радника юстиції ОСОБА_10 визначено групу прокурорів, які здійснюватимуть підтримання публічного обвинувачення у кримінальному провадженні № 12013006001000081 зокрема прокурора Новоград-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_5 (том 4 а.п. 189).
Відповідно до ч. 3 ст. 22, ст. 412 КПК України повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, звернення з обвинувальним актом та підтримання державного обвинувачення у суді здійснюється прокурором. Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обгрунтоване судове рішення. Судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо: 3) судове провадження здійснено за відсутності прокурора, крім випадків, коли його участь не є обов`язковою. Суд апеляційної інстанції скасовує вирок чи ухвалу суду і призначає новий розгляд у суді першої інстанції, якщо: 1) встановлено порушення, передбачені пунктами 2, 3, 4, 5, 6, 7 частини другої статті 412 цього Кодексу.
На переконання суду, вимога процесуального закону про те, що у кожному конкретному кримінальному провадженні від його початку, на всіх його стадіях і до завершення, повноваження прокурора повинен здійснювати один і той самий прокурор, спрямована на забезпечення повного знання обставин і матеріалів цього кримінального провадження і, як наслідок, успішного виконання завдань кримінального провадження, передбаченихст. 2 КПК України.
Відповідно до ст. 77 КПК України прокурор не має права брати участь у кримінальному провадженні: якщо існують інші обставини, які викликають обгрунтовані сумніви в його неупередженості.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів прийшла до висновку, що прокурор Новоград-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_5 є неналежним прокурором у вказаному кримінальному проваджені, оскільки його включення до складу групи прокурорів здійснено без дотримання вимог КПК України, закону України «Про прокуратуру», а тому у зв`язку з цим існують обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.
Відповідно до ч. 1 ст. 83 КПК України у разі задоволення відводу прокурора у кримінальному провадженні повинен бути невідкладно призначений інший прокурор - керівником органу прокуратури.
Керуючись ст.ст. 3, 37, 77, 80, 81, 83, 371, 372 КПК України, колегія суддів,-
ухвалила:
Заяву захисника ОСОБА_6 про відвід прокурора Новоград-Волинської місцевої прокуратури ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 296/1079/15-к (12013006001000081) за обвинуваченням ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити.
Відвести від участі у справі прокурора ОСОБА_5 .
Копію ухвали направити прокурору Житомирської області для відома і забезпечення участі у судовому розгляді кримінального провадження належного прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді:
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 87028591 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні